Predávate alebo kupujete fotky na internete? Aké sú vaše skúsenosti s tzv. stock foto servermi a fotobankami? Odporúčate niečo? iStockphoto, Shutterstock alebo domáci server?
Dnes je taky pretlak fotografov, ze zarobit si cez tieto fotobanky moze len ten, kto ich krmi mnozstvom fotografii, ktore musia byt navyse vyborne a hlavne take ako zakaznici chcu. Pekne krajinky, ci makro nikto nechce. Vsetci chcu ludi. Ludi v praci, u lekara, s pocitacom, rodinka... Pokial nemas od kazdeho na fotke pisomny suhlas, fotky ti neprijmu.
Velmi dobry amater takmer nema sancu zarobit si. Musis vynalozit velku namahu - oboslat vela fotobank, vyplnit popisky, klucove slova, nafotit veci, co maju sancu sa predat... Budes makat cely rok a napokon ti to nepokryje naklady ani na cas straveny za pocitacom.
Omnoho ucinnejsie je snazit sa svoje fotografie predavat individualne. Chces zarobit par EUR naviac? Odfot svadbu. Za jeden den zarobis omnoho viac, nez na desiatich mikrofotobankach za rok. To je obrovsky nepomer vo vynalozenej namahe. Asi jediny zmysel maju lokalne fotobanky specializujuce sa na fotky zo Slovenska a Ciech. Tu je sanca uspiet podstatne vyssia.
Casopisy s mensim nakladom ti vacsinou nic nezaplatia, beru to ako tvoju reklamu. Ostatne ti zaplatia malo, nepokryje to ani naklady na to, ze niekam ides. Asi najjednoduchsie je posielat ´somariny´ do Noveho casu.
Dnes je taky pretlak fotografov, ze zarobit si cez tieto fotobanky moze len ten, kto ich krmi mnozstvom fotografii, ktore musia byt navyse vyborne a hlavne take ako zakaznici chcu. Pekne krajinky, ci makro nikto nechce. Vsetci chcu ludi. Ludi v praci, u lekara, s pocitacom, rodinka... Pokial nemas od kazdeho na fotke pisomny suhlas, fotky ti neprijmu.
Velmi dobry amater takmer nema sancu zarobit si. Musis vynalozit velku namahu - oboslat vela fotobank, vyplnit popisky, klucove slova, nafotit veci, co maju sancu sa predat... Budes makat cely rok a napokon ti to nepokryje naklady ani na cas straveny za pocitacom.
Omnoho ucinnejsie je snazit sa svoje fotografie predavat individualne. Chces zarobit par EUR naviac? Odfot svadbu. Za jeden den zarobis omnoho viac, nez na desiatich mikrofotobankach za rok. To je obrovsky nepomer vo vynalozenej namahe. Asi jediny zmysel maju lokalne fotobanky specializujuce sa na fotky zo Slovenska a Ciech. Tu je sanca uspiet podstatne vyssia.
krásne si to vystihol Karol...
Mikrofotobanky su totalny bulshit, ktorý navyše istým spôsobom oberá o prácu fotografov (najmä tých menších regionálnych a pod.)a spôsobuje to že si menšie agentúry fotografa ani neobjednajú radšej dajú niečo z fotobanky (napr. na webku firkmy) aj ked sa to nie vždy celkom hodí, a keď potrebujú niečo nafotiť tak to chcú za 30,- Eur (najlepšie s 2 modelkami)...
ja som o uvolnenie do jednej znamej fotobanky vzdal po troch marnych usiliach a totalne nemam na to chut, zabil som tym vela casu, a i tak som nepresiel ich tvrdym review..
A presne ako karol pise, fotit na zakazku je omnoho vynosnejsie a v inom pomere casu a namahy..
Viem si takto zarobit za hodku niekolko desiatok eur ;)
Priznam sa, ze uz som dlho prihlaseny do jednej zo znamych fotobank. Mam tam len zopar desiatok akceptovanych zaberov, nevenujem sa tomu ale programovo (len prilezitostne) a za cca 4 roky som na nich zarobil cca 200 USD... Beriem to skor ako zachytnu stanicu pre fotky, ktore su inak nevyuzitelne, ale pre niekoho mozno este zaujimave. Bohuzial ako spomina Karol - samotny proces zerie vela casu a naviac reject rate (pomer odmietnutych uploadov) je okolo 50%, ak vyslovene nejdete po temach, ktore su ´in´. To je dost frustrujuce a necudujem sa ti kralik_j, ze si to vzdal...
krásne si to vystihol Karol...
Mikrofotobanky su totalny bulshit, ktorý navyše istým spôsobom oberá o prácu fotografov (najmä tých menších regionálnych a pod.)a spôsobuje to že si menšie agentúry fotografa ani neobjednajú radšej dajú niečo z fotobanky (napr. na webku firkmy) aj ked sa to nie vždy celkom hodí, a keď potrebujú niečo nafotiť tak to chcú za 30,- Eur (najlepšie s 2 modelkami)...
ze su totalny bullshit si nemyslim, hoci pravdu mas ze si potom firmi myslia ze im nafotis super fotky za par eur. ale to iste sposobuje aj lacna a dostupna foto technika a niektori fotografi samotni, ktori zoberu aj takyto ´job´ za par supov...
ze su totalny bullshit si nemyslim, hoci pravdu mas ze si potom firmi myslia ze im nafotis super fotky za par eur. ale to iste sposobuje aj lacna a dostupna foto technika a niektori fotografi samotni, ktori zoberu aj takyto ´job´ za par supov...
no takto mikrofotobanky su totalny bulshit z mojh pohľadu - zárobku fotografa - Ak by som si nevážil svoju robotu, možno tiež začnem niečo take robiť a tráviť hodiny času za PC pridávaním a retušovaním fotiek a vyplnanim formulárov.
z pohľadu vydavateľa a grafického štúdia sú uplne terno:D
no takto mikrofotobanky su totalny bulshit z mojh pohľadu - zárobku fotografa - Ak by som si nevážil svoju robotu, možno tiež začnem niečo take robiť a tráviť hodiny času za PC pridávaním a retušovaním fotiek a vyplnanim formulárov.
z pohľadu vydavateľa a grafického štúdia sú uplne terno:D
z pohladu zarobku fotografa - to je tiez relativne, pretoze tam napriklad zarabaju fotky, ktore by si inde nepredal:)
Ja tiež posielam svoje fotografie do fotobánk už niekoľko rokov a súhlasím s tým že pokiaľ človek nefotí vyslovene žiadané námety žiadne veľké zárobky nemôže čakať. Ale na druhej strane je to pre amatéra ako ja určitá forma zábavy... + človek sa pri tom za tie roky naučí kopec vecí a tým nemyslím len o fotografii ako takej ale aj o rôznych licenciách, právnych aspektoch a celkovo to človeku dáva možnosť pričuchnúť k foto biznisu. Roky sledujem scénu okolo (mikro)fotobánk, čítam fóra, články, atď. skrátka dalo mi to celkom iný rozmer/pohľad na vec. Aj keď stále zostávam amatérom a beriem to športovo ako hobby. :-) Chcem tým povedať že posielanie do fotobánk nemusí byť len čisto o tom samotnom predaji...
Inak najradšej mám mikrofotobanku Dreamstime, kto chce pozrieť moje portfólio :-)
http://www.dreamstime.com/resp226797
O predaji a celkovo o mojich skúsenostiach s touto mikrofotobankou som napísal článok do blogu na Hľadáčiku kto chce nech si tam prečíta nebudem to tu opakovať:
http://blog.hladacik.sk/index.php?id=273
Ja tiež posielam svoje fotografie do fotobánk už niekoľko rokov a súhlasím s tým že pokiaľ človek nefotí vyslovene žiadané námety žiadne veľké zárobky nemôže čakať. Ale na druhej strane je to pre amatéra ako ja určitá forma zábavy... + človek sa pri tom za tie roky naučí kopec vecí a tým nemyslím len o fotografii ako takej ale aj o rôznych licenciách, právnych aspektoch a celkovo to človeku dáva možnosť pričuchnúť k foto biznisu. Roky sledujem scénu okolo (mikro)fotobánk, čítam fóra, články, atď. skrátka dalo mi to celkom iný rozmer/pohľad na vec. Aj keď stále zostávam amatérom a beriem to športovo ako hobby. :-) Chcem tým povedať že posielanie do fotobánk nemusí byť len čisto o tom samotnom predaji...
Inak najradšej mám mikrofotobanku Dreamstime, kto chce pozrieť moje portfólio :-)
http://www.dreamstime.com/resp226797
O predaji a celkovo o mojich skúsenostiach s touto mikrofotobankou som napísal článok do blogu na Hľadáčiku kto chce nech si tam prečíta nebudem to tu opakovať:
http://blog.hladacik.sk/index.php?id=273
presne o tomto hovorím, pekný článok na blogu - tie krajiny ti idú keby si ich ponúkol zarámované zapaspartovane po bankách a pod zarobíš viacej - oveľa:)
Pre zaujimavost - nasiel som k tejto teme zaujimavy rozhovor s najvaecsim predajcom v microstocku Yurim Arcursom, ktory ma cca 800 000 downloadov/rok:
What’s your workflow?
Produce RAWs.
Selecting away “out of focus” and test pictures.
Selecting RAWs for development as 16bit tiffs.
Convert 16 bit tiff to 8 bit
First assistants cleans tiffs. (sensor dust, facial impurities and small dust particles)
Cleaning is checked by second assistant.
Second editing is done by my Senior Editor, Heidi Kristensen (Istock ID: Pixelchic)
Second editing is checked by Yuri Arcurs.
Yuri Arcurs performs third editing if any is needed.
All files are gathered in a calibration folder.
All files are saturation, white balance, and exposure calibrated by Yuri Arcurs.
Files are put in “needs keywording” folder.
Files get narrated by freelancer. (title, keywords and description).
Narrating is checked by Yuri Arcurs.
Files are then saved as a Tiff with layers and as a Jpg (12) and put in batches for upload.
When we have 50 files in a batch, we testupload to two selective agencies, adjust keywords again and upload to all the other agencies thereafter.
My two Freelance uploaders takes care of the rest. To get this machine running it takes 10 freelancers and three fulltime assistants + Me
viac na http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=629407
Stockfoto a fotobanky
http://www.fotografovani.cz/art/fo_tipytriky/microstock1.html
http://www.fotografovani.cz/art/fo_tipytriky/microstock2.html
http://www.fotografovani.cz/art/fo_tipytriky/microstock3.html
http://www.fotografovani.cz/art/fo_tipytriky/microstock4.html
http://www.fotografovani.cz/art/fo_tipytriky/microstock5.html
Velmi dobry amater takmer nema sancu zarobit si. Musis vynalozit velku namahu - oboslat vela fotobank, vyplnit popisky, klucove slova, nafotit veci, co maju sancu sa predat... Budes makat cely rok a napokon ti to nepokryje naklady ani na cas straveny za pocitacom.
Omnoho ucinnejsie je snazit sa svoje fotografie predavat individualne. Chces zarobit par EUR naviac? Odfot svadbu. Za jeden den zarobis omnoho viac, nez na desiatich mikrofotobankach za rok. To je obrovsky nepomer vo vynalozenej namahe. Asi jediny zmysel maju lokalne fotobanky specializujuce sa na fotky zo Slovenska a Ciech. Tu je sanca uspiet podstatne vyssia.
docela ma to totiz zaujalo takto ponukat fotky
Velmi dobry amater takmer nema sancu zarobit si. Musis vynalozit velku namahu - oboslat vela fotobank, vyplnit popisky, klucove slova, nafotit veci, co maju sancu sa predat... Budes makat cely rok a napokon ti to nepokryje naklady ani na cas straveny za pocitacom.
Omnoho ucinnejsie je snazit sa svoje fotografie predavat individualne. Chces zarobit par EUR naviac? Odfot svadbu. Za jeden den zarobis omnoho viac, nez na desiatich mikrofotobankach za rok. To je obrovsky nepomer vo vynalozenej namahe. Asi jediny zmysel maju lokalne fotobanky specializujuce sa na fotky zo Slovenska a Ciech. Tu je sanca uspiet podstatne vyssia.
Mikrofotobanky su totalny bulshit, ktorý navyše istým spôsobom oberá o prácu fotografov (najmä tých menších regionálnych a pod.)a spôsobuje to že si menšie agentúry fotografa ani neobjednajú radšej dajú niečo z fotobanky (napr. na webku firkmy) aj ked sa to nie vždy celkom hodí, a keď potrebujú niečo nafotiť tak to chcú za 30,- Eur (najlepšie s 2 modelkami)...
A presne ako karol pise, fotit na zakazku je omnoho vynosnejsie a v inom pomere casu a namahy..
Viem si takto zarobit za hodku niekolko desiatok eur ;)
docela ma to totiz zaujalo takto ponukat fotky
Mikrofotobanky su totalny bulshit, ktorý navyše istým spôsobom oberá o prácu fotografov (najmä tých menších regionálnych a pod.)a spôsobuje to že si menšie agentúry fotografa ani neobjednajú radšej dajú niečo z fotobanky (napr. na webku firkmy) aj ked sa to nie vždy celkom hodí, a keď potrebujú niečo nafotiť tak to chcú za 30,- Eur (najlepšie s 2 modelkami)...
z pohľadu vydavateľa a grafického štúdia sú uplne terno:D
z pohľadu vydavateľa a grafického štúdia sú uplne terno:D
Inak najradšej mám mikrofotobanku Dreamstime, kto chce pozrieť moje portfólio :-)
http://www.dreamstime.com/resp226797
O predaji a celkovo o mojich skúsenostiach s touto mikrofotobankou som napísal článok do blogu na Hľadáčiku kto chce nech si tam prečíta nebudem to tu opakovať:
http://blog.hladacik.sk/index.php?id=273
Inak najradšej mám mikrofotobanku Dreamstime, kto chce pozrieť moje portfólio :-)
http://www.dreamstime.com/resp226797
O predaji a celkovo o mojich skúsenostiach s touto mikrofotobankou som napísal článok do blogu na Hľadáčiku kto chce nech si tam prečíta nebudem to tu opakovať:
http://blog.hladacik.sk/index.php?id=273
What’s your workflow?
Produce RAWs.
Selecting away “out of focus” and test pictures.
Selecting RAWs for development as 16bit tiffs.
Convert 16 bit tiff to 8 bit
First assistants cleans tiffs. (sensor dust, facial impurities and small dust particles)
Cleaning is checked by second assistant.
Second editing is done by my Senior Editor, Heidi Kristensen (Istock ID: Pixelchic)
Second editing is checked by Yuri Arcurs.
Yuri Arcurs performs third editing if any is needed.
All files are gathered in a calibration folder.
All files are saturation, white balance, and exposure calibrated by Yuri Arcurs.
Files are put in “needs keywording” folder.
Files get narrated by freelancer. (title, keywords and description).
Narrating is checked by Yuri Arcurs.
Files are then saved as a Tiff with layers and as a Jpg (12) and put in batches for upload.
When we have 50 files in a batch, we testupload to two selective agencies, adjust keywords again and upload to all the other agencies thereafter.
My two Freelance uploaders takes care of the rest. To get this machine running it takes 10 freelancers and three fulltime assistants + Me
viac na http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=629407
zaregistrujte sa a presvedčte o mnohých z výhod byť členom
- moj profil
- albumy
- pošta
- pridávanie fotografií
- komentáre
- záložky
- notifikácie
- diskusie
- hodnotenie
Zaregistrujte sa