Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Monopod

ywen
2010-05-22 11:49:21+02
Ahojte chcem si zaobstarat monopod a spytam sa takto ked si kupim monopod treba mi este nejaka hlava alebo ten zavit pasuje a pouziva sa priamo na zakrutenie do tela ?Ake mate monopody vy a aky odporucate Dakujem
 
duroslav
2010-05-22 12:01:03+02
http://www.ephoto.sk/tip-redakcie/hlava-na-monopod/

Ja používam na monopode hlavu Manfriotto 234
 
Granko
2010-05-22 13:35:35+02
netreba, je to vec preferencií...niekto rieši zmenu uhla monopodu náklonom, iný si kúpi hlavu, ktorá býva buď priamo na monopode alebo osobitne napr. 234RC...síce je aj bez rýchloupínacej doštičky, no o komforte sa nedá ani hovoriť...
a aký monopod? malý v zloženom stave, veľký v rozloženom, ľahký, skladný, pevný, niečo takéto:
http://shop.ephoto.sk/katalog/stativy/monopody/giottos-mml3260b.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/stativy/monopody/giottos-mml3290b.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/stativy/monopody/manfrotto-679b.html
http://shop.ephoto.sk/katalog/stativy/monopody/vanguard-tracker-ap-324.html
http://shop.ephoto.sk/manfrotto-234rc.html
 
Big Lebowski
2010-05-22 18:33:07+02
Ja mám na Canon 400mm f/5.6 Manfrotto 680B + Manfrotto 484RC2.
Fajn kombinácia, hlavu som kupoval len kvôli pohodliu z rýchloupínacej doštičky.
 
tomis.ales
2010-05-24 09:20:41+02
Ak chces fotit iba na ´sirku´, tak hlavu nepetrebujes. Ten zavit vleze normalne do fotaku. Inac mam monopod a zistil som ze udrzim to iste v rukach ako aj na monopode. Asi som divny. Ale ak nemas ozaj dlhe sklo s patkou na stativ, tak prinos monopodu je, aspon u mna, diskutabilny.
 
duroslav
2010-05-24 09:32:01+02
Ja považujem hlavu za užitočnú vec. Ako som vyššie spomínal, mám tilt hlavu, ktorá sa dá nakláňať iba v jednom smere a príde mi to o dosť pohodlnejšie než nakláňať foťák aj s monopodom, čo je nevyhnutne spojené s hýbaním sa dopredu a dozadu.
Čo sa týka fotenia na výšku/šírku, tak tam aspoň ja nevidím rozdiel v tom, či je alebo nie je hlava. Monopod som doteraz používal iba s tele, kde si formát mením otočením objektívu v objímke.
 
hamlet
2010-05-24 09:49:55+02
ywen: pre inspiraciu :)
http://www.youtube.com/watch?v=LOFkCZ6TtGQ
 
kecal
2010-05-24 10:08:09+02
skús najskôr starý osvedčený trik, ktorý Ťa nebude obmedzovať v pohybe, otáčaní portrait/landscape a podobne:

Na statívovú skrutku upevni poriadny špagát ( dá sa použiť poriadne dlhá šnúrka z trekov ), na spodný koniec si sprav sľučku pre chodidlo ( cool je nejaký remienok, obojok pre psa a podobne...

Keď to chceš použiť - vytiadneš zmotané z vačku ( koniec na závite môžeš kľudme mať už pripevnený ) , strčíš nohu do sľučky ( pristúpiš koniec ) , našponuješ ťahom hore ( predpokladá sa že si vhodnú dĺžku voped odskúšaš ) a fotíš ... Pri špotre je to lepšie ako VR ( IS ) - nakoľko eliminuješ necnosti že sa VR snaží stabilizovať pohyb športovca a nie trasenie Tvojich rúk ...

Pri troške tréningu sa dá dosiahnuť výsledok ako s monopoodom, pritom to skoro nič nestojí, nezavadzia to, si nenápadnejší ( ak treba ), mobilnejší a podobne. Samozrejme, pre sklá ako 400/2.8 a podobne Ti nepomôže ako monopod niesť váhu .. :-D
 
kecal
2010-05-24 10:09:44+02
Ale ak Ti ide o image, nemáš problém zainvestovať zopár 100€ a chceš super vyzerať v očiach okolo fotiacej laickej verejnosti tak monopod so špeciálnou hlavou je nenahraditeľný!
 
majster333
2010-05-24 10:39:11+02
tak ten monopod možno nepoužívaš správne. Sám monopod nemám ale občas si zastrieľam a s oporou (palicou) keď ju správne držiš tak je rozdiel badateľný
 
ywen
2010-05-24 10:56:21+02
Ved to je to ze moj telezoom (nikon 70-300 VR) nema objimku a teda neviem ci to bude prinosom. Ale predpokladam ze ano. Aj ked to nieje tazky objektiv ale na 300mm je to uz udrzat horsie.
 
tomis.ales
2010-05-24 13:22:16+02
príspevok od: majster333
tak ten monopod možno nepoužívaš správne. Sám monopod nemám ale občas si zastrieľam a s oporou (palicou) keď ju správne držiš tak je rozdiel badateľný
Asi mas pravdu, lebo som asi jediny, komu monopod nieje pomockou ale pritazou. Keby som ale fotil napr. fotbalovy zapas, urcite by som si ho zobral, aby mi neodpadli ruky po zapase. Ako som povedal vyssie,pre mna to ma zmysel iba pri dlhych objektivoch ked je patka co najblizsie prednemu clenu(alebo co najdalej od roviny cipu vo fotaku), vtedy je prinos ozaj badatelny. Iba vtedy sa predny clen hybe co najmenej.Idealne by bolo ho mat priamo pod prednym clenom, ale s takym 600mm, by som sa musel otacat jak saso.
 
duroslav
2010-05-24 15:03:05+02
Niekto na ten trik pradáva profi bazmek :-)

http://www.steadepod.com/products.html
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-05-24 16:02:24+02
´eliminuješ necnosti že sa VR snaží stabilizovať pohyb športovca a nie trasenie Tvojich rúk´

Len také dorbné upresnenie - pokiaľ ja viem, VR funguje na základe snímania samotného pohybu objektívu (aparátu), nie na základe pohybu objektu v obraze.
VR má podľa mňa iný problém pri športe. Ak potrebujem rýchlo zaostriť a exponovať, tak nábeh VR trochu zdržuje. Druhý problém môže nastať pri panningu, kde väčšinou aj pomáha, ale ak sa mu nepodarí správne identifikovať panning a jeho smer (napríklad, ak sa to robí šikmo hore/dole), tak to začne pracovať ´proti´ a výsledok môže byť horší ako bez neho.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-05-24 16:22:34+02
príspevok od: ywen
Ved to je to ze moj telezoom (nikon 70-300 VR) nema objimku a teda neviem ci to bude prinosom. Ale predpokladam ze ano. Aj ked to nieje tazky objektiv ale na 300mm je to uz udrzat horsie.
bez stativovej objimky na objektive je to pakarina.
 
haplo602
2010-05-24 17:04:10+02
príspevok od: hamlet
ywen: pre inspiraciu :)
http://www.youtube.com/watch?v=LOFkCZ6TtGQ
super video, daka za link ... nieco take som hladal :-)
 
kecal
2010-05-24 18:12:58+02
Píšeš:

Len také dorbné upresnenie - pokiaľ ja viem, VR funguje na základe snímania samotného pohybu objektívu (aparátu), nie na základe pohybu objektu v obraze.

Odcitujem Ti tu jeden múdry článok, ktorý Ti dokáže že máš mylný poznatok:

Kdy je optický stabilizátor bez šancí:

Jednoduše řečeno - pokud fotografujete pohyb. Ano, je tomu tak - pokud budete fotografovat například pohybující se osoby, optický stabilizátor Vám nepomůže. Proč? Pojďme se vrátit k principu, na kterém stabilizátor funguje. Jak jsem uvedl, stabilizátor pohybuje snímačem nebo čočkami v objektivu za účelem kompenzace (vynulování) pohybů rukou fotografa. Takže pokud se klepete zimou, pak stabilizátor pomůže.

Proč stabilizátor nepomůže při fotografování pohybu, akční scény, sportu, atd.? Protože to technologicky není v jeho silách. Pohybující se lidi/předměty na fotografované scéně lze ´zmrazit´ pouze rychlým časem závěrky. Jinak to nejde.

A ja iba doplním skúsenosti z praxe - Ak budeš fotiť napríklad futbal a zapneš VR tak dosiashneš horšie výsledky ako bez VR - jednoducho že pohyb stabilizácie je pomalý na dynamickú scénu a ak je stabilizácia ( pohyb šošovky, či chipy ) práve aktívna počas snímania tak Ti vlastne rozmaže obraz viac ako samotný pohyb snímanej osoby ( napr na 1/400 môže byť v správny moment super ostrá, ale ak Ti počas tej 1/400 dochádza k posuvu šošovky či chipu si v kýbli .-D )

Tu je link na ten článok, ale určite si dokážeš vygoogliť aj iné .-)

www.fotoradce.cz/stabilizator-obrazu-marketingovy-klam-nebo-uzitecne-zarizeni-clanekid348
 
haplo602
2010-05-24 21:25:08+02
príspevok od: kecal
Píšeš:

Len také dorbné upresnenie - pokiaľ ja viem, VR funguje na základe snímania samotného pohybu objektívu (aparátu), nie na základe pohybu objektu v obraze.

Odcitujem Ti tu jeden múdry článok, ktorý Ti dokáže že máš mylný poznatok:

Kdy je optický stabilizátor bez šancí:

Jednoduše řečeno - pokud fotografujete pohyb. Ano, je tomu tak - pokud budete fotografovat například pohybující se osoby, optický stabilizátor Vám nepomůže. Proč? Pojďme se vrátit k principu, na kterém stabilizátor funguje. Jak jsem uvedl, stabilizátor pohybuje snímačem nebo čočkami v objektivu za účelem kompenzace (vynulování) pohybů rukou fotografa. Takže pokud se klepete zimou, pak stabilizátor pomůže.

Proč stabilizátor nepomůže při fotografování pohybu, akční scény, sportu, atd.? Protože to technologicky není v jeho silách. Pohybující se lidi/předměty na fotografované scéně lze ´zmrazit´ pouze rychlým časem závěrky. Jinak to nejde.

A ja iba doplním skúsenosti z praxe - Ak budeš fotiť napríklad futbal a zapneš VR tak dosiashneš horšie výsledky ako bez VR - jednoducho že pohyb stabilizácie je pomalý na dynamickú scénu a ak je stabilizácia ( pohyb šošovky, či chipy ) práve aktívna počas snímania tak Ti vlastne rozmaže obraz viac ako samotný pohyb snímanej osoby ( napr na 1/400 môže byť v správny moment super ostrá, ale ak Ti počas tej 1/400 dochádza k posuvu šošovky či chipu si v kýbli .-D )

Tu je link na ten článok, ale určite si dokážeš vygoogliť aj iné .-)

www.fotoradce.cz/stabilizator-obrazu-marketingovy-klam-nebo-uzitecne-zarizeni-clanekid348
zaujimave, ty si prvy napisal toto:

´ Pri špotre je to lepšie ako VR ( IS ) - nakoľko eliminuješ necnosti že sa VR snaží stabilizovať pohyb športovca a nie trasenie Tvojich rúk ...´

Dominik ta opravil, co si aj potvrdil citaciou mudreho clanku :-)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-05-25 08:31:17+02
príspevok od: kecal
Píšeš:

Len také dorbné upresnenie - pokiaľ ja viem, VR funguje na základe snímania samotného pohybu objektívu (aparátu), nie na základe pohybu objektu v obraze.

Odcitujem Ti tu jeden múdry článok, ktorý Ti dokáže že máš mylný poznatok:

Kdy je optický stabilizátor bez šancí:

Jednoduše řečeno - pokud fotografujete pohyb. Ano, je tomu tak - pokud budete fotografovat například pohybující se osoby, optický stabilizátor Vám nepomůže. Proč? Pojďme se vrátit k principu, na kterém stabilizátor funguje. Jak jsem uvedl, stabilizátor pohybuje snímačem nebo čočkami v objektivu za účelem kompenzace (vynulování) pohybů rukou fotografa. Takže pokud se klepete zimou, pak stabilizátor pomůže.

Proč stabilizátor nepomůže při fotografování pohybu, akční scény, sportu, atd.? Protože to technologicky není v jeho silách. Pohybující se lidi/předměty na fotografované scéně lze ´zmrazit´ pouze rychlým časem závěrky. Jinak to nejde.

A ja iba doplním skúsenosti z praxe - Ak budeš fotiť napríklad futbal a zapneš VR tak dosiashneš horšie výsledky ako bez VR - jednoducho že pohyb stabilizácie je pomalý na dynamickú scénu a ak je stabilizácia ( pohyb šošovky, či chipy ) práve aktívna počas snímania tak Ti vlastne rozmaže obraz viac ako samotný pohyb snímanej osoby ( napr na 1/400 môže byť v správny moment super ostrá, ale ak Ti počas tej 1/400 dochádza k posuvu šošovky či chipu si v kýbli .-D )

Tu je link na ten článok, ale určite si dokážeš vygoogliť aj iné .-)

www.fotoradce.cz/stabilizator-obrazu-marketingovy-klam-nebo-uzitecne-zarizeni-clanekid348
k podobným výsledkom som dospel aj ja, len nie pri VR v nikone ale pri IS v Canone. (70-200 s IS a bez) IS mi vychádzalo spravidla celkom dobre na časoch 1-30s až 1/250s na kratších časoch to už robilo nejaký bordel. IS je dobrá vec pri dlhších časoch - (fotenie svadieb portrétov večierkov a pod.) ale ako náhle vychádzajú časy kratšie ako udržateľné treba ho vypnúť podľa mňa. A IS na ohniskách 17-55mm je skoro zbytočný alebo čistý marketing?
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-05-25 09:29:10+02
No... neviem, ako si to vysvetľuješ ty, ale podľa mňa ten citát potvrdzuje to, čo som písal ;-)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()