Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Fotenie domov - aký objektív, aby najmenej zaobľoval objekty

lumatex
lumatex 2010-07-26 01:43:24+02
Takže skúsim stručne a jasne: - fotenie rod.domov a budov s dôrazom na okná a dvere (celkový vzhľad domu s osadenými oknami) Otázka: Ktorý širokouhlý objektív najmenej skresľuje? Myslím tým línie, čiže najmenej zaoblí steny, najmenej deformuje rovnobežnosť a pravé uhly a pod. a je použiteľný pre Canon. Otázka č.2: Ak by som to chcel skladať formou panorámy, aké pevné sklo by bolo najvhodnejšie, aj vzhľadom na veľakrát obmedzené priestory. Otázka č.3: Ak tu niekto niečo také fotí, alebo fotil, tak by som bol vďačný za nejaké rady od skúsených, ako na to. Díky všetkým za akékoľvek rady nápady a pod.
 
vlcimak
2010-07-27 18:51:42+02
príspevok od: lumatex
Ja s tým počítam, že tam je, len chcem vedieť, či by malo zmysel ho zháňať, potrebujem to porovnať s tou mojou 17-55, či je na tom tá 10-22 lepšie.
Ak Ti ide o zakrivenie, tak zabudni na sirokouhle zoomy, pri tych sa musi vzdy riesit viac kompromisom a vysledkom je i vacsie skreslenie ako pri pevnych ohniskach.
 
lumatex
2010-07-27 19:06:18+02
príspevok od: vlcimak
A tu je nabrezie Eurovea...
Keďže ten tilt máš, chcem sa teda spýtať, dokážeš si ho teda pred fotením nastaviť tak, aby si mal napr. pri fotení budovy zboku, všetky odfotené okná nafotené tak, že zvislice okien budú rovnobežné, bez toho, aby sa smerom nahor rozširovali, alebo zužovali?
Dúfam, že som to napísal pochopiteľne, lebo sa to ťažko takto opisuje.
(Lebo keď pozerám tú Kapitulskú tak tam ti okná behajú do všetkých strán, ale zas beriem, že tam si sa zameriaval na niečo iné, ako na zrovnávanie okien)
 
lumatex
2010-07-27 19:09:07+02
príspevok od: vlcimak
Ak Ti ide o zakrivenie, tak zabudni na sirokouhle zoomy, pri tych sa musi vzdy riesit viac kompromisom a vysledkom je i vacsie skreslenie ako pri pevnych ohniskach.
Pravdu povediec, premýšľal som o nejakom pevnom skle, ktoré by malo čo najmenšie zakrivenie, len neviem, ktoré by bolo naj, aby krivilo minimálne a malo rozumné ohnisko.
 
vlcimak
2010-07-27 19:28:17+02
Kedze shift sa da posuvat a zaroven plynule otacat o 270 stupnov, nie je problem nastavit si vyrovnanie linii, samozrejme, necakaj zazraky, posuv je o 12 mm na kazdu stranu. Je mozne vyrovnat i vodorovne zbiehanie posunutim do strany, pripadne vodorovne i zvisle pri natoceni objektivu o iny uhol ako 90 stupnov. Pri spajani viacerych obrazkov fotenim takymto extremne sirokouhlym objektivom sa obcas stane, ze treba vykonat na pocitaci mierne korekcie, pokial som Ta vsak dobre pochopil, Tebe nejde o spajanie viacerych zaberov ak budes svoj problem riesit shift objektivom.
 
dodo_bb
2010-07-27 21:21:50+02
príspevok od: vlcimak
S tiltom 17mm bezne fotim panoramy, dokonca casto i z ruky a nie je problem pospajat ich do jedneho obrazka, prikladam ukazky, obidva bez stativu, Kapitulska ulica spojena z troch snimok, nabrezie Eurovea asi zo siedmich ci osmich. A tiez nie je pravda, ako pise tomis.ales, nastavenie linii je otazka cviku, trva to par sekund. Ani s meranim expozicie nie je pravda, ze je nepresne, musis si ju vsak nastavit na manual a odmerat pri zakladnom nastaveni.
Samozrejme. Panoráma sa dá fotiť z ruky alebo zo statívu akýmkoľvek bežným objektívom. Len funkcia Tilt sa na to použiť nedá, ani na to nie je určená. To som tým chcel povedať - howgh :-)))
 
vlcimak
2010-07-27 21:29:26+02
príspevok od: dodo_bb
Samozrejme. Panoráma sa dá fotiť z ruky alebo zo statívu akýmkoľvek bežným objektívom. Len funkcia Tilt sa na to použiť nedá, ani na to nie je určená. To som tým chcel povedať - howgh :-)))
Iste, nemyslel som vsak funkciu tilt ale shift, obidve funkcie objektiv ponuka, automaticky som pouzil slovicko tilt z polozenej otazky, dakujem za upozornenie.
 
lumatex
2010-07-28 16:53:08+02
Nie o spájanie mi nejde, práve naopak, rád by som nafotil budovu, alebo časť na jeden záber, aby na foto boli rovnobežné línie. No asi bude najlepšie skúsiť si objektív od niekoho požičať a zistiť či bude spĺňať moje požiadavky, alebo(a to hlavne kvôli cene) zostanem pri vyrovnávaní v pc. Ale nech už sa rozhodnem akokoľvek, dík za rady.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()