Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Astrofoto stativ

WildSammy
2013-03-31 23:20:38+02
Hello,

mam taku otazku na astrofotografov.. mam doma equatorialny stativ.. EQ-3 montaz, ktory sa zrejme da motorizovat.. chcem sa spytat, ci by sa takyto stativ dal prisposobit na astrofoto? teleskop je sice na vyhodenie, ale stativ aj s montazou vyzera dobre.. potreboval by male opravy a bud by som nan upevnil fotak cez redukciu alebo nan kupil teleskop.. pozeral som ceny takych stativov a pohybuju sa okolo 300e.. je equatorialna montaz vhodna k astrofotografii?

Dakujem za odpovede.
 
Maroš Kešjar
2013-03-31 23:43:18+02
Je to úplne super.
 
Maroš Kešjar
2013-03-31 23:47:21+02
A tu máš aj motorizáciu: http://www.tranzistor.sk/internetovy-obchod/hvezdarske-dalekohlady/motory/eq-3-ra-stepping-drive-skyscan
 
WildSammy
2013-03-31 23:50:25+02
Super, dik asi teda do toho pojdem stativ ma v strede taku misku s nohami, ktora je upevnena o nohy stativu.. jednu nohu mam ulomenu, lebo to bolo z plastu, ale mam znameho, co mi to vyrobi, tak si to dam spravit, dokupim motorizaciu a samotna montaz so zavaziami a spol. je OK mal som na tom 700mm refraktor, ale ten ma plesnivu optiku a neda sa rozobrat, ze by sa to vycistilo..
 
Maroš Kešjar
2013-04-01 00:02:46+02
Budeš asi potrebovať toto: http://www.tranzistor.sk/internetovy-obchod/hvezdarske-dalekohlady/motory/eq-3-dualax-dual-axis-drive-skyscan Sorry.
Ja by som sa na to vykvákol. Astrofoto ťa nebude baviť. Ver mi. Musíš utratiť astronomické sumy za hardware aby sa ti výsledky pzdávali. Ak si to doteraz nemal ako hobby... pochybujem, že ťa to bude baviť.
 
WildSammy
2013-04-01 00:13:13+02
Mám tri 1,25" okuláre Meade, plus reverznu šošovku a dáky extender, tak som rozmýšlal, že keď už mám aj statív, ktorý by sa dal použiť, že by som dokúpil dáky teleskop, čo má tiež 1,25" okuláre, aby sa to dalo celé použiť.. do toho pôvodného mi totiž nedopatrením napršalo, ale nebolo to aj tak nič extra.. akurát tak na mesiac a hmloviny.. ale pozeral som, že na ten EQ-3 sa dá primontovať dosť veľké množtvo teleskopov alebo aj samotný foťák s objektívmi cez redukciu.. tak na niečo z týchto dvoch vecí to využiť.. navyše, keď sa to dá motorizovať ale tak je to na zváženie.. to je fakt
 
markato1
2013-04-01 07:49:03+02
príspevok od: WildSammy
Mám tri 1,25" okuláre Meade, plus reverznu šošovku a dáky extender, tak som rozmýšlal, že keď už mám aj statív, ktorý by sa dal použiť, že by som dokúpil dáky teleskop, čo má tiež 1,25" okuláre, aby sa to dalo celé použiť.. do toho pôvodného mi totiž nedopatrením napršalo, ale nebolo to aj tak nič extra.. akurát tak na mesiac a hmloviny.. ale pozeral som, že na ten EQ-3 sa dá primontovať dosť veľké množtvo teleskopov alebo aj samotný foťák s objektívmi cez redukciu.. tak na niečo z týchto dvoch vecí to využiť.. navyše, keď sa to dá motorizovať ale tak je to na zváženie.. to je fakt
Najskor by som stativ zmotorizoval,vyskusas ako presne dokaze sledovat objekt, aby nevznikali ciarky namiesto bodov.Myslim si ,ze nejake dlhe ohnisko to neudrzi a mozno ti bude postacovat to co budes mat na fotaku.No v kazdom pripade nieco kratsie a svetelnejsie ,povodnych 700 na astrofoto na tomto stative bude asi vela ,ale urcite sa s tym da vyborne vyhrat a aj vysledok moze byt zaujimavy
 
scientific
2013-04-01 09:25:57+02
Ja už dlhšiu dobu pozerám po tomto dalekohľade, http://www.tranzistor.sk/internetovy-obchod/hvezdarske-dalekohlady/sosovkove-az-montaz/skywatcher-102-500-autotrack-goto
má perfektnú svetelnosť. Treba k tomu adaptér na upevnenie zrkadlovky s živým náhľadom, mám canon 450D a tá úplne stačí. Už pri ISO200 a s 30 sekundovou expozíciou musí zobraziť množstvo deteilov. Doteraz to používam bez pohybu na ISO 800 a 1600 maximálne do 5-10 sekúnd pri ohnisku cca100 mm cez EF-S objektív a je to rozmazané pohybom a zašumené.
 
markato1
2013-04-01 09:41:07+02
príspevok od: scientific
Ja už dlhšiu dobu pozerám po tomto dalekohľade, http://www.tranzistor.sk/internetovy-obchod/hvezdarske-dalekohlady/sosovkove-az-montaz/skywatcher-102-500-autotrack-goto
má perfektnú svetelnosť. Treba k tomu adaptér na upevnenie zrkadlovky s živým náhľadom, mám canon 450D a tá úplne stačí. Už pri ISO200 a s 30 sekundovou expozíciou musí zobraziť množstvo deteilov. Doteraz to používam bez pohybu na ISO 800 a 1600 maximálne do 5-10 sekúnd pri ohnisku cca100 mm cez EF-S objektív a je to rozmazané pohybom a zašumené.
Ja tiez pozeram nieco podobne,co som mal 127mm refraktor na EQ5 som predal(kvôli prenosnosti,zostava mala 25kg) a tiez som predal aj dobson 203mm,namiesto toho chcem kupit nieco co si sem teraz pridal
Mam este 80mm refraktor na chalupe ,ale na EQ2 dost nepresnej montazi,na astrofoto mi nevyhovuje,ale pozorovat sa tym da fajn
 
Maroš Kešjar
2013-04-01 10:53:33+02
Chlapi, nehecujte ho, lebo sa do toho fakt pustí a to by bola škoda, keby miesto pekných báb čo teraz fotí začal fotiť hviezdičky.
 
WildSammy
2013-04-01 16:17:51+02
príspevok od: Maroš Kešjar
Chlapi, nehecujte ho, lebo sa do toho fakt pustí a to by bola škoda, keby miesto pekných báb čo teraz fotí začal fotiť hviezdičky.
dnes som celu moju povodnu vybavu rozlozil a zistil som, ze sa do toho nema vyznam pustat je to v takom stave, ze sa z toho neda pouzit nic.. aj stativ by potreboval opravu, vyrobit nan suciastky, ktore su polamane a zistil som, ze by bolo narocne ich vyrobit. Teleskop som rozobral a vytiahol z neho aspon sosovky mozno sa zidu na dake makro pokusy Jedine co je pouzitelne je montaz so zavaziami, na ktoru sa upevnovat teleskop, ale to mi je bez stativu a teleksopu vlastne na nic takze z mojich povodnych planov nic nebude Potreboval by som kupit komplet vybavu a to je uz financne narocne
 
Duny
2013-04-01 16:32:07+02
príspevok od: WildSammy
dnes som celu moju povodnu vybavu rozlozil a zistil som, ze sa do toho nema vyznam pustat je to v takom stave, ze sa z toho neda pouzit nic.. aj stativ by potreboval opravu, vyrobit nan suciastky, ktore su polamane a zistil som, ze by bolo narocne ich vyrobit. Teleskop som rozobral a vytiahol z neho aspon sosovky mozno sa zidu na dake makro pokusy Jedine co je pouzitelne je montaz so zavaziami, na ktoru sa upevnovat teleskop, ale to mi je bez stativu a teleksopu vlastne na nic takze z mojich povodnych planov nic nebude Potreboval by som kupit komplet vybavu a to je uz financne narocne
Ta montaz sa da pripevnit na klasicky stativ 3/8" zavitom?
 
WildSammy
2013-04-01 16:43:45+02
príspevok od: Duny
Ta montaz sa da pripevnit na klasicky stativ 3/8" zavitom?
ak je 3/8" ten hrubsi, tak ano.. nie je to taky ako na stativoch pre DSLR.. je to ten hrubsi, napr. ako na atelierovych svetlach
 
neXor
2013-04-01 18:52:49+02
príspevok od: scientific
Ja už dlhšiu dobu pozerám po tomto dalekohľade, http://www.tranzistor.sk/internetovy-obchod/hvezdarske-dalekohlady/sosovkove-az-montaz/skywatcher-102-500-autotrack-goto
má perfektnú svetelnosť. Treba k tomu adaptér na upevnenie zrkadlovky s živým náhľadom, mám canon 450D a tá úplne stačí. Už pri ISO200 a s 30 sekundovou expozíciou musí zobraziť množstvo deteilov. Doteraz to používam bez pohybu na ISO 800 a 1600 maximálne do 5-10 sekúnd pri ohnisku cca100 mm cez EF-S objektív a je to rozmazané pohybom a zašumené.
Sveteľnosť veľmi pekná, ale pozri si čo to je za refraktor. Obyčajný dublet so sveteľnosťou 5. Namiesto hviezd (ideálne su len bodky) budeš mať obrovské fialové haló. Najlacnejší šošovkový ďalekohľad s ktorým sú obstojné až dobré snímky je http://www.amazon.com/Skywatcher-Refractor-Optical-Assembly-Design/dp/B00287MEKW. Čokoľvek lacnejšie stojí za prd. Cena tohto je cca 550€, k tomu treba pripočítať rovnač/korektor min 200€, redukcie na foťák, extendery a podobné blbosti 50€. Si na cene 800€ čisto len ďalekohľad, nehovoriac že obstojná montáž min 200-300€. Tá EQ-3 ti vydrží max minútu dve pri ohnisku 200mm.
 
Duny
2013-04-02 23:27:46+02
príspevok od: WildSammy
ak je 3/8" ten hrubsi, tak ano.. nie je to taky ako na stativoch pre DSLR.. je to ten hrubsi, napr. ako na atelierovych svetlach
ked si napisal, ze sa nema vyznam do toho pustat napadlo ci by si tu montaz nepredal. Aj ked niesom si isty, ci uz nebude pre mna tazka, ja chcem fotit totiz povacsine sirokym sklom autenticky k danej dobe, casu a miestu, teda nechcem si urobit par snimkov ktore budem vlepovat do popredia. No a tym padom by som stym musel slapat aj viac ako hodinku do kopcov.
Tu je ukazka, zhruba o co mi ide. http://foto.astronomy.cz/Hi_res/MilkyWay_11_05_2008.jpg
 
scientific
2013-04-03 12:41:43+02
Ten odkaz z amazonu nefunguje. Naozaj mi bude stačiť aj komplet za 400€. Potrebujem sa to naučiť ovládať. Mám doma konustart 70mm na stojane a ten sa chveje ako trasochvostov chvost.
Nikdy som to naživo nevidel, neviem presne čo mám kúpiť(síce tuším). okulárový výťah, T2 adapter, bajonet na canon so závitom na T2. Čo myslíš tým že vydrží minútu, dve. Asi presné sledovanie dráhy. Nemám diaľkovú spúšt a tak mám len 30 sekúnd na canon450D. A skúsim softver registax na skladanie fotiek. Teoreticky ani dalekohľad nepotrebujem, len navádzanú montáž. Mám v pláne kúpiť canon400/5,6 alebo úplný prechod na pentax K5IIs s 300/4 pentax.
Pre lepšie využitelné ISO, stabilizovaný čip a nejaký ten megapixel navyše. A pre milú vlastnosť odľahčeného čipu udržať z ruky časy 1/30 až 1/60s pri teleobjektíve.
 
neXor
2013-04-03 18:07:49+02
No nefunguje, ale proste si daj do googla SkyWatcher 80ED (to je minimum na fotenie). Okulárový výťah je na ďalekohľade, ten nemusíš kupovať (aj keď väčšinou sú to šmejdy, ale na začiatok stačí).
Myslel som presne to, že každá montáž má periodickú chybu a čím je montáž lacnejšia, tým ju zvykne mávať väčšiu. Tým pádom ti vie presne sledovať oblohu len určitý úsek, ktorý záleží na použitom ohnisku a od toho, ktorú časť oblohy fotíš. Inak ti z hviezd vzniknú nepekné koláčiky.
ISO aj tak sa používa max 1600, v krajnom prípade 3200. Stabilizovaný čip ti asi veľmi nepomôže a megapixle už vôbec nie, skôr čím menšie tým lepšie, pretože čím menej MPx ->tým väčší pixel->tým viac toho "vylovíš". Dá sa to obísť binningom, ale to už nie je ono.
 
kubizmus
externý redaktor 2013-09-03 20:30:09+02
príspevok od: scientific
Ja už dlhšiu dobu pozerám po tomto dalekohľade, http://www.tranzistor.sk/internetovy-obchod/hvezdarske-dalekohlady/sosovkove-az-montaz/skywatcher-102-500-autotrack-goto
má perfektnú svetelnosť. Treba k tomu adaptér na upevnenie zrkadlovky s živým náhľadom, mám canon 450D a tá úplne stačí. Už pri ISO200 a s 30 sekundovou expozíciou musí zobraziť množstvo deteilov. Doteraz to používam bez pohybu na ISO 800 a 1600 maximálne do 5-10 sekúnd pri ohnisku cca100 mm cez EF-S objektív a je to rozmazané pohybom a zašumené.
dufam, ze si ho nekupil
 
kubizmus
externý redaktor 2013-09-03 20:33:45+02
príspevok od: neXor
No nefunguje, ale proste si daj do googla SkyWatcher 80ED (to je minimum na fotenie). Okulárový výťah je na ďalekohľade, ten nemusíš kupovať (aj keď väčšinou sú to šmejdy, ale na začiatok stačí).
Myslel som presne to, že každá montáž má periodickú chybu a čím je montáž lacnejšia, tým ju zvykne mávať väčšiu. Tým pádom ti vie presne sledovať oblohu len určitý úsek, ktorý záleží na použitom ohnisku a od toho, ktorú časť oblohy fotíš. Inak ti z hviezd vzniknú nepekné koláčiky.
ISO aj tak sa používa max 1600, v krajnom prípade 3200. Stabilizovaný čip ti asi veľmi nepomôže a megapixle už vôbec nie, skôr čím menšie tým lepšie, pretože čím menej MPx ->tým väčší pixel->tým viac toho "vylovíš". Dá sa to obísť binningom, ale to už nie je ono.
ehm, to nie je celkom tak pravda s tou periodickou chybou napr take EQ6tky maju celkom riadnu chybu na rodzdiel od EQ5 ktore zasa idu celkom slusne
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()