Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

SYNOLOGY DS216se

DOMINIKKLACIK
DOMINIKKLACIK 2018-03-10 10:37:41+01
Dobrý deň, viem ,že táto téma je mimo foto techniky ale pred nedávnom som si kúpil SYNOLOGY DS216se a skúšal som už všetko ale stále mam pomalú prenosovú rýchlosť . Aj keď napojím synology na priamo do pc cez sieťový kábel ktorý bol pribalený k nemu tak stále mi skáče prenosová rýchlosť 400kb/s 100kb/s 2mb/s 8mb/s .... a neviem prečo a čo mam spraviť aby to išlo dobre a plynule . Ďakujem za pomoc.
 
Nomád
2018-03-11 22:10:16+01
nastavení NASu vypadá, že je OK, pro zajímavost přikládám to svoje s kterým nemám problém. Háček bude v pravděpodobně v nastavení routeru. Držel bych se rady DrAculy a pozval bych si na nastavení někoho, kdo tomu hoví.
 
Nomád
2018-03-11 22:17:17+01
Nastavení serveru vypadá, že je v pořádku. Pro zajímavost přikládám to svoje se kterým nemám problém. Vypadá to, že problém je v nastavení routeru. Držel bych se rady DrAkuly a pozval bych si někoho kdo tomu hoví a nebo si pročetl nějaký návody jak nastavit domácí síť a postupoval přesně podle nich. Nové routery zpravidla při prvním připojení provedou základním nastavením "samy".
 
pa10
2018-03-11 22:52:01+01
príspevok od: Nomád
tip RAIDového pole jde kdykoli změnit, pouze je nutné před změnou data přesunout mimo NAS a po změně je zase vrátit, jinak o ně přijdeš. SHR má výhodu v tom, že při různě velkých HDD je naplno využita jejich kapacita, na rozdíl od klasického RAID pole kdy je určující HDD s nejmenší kapacitou, viz.: http://bit.ly/2HjhWj2 a dokumentuje to i screen z mého serveru o něco výše. USB rozhraní v NASu je určeno k připojení dalšího externího HDD, ne k propojení s PC. Proto to tak nebude fungovat. Problém by mohl být i se starším routerem a Win10, měl jsem podobný problém. Po výměně routeru, aktuálně mám TP-LINK Archer C2 AC750, vše šlape jak hodinky.
Lenze on ma dvojdiskovu NAS. To s tou velkostou diskov plati pri SHR pri stvor a viacdiskovych modeloch. Pri dvojdiskovom je kapacita pri roznych velkostiach diskov so zrkadlenim dat len do urovne mensieho z nich. Pred par mesiacmi som navysoval kapacitu a robil som to kvoli rychlosti prave sposobom rekonstrukcie dat, takze toto som si vtedy overil. S pripojenim cez USB mas pravdu, vzdy som si ani neviem preco myslel ze zadny port mass storage slave podporuje, ale uz som sa dopatral, ze to tak nie je.
 
DOMINIKKLACIK
2018-03-11 23:13:01+01
príspevok od: DrAcula
Tieto 2 zariadenia 192.168.1.175/24 a 169.254.107.173/16 nie su v rovnakej sieti a teda sa v sieti urcite priamo cez IPV4 nevidia.

Daj si to radsej skonfigurovat niekomu kto tomu rozumie, pretoze vysvetlit Ti problematiku IP komunikacie by bolo aj mimo mozny rozsah tochto prispevku.

Komunikacia mozno nabehla cez protokol IPV6 pomocou link lokal ip adries zo subnetu fe80::/10.
Tipujem, ze to mas na priamo prepojene kablom. (Ktovie ako zvlada IPV6 to synology.)

Urcite to napajaj prostrednictvom gigoveho routrika. Aj ten najslabsi routrik by mal zvladnut vyssie prenosove rychlosti ako popisujes v predchadzajucich prispevkoch. Preco ti to nejde podla tvojich predstav mozem len tipovat ... ale na zaklade tohto postu s obrazkom si myslim, ze je problem niekde medzi klavesnicou a stolickou.

Zopakujem: Daj si to radsej skonfigurovat niekomu kto tomu rozumie,
(S tvojou malou pomocou by to mal zvladnut aj vzdialene napr. pomocou TeamViewer.)
nehovorim ze sa do toho rozumiem ale skusam všetko co ja v mojich možnostiach a schopnostiach a ten problem medzi stoličkou a klavesnicou hmm je to možne ale tak logicky ci nelogicky ked to je napojene na priamo cez sietovy kabel neje možne aby tak skakala prenosova rychlost ako skače . a tento problem musim vyriešit lebo aj ked kupim router tak si myslim ze nijako tomu nepomožem ked rychlost skace ked je synology s pc napojene na priamo .
 
pa10
2018-03-11 23:17:07+01
príspevok od: DOMINIKKLACIK
nesom velmi odbornik to tychto internetovyh zalezitosti ale myslim ze nesedi to velmi
Vo Windows mas nastavenu pridelenie IP adresy automaticky, kedze v sieti nie je ziadny DHCP server, tak ti Windows "akoze-pridelil" hentu "z brucha" adresu. Ak chces, skus v nastaveniach adaptera, vo vlastnostiach pod TCP/IPv4 prestavit na staticku adresu (namiesto automatickeho pridelenia zvolis "pouzit tuto ip") a das si svoj pocitac napr 192.168.1.10, maska 255.255.255.0, brana 192.168.1.1 dajme tomu. Potom sa pripoj na Synology, ten ma tiez adresu 192.168.1.xxx takze by ste sa mali vidiet. Ked ti pride router, nezabudni si zmenit nastavenie TCP/IPv4 spat na automatiku, pretoze router bude mat standardne DHCP server na pridelovanie adries zapnuty.
 
DrAcula
2018-03-12 00:14:53+01
príspevok od: pa10
Vo Windows mas nastavenu pridelenie IP adresy automaticky, kedze v sieti nie je ziadny DHCP server, tak ti Windows "akoze-pridelil" hentu "z brucha" adresu. Ak chces, skus v nastaveniach adaptera, vo vlastnostiach pod TCP/IPv4 prestavit na staticku adresu (namiesto automatickeho pridelenia zvolis "pouzit tuto ip") a das si svoj pocitac napr 192.168.1.10, maska 255.255.255.0, brana 192.168.1.1 dajme tomu. Potom sa pripoj na Synology, ten ma tiez adresu 192.168.1.xxx takze by ste sa mali vidiet. Ked ti pride router, nezabudni si zmenit nastavenie TCP/IPv4 spat na automatiku, pretoze router bude mat standardne DHCP server na pridelovanie adries zapnuty.
Nastavenie brany pri jeho zapojeni je nezmysel. Ziadnu nema.
Ako brana sa standartne pouziva IP adresa routra a on tam ziaden nema !
(Ma to napojene kablom na priamo.)
Branu teda nevyplnat !

V kazdom pripade neodporucam taketo zapojenie, aj ked netvrdim, ze to fungovat nebude.
Aj pri IPV6 by to malo ist plnou rychlostou ak je spravne implementovane na oboch stranach.
Ale moznosti preco to nefunguje ako ma je take kvantum, ze z toho popisu mozeme iba hadat.
Moze to byt aj vadnym kablom.
Na tychto NASkach zvykne byt kvantum vseliakeho softu ... a ak su na nom uz nahrane data mozno sa spustila nejaka indexacia obsahu a to spomaluje zapis.
Ale vsetko to iba hadam ... z popisu sa problem vydedukovat neda.
Odbornik na to kukne a hned bude vediet kolko bije.
 
DrAcula
2018-03-12 01:06:42+01
príspevok od: DOMINIKKLACIK
v NTB mam SSD disk podla monitora prostriedkov je disk vyťažený tak na priemerné na 10 %.
a ntb a synology mam prepojene priamo t. j. z ntb ide usb eternet adapter a sieovy kabel a synology . (nemam v ntb eternet konektor keďže mam ultrabook , procesor i7 6500 2.5 ghz a 16gb ram ) . včera mi to fungovalo na 30mb/s dneska už nejde . nechapem fakt.
Na zaklade tejto informacie a informacie v tvojom prispevku nizsie: citujem "... prave to ze tam je usb 2.0 tak preto som to chcel riešiť sietovym kablom ..." - ak to je myslene aj v PC tak
ti mozem povedat, ze sietovy adapter napojeny do usb 2.0 nikdy nepojde rychlejsie ako je rychlost USB 2.0

Priame napojenie cez USB 2.0 pojde rychlejsie ako ked pouzijes ako medziclen USB ethernet adapter. Ak PC obsahuje iba USB 2.0 porty ... odporucam skusit pouzit WIFI prostrednictvom WIFI routrika ... s najvacsou pravdepodobnostou dosiahnes vyssie rychlosti ako cez USB 2.0 ethernet adapter.

Teoretický limit USB2.0 je cca 60 MB/s, v praxi maximalne 35 – 40 MB/s a to ked mas pripojene na tu istu USB zbernicu (na 1 zbernici moze byt viac USB konektorov) viac zariadeni (mys, kluc, tlaciaren ,,,) tak tato rychlost sa medzi nich prerozdeluje.
 
DrAcula
2018-03-12 01:20:50+01
príspevok od: DOMINIKKLACIK
v NTB mam SSD disk podla monitora prostriedkov je disk vyťažený tak na priemerné na 10 %.
a ntb a synology mam prepojene priamo t. j. z ntb ide usb eternet adapter a sieovy kabel a synology . (nemam v ntb eternet konektor keďže mam ultrabook , procesor i7 6500 2.5 ghz a 16gb ram ) . včera mi to fungovalo na 30mb/s dneska už nejde . nechapem fakt.
Este 1 postreh:
V kludovom stave by mal byt SSD Disk vytazeny na 0% pri velkosti Tvojej RAM.
Priemerna zataz SSD disku 10% poukazuje na nejaky problem.
 
DOMINIKKLACIK
2018-03-12 08:41:38+01
príspevok od: DrAcula
Este 1 postreh:
V kludovom stave by mal byt SSD Disk vytazeny na 0% pri velkosti Tvojej RAM.
Priemerna zataz SSD disku 10% poukazuje na nejaky problem.
10% mi ukazolapri presuvany dat na synologi teraz mi ukazuje stale nulu sem ta skoči na 1 a raz to skočilo na 17 na maličky moment. . a NTB ma 3.0 usb a usb 2.0 je na synology zariadení nie na ntb .
 
PeCh
2018-03-12 08:45:06+01
Aj ja si myslím, že problémom je USB sieťová karta. Tá je dobrá tak na najzákladnejšie browsovanie na internete a nie na rýchle prenášanie veľa dát.

Skús ten NAS pripojiť k nejakému počítaču s poriadnou gigabitovou sieťovou kartou, nie žiadnou USB kartou.
 
Marek Janicko
2018-03-12 08:47:34+01
Pokial potrebujes NAS na priamo napajat k PC tak na to su urcene thunderbolt NASka. Standardne NASka napajaj cez Router (odbremeni ta to od prvotnej konfiguracie siete). DS216se osobne by som zaradil do kategorie nestastna kupa z dovodu, ze ma stary a slaby hardware. Sam vyrobca udava nizke prenosove rychlosti (najdes to pri specifikacii routra na Synlogy stranke).
Pokial potrebujes NAS pre fotografa musis volit vykonejsi hardware a hlavne minimalne pre 4 disky. 2 disky mas na data a 2 na cache.
Co sa tyka routra takisto musis volit vykonny, ktory dokaze tzv. rutrovat tak velky objem dat, ako su fotky (male subory ale mnoho).
Velmi laicky bez mnohych technickych detailoch v pribliznych cislach ti to mozem napisat takto pre write rezim. NAS bez cache a slabom routri dosahuje rychlost pri fotkach 60MB/s a padne to na 5MB/s velmi rychlo. S cache ti prenos narastie na 60-30MB/s a pokial osadis do siete este i vykonny router tak 127MB/s-80MB/s dlhobobo.

Osobne som zhodnotil pri svojom rieseni, ze NAS je super ale draha zalezitost. Pokial potrebujes pre svoje potreby zalohu dat tak jednoduchsie je zakupit si externy disk a riesit poctivo kopirovanie, pripadne si nakonfigurovat backup software. A od zaciatku budes fungovat na vysokej prenosovej rychlosti a bude to relativne pohodlnejsie pocas celeho roku.

Riesenie tvojho problemu: zakup si router, pockaj na ukoncenie indexacie fotiek pokial ju mas zapnutu a mohlo by ti to fungovat v rozmedzi 30 - 5MB/s. Viac sa budem divit, ked z toho dosiahnes v pripade fotiek.
 
DrAcula
2018-03-12 09:45:54+01
príspevok od: Marek Janicko
Pokial potrebujes NAS na priamo napajat k PC tak na to su urcene thunderbolt NASka. Standardne NASka napajaj cez Router (odbremeni ta to od prvotnej konfiguracie siete). DS216se osobne by som zaradil do kategorie nestastna kupa z dovodu, ze ma stary a slaby hardware. Sam vyrobca udava nizke prenosove rychlosti (najdes to pri specifikacii routra na Synlogy stranke).
Pokial potrebujes NAS pre fotografa musis volit vykonejsi hardware a hlavne minimalne pre 4 disky. 2 disky mas na data a 2 na cache.
Co sa tyka routra takisto musis volit vykonny, ktory dokaze tzv. rutrovat tak velky objem dat, ako su fotky (male subory ale mnoho).
Velmi laicky bez mnohych technickych detailoch v pribliznych cislach ti to mozem napisat takto pre write rezim. NAS bez cache a slabom routri dosahuje rychlost pri fotkach 60MB/s a padne to na 5MB/s velmi rychlo. S cache ti prenos narastie na 60-30MB/s a pokial osadis do siete este i vykonny router tak 127MB/s-80MB/s dlhobobo.

Osobne som zhodnotil pri svojom rieseni, ze NAS je super ale draha zalezitost. Pokial potrebujes pre svoje potreby zalohu dat tak jednoduchsie je zakupit si externy disk a riesit poctivo kopirovanie, pripadne si nakonfigurovat backup software. A od zaciatku budes fungovat na vysokej prenosovej rychlosti a bude to relativne pohodlnejsie pocas celeho roku.

Riesenie tvojho problemu: zakup si router, pockaj na ukoncenie indexacie fotiek pokial ju mas zapnutu a mohlo by ti to fungovat v rozmedzi 30 - 5MB/s. Viac sa budem divit, ked z toho dosiahnes v pripade fotiek.
Toto si napisal po odbornej stranke somarinu:
[i]Co sa tyka routra takisto musis volit vykonny, ktory dokaze tzv. rutrovat tak velky objem dat, ako su fotky (male subory ale mnoho).
Velmi laicky bez mnohych technickych detailoch v pribliznych cislach ti to mozem napisat takto pre write rezim. NAS bez cache a slabom routri dosahuje rychlost pri fotkach 60MB/s a padne to na 5MB/s velmi rychlo. S cache ti prenos narastie na 60-30MB/s a pokial osadis do siete este i vykonny router tak 127MB/s-80MB/s dlhobobo.[/i]

V beznom domacom nastaveni domaci IPV4 router neroutuje ale NATuje (robi preklad IP adries medzi vonkajsou a vnutornou sietou). A ano suhlasim, ze tato operacia zatazuje procesor routra . Vykonnejsie routre maju v tomto vyssiu priepustnost. (tato vec sa na routrikoch v podstate testuje a na jej zaklade je mozne porovnat vykonnost routrika)

Ale toto nie je pripad o ktorom je tu rec. V ramci lokalnej siete LAN domaci routrik funguje ako obycajny HW prepinac (switch) ... a teda k ziadnej zatazi routrika nedochadza. Neprebieha tam ziadne routovanie ako pises ty. ( zataz by to mohlo sposobyt jedine zeby sa tu jednalo o softwarovy switch, ale to nepredpokladam )

Nesuhlasim z Tvojim tvrdenim, ze NAS pre fotografa musi mat vykonnejsi HW. Na spracovanie fotografii ma SSD disk, naco by pouzival NAS. Archivovane fotografie na NAS budu naindexovane, a teda tiez nie je potrebny nejaky vykonnejsi HW. Jedine co je obmedzujuce je kapacita ... na 4 diskovy sa toho viac zmesti , pripadne pri 4 diskovom moze koli cene zacat s 2 diskami a neskor rozsirit na 4.

A nesuhlasim ani z tvojim tvrdenim, ze je potrebny NAS aspon pre 4 disky. Na bezne domace pouzitie mu uplne vykonom postacuje ten NAS, ktory si zakupil. Pri beznom pouzivani rozdiel vo vykone nepostrehne. Rozdiel vo vykone sa vacsinou prejavi az v pripade sucastneho pristupu viacerych uzivatelov na NAS ... a to nie je jeho pripad . Vsetky tie vyrobcom udavane rychlosti a dalsie hluposti su pre bezneho domaceho uzivatela viacmenej marketingova zalezitost, aby si zakupil vyssi a hlavne drachsi model.

Rychlost NAS skor zavisi od osadenych diskov a ich vykonu.
 
DrAcula
2018-03-12 10:25:28+01
príspevok od: DOMINIKKLACIK
10% mi ukazolapri presuvany dat na synologi teraz mi ukazuje stale nulu sem ta skoči na 1 a raz to skočilo na 17 na maličky moment. . a NTB ma 3.0 usb a usb 2.0 je na synology zariadení nie na ntb .
Potom OK.

V kazdom pripade to budes mat rychlejsie vyriesene ak ti to skonfiguruje niekto kto tomu rozumie.

Pripadne vyskusaj aj to co napisal PeCh: Skús ten NAS pripojiť k nejakému počítaču s poriadnou gigabitovou sieťovou kartou, nie žiadnou USB kartou.
 
DOMINIKKLACIK
2018-03-12 10:41:21+01
príspevok od: DrAcula
Potom OK.

V kazdom pripade to budes mat rychlejsie vyriesene ak ti to skonfiguruje niekto kto tomu rozumie.

Pripadne vyskusaj aj to co napisal PeCh: Skús ten NAS pripojiť k nejakému počítaču s poriadnou gigabitovou sieťovou kartou, nie žiadnou USB kartou.
ano skusim isť nato vylučovacou metódou a pripojim to na iny pocitač bez adaptera (aj ked adapter je 1 gigabitovy lebo pozeral som nastavenia aj v nasku mi pise 1 gigabit pokial ho mam pripojeny k nasku )potom skusim gigabitovy router a uvidim že kde je problem lebo može tu byt viac možnosti a ako ste pisali hh nevylucujem ani možnost medzi stoličkou a klavesnicou
 
Marek Janicko
2018-03-12 11:51:55+01
príspevok od: DrAcula
Toto si napisal po odbornej stranke somarinu:
[i]Co sa tyka routra takisto musis volit vykonny, ktory dokaze tzv. rutrovat tak velky objem dat, ako su fotky (male subory ale mnoho).
Velmi laicky bez mnohych technickych detailoch v pribliznych cislach ti to mozem napisat takto pre write rezim. NAS bez cache a slabom routri dosahuje rychlost pri fotkach 60MB/s a padne to na 5MB/s velmi rychlo. S cache ti prenos narastie na 60-30MB/s a pokial osadis do siete este i vykonny router tak 127MB/s-80MB/s dlhobobo.[/i]

V beznom domacom nastaveni domaci IPV4 router neroutuje ale NATuje (robi preklad IP adries medzi vonkajsou a vnutornou sietou). A ano suhlasim, ze tato operacia zatazuje procesor routra . Vykonnejsie routre maju v tomto vyssiu priepustnost. (tato vec sa na routrikoch v podstate testuje a na jej zaklade je mozne porovnat vykonnost routrika)

Ale toto nie je pripad o ktorom je tu rec. V ramci lokalnej siete LAN domaci routrik funguje ako obycajny HW prepinac (switch) ... a teda k ziadnej zatazi routrika nedochadza. Neprebieha tam ziadne routovanie ako pises ty. ( zataz by to mohlo sposobyt jedine zeby sa tu jednalo o softwarovy switch, ale to nepredpokladam )

Nesuhlasim z Tvojim tvrdenim, ze NAS pre fotografa musi mat vykonnejsi HW. Na spracovanie fotografii ma SSD disk, naco by pouzival NAS. Archivovane fotografie na NAS budu naindexovane, a teda tiez nie je potrebny nejaky vykonnejsi HW. Jedine co je obmedzujuce je kapacita ... na 4 diskovy sa toho viac zmesti , pripadne pri 4 diskovom moze koli cene zacat s 2 diskami a neskor rozsirit na 4.

A nesuhlasim ani z tvojim tvrdenim, ze je potrebny NAS aspon pre 4 disky. Na bezne domace pouzitie mu uplne vykonom postacuje ten NAS, ktory si zakupil. Pri beznom pouzivani rozdiel vo vykone nepostrehne. Rozdiel vo vykone sa vacsinou prejavi az v pripade sucastneho pristupu viacerych uzivatelov na NAS ... a to nie je jeho pripad . Vsetky tie vyrobcom udavane rychlosti a dalsie hluposti su pre bezneho domaceho uzivatela viacmenej marketingova zalezitost, aby si zakupil vyssi a hlavne drachsi model.

Rychlost NAS skor zavisi od osadenych diskov a ich vykonu.
Ked chces niekomu, kto je laik vysvetlit problematiku, tak nemozes zachadzat do detailoch, pretoze sa v nich strati. Ok, ze si ma doplnil, no predpokladam, ze hned pri IP4 a v NAT sa stratil.
A som rad, ze nesuhlasis. Ved sme na diskusii.

Inac kolbuk dole ak by si dokazal vytrieskat z daneho NASka stabilnych 127MB/s pri kopirovani i 4000 fotiek.

Riesil som takisto prenosovu rychlost medzi NAS -> laptopom a k plnej spokojnosti mi pomohlo az osadit cache + vymena routra.
 
DOMINIKKLACIK
2018-03-12 12:55:05+01
príspevok od: Marek Janicko
Ked chces niekomu, kto je laik vysvetlit problematiku, tak nemozes zachadzat do detailoch, pretoze sa v nich strati. Ok, ze si ma doplnil, no predpokladam, ze hned pri IP4 a v NAT sa stratil.
A som rad, ze nesuhlasis. Ved sme na diskusii.

Inac kolbuk dole ak by si dokazal vytrieskat z daneho NASka stabilnych 127MB/s pri kopirovani i 4000 fotiek.

Riesil som takisto prenosovu rychlost medzi NAS -> laptopom a k plnej spokojnosti mi pomohlo az osadit cache + vymena routra.
uvidim ako to bude každopadne vpišem ako som to poriešil a ako to šlape lebo takto to nechat nemožem to je jasne potrebujem pracovať fotkami a reto som si kupil NASKO lebo externe disky by som kupoval viac a nasko je podla mna pohodlnejšie lebo dokažem si stiahnut danu vecak to potrebujem hoci kde kde mam pripojenie na internet ale to to nemusim pisat to každy vie už len usim s nejakou odbornou pomocou prist nato kde budee problem tej rychlsoti .
 
Nomád
2018-03-12 18:03:57+01
Pár tipů na weby, které by Ti mohly pomoc vyřešit problém vlastními silami.

Malé domácí síťování:
1) http://bit.ly/2HqLs6C
2) http://bit.ly/2Dksv3a
3) http://bit.ly/2tJsNBa
4) http://bit.ly/2DpjHJu

Návod: NAS server – šikovná hračka, kterou zvládne zapojit a nastavit i začátečník:
http://bit.ly/2GhlXFr

Jak namapovat síťové jednotky ze serveru Synology NAS:
http://bit.ly/2p5oIm5

Úvod do NAS serverů:
http://bit.ly/2IjMByl
 
Nomád
2018-03-12 18:07:08+01
príspevok od: pa10
Lenze on ma dvojdiskovu NAS. To s tou velkostou diskov plati pri SHR pri stvor a viacdiskovych modeloch. Pri dvojdiskovom je kapacita pri roznych velkostiach diskov so zrkadlenim dat len do urovne mensieho z nich. Pred par mesiacmi som navysoval kapacitu a robil som to kvoli rychlosti prave sposobom rekonstrukcie dat, takze toto som si vtedy overil. S pripojenim cez USB mas pravdu, vzdy som si ani neviem preco myslel ze zadny port mass storage slave podporuje, ale uz som sa dopatral, ze to tak nie je.
souhlas, je to tak
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()