Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

nabíjanie akumulátoru

majky358
2010-12-31 23:19:32+01
Je nejaký presný postup alebo určené pravidlo ako nabíjať Li-ion akumulátori pre fotoaparáty ?
Poväčšine sa nabíja keď už nieje šťava ale napr. v knihe Mistr. v DSLR je napísané že by sa akumulátor mal nabíjať po každom použití, keď sa fotograf napr. vráti z fotenia a pod.
Váš názor ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-12-31 23:47:03+01
Po pravde? Je to uplne jedno. Na ziadnom z mojich fotakov som nedodrziaval ziadne pravidla. Nabijal som ako sa mi chcelo. Nespozoroval som ani po rokoch, ze by akumulatory stracali zivotnost. Ked som na zaciatku nafotil 1000 zaberov , urobil som ich aj po dvoch rokoch. Pouzival som ale len originalne.
 
Paulie
2011-01-01 00:26:39+01
Mám obdobnú skúsenosť ako Karol, pri Li-ion akumulátoroch je to viacmenej jedno kedy ich nabíjaš, predchádzať by sa malo iba hlbokému vybitiu a skladovať ich v nabitom stave.
 
Big Lebowski
2011-01-01 00:48:52+01
Pri Li-ion aku je jedno kedy a ako často ich nabíjaš. Nemajú pamäťový efekt, čo znamená, že si zapamätajú koľko \"šťavy\" si potreboval minule a znížia svoju kapacitu. Kapacitu majú stále rovnakú, nech robíš čo robíš.
Vlastne, len som chcel, že to nemusíš vôbec riešiť, tak dlho foťák mať nebudeš, aby si mal nutnú potrebu kupovať nový aku.
Jáj, a šťastný nový rok.
 
bear
- moderator
2011-01-01 00:53:36+01
Vacsinou nabijam skor, ako akumulator uplne skonci z tychto dovodov:
- hlboke vybijanie bateriam neprospieva
- pri velmi slabom akumulatore uz fotoaparat ostri pomalsie a s niektorymi objektivmi menej presne
- z murphyho zakonov plati, ze zrovna pri zapise najlepsieho snimku uz nebude mat akumulator dost energie
 
Daniel.U
2011-01-01 01:07:10+01
Mysim, ze to v tej knihe radia cisto z praktickych dovodov. Aby fotograf mohol kedy kolvek ked je treba vytiahnut fotak zo skrine a fotit.
 
majky358
2011-01-01 09:49:00+01
Celkovo tam o akumulátoroch bolo viac, ak myslíš prikatické rady, aj tie dik za odpovede .
 
seifi
2011-01-01 09:58:46+01
Dôležité je, že ak by sa akumulátory odkladali na dlhšiu dobu, tak Li-ion sa odkladajú nabité a je dobré ich držať v tomto stave, Ni-HM sa odkladajú vybité a mali by sa nabiť pred použitím (ak viem, že budem batérie potrebovať o 2 týždne, tak ich nenabijem teraz, ale deň predtým).
 
tino8
2011-01-01 10:19:57+01
Teoria vravvi rozne veci, napriklad aby sa bateria nevybijala uplne ale o to sa stara elektronika v pristrojoch ktore ju pouzivaju uz za par Eur(aj moj aku skrutkovac to ma..).. Moja skusenost s tymto typom baterii je taka ze to vydrzi zhruba 2 roky a potom zacne vyraznejsie stracat kapacitu bez ohladu na to, kolko cyklov ma za sebou, v akych podmienkach bola skladovana a pri akej kapacite nabijana.

Ak sa chces dozvediet viac skus Wikipediu, Google alebo neake diskusne fora o elektronike.. v kazdom pripade staci dodrzovat navod k pristroju/fotaku ohladom spravneho dobijania a manipulacie s bateriami..
 
Paulie
2011-01-01 11:48:58+01
príspevok od: seifi
Dôležité je, že ak by sa akumulátory odkladali na dlhšiu dobu, tak Li-ion sa odkladajú nabité a je dobré ich držať v tomto stave, Ni-HM sa odkladajú vybité a mali by sa nabiť pred použitím (ak viem, že budem batérie potrebovať o 2 týždne, tak ich nenabijem teraz, ale deň predtým).
NiCd skladovať nenabité, NiMH a Li-ion vždy nabité, pri všetkých zamedziť hlbokému vybitiu, t.z. pri tužkových bat. by nemalo klesnúť napätie pod 1 Volt (na jeden článok). Ad pamäťový efekt, je to príliš zriedkavý jav na to aby sa ním vôbec trebalo zaoberať (cca od roku ´93 som sa s ním ešte nestretol), problém je ho vyvolať aj umelo v labákoch, skôr sa môže stať že aku prejde do skratu, t.z. že sa bude chovať ako kus vodiča.
 
seifi
2011-01-01 17:05:16+01
Paulie, vďaka za opravu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()