Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

BF problem s 31/1.8 Limited

WildSammy
2010-06-18 18:40:49+02
Zdravim Ephotaci. Mam nasledovny problem s objektivom Pentax FA31 f/1.8 Limited. Pouzivam ho na K20D. Ak s objektivom zaostrujem na standartny terc pre kontrolu AF, tak zaostri uplne spravne vo vsetkych pokusoch. Ak vsak chcem pouzit objektiv pri realnom foteni tak mi totalne backfocusuje a je uplne nepouzitelny pre akekolvek fotenie. Objektiv mi toto zacal robit po servise v Nemecku. Tam som ho posielal koli odstraneniu drobnej mechanickej zavady na chode ostriaceho prstenca v MF. Objektiv som im poslal 2x s tym, ze po servise ma BF. Dnes sa mi vratil s tym, ze na nom nenasli vobec ziadnu zavadu a je vramci tolerancii vyrobcu. Nasadil som ho teda na fotak, spravil par foto a ani jedna nebola zaostrena spravne. Vytiahol som teda terc a overil to pomocou neho a na terc ostril OK. S inymi objektivmi problem nemam. Este idem objektiv skusit na inom fotaku. V com moze byt chyba a ako ju vyriesit? Dakujem za nazor.
 
duroslav
2010-06-18 18:46:49+02
V čom je chyba, to netuším, ale mám takú kontrolnú otázku.
Keď to testuješ s ostriacim terčom, máš ho približne v takej vzdialenosti, ako objekty, ktoré v reále fotíš?
 
WildSammy
2010-06-18 18:51:50+02
Mam ho o nieco blizsie, lebo je vytlaceny na A4 a keby som dalej, tak by mi uz AF senzor chytal aj ine kontrastne linie, ktore su na terci.. tj. stupnicu alebo cely ten zvyrazneny stvorcek, ktory obklopuje liniu, na ktoru mam ostrit. Pouzivam tento AF terc: http://www.focustestchart.com/chart.html a som vzdialeny co najdalej je mozne, aby mi AF chytal len tu stredovu liniu, na ktoru mam ostrit a nic ine. Mozno by bodlo dat ho na A3 a tak to skusit, ale je mi to kazdopadne aj tak cudne.
 
duroslav
2010-06-18 19:36:03+02
príspevok od: WildSammy
Mam ho o nieco blizsie, lebo je vytlaceny na A4 a keby som dalej, tak by mi uz AF senzor chytal aj ine kontrastne linie, ktore su na terci.. tj. stupnicu alebo cely ten zvyrazneny stvorcek, ktory obklopuje liniu, na ktoru mam ostrit. Pouzivam tento AF terc: http://www.focustestchart.com/chart.html a som vzdialeny co najdalej je mozne, aby mi AF chytal len tu stredovu liniu, na ktoru mam ostrit a nic ine. Mozno by bodlo dat ho na A3 a tak to skusit, ale je mi to kazdopadne aj tak cudne.
Ide o to, že ja mám tiež jeden objektív, ktorý na blízko ostrí dobre, ale na predmety vzdialené 1m a viac má FF. Bol aj v servise a stále je to rovnaké.
Možno by bolo dobré spomenúť to potom pri najbližšom odoslaní do servisu, resp. odkonzultovať s nimi akú metodiku používajú pri vyhodnocovaní toho či AF pracuje dobre alebo nie.
 
karloss
2010-06-18 19:40:30+02
a robi ti to na vsetkych zaostrovacich bodoch rovnako? ja mam sigmu 50/1.4 a ta ma na stredovom bode tiez dost BF, ale na ostatnych je to ok. Ako keby to bola skor chyba fotaku. Pritom ostatne objektivy su na tom stredovom uplne v pohode
 
WildSammy
2010-06-18 19:46:25+02
príspevok od: karloss
a robi ti to na vsetkych zaostrovacich bodoch rovnako? ja mam sigmu 50/1.4 a ta ma na stredovom bode tiez dost BF, ale na ostatnych je to ok. Ako keby to bola skor chyba fotaku. Pritom ostatne objektivy su na tom stredovom uplne v pohode
Ja uz tiez neviem, ze ci je to chyba fotaku alebo objektivu, ale pred servisom ten objektiv mal mierny FF a teraz ma silny BF. Robi mi to na kazdom bode rovnako, snad len 1 bod z 11tich bol o nieco lepsie zaostreny, ale tiez BF, len menej pri foteni realnej veci a nie tercu.
 
WildSammy
2010-06-18 19:48:08+02
So servisom je problem akejkolvek konzultacie, kedze Pentax SK nerobi servis na objektivy rady Limited a robia to len Nemci. Mozem im tak max. poslat popis v anglictine, kedze po nemecky neviem. Kazdopadne dobre vediet, ze aj ty mas podobny problem a tiez nie je zly napad im to dajak povedat, ze sa jedna o vzdialenejsie objekty. Idem to akurat vyskusat na druhom fotaku, na ktorom tiez viem, ze pred servisom zaostroval ten objektiv dobre.
 
falco.tinnunculus
2010-06-18 19:56:59+02
príspevok od: karloss
a robi ti to na vsetkych zaostrovacich bodoch rovnako? ja mam sigmu 50/1.4 a ta ma na stredovom bode tiez dost BF, ale na ostatnych je to ok. Ako keby to bola skor chyba fotaku. Pritom ostatne objektivy su na tom stredovom uplne v pohode
Na www.photozone.de pisu,ze sigma 50 1,4 trpi tzv. sferickou aberaciou(gulovou vadou?),co sa prejavuje ako nepresne ostrenie po pricloneni objektivu. Autor:nezalezi ten BF od clonoveho cisla? Ja mam inak tiez taky dojem,ze moj canon 70-200 to ma,tiez mi ostri presnejsie postrannymi bodmi (pri miernych clonovych c.) ale este som nerobil test na stative
 
Fotograf77
2010-06-19 08:30:37+02
tak za prve. .. kontrolovat BF/FF na dakom terci (predpokladam ze si ho mal kolmo voci fotaku) je totalna blbost. .. co tam ako chces zistit
???
Daj si napriklad pravitko na stol a zaostri na dake cislo s tym, ze fotak resp. os objektivu bude naklonena na rovinu pravitka pod uhlom 45°. a potom pozri vysledok. . . .niekedy je dobre aj stativ pouzit, aby si zamedzil pohnutie fotoaparatu pri cvaknuti a tym skreslil vysledky. . .

inak, keby si nehladal odpoved tam kde ju tazsie dostanes (cize fora ako je napriklad toto) a radsej pouzil google, mas odpoved na tvoju otazku do par sekund. . . . google by mal asi vydat daky manual pre LAMY :-))) bez uazky prosim. . . pekny den prajem :)

za druhe, ked davas do servisu objektiv aby ti zladili FF/BF, tak musis poslat aj telo fotoaparatu, je to logicke. . . FF/BF je totizto problem v komunikacii medzi telom a objektivom a da sa zladit jedine na tom konkretnom tele. . .
 
Kaiman81
2010-06-19 08:35:33+02
presne tento problem mam aj ja,do cca 1m je to presne a nad je to na 2 veci, 3x v servise Prolaika,pokazde vratene ze už to je ok,mal som na nom BF a po servise mam zasa FF,experti...
 
WildSammy
2010-06-19 08:39:03+02
Ostrit na terc som neskusal kolmo, ale pod roznymi uhlami. Najprv 45 stupnov a potom aj ostrejsie a tupsie uhly. Objektiv bol v servise primarne koli niecomu inemu, ale oni zrejme zostelovali aj SW v objektive a tym padom mi prestal dobre ostrit s mojim telom. Zistil som, ze na kratsie vzdialenosti mi zaostri OK a na vzdialenejsie objekty backfocusuje.
 
WildSammy
2010-06-19 08:39:36+02
U mna to nie je zavisle od clony.
 
WildSammy
2010-06-19 08:41:31+02
Takze vcera som skusal objektiv na druhom tele. Znamy ma taky isty fotak ako mam ja a jemu objektiv fungoval ´excelentne´, takze je problem v mojom tele :-( Pondelok uz aj posielam do servisu aj s ostatnymi objektivmi, nech mi to poriadne naladia. AF zrejme steluje aj Pentax servis na SK(aspon v minulosti to robili), uvidim. Kazdopadne dik za rady :-)
 
Fotograf77
2010-06-19 08:44:38+02
Aby som to upresnil, lebo niektore LAMY si to zas inak vysvetlia, nastavuje sa vzdy objektiv, nie telo fotoaparatu. . . ale bez tela to proste nenastavia :-)
 
WildSammy
2010-06-19 08:49:45+02
príspevok od: Fotograf77
Aby som to upresnil, lebo niektore LAMY si to zas inak vysvetlia, nastavuje sa vzdy objektiv, nie telo fotoaparatu. . . ale bez tela to proste nenastavia :-)
Dobre vediet :-)) aj ked v pripade Pentaxu je register aj v tele fotaku :-) lenze toto bude treba asi zostelovat objektiv na moje telo alebo navzajom :-))
 
Fotograf77
2010-06-19 09:20:40+02
príspevok od: WildSammy
Dobre vediet :-)) aj ked v pripade Pentaxu je register aj v tele fotaku :-) lenze toto bude treba asi zostelovat objektiv na moje telo alebo navzajom :-))
asi iba objektiv. . . lebo ked nastavia telo, moze robit zas problem s inymi sklami. . . neviem ako to ma pentax presne poriesene. .. ci sa tam da priamo v tele nstavit aby to bralo len na konkretny objektiv. . . Canon 50D a vlastne vsetky tie najnovsie maju priamo v menu korekciu FF/BF a vies si tam dat do pamati az 20 roznych objektivov s tym, ze kazdy si nastavis presne podla potreby :). . . samozrejme pri zoomovych objektivoch je to uz horsie :)))
 
DUDIS
2013-03-27 07:50:20+01
našiel som túto tému.. sa celkom podobá.. opíšem..
mám SIGMU 50 1,4 - 2 krát bola sigma v servise na doladenie a.. a nič..
vycvyakal som mnoho záberov na 1,4 a presnosť ostrenia divnejšia ako divná..
je normálne že to ostrí ako sa mu chce a väčšinou hodí na väčšiu vzdialenosť ako 2m BF??
keď som viackrát za sebou namačkával tlačítko spúšte do polovice (ostrenie) tak niekedy sa trafil.. ale viac nie..
keď zaostrí hneď nato jemne posunie ostrenie a je to v keli..
keď mu nedám časť na doostrenie že rýchlo stlačím a dotlačím tak sa častejšie trafí.. alebo keď namačkávam kontinuálne ostrenie a otáčam manuálne ostrenie (a automaticky doostruje) tak to trafí na 50% ale to sa zle komponuje..

neviete čo mám robiť?? objektív je vyladený, ale mám dojem že môj canon 60D ako keby to preostroval.. ako keby mal nejaké kurvítko" v sebe a prasil mi výsledky..

dá sa s tým niečo robiť???.. keďže som lama a neviem čo hodiť do googlu tak sa pýtam tu..
spraví to softvér?? skúsim to na inom tele ešte (ako som sa tu dočítal..) .. no ak má niekto nejakú radu.. budem rád..
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()