Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Monopod Vanguard vs Velbon

Sused
2011-03-07 23:45:49+01
Zdravíčko,

tento raz sa na Vás obraciam s problematikou ohľadom výberu toho správneho monopodu.
Bude slúžiť pod Canon 70-200mm f/2.8 USM a Canon 1000D s batterygripom (zatiaľ).
Moja výška je cca 185cm k čomu by patrilo aj adekvátne vysoký monopod či ?

Moji top favoriti sú :
Vanguard Tracker AP-364
Velbon GEO Pod N74

Mám statívovú objímku.
Zatiaľ bez guľovej hlavy, časom sa dokúpi podľa financií.

Poraďte mi ktorý z nich si vybrať, poprípade Vaše skúsenosti, rady.
Uvítam aj iné typy.

Ďakujem

s pozdravom Váš Sused
 
Anup9
2011-03-08 00:16:07+01
príspevok od: Sused
Zdravíčko,

tento raz sa na Vás obraciam s problematikou ohľadom výberu toho správneho monopodu.
Bude slúžiť pod Canon 70-200mm f/2.8 USM a Canon 1000D s batterygripom (zatiaľ).
Moja výška je cca 185cm k čomu by patrilo aj adekvátne vysoký monopod či ?

Moji top favoriti sú :
Vanguard Tracker AP-364
Velbon GEO Pod N74

Mám statívovú objímku.
Zatiaľ bez guľovej hlavy, časom sa dokúpi podľa financií.

Poraďte mi ktorý z nich si vybrať, poprípade Vaše skúsenosti, rady.
Uvítam aj iné typy.

Ďakujem

s pozdravom Váš Sused
Ten Vanguard neje zlý, chcel som ho aj ja, ale zo zvláštnych dôvodov som skončil pri karbone . V budúcnosti by som ti guľovú hlavu na monopod neradil. Aspoň mne sa s nou robilo príšerne.Keďže máš aj statívovú objímku tak najlepšia je asi tilt hlava Manfrotto 234RC.
 
Granko
2011-03-08 00:22:11+01
Nuž Sousede, asi sa ti páči maticové uchytenie. Mne tiež :o)
Uhlíkový monopod je zbytočný...úspora váhy je minimálna, čo nestojí za ten cenový rozdiel...
A čo sa týka Vanguardu - i mne sa ľúbi, ale nešiel by som do 364, skôr by som riešil 284 alebo 324.
To úplne stačí. A ak kúpiš hlavu, dupľom, nakoľko sa maximálna výška ešte zväčší.
 
Granko
2011-03-08 00:27:30+01
Ak netrváš na maticovom systéme, pozri trebárs Giottos MML3270, no ten nemá hrot ako Vanguard.
 
Sused
2011-03-08 10:52:37+01
príspevok od: Anup9
Ten Vanguard neje zlý, chcel som ho aj ja, ale zo zvláštnych dôvodov som skončil pri karbone . V budúcnosti by som ti guľovú hlavu na monopod neradil. Aspoň mne sa s nou robilo príšerne.Keďže máš aj statívovú objímku tak najlepšia je asi tilt hlava Manfrotto 234RC.
Bude to môj prvý monopod, nechcem doňho investovať strašné peniaze.

Karbón ? dáky tip ?
 
Sused
2011-03-08 10:56:18+01
príspevok od: Granko
Nuž Sousede, asi sa ti páči maticové uchytenie. Mne tiež :o)
Uhlíkový monopod je zbytočný...úspora váhy je minimálna, čo nestojí za ten cenový rozdiel...
A čo sa týka Vanguardu - i mne sa ľúbi, ale nešiel by som do 364, skôr by som riešil 284 alebo 324.
To úplne stačí. A ak kúpiš hlavu, dupľom, nakoľko sa maximálna výška ešte zväčší.
Stým uhlíkom máš maximálnu pravdu

Prečo práve do tých menších ? z nižšieho ťažko spravím vyšší či ?
cenové rozdiely nie sú až také kritické.

Ďakujem
 
Sused
2011-03-08 10:57:27+01
príspevok od: Granko
Ak netrváš na maticovom systéme, pozri trebárs Giottos MML3270, no ten nemá hrot ako Vanguard.
Pri Giottos sa mi osobne nepozdáva rozkladanie,čo pri Vanguarde môže byť oveľa rýchlejšie

To je môj názor iba
 
Granko
2011-03-08 13:08:05+01
príspevok od: Sused
Stým uhlíkom máš maximálnu pravdu

Prečo práve do tých menších ? z nižšieho ťažko spravím vyšší či ?
cenové rozdiely nie sú až také kritické.

Ďakujem
Neurobíš, ale treba ti vyšší? Ja mám 178 a mal som monopod 162. Pri maximálnom vysunutí som mal hľadáčik v úrovni očí. K tomu tiltová hlava 234Rc a bolo to ešte vyššie. A pri 3-sečnom je väčší monopod v rozloženom stave väčší aj v zloženom. Pre mňa bolo 64cm v zloženom stave dosť, preto som ho predal. Ale ak chceš 364, kúp si 364 :o) Bolo by fajn si vyskúšať niekde, aká výška ti vyhovuje.

Klipsňové svorky sú v princípe totožné s maticami. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Klipsne otvoríš jednou rukou (všetky 3 naraz) a postupne zaaretuješ (väčšinou jedna časť sa skracuje na potrebnú výšku, ostatné idú naplno). Pri maticiach závisí podľa šírky ruky, dajú sa aj jedným hmatom otvoriť, no rozloženie je závislé od tuhosti, ako sa jednotlivé trubky v sebe pohybujú. Napr. pri Manfrotte mi po otvorení klipsní, trubky išli ľahko a samé, čiže to bolo rýchle. Pri Vanguardovom statíve idú ťažšie a musím ich vyťahovať po jednej aj pri celkovom povolení matíc. Takže to závisí, čo človek preferuje a čo sa mu viac páči.
No ak ideš po maximálnej výške, tak napr. z Giottosu je MML3290 výškovo 188cm, zložený 51cm, je 5-sečný, no s poslednou časťou len 19mm hrubou (redukcia z 31 až na 19). Preto dávam prednosť 3-4 sečným, aby posledná noha nebola ako špáratko, zvlášť keď na to človek dá 2-2,5kg či niečo ťažšie...
 
Anup9
2011-03-08 20:26:06+01
príspevok od: Sused
Bude to môj prvý monopod, nechcem doňho investovať strašné peniaze.

Karbón ? dáky tip ?
GIOTTOS MML2280B . Kupil som, lebo som mal moznost ho kupit aj s tilt hlavou manfrotto 234rc za 150€. bez hlavy vazi 0,5kg kdezto ten tebou spominani vanguard vazi 0,8 kg. 300gramov neje vela, ale niekomu zalezi na kazdom grame. Monopod si radsej vyskusaj nazivo s nasadenou hlavou, a nasadenym fotakom. Mne by vyska hladacika do vysky oci nestacila. Ked chces nieco fotit smerom hore tak uz sa musis krcit.
 
PeCh
2011-03-08 22:56:43+01
Máte niekto skúsenosti s týmto:
http://www.photonet.sk/shop/triopo-cl-50-monopod/p_46410.html

Na hranie dobrá cena a pri monopode hádam nie je čo pokaziť.
 
dedo Milan
2011-03-09 07:45:46+01
Ako hovorí Granko, ja mám síce 3290B /660g/ + 234RC/270g/ ale mne sa zdá i napriek tej poslednej sekcii dosť stabilný. Chcel som najprv guľovú hlavu s takou doštičkou, ktorá by pasovala na hlavu Junior, ale nakoniec som kúpil túto a som maximálne spokojný.
 
dodo_bb
2011-03-09 08:22:45+01
Môj pohľad na monopod - S monopodom sa príliš nebehá, väčšinou sa používa pri športe a tak, takže jeho váha nie je taká významná ako u klasického statívu pri horskej turistike. Dobrý monopod vydrží roky, netreba preto na ňom veľmi šetriť. Monopod by mal byť stabilný, nato je určený. Pokiaľ nemá nohy vysunuté na maximum, ale trošku menej, výrazne sa zvýši jeho stabilita. Preto by dĺžka mala byť volená s rezervou. A občas používam monopod aj ako prostriedok na zvýšenie stanoviska tela nad hlavu a vtedy sa tiež hodí čo najdlhší.
Zásadne by sa mal dať postaviť na klzkom povrchu ako je ľad (oceľový hrot) a aj v telocvični (gumená kĺbová pätka). Guľová hlava sa mi hrubo neosvedčila. Preto som nakoniec skončil pri jednosmerovo náklonnej hlave. Ja osobne používam zostavu VANGUARD Tracker AP-324 a hlavu MANFROTTO 234RC. Ale hodne záleží, na čo ho vôbec chceš hlavne používať.
 
Sused
2011-03-09 10:02:16+01
príspevok od: dodo_bb
Môj pohľad na monopod - S monopodom sa príliš nebehá, väčšinou sa používa pri športe a tak, takže jeho váha nie je taká významná ako u klasického statívu pri horskej turistike. Dobrý monopod vydrží roky, netreba preto na ňom veľmi šetriť. Monopod by mal byť stabilný, nato je určený. Pokiaľ nemá nohy vysunuté na maximum, ale trošku menej, výrazne sa zvýši jeho stabilita. Preto by dĺžka mala byť volená s rezervou. A občas používam monopod aj ako prostriedok na zvýšenie stanoviska tela nad hlavu a vtedy sa tiež hodí čo najdlhší.
Zásadne by sa mal dať postaviť na klzkom povrchu ako je ľad (oceľový hrot) a aj v telocvični (gumená kĺbová pätka). Guľová hlava sa mi hrubo neosvedčila. Preto som nakoniec skončil pri jednosmerovo náklonnej hlave. Ja osobne používam zostavu VANGUARD Tracker AP-324 a hlavu MANFROTTO 234RC. Ale hodne záleží, na čo ho vôbec chceš hlavne používať.
hlavné využitie ako stabilizácia obrazu, pre 70-200mm f2.8 USM

pri fotení streetball, rally, motorky,
ja si myslím že aj pri fotení portrétov mi poslúži.

Ďakujem
 
Condor
2011-03-09 10:04:33+01
Ja som pred casom menil Velbon za Vanguard hlavne kvoli vacsej a klbovej patke + hrot.
Mam Vanguard Tracker AP-284 + Manfrotto 234. Pri vyske 180cm mi postacuje este aj s nejakou rezervou.
 
Sused
2011-03-09 10:06:08+01
príspevok od: Granko
Neurobíš, ale treba ti vyšší? Ja mám 178 a mal som monopod 162. Pri maximálnom vysunutí som mal hľadáčik v úrovni očí. K tomu tiltová hlava 234Rc a bolo to ešte vyššie. A pri 3-sečnom je väčší monopod v rozloženom stave väčší aj v zloženom. Pre mňa bolo 64cm v zloženom stave dosť, preto som ho predal. Ale ak chceš 364, kúp si 364 :o) Bolo by fajn si vyskúšať niekde, aká výška ti vyhovuje.

Klipsňové svorky sú v princípe totožné s maticami. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Klipsne otvoríš jednou rukou (všetky 3 naraz) a postupne zaaretuješ (väčšinou jedna časť sa skracuje na potrebnú výšku, ostatné idú naplno). Pri maticiach závisí podľa šírky ruky, dajú sa aj jedným hmatom otvoriť, no rozloženie je závislé od tuhosti, ako sa jednotlivé trubky v sebe pohybujú. Napr. pri Manfrotte mi po otvorení klipsní, trubky išli ľahko a samé, čiže to bolo rýchle. Pri Vanguardovom statíve idú ťažšie a musím ich vyťahovať po jednej aj pri celkovom povolení matíc. Takže to závisí, čo človek preferuje a čo sa mu viac páči.
No ak ideš po maximálnej výške, tak napr. z Giottosu je MML3290 výškovo 188cm, zložený 51cm, je 5-sečný, no s poslednou časťou len 19mm hrubou (redukcia z 31 až na 19). Preto dávam prednosť 3-4 sečným, aby posledná noha nebola ako špáratko, zvlášť keď na to človek dá 2-2,5kg či niečo ťažšie...
Zatiaľ každopádne vyhráva Vanguard Tracker AP-364 neskôr dokúpim hlavu 234RC

 
Sused
2011-03-09 16:38:14+01
Takže konečné rozhodnutie padlo pre Vanguard Tracker AP-324, pre moje potreby postačujúce, časom dokúpim tilt hlavu a vybavené.

Ďakujem každému

prajem pekný deň
 
juraj76
2013-05-21 13:12:15+02
Zdravím. Chcel by som si kúpiť monopod. Poraďte mi prosím ktorý pri mojej výške 2 metre... ĎAKUJEM !
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()