Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Zvuk uzávierky.

jarolas
2013-09-11 22:58:06+02
Vie mi niekto poradiť, ako utlmiť zvuk uzávierky? Má niekto návod, ako si vyrobiť obal, ktorý by utlmil zvuk uzávierky a zároveň by som mal prístup k dôležitým funkciám na fotoaparáte - zmena ostriaceho bodu, clona, čas, iso? Tichý mód to veľmi nerieši.
"Priateľ google" mi našiel profi obaly ale aj v profi cene cca 1000€, čo je teda sakra veľa a pritom tam ani nieje prístup k ovládaniu parametrov, aj keď hluk odstránia perfektne.
Fotím občas koncerty vážnej hudby, divadlo, balet a chcel by som sa tomu venovať, možno aj profesionálne, ale zvuk uzávierky zrkadlovky je pre mňa veľký problém. Sám som profesionálny hudobník, takže viem, kde je to únosné a kde už nie. Nedá sa všetko riešiť teleobjektívom a niekedy mám problém s nespokojnými poslucháčmi, čo aj plne chápem. Často je veľmi ťažké prísť k dobrému záberu na komornom koncerte bez frfľania obecenstva, niekedy aj samotných hráčov.
Možno má niekto z Vás návod, alebo radu, ako si niečo vyrobiť. Nemusím mať vizuálny kontakt na zmenu parametrov, stačí hmatom.
Možno niekto navrhne, aby som prešiel na CSC - Fuji alebo Olympus, tam je uzávierka podstatne tichšia. Nehovorím nie, Fuji systém sa mi veľmi páči, no myslím, že zrkadlovka je v tomto zatiaľ oveľa všestrannejšia a hlavne pohotovejšia.
 
werdza
2013-09-12 00:53:39+02
Ja síce radu nemám, ale tiež by ma to zaujímalo. Mám Canon 5d mark II a ten naozaj dosť počuť, lebo tiež niekedy fotím aj tichšie koncerty, napríklad už som fotila aj koncert v kostole (na objednávku pre kapelu, kapela nevedela, že to bude nahrávať niekto do rádia a dotyčný zvukár,ktorý zvuk nahrával prišiel za mnou, že mu hluk uzávierky vadí, videl ma, že fotím aj pred koncertom, počul, že foťák trieska, mal ma skôr upozorniť..., našťatsie kapela bola spokojná a mali teda viac foto z generálky, ako z večerného koncertu), fotila som raz aj vo filharmónii, viac krát študentské koncerty Všmu a tiež som sa každým stlačením spúšte hanbila, aj keĎ som sa snažila cvakať hlavne v hlučnejších pasážiach... Niekedy to riešim live wiewom, lebo uzávierka menej trieska, ak sa mi nechce ručne ostriť, tak normálne na AF zaostrím, držím spúšť zmačknutú do polocice, medzitým prepnem tlačítko live wiew a docvaknem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-09-12 08:09:24+02
Niektore Canony EOS maju tichy rezim, napr. 5D Mark III, kde v Live View rezime nepocut vobec nic. Najhlasnejsim zvukom je dychanie fotografa. Ziadna ina znacka DSLR nedokaze tak ticho fotit.
 
miki33
2013-09-12 08:29:17+02
mozno by som skusil Canon EOS-M + profi skla (resp. iny mirrorless). Viem ze na eos-m mnohi nadavaju, ale nebal by som sa toho. Tiez sa ho chystam kupit k 5dII. Coskoro pradvepodobne vyjde vylepsena verzia (aj s hladacikom). DSLR asi neprichadza vobec do uvahy ak chce clovek tichu uzavierku.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-09-12 08:43:03+02
Aj Mirrorlessy casto maju hlucnu zavierku, aj ked je hluk mensi o klapnutie zrkadla. Uplne tichy dokaze byt Nikon 1 V2, ale maly snimac nie je vhodny pre fotenie v zlych svetelnych podmienkach.
 
phototomas
2013-09-12 09:19:35+02
príspevok od: miki33
mozno by som skusil Canon EOS-M + profi skla (resp. iny mirrorless). Viem ze na eos-m mnohi nadavaju, ale nebal by som sa toho. Tiez sa ho chystam kupit k 5dII. Coskoro pradvepodobne vyjde vylepsena verzia (aj s hladacikom). DSLR asi neprichadza vobec do uvahy ak chce clovek tichu uzavierku.
nesúhlasím, Silent shutter mode som mal na 1DMKIII - ten bol tichší ako normalny. No na 6D je uzávierka tichá už sama o sebe a Silent mode je skoro nepočuteľná. Mirrorless na daný žáner podľa mňa ešte nedozrel - koncerty vážnej hudby neoplývajú veľkým množstvom svetla, 6D má ISO performance určite neporovnateľné s EOS-M. Tiež rýchlosť ostrenia. Ďalším faktom pre FF DSLR je to, že na koncert stačí aj 85f1,8 za 360E, netreba tam profi sklá za každú cenu.

Takže tiché uzávierky sú aj na FF DSLR
 
jarolas
2013-09-12 09:49:28+02
Zvuk uzávierky na Canon 5D Mark III je asi to naj, co som vyskusal, ale ja mam Nikon.

Tu sa naozaj jedna o špecifické fotenie - trochu to preženiem - na pódiu je operná speváčka, jej ária trvá 3min., celá ária je v úplnom piáne a sála je narvaná poslucháčmi. Nech si vyberiem akékoľvek miesto, ludia su odomna na 1meter a vsetko pocuju. Výraz speváčky je vtedy najlepši a priam si to žiada stlačiť spúšť, ale ja som celý spotený a bojím sa cvaknúť, aby ma ľudia neprizabili. O 3min. je koniec...

Nedávno tu bol koncert japonského symf. orchestra na ktorom som žiaľ nebol, takže to viem len z počutia, nabehli tam zahraničný fotografi, mali obalene zrkadlovky v niečom čiernom, čo plynule prechádzalo akoby do rukáva, do toho strčili ruku a fotak ovladali asi len hmatom. Tak take niečo potrebujem, vyrobim si to aj sam, no možno sa tu najde niekto, kto uz niečo podobne ma, alebo sa s tym stretol.
 
juko
2013-09-12 11:05:50+02
som zvedavý na zvuk 70D
http://www.youtube.com/watch?v=CuRC7t5NMBo
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-09-12 11:21:17+02
príspevok od: juko
som zvedavý na zvuk 70D
http://www.youtube.com/watch?v=CuRC7t5NMBo
70D ma sice tichy rezim, ale zavierku stale pocut, 5D MkIII je uplne tichy.
 
miki33
2013-09-12 14:09:35+02
príspevok od: phototomas
nesúhlasím, Silent shutter mode som mal na 1DMKIII - ten bol tichší ako normalny. No na 6D je uzávierka tichá už sama o sebe a Silent mode je skoro nepočuteľná. Mirrorless na daný žáner podľa mňa ešte nedozrel - koncerty vážnej hudby neoplývajú veľkým množstvom svetla, 6D má ISO performance určite neporovnateľné s EOS-M. Tiež rýchlosť ostrenia. Ďalším faktom pre FF DSLR je to, že na koncert stačí aj 85f1,8 za 360E, netreba tam profi sklá za každú cenu.

Takže tiché uzávierky sú aj na FF DSLR
ok, beriem
 
phototomas
2013-09-12 14:15:35+02
príspevok od: miki33
ok, beriem

 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()