Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Vyber stativu

Selar
Selar 2010-01-22 07:31:48+01
V prvom rade treba uviest, ze som absolutny novacik. Fotenie ma zaujima a bavi, i ked zatial len v amaterskej rovine. Kazdopadne okrem ineho potrebujem zakupit stativ (ruky sa mi obcas trasu ako alkoholikovi po tyzdnovom zatahu). Hladam stativ, ktory aspon v nasledujucom roku ci dvoch budem pouzivat len s fotakom N90 (objektivy rozne). Potrebujem stativ, ktory nebude prilis tazky (neviem definovat co je prilis, ale budem ho hodne nosit na chrbte po horach a lesoch), ale pri tom bude dostatocne odolny, aby nieco vydrzal (nehovorim, ze ho budem hadzat po zem, ale zo skusenosti viem, ze pravdepodobne nejaky ten "sram" si odnesie). Priznam sa, ze dalej uz su moje predstavy este menej jasne, nakolko zatial som pracoval len skompaktom a tam stacil ten maly tripod (gorila ci ako sa vola? take gulicky akoby pospajane) a klasicke stativy som si maximalne tak pozrel v obchode. Viem urcite, ze by som chcel, aby vrchna hlava bola polohovatelna v horizontalnom aj vertikalnom naklone. Inak si rad necham poradit... No a na zaver este cena... stanovil som si limit zatial na +/- 120E. V pripade ale, ze ma vase argumenty skutocne presvedcia, tak samozrejme nebranim sa ani kusok vacsej investicii. Uz vopred dakujem za vsetky reakcie
 
maRmaRko
2010-01-28 19:53:04+01
Ahoj, dakujem za info..
Ten Giottos LAVA statív MT 7360 je super, ale nad môj rozpočet.. ak si prirátam ešte hlavu tak je to skoro 300€ to je 100 nad môj limit.
Nad tou hlavou ešte pouvažujem.

Zatiaľ je môj top favorit :
Giottos MH1302-652 3D kulová hlava
+
Giottos MTL9351B stativ tripod
 
2010-01-28 20:03:25+01
ked mas favorita, nevahaj...cim viac clovek premysla, tym tazsie vybera :o)
 
wolfino
2010-01-28 20:19:50+01
príspevok od: duroslav
To je možné, ale prečo to nenapísal? Bál sa? :-)
jj bál som sa odpovede :) ale nie tak tiež ranná únava proste som to myslel k príspevku nad mojím Conan správne vyvodil chválim
 
webfotos
2010-01-28 20:49:51+01
Prave dnes som zabludil do Megafota a presne tuto kombinaciu stativ a hlava som pozeral. Pacilo sa mi prevedenie, variabilita aj obsluhovanie hlavy. Asi do takejto kombinacie pojdem aj ja. Potom som este rozmyslal aj nad Manfrotto 190XPROB + hlava 804RC2
 
maRmaRko
2010-01-28 20:52:38+01
príspevok od: webfotos
Prave dnes som zabludil do Megafota a presne tuto kombinaciu stativ a hlava som pozeral. Pacilo sa mi prevedenie, variabilita aj obsluhovanie hlavy. Asi do takejto kombinacie pojdem aj ja. Potom som este rozmyslal aj nad Manfrotto 190XPROB + hlava 804RC2
Majú to na sklade v megafote? teraz? By som si pre to zajtra zbehol..
 
webfotos
2010-01-28 21:02:10+01
Ja som sa hral s vystavenymi komponentami. Mozno to priamo predaju, mozno povedia, ze treba cakat. To si niesom isty
 
JaroD.
2010-01-29 06:21:25+01
Odznelo to už tu viackrát, ale nikto tu otázku ešte nezodpovedal, aspoň som si teda nevšimol, aká je vzájomná kompatibilita hláv a statívov rôznych výrobcov, dajú sa kombinovať ? Predpokladám, že áno, ten závit, ktorý ide zo stredovej tyče a na ktorý sa nasadzuje hlava by mal byť rovnaký u všetkých výrobcov.
 
miki33
2010-01-29 07:26:03+01
este vsetkym co chcu kupit stativ velmi odporucam precitat toto forum. Je tma vela uzitocnych informacii (hlavne v 2 komentaroch) - http://photo.net/filters-bags-tripods-accessories-forum/00U216?start=10
 
2010-01-29 08:11:44+01
príspevok od: JaroD.
Odznelo to už tu viackrát, ale nikto tu otázku ešte nezodpovedal, aspoň som si teda nevšimol, aká je vzájomná kompatibilita hláv a statívov rôznych výrobcov, dajú sa kombinovať ? Predpokladám, že áno, ten závit, ktorý ide zo stredovej tyče a na ktorý sa nasadzuje hlava by mal byť rovnaký u všetkých výrobcov.
snáď pomôže
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/zaciname-s-fotografovanim/zavity/
 
maRmaRko
2010-01-29 08:52:33+01
príspevok od:
ked mas favorita, nevahaj...cim viac clovek premysla, tym tazsie vybera :o)
No však práve. Pôvodne som mal úmysel kúpiť Vanguard Tracker sbh-100.
Ale je že-vraj dlhodobo nedostupný. A teda keď už som predal svoj statív, tak som momentálne bez statívu.

Ozaj, ano mal som Vanguard alta + 233AP. Ale chcel som vymeniť za guľovú hlavu SBH-100. A zistil som, že sa mi viac oplatí predať statív a kúpiť nový s takouto hlavou, ako vymeniť len hlavu.

No a bohužiaľ na na inom statíve nie je táto hlava a potom som sa dočítal o týchto giottos a sa mi tie ich hlavy veľmi zapáčili.. Takže asi pôjdem to hentej kombinácia.. A tak isto som našiel na neho celkom dobrú recenziu (link som pridal)

Ešte som uvažoval nad týmto:Giottos MTL3361B len nejako okrem váhového rozdieľu som tam nič nenašiel. Nevieš v čom je rozdiel?
(teda medzi Giottos MTL3361B a Giottos MTL9351B stativ tripod)
 
2010-01-29 09:16:36+01
Tracker je taky okrajovy stativ, malokto ho ma, objednava atd...
velakrat je hlava len o malo drahsia ako kitova kombinacia.

co sa tyka rozdielu medzi tymi dvomi stativmi, 3361 je moohutnejsi, ma hrubsie trubky, preto ma aj nosnost 8kg...radsej zober 9351, ten je aj lahsi, 5kg nosnost staci (efektivna 3,5kg - tolko D700 s gripom, bleskom a 70-200)...no ako si vsimam, ides do stativu/ov, co maju 2,5-3kg s hlavou a to je uz dost...len aby ti casom nelezal v skrini prave pre vahu...pokial teda chodis pesi :o)
 
maRmaRko
2010-01-29 09:23:02+01
príspevok od:
Tracker je taky okrajovy stativ, malokto ho ma, objednava atd...
velakrat je hlava len o malo drahsia ako kitova kombinacia.

co sa tyka rozdielu medzi tymi dvomi stativmi, 3361 je moohutnejsi, ma hrubsie trubky, preto ma aj nosnost 8kg...radsej zober 9351, ten je aj lahsi, 5kg nosnost staci (efektivna 3,5kg - tolko D700 s gripom, bleskom a 70-200)...no ako si vsimam, ides do stativu/ov, co maju 2,5-3kg s hlavou a to je uz dost...len aby ti casom nelezal v skrini prave pre vahu...pokial teda chodis pesi :o)
Myslím už do budúcnosti.. Tak táto kombinácia má 2,1 spolu... to sa dá.. ešte..
Jedine problém bude s cestovaním v lietadle.. Ale tak asi si kúpim ešte dačo malé... na cestovanie.

Ozaj, nevieš ako funguje uchytenie hlavy o tripod? či je to tak ako u Vanguardu? že máš ju poistenú 3-om skrutkami ?
 
2010-01-29 09:44:02+01
hej, podla mna nemas o com rozmyslat - paci sa ti, splna to, co chces za primeranu cenu, uz ho len kupit :o)
na lietadlo - no neviem, da sa aj tento ale su ja mensie, lahsie i ked su to dalsie vydavky...
uchytenie som detailnejsie neskumal, platnicka stativu ma predvolene otvory, no ci sa prave k tej hlave dodavaju skrutky alebo je to az pri vyssich a tazsich modeloch, netusim...
 
maRmaRko
2010-01-29 09:59:58+01
príspevok od:
hej, podla mna nemas o com rozmyslat - paci sa ti, splna to, co chces za primeranu cenu, uz ho len kupit :o)
na lietadlo - no neviem, da sa aj tento ale su ja mensie, lahsie i ked su to dalsie vydavky...
uchytenie som detailnejsie neskumal, platnicka stativu ma predvolene otvory, no ci sa prave k tej hlave dodavaju skrutky alebo je to az pri vyssich a tazsich modeloch, netusim...
tak na na cestovanie by možno stačila aj dáka hama, alebo niečo podobné..
dáky týždeň na dovolenke sa s tým vydržať dá..
tak naposledy som ťahal Altu 233 rozobratú v kufry.. a dalo sa :)
Aj ked som ju minimálne využil..
 
scoty
2010-01-29 17:05:10+01
príspevok od: scoty
celkom dobre stativy zacala produkovat aj f. HAMA napr. magnesium pro 200, pro300, pro 400, aj z hlav je pekny vyber... a ceny su velmi prijatelne... som majitelom jedneho a som max spokojny...
opravujem nie HAMA, ale FOMEI
 
maRmaRko
2010-01-29 18:33:10+01
Páni, dnes som zbehol do megafota a už som hrdým vlastníkom Giottos MTL9351B + Giottos MH1302-652 3D
Ak to mám porovnať z Alta+ 233 AP, tak alta je oproti tomuto silný šiť... :D
Užastný statív.. pevný.. kvalitné spracovanie. A hlava je perfektné...
Jediný dojem škaredosti robí stredový stlpik + hlava (Hlava je menšia ako stlpik, ale čo už.. sú tam aj 3 šrouby, ale nedá sa to dobre dotiahnuť, keďže hlava je menšia, teda užšia) ale v tom problém nevidím.. drží to jak besné..

Vrelo všetkým odporúčam. Je to kvalita za rozumnú cenu :)
 
beholder
2010-01-29 22:00:50+01
príspevok od: scoty
opravujem nie HAMA, ale FOMEI
...no, som ´šťastným´ vlastníkom Fomei W-500 pro....po cca mesiaci sa mi ulomilo rameno v uchytení v liatinovej pätke......nepochopiteľné, že práve v tej časti, kde by to malo byť najodolnejšie...na lome som zbadal výrobnú chybu (bublinu, ktorá to zoslabovala)...takže som ho dal reklamovať....po cca roku mi na 3D hlave Fomei MH-5000 odišlo klzné ložisko (zlomil sa kovový krúžok a hlava prestala plniť svoju funkciu)........dodatočne som kúpil nedávno v domnení, že ma už fomei nemôže sklamať ,guľovú hlavu MH1001-300 a tá po cca mesiaci intenzívnejšieho použivania s Nikon D80 + tokina 12-24 (relatívne nízka hmotnosť voči proklamovanej zaťažiteľnosti 5 kg) začala padať ako žriebä po narodení a niet toho boha ju dotiahnuť (väčšinou pri vertikálnom natočení odkvacne...s telatom ani nespomýnam:(.....aretačná skrutka sa na moje počudovanie doťahovaním vydrala (nechápem, čo je to za materiál) a nedolieha na guľový kĺb tak ako by mala....

...takže Fomei osobne už nikdy....

...momentálne hľadám taktiež niečo pevné a spoľahlivé.....na hmotnosti v podstate nezáleží...chcem si byť itý, že sa mi to vo vetre nerozkýva a to + 1/2kg-1kg nehrá rolu......i tak som presvedčený, že lahký statív nemôže byť stabilný...nech je vyrobený z čohokoľvek:).....

...cez víkend som si odskúšal zo zaujímavosti kolegov Velbon Sherpa 750R a zistil som, že je to síce praktické (zložiteľnosťou) no z dôvodu nepostačujúcej stability u mňa skôr nepoužiteľné...
 
b2oba
2010-01-30 00:24:14+01
príspevok od: maRmaRko
Páni, dnes som zbehol do megafota a už som hrdým vlastníkom Giottos MTL9351B + Giottos MH1302-652 3D
Ak to mám porovnať z Alta+ 233 AP, tak alta je oproti tomuto silný šiť... :D
Užastný statív.. pevný.. kvalitné spracovanie. A hlava je perfektné...
Jediný dojem škaredosti robí stredový stlpik + hlava (Hlava je menšia ako stlpik, ale čo už.. sú tam aj 3 šrouby, ale nedá sa to dobre dotiahnuť, keďže hlava je menšia, teda užšia) ale v tom problém nevidím.. drží to jak besné..

Vrelo všetkým odporúčam. Je to kvalita za rozumnú cenu :)
dal si mi chrobáka do hlavy..prave pozeram ten giottos..vyzera celkom fajn..
http://www.giottos.com/Products/028.jpg
 
beholder
2010-01-30 00:52:57+01
...tie hlavy fomei a giottossú si v mnohom podobné až rovnaké...dúfam, že nie aj kvalitatívne...
 
maRmaRko
2010-01-30 07:52:20+01
príspevok od: beholder
...tie hlavy fomei a giottossú si v mnohom podobné až rovnaké...dúfam, že nie aj kvalitatívne...
Určite nie.. Skús si pozrieť ich výrobky.. ako ak tento statív niečo rozkýve tak asi jedine tornádo...

 
Strana 4 z 10
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()