Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Makro predsadka alebo medzikruzok?

p3eek
2008-06-10 12:29:05+02
Caute vie niekto porovnat komfort pouzivania makro predsadky a medzikruzkov? ROzmyslam nad tym ze kvoli predsadke budem casto zosrobovavat filter a mozem si poskodit zavit na objektive.Na druhej strane pouzivanim medzikruzkov davam dole objektiv a prasi sa mi na cip....a druha otazka co je lepsie(kvalitnejsie)? Viem ze medzikruzky znizuju svetelnost...ako sa chova predsadka? neznizuje kvalitu obrazu ked je to vlastne dalsie sklo v sustave sosoviek?Dik.
 
bear
- moderator
2008-06-10 12:41:25+02
S medzikruzkami budes mat lepsiu kvalitu, nie je to dalsi clen optickej sustavy. Odkedy mam makroobjektiv, medzikruzky som takmer nepouzil (len ked som skusal ake max zvacsenie viem spravit).
 
tulenik
2008-06-10 13:08:59+02
p3eek predsádkové šošovky samozrejme znižujú kvalitu obrazu a narušujú všetky starostlivo vypočítané kompenzácie, preto sa pri ich použití odporúča trošku viac cloniť, čo je istá kompenzácia
medzikrúžky sú ´štandardný postup´, isté dopady sú aj tam, lebo kompenzácie optických chýb sú počítané na bežnú rovinu zaostrenia a nie na dvoj či trojnásobnú optickú dráhu za objektívom, a najpohodlnejšie riešenie je makráč... a asi aj najkvalitnejšie (je to určite lepšie ako bežný seťák na mechu či medzikrúžkoch)
 
bear
- moderator
2008-06-10 13:22:56+02
S canon 50/1.8 + medzikruzkami som dostal kvalitativne velmi dobre obrazky na nerozoznanie od makro objektivu, ale rychlost a pohodlnost prace s makro objektivom je neporovnatelne lepsia. Koli tomu ako blbo sa s tym fotilo som s tie medzikruzky nikdy na realnu fotku nepouzil.
 
p3eek
2008-06-10 13:26:40+02
..vdaka...kupe makroobektivu som sa kcel na zaciatok vyhnut...ale pri fotografovani pozorujem ze sa casto potebujem dostat k fotografovanemu objektu blizsie a neda s akvoli zaostreniu tak som to kcel vyriesit nejakym medzikruzkom alebo predsadkou....asi teda este pockam...
 
tulenik
2008-06-10 18:15:13+02
radšej medzikrúžky ako predsádka... nemusíš sa ich báť :) ja len hovorím že makráč je LEPŠÍ, nehovorím, že medzikrúžky alebo mech sú nepoužiteľné
koniec koncov na svete je neskutočne veľa fotiek fotených makropredsádkami, pri ktorých nikto nerieši, že majú chromatickú aberáciu 2 px (ktorú dnes môžeš korigovať)... a špeciálne makroobjektívy sú tu s nami tak od prelomu 70./80. rokov, dovtedy sa medzikrúžkovalo ostošesť... prvý som videl na kamošovom Pentaxe K1000 niekedy v 1987om.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()