Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

flashmeter

Ivo003
2010-04-15 20:44:48+02
Už dlhšiu dobu pokukujem po nejakom flashmetri. Cenovo mi najlepšie vychádza od Fomei-a, len neviem či aj kvalita je dostatočná. Hlavne ho potrebujem na meranie intenzitu zábleskových svetiel. Viete mi niečo doporučiť. Máte skúsenosti a postrehy?
 
spacebar
2010-04-15 21:35:53+02
mam sekonic l-358, som s nim naozaj superspokojny len ta cena je asi trosku nad tvoj ramec...Klady: 3moznosti merania zableskov(caka na zablesk, pomocou odpalovaca ktory sa pripoji kablom, alebo modulom na pocketwizardy),utesnenie proti prachu a vlhkosti,moznost kompenzacie,pamat ako tie funkcie su tam fakt pestre polovicu ani nevyuzivam..nevyhody: asi jedina prakticky nepodstatna a to ze tam ide baterka CR123
 
dmedia
2010-04-16 00:17:22+02
Fomei sa relativne vela predava, lebo ma dobru cenu, a asi aj uzitkove vlastnosti su celkom ok. Osobne dlhodobo uzivam nemecky Gossen, podla mojho nazoru jedny z velmi kvalitnych flashmetrov, velmi presne, moznost merat viacnasobny zablesk s vypocitanim strednej hodnoty, mera priame, odrazene i dopadajuce svetlo. V sucasnosti sa predava napr. model Sixtomat flash pod znackovym oznacenim Walimex pro(gossen pre nich vyraba v Nemecku). Napajany z jednej tuzkovej bat, okrem flashmetra je to aj expozimeter, co sa da velmi dobre vyuzit napr. v exterieri-dopadajuce svetlo na tvar, vie robit aj s korekciou EV, nastavitelna citlivost atd. Napr. funkcia co sa mi paci, napocitanie poctu zableskov do potrebnej expozicie, vyuzitelne pre velky priestor...atd. Spominany Sekonic tiez patri medzi kvalitne znacky, ale trosku sa mi vidi prepisknuta cena, ale mozno sa najde model co by vyhovoval.
 
Ivo003
2010-04-16 07:09:57+02
Dik, pozeral som na ceny. Gossen a Fomei su v jednej cenovej hladine, Sekonic je o 80 E drahší. Flashmeter od Fomei-a som držal v ruke, pracuje sa s ním jednoducho a neozval sa nik s negativnou reakciou, takže sa rozhodujem medzi Fomei a Gossen. Počkám a uvidim čo urobia s cenami na Fomei-Tope.
 
transporti686
2014-01-13 14:42:03+01
ahojte, chcel by som Vás požiadať, či by niekto neporadil ohľadom merania flešmetrom, kúpil som flešmeter a zaujímalo by ma, že keď meriam napr. na modelke dopadajúce svetlo z blesku, ktoré je ovplyvnené aj vonkajším svetlom (v podstate je to jedno, lebo flešmeter má možnosť merať ambient + flash light naraz), clona, ktorú mi ukáže pri nastavenom čase závierky ako správnu expozíciu je stredne šedý odtieň? alebo iný?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-01-13 15:51:40+01
príspevok od: transporti686
ahojte, chcel by som Vás požiadať, či by niekto neporadil ohľadom merania flešmetrom, kúpil som flešmeter a zaujímalo by ma, že keď meriam napr. na modelke dopadajúce svetlo z blesku, ktoré je ovplyvnené aj vonkajším svetlom (v podstate je to jedno, lebo flešmeter má možnosť merať ambient + flash light naraz), clona, ktorú mi ukáže pri nastavenom čase závierky ako správnu expozíciu je stredne šedý odtieň? alebo iný?
Pri merani dopadajuceho svetla neriesis strednu sedu. Merias jednoducho mnozstvo svetla. Toho je stale rovnako, ci je objekt svetly, stredne tmavy alebo tmavy. To je vyhoda merania dopadajuceho svetla, je nezavysle na jase objektu. Ci budes fotit cernocha alebo albina, expozicia je vzdy rovnaka.
Strednu sedu pouzivame pri merani odrazeneho svetla. Na nu su nastavene nase fotaky (meranie vychadza zo statistickeho priemeru), bohuzial nezohladnuju jas objektu a preto treba meranie odrazeneho svetla casto korigovat.
Pri merani dopadajuceho svetla sa koriguje meranie tiez, ale nie pre opravu chyby merania, ale aby bol objekt exponovany tak ako ty chces. Fotograf zamerne moze pouzit podexpoziciu alebo preexpoziciu.
Odporucam urobit si male cvicenie. Naexponuj rovnakou expoziciu (co si nameral flashmetrom) nieco cierne na ciernom pozadi a nieco biele na bielom pozadi. Zistis, ze obidve fotky budu pri rovnakych hodnotach naexponovane spravne.
 
transporti686
2014-01-13 16:57:22+01
príspevok od: Karol Srnec
Pri merani dopadajuceho svetla neriesis strednu sedu. Merias jednoducho mnozstvo svetla. Toho je stale rovnako, ci je objekt svetly, stredne tmavy alebo tmavy. To je vyhoda merania dopadajuceho svetla, je nezavysle na jase objektu. Ci budes fotit cernocha alebo albina, expozicia je vzdy rovnaka.
Strednu sedu pouzivame pri merani odrazeneho svetla. Na nu su nastavene nase fotaky (meranie vychadza zo statistickeho priemeru), bohuzial nezohladnuju jas objektu a preto treba meranie odrazeneho svetla casto korigovat.
Pri merani dopadajuceho svetla sa koriguje meranie tiez, ale nie pre opravu chyby merania, ale aby bol objekt exponovany tak ako ty chces. Fotograf zamerne moze pouzit podexpoziciu alebo preexpoziciu.
Odporucam urobit si male cvicenie. Naexponuj rovnakou expoziciu (co si nameral flashmetrom) nieco cierne na ciernom pozadi a nieco biele na bielom pozadi. Zistis, ze obidve fotky budu pri rovnakych hodnotach naexponovane spravne.
diky Karol za vysvetlenie, teraz mi to je jasné, keďže to nie je odrazené svetlo, človek si to nejak neuvedomí, keď je stále zvyknutý robiť iba s expozimetrom vo foťáku.
 
anton julény
2014-01-13 17:29:45+01
príspevok od: transporti686
diky Karol za vysvetlenie, teraz mi to je jasné, keďže to nie je odrazené svetlo, človek si to nejak neuvedomí, keď je stále zvyknutý robiť iba s expozimetrom vo foťáku.
myslím, že Karol ti neodpovedal celkom presne. meria všetko dopadajúce svetlo na lumisféru. pokročilejšie flashmetre merajú koľko % je svetla z blesku (Sekonic 758: Flash Analyzing indicator : 0 to 100% in 10% increments (percentage of the flash in the total exposure)). otáčaním voliča si určíš požadovaný pomer svetla z blesku a je jedno, či meriaš svetlo dopadajúce alebo odrazené.
 
transporti686
2014-01-13 17:37:03+01
príspevok od: anton julény
myslím, že Karol ti neodpovedal celkom presne. meria všetko dopadajúce svetlo na lumisféru. pokročilejšie flashmetre merajú koľko % je svetla z blesku (Sekonic 758: Flash Analyzing indicator : 0 to 100% in 10% increments (percentage of the flash in the total exposure)). otáčaním voliča si určíš požadovaný pomer svetla z blesku a je jedno, či meriaš svetlo dopadajúce alebo odrazené.
tomu verím, ale myslím, že bez toho sa zaobídem, lebo napr. si urobím cvak pozadia, keď sa fotí vonku, zistím správnu expozíciu cez histogram, podexponujem okolie o -1 alebo -2EV, viem teda aký čas závierky potrebujem, ten si dám do flešmetra a ostatné si dosvietim bleskom resp. si viem zmerať dopadajúce svetlo v ambient mode a potom s bleskom a viem rozdiel
 
tomis.ales
2014-01-14 14:48:56+01
príspevok od: transporti686
tomu verím, ale myslím, že bez toho sa zaobídem, lebo napr. si urobím cvak pozadia, keď sa fotí vonku, zistím správnu expozíciu cez histogram, podexponujem okolie o -1 alebo -2EV, viem teda aký čas závierky potrebujem, ten si dám do flešmetra a ostatné si dosvietim bleskom resp. si viem zmerať dopadajúce svetlo v ambient mode a potom s bleskom a viem rozdiel
Ale ked merias a nastavujes podla histogramu kopu uhlia v tmavej pivnici alebo 100 bielych maciek na bielom podklade, mozem ti garantovat, ze to nastavis zle To je presne to, preco sa meria dopadajuce a nie odrazene svetlo.
 
tomis.ales
2014-01-14 14:48:59+01
príspevok od: transporti686
tomu verím, ale myslím, že bez toho sa zaobídem, lebo napr. si urobím cvak pozadia, keď sa fotí vonku, zistím správnu expozíciu cez histogram, podexponujem okolie o -1 alebo -2EV, viem teda aký čas závierky potrebujem, ten si dám do flešmetra a ostatné si dosvietim bleskom resp. si viem zmerať dopadajúce svetlo v ambient mode a potom s bleskom a viem rozdiel
Ale ked merias a nastavujes podla histogramu kopu uhlia v tmavej pivnici alebo 100 bielych maciek na bielom podklade, mozem ti garantovat, ze to nastavis zle To je presne to, preco sa meria dopadajuce a nie odrazene svetlo.
 
transporti686
2014-01-14 15:12:13+01
príspevok od: tomis.ales
Ale ked merias a nastavujes podla histogramu kopu uhlia v tmavej pivnici alebo 100 bielych maciek na bielom podklade, mozem ti garantovat, ze to nastavis zle To je presne to, preco sa meria dopadajuce a nie odrazene svetlo.
áno chápem, však ale ten flešmeter má možnosť merať v ambient móde dopadajúce svetlo, akúrát nemá tu funkciu ratio medzi ambient a flash, ale to sa dá určite v hlave, kúpil som minoltu III flashmeter, takže za takú cenu nemôžem čakať niečo ako sekonic, ale sekonic je pre mňa out of budget resp. na moje potreby mi to príde dosť drahé, keďže fotenie je hobby
 
tomis.ales
2014-01-14 15:47:50+01
Ja viem. Len som chcel povedat, ze podla histogramu sa nie vzdy da presne nastavit expozicia.
Ja som kupil Sekonic 758DR a stale ho vyuzivam tak na 40%, zatial Ale musim povedat, ze ked som v koncoch, tak to pomaha. Napr. v studiu nastavit -2EV na doplnkovom svetle je ocami aj fotakom dost tazke A displeju uz veru neverim.
 
anton julény
2014-01-14 19:00:17+01
príspevok od: transporti686
áno chápem, však ale ten flešmeter má možnosť merať v ambient móde dopadajúce svetlo, akúrát nemá tu funkciu ratio medzi ambient a flash, ale to sa dá určite v hlave, kúpil som minoltu III flashmeter, takže za takú cenu nemôžem čakať niečo ako sekonic, ale sekonic je pre mňa out of budget resp. na moje potreby mi to príde dosť drahé, keďže fotenie je hobby
takže ti neostane nič iné, ako použiť 2x flashmeter a 1x kalkulačku, ak chceš mať pod svetlá kontrolou.
 
transporti686
2014-01-15 08:41:40+01
trošku som ešte poštudoval a už mám úplne jasno, keby niekto potreboval a je zdatný anglicky, tak tento článok je very good

http://jimdoty.com/learn/exp101/exp_inc_meter/exp_inc_meter.html
 
jacisko
2020-01-21 17:01:20+01
Sixtomat F2---Nema niekto manual v CZ,SK?Zaujímalo by ma hlavne meranie odrazeneho svetla a kontrastu.Vďaka.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()