Najprv sa chcem ospravedlnit, ze zakladam znova temu, ktora sa v istej obdobe uz viackrat vyskytla, ale v tomto pripade je to trosku odlisne. Takze o co mi ide.
Som bezny uzivatel, ktory doteraz fotil s kompaktom (Pan. TZ1). Kedze sa nam narodil syn, chceme mu samozrejme dokumentovat jeho zivot uz odmalicka a tak. Urcite to niektori poznate :-) .
Pri mojom kompakte som ale na tento ucel narazil na niekolko obmedzujucich faktorov. Jednak ten, ze pri foteni z bleskom mozem pouzit len ten vstavany, co je asi ako uznate aj vy, znacne nevhodne nielen pre vysledne podanie fotky, ale aj zo zdravotneho hladiska dietata. Dalsie obmedzenie, ktore pocitujem je nemoznost manualneho nastavenia expozicnych parametrov (sportovy rezim vsetko nezachrani).
Mal som (od brata) na prve dni jeho (syna) zivota pozicany D90 s 18-105 a SB900, aj ked som znacny zaciatocnik co sa tyka fotenia (nevedel som ani odmontovat ten polarizacny filter co mal na objektive este z dovolenky :) ) fotky co mi vysli boli podstatne lepsie ako tie z Panasonicu, hlavne tie, ktore boli robene pri horsich svetelnych podmienkach. S manzelkou sme sa teda rozhodli, ze zainvestujeme do noveho fotoaparatu, aby sme mohli fotit hlavne maleho pri roznych prilezitostiach kvalitne, ale aj na dalsie fotenie inych prilezitosti. Zacal som si preto studovat a zistovat rozne veci a moznosti co sa fotoaparatu tyka a na zaklade mojich potrieb mi z toho vysla DSLR. V ramci rozpoctu to vyslo na Nikon D5000 + 18-55 VR (530,-), a k tomu este nejaky systemovy blesk s otocnou hlavou (bazarovy SB600, alebo Sigma 530ST, Metz 48-1N?). Nikon je mi celkom sympaticky a stale je tu moznost si sem tam pozicat nieco od bracha :-). No ale kedze ako som vravel som uplny zaciatocnik, chcel by som este pocut nazor skusenych ludi v oblasti. V ramci mojho uvazovania boli aj pokrocilejsie kompakty s kolajnicou na externy blesk, resp. tie nove bezzrkadlove "zrkadlovky" ako Pan. GF1, Oly. PEN sony NEX, ale cenovo sa mi to zda predrazene, a tie nizsie kompakty s pevnymi objektivmi zase maju male cipy a z toho vyplyvajuce nedostatky. Tak vas prosim, skuste mi poradit...
(skusim pridat do galerie nejake fotky maleho Maxa, co som robil tym Nikonom)
Vdaka, beriem na vedomie.
Spisovatel nie som, ale mam rad, ked sa zadanie specifikuje jasne a detailne, a tiez dovody, ktore k tomu viedli. Zasadne to znizi pocet dodatocnych otazok.
ber tu D5000..setak je na zaciatok fajn...blesk zober radsej nikon a ak ti ostanu nejake peniaze a bracho nema..tak si kup nieco svetelne a pevne :-) na portret dietata ocenis...
Tak ako hovoril viking tá D5000 je pre tvoj prípad ako vyšitá. Určite ak si prechádzal a hľadal si na nete našiel si aj nikon D3000 a najnovšie aj D3100 ale myslím, že tá D5000 je na tom momentálne najlepšie. K pevnému objektívu, pomerne slušný je nikkor 35mmm f/1,8, dajú sa s nim robiť pekné portrétovky a nie je veľmi drahý, môj som napr. z bazáru kúpil spolu s polarizákom za 150 e bez polarizáku by ma vyšiel 130, myslím, že teraz sa dá splašiť aj lacnejšie, terba si len podať inzerát určite sa niekto časom ozve...
Tak ako hovoril viking tá D5000 je pre tvoj prípad ako vyšitá. Určite ak si prechádzal a hľadal si na nete našiel si aj nikon D3000 a najnovšie aj D3100 ale myslím, že tá D5000 je na tom momentálne najlepšie. K pevnému objektívu, pomerne slušný je nikkor 35mmm f/1,8, dajú sa s nim robiť pekné portrétovky a nie je veľmi drahý, môj som napr. z bazáru kúpil spolu s polarizákom za 150 e bez polarizáku by ma vyšiel 130, myslím, že teraz sa dá splašiť aj lacnejšie, terba si len podať inzerát určite sa niekto časom ozve...
OT otazka, nefotia sa portrety prevazne s 85-135 mm ?? dik
Tak ako hovoril viking tá D5000 je pre tvoj prípad ako vyšitá. Určite ak si prechádzal a hľadal si na nete našiel si aj nikon D3000 a najnovšie aj D3100 ale myslím, že tá D5000 je na tom momentálne najlepšie. K pevnému objektívu, pomerne slušný je nikkor 35mmm f/1,8, dajú sa s nim robiť pekné portrétovky a nie je veľmi drahý, môj som napr. z bazáru kúpil spolu s polarizákom za 150 e bez polarizáku by ma vyšiel 130, myslím, že teraz sa dá splašiť aj lacnejšie, terba si len podať inzerát určite sa niekto časom ozve...
Ano, pozeral som aj D3000 aj novy D3100. Kedze chcem fotit dieta, ktore rastie, nechcem robit az take velke kompromisy kvoli cene typu, ze teraz sa naucim s lacnejsim (D3000) a potom ked si kupim lepsi tie zabery nafotim znova na lepsie.
Co sa tyka D3100 vs. D5000 tak tie vyhody co ma 3100 proti 5000 pre mna nie su az take rozhodujuce. Tie 2Mpx naviac, plus lepsie HD video podla nestoja za tych 70Eur naviac co ma stat ked vyjde na trh.
Ten Nikkor 35mm f/1,8 som uz pozeral, novy vychadza na 179E, bazare som este nepozeral.
OT otazka, nefotia sa portrety prevazne s 85-135 mm ?? dik
Fotia, ale tak prakticky pri portréte ide o to aby si ´odseparoval´ popredie - postavu od pozadia nie? A na to stačí ak má objektív nízku svetelnosť - umožňuje fotiť na čo najviac otvorenú clonu nie? či?
Nechcem vam do toho kecat, ale neide v portretovom objektive aj o to, aby bola vacsia hlbka perspektivy, a tym padom mensia deformcia obrazu? :)
Ten 50mm f/1,4 na DX bude mat ohnisko 75mm, co by uz stacilo, ci?
A naspat k teme. Existuju nejake odrazove plochy (bouncery) ktore mi umoznia na D5000 pouzivat vstavany blesk na odraz od stropu a pod. ?
OT otazka, nefotia sa portrety prevazne s 85-135 mm ?? dik
To som si myslel aj ja pokial som nevidel co dokaze napriklad 24/1.4.
http://www.bobkrist.com/blog/wp-content/uploads/2010/02/RoseG_ParryMansion079.jpg
http://www.bobkrist.com/blog/wp-content/uploads/2010/02/Miami_10_01239-2-copy1.jpg
Dnes to je jedno z mojich naj sklicok. ;)
Jo toho ale uz vsetco pozname z tlacovej spravy. Chcel som byt originalny. :)))
V kazdom pripade aj sirokacom sa da spravit pekny portret. Cize k tej D5000 by som si na fotenie baba urcite zaobstaral 35/1.8 a 50/1.8.
ved čo ovplyvňuje hlbku ostrosti? nie len clona.
ked budeš mať krátku ohniskovú vzdialenosť (35mm), netreba čakať maslový bokeh.
to sú tri faktory vieš: clona, zaostrená vzdialenosť, ohnisko. chápeš nie, čo ti chcem povedať?
Pomoc pri vybere, nie nevyhnutne DSLR
Spisovatel nie som, ale mam rad, ked sa zadanie specifikuje jasne a detailne, a tiez dovody, ktore k tomu viedli. Zasadne to znizi pocet dodatocnych otazok.
Co sa tyka D3100 vs. D5000 tak tie vyhody co ma 3100 proti 5000 pre mna nie su az take rozhodujuce. Tie 2Mpx naviac, plus lepsie HD video podla nestoja za tych 70Eur naviac co ma stat ked vyjde na trh.
Ten Nikkor 35mm f/1,8 som uz pozeral, novy vychadza na 179E, bazare som este nepozeral.
Ten 50mm f/1,4 na DX bude mat ohnisko 75mm, co by uz stacilo, ci?
A naspat k teme. Existuju nejake odrazove plochy (bouncery) ktore mi umoznia na D5000 pouzivat vstavany blesk na odraz od stropu a pod. ?
co ja viem tak je najlepsie tych 85 - 135 mm
resp 50 ako pisal viking a fotit z 1,5 metra aspon
co ja viem tak je najlepsie tych 85 - 135 mm
resp 50 ako pisal viking a fotit z 1,5 metra aspon
http://www.bobkrist.com/blog/wp-content/uploads/2010/02/RoseG_ParryMansion079.jpg
http://www.bobkrist.com/blog/wp-content/uploads/2010/02/Miami_10_01239-2-copy1.jpg
Dnes to je jedno z mojich naj sklicok. ;)
BTW, ten muzikant sa mi viacej páči v tomto prevedení
http://nikonusa.com/Assets/Camera-Lenses/2184-AF-S-NIKKOR-24mm-F1.4G-ED/Photography/ER_2.jpg
V kazdom pripade aj sirokacom sa da spravit pekny portret. Cize k tej D5000 by som si na fotenie baba urcite zaobstaral 35/1.8 a 50/1.8.
ked budeš mať krátku ohniskovú vzdialenosť (35mm), netreba čakať maslový bokeh.
to sú tri faktory vieš: clona, zaostrená vzdialenosť, ohnisko. chápeš nie, čo ti chcem povedať?
zaregistrujte sa a presvedčte o mnohých z výhod byť členom
- moj profil
- albumy
- pošta
- pridávanie fotografií
- komentáre
- záložky
- notifikácie
- diskusie
- hodnotenie
Zaregistrujte sa