Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

stativ, monopod ci gorillapod ?

molnart
2011-07-24 13:43:34+02
Ahojte, som uplny zaciatocnik co sa tyka fotografovania a na prvej dovolenke so zrkadlovkou som zistil ze fotky z lesa su dost neostre, takze by sa mi nieco zislo na podoprenie fotaka. neviem sa vsak velmi rozhodnut do coho ist. ide mi hlavne o fotky krajiniek, trosku nocnu fotografiu a neskor mozno makro ale skorej vo vnutri (produktova fotografia). portrety fotit urcite nikdy nebudem.

mam v podstate nasledovne alternativy:

stativ - poskytol by mi urcite najvyssiu stabilitu, ale tazko si viem predstavit ako to budem so sebou vlacit v horach na 20 km turach este s fotakom, vodou, jedlom a oblecenim pre dve osoby. navyse to rozkladat niekde v hlbokom lese alebo na uzkom chodnicku na nerovnych skalach mi to pripada az nemozne. navyse stativy pritahuju pozornost a to je to najmenej co na dovolenke potrebujem

monopod - pozdava sa mi Manfrotto 680B, vyzera byt dost lahky a kvalitny, ale co som pozeral na nete, tak monopody sa pouzivaju vacsinou na dlhe a tazke teleobjektivy, tak neviem ci s mojim trapnym setakom by to malo vobec nejaku pridanu hodnotu. navyse v noci 30 sekund neurzim asi ani na monopode...

gorillapod - zo vsetkych rieseni sa mi pozdava najviac, maly skladny, podla videi na youtube dobre vyuzitelny aj v terene a v noci (omotanim o nejaky stromcek, lavicku...). odradza ma vsak pochybna kvalita, na nete aj tu fore je vela prispevkou ked sa to rozpadlo este pred prvym pouzitim, a neviem ako sa daju taketo veci vyreklamovat....

co by ste mi na zaklade vyssie uvedeneho odporucili? cenovy limit mam tak okolo 100 eur, myslim ze by to mohlo celkom stacit.

dakujem
 
rumrunner
2011-07-24 13:54:44+02
idealne riesenie je stativ, monopod, gorillapod aj ipod Zacal by som stativom. Az take zle to s nim na treku nieje. mal som ho( a nie najlahsi) v Andach na treku ¨styri dni rovno potom dolava¨ a v pohode, nejak extremne ma nezatazoval. takze toho by som sa nebal. No a na nocne foto bez stativu rovno zabudni
 
jozefor
2011-07-24 14:00:24+02
ja som si stativ takpovediac prerobil sam z nivelacneho pristroja pouzivaneho v geodezii
 
garyfisher
2011-07-24 14:07:10+02
Zacni stativom. A najlepsie hned investuj do kvality. Ja nosim stativ aj na turistiku, osobne mi jeho vaha neprekaza.
 
djpali
2011-07-24 15:07:31+02
Stativ, a ked tak nejaku SHERPU rovno, nieco kvalitne. Monopod vyuzijes na tazkych objektivoch hlavne tele, kde potrebujes mobilitu ale pevnejsiu ruku.

Kauza Gorillapod : napad dobry, prevedenie ubohe.
- Nohy po ohybani zvyknu na tom stvrdnut, cakas ze sa to bude jemne ohybat, houby. Ledva to ohnes do pozadovanej polohy, po urcitom obdobi namiesto toho aby sa to ohybalo lepsie to akoby zoschne a stvrdne a potom sa to lame. Po 2 dnovom pouzivani som zlomil prvy kus, potom som to siel reklamovat, pri reklamacii to uz vyzeralo ze to nevyreklamujem ale predavac ako mi to skusal zlomil dalsiu nohu sam, takze mi dal kus za kus. Ten som zlomil tiez, uz mam treti, je hodany v skrini a uz to nechcem ani vidiet. Treti som si vyberal tak aby sa ohybal lahko ale teraz po roku nepouzivania je rovnako suchy ako tie predtym, gorilla pod je pekna blbost, nekupuj to.
 
molnart
2011-07-24 21:50:09+02
dakujem za hodnotne odpovede, cakal som prispevky typu "aj monopod a gorillapod su stativy, najprv si nastuduj fotoskolu a potom sem pis"

@rumrunner: aky stativ pouzivas? co som pozeral tak kvalitnejsi stativ s gulovou hlavou zacina tak od 150 eur, a to este nejsu ziadne carbon fiber vecicky. alebo vseobecne aky stativ by ste mi dopoorucili?

@jdpali: a mal si original gorillapod od joby? lebo zasa niektori si to celkom pochvaluju, tak mi to pripadalo ze treba mat stastie na kus, ale tvoja trojnasobna negativna skusenost to teda pekne vyvratila...
 
xaxaxa
2011-07-24 22:20:31+02
príspevok od: djpali
Stativ, a ked tak nejaku SHERPU rovno, nieco kvalitne. Monopod vyuzijes na tazkych objektivoch hlavne tele, kde potrebujes mobilitu ale pevnejsiu ruku.

Kauza Gorillapod : napad dobry, prevedenie ubohe.
- Nohy po ohybani zvyknu na tom stvrdnut, cakas ze sa to bude jemne ohybat, houby. Ledva to ohnes do pozadovanej polohy, po urcitom obdobi namiesto toho aby sa to ohybalo lepsie to akoby zoschne a stvrdne a potom sa to lame. Po 2 dnovom pouzivani som zlomil prvy kus, potom som to siel reklamovat, pri reklamacii to uz vyzeralo ze to nevyreklamujem ale predavac ako mi to skusal zlomil dalsiu nohu sam, takze mi dal kus za kus. Ten som zlomil tiez, uz mam treti, je hodany v skrini a uz to nechcem ani vidiet. Treti som si vyberal tak aby sa ohybal lahko ale teraz po roku nepouzivania je rovnako suchy ako tie predtym, gorilla pod je pekna blbost, nekupuj to.
ja mal Gpod of Joba uz vyse 3 roky a ziadny problem. Priznam sa ze ani neviem co by tam malo "stvdrnut", skor by som cakal ze sa "vybeha" a nebude mat po case rovnaku pevnost (co zatial ma)
Je mozne ze si kupoval nejaky (viac ci menej dokonaly) fake?
 
total empty
2011-07-24 22:22:34+02
príspevok od: jozefor
ja som si stativ takpovediac prerobil sam z nivelacneho pristroja pouzivaneho v geodezii
šikulka.
 
mgeo
2011-07-24 22:43:21+02
príspevok od: jozefor
ja som si stativ takpovediac prerobil sam z nivelacneho pristroja pouzivaneho v geodezii
haha parada mohol si skusit z tych tazkych drevenych na skole sme ich mali plno, ked som studoval
 
martinkoegres
2011-07-24 22:47:32+02
Ja by som volil klasický statív-tripod... Dobrý statív nie je až taký veľký a tiež nie je ani moc ťažký ak niekde do hôr berieš foťák, brašnu, objektívy, vodu, a jedlo tak tam tých pár gramov statívu navyše cítiť nebudeš, chrbát bude bolieť tak či onak... Rozkladanie v lese nie je vôbec nemožné, statív s ohybnými koncami na nohách poskytuje dostatočnú flexibilitu na nerovných terénoch.
Monopod by som určite neriešil, ten nie je na fotenie nočných snímkov, to je na fotenie s niekolkokilovými objektívmi, v podstate len na podopretie, pretože 2kilový objektív s kilovým telom v ruke cítiť hneď po chvíli ako 10 kilový....
Mám gorilla tripod, no skutočne som ho využil asi len 2 krát, a to len doma na podopretie externého blesku.

Byť v tvojej koži, radšej skúšam pracovať inými režimami ako s režimom AUTO a skúšam ho udržať v ruke čo najdlhšie bez pohnutia.
 
werdza
2011-07-24 23:33:35+02
tak ja som mala stastie, ze sa mi podarilo povyhravat vo fotosutaziachaj stativ, aj monopod aj gorillapod. ale priznam sa monopod aj gorillapad som este nevyskusala, stativ je predsalen stativ, gorillapad mi sluzi, ako ozdoba interieru Podla mna stativ je povinna vybava fotografa a ak chces mat z vyletu dobre fotky (pises 30 sekundove expozicie) sa mu asi nevyhnes. Ale zas aj gorillapod ma nieco do seba, ak teda nemas velmi tazky fotak a objektiv, lebo je nizky, da sa s nim kreativne vyhrat z uhlami pohladu a sirokym ohniskom, kedze fotis kusok od zeme, ale,ak chces fotit z vysky, nemusis zrovna naist vhodny- tenky strom na mieste, odkial je komponovanie najlepsie, nemusi ti pevne drzat dlhy cas fotak,moze sa pohnut, tak by sa viac hodil stativ...
 
molnart
2011-07-24 23:36:22+02
preco si myslis ze som pracoval v auto rezime? prave ze v auto bolo vsetko celkom v pohode, ale ked som dal dlhsiu expziciu aby som mohol vyfotit napr. vodopad tak z 20 zaberov mi vysla tak akurat jedna.

no asi to urobim tak ze na dovcu skusim od niekoho si zapozicat stativ, nerad by som za to dal cez 100 eur aby som zistil ze to nie moja salka kavy a potom to predaval zo stratou. ak pridem na chut fotenia so stativom tak si potom zadovazim nejaky vlastny.

@xaxaxa: dakujem za pozitivny nazor na gorillapod, ak mi to nevyjde s tym zapozicanym stativom tak to asi predsalen risknem.
 
djpali
2011-07-25 00:19:53+02
príspevok od: xaxaxa
ja mal Gpod of Joba uz vyse 3 roky a ziadny problem. Priznam sa ze ani neviem co by tam malo "stvdrnut", skor by som cakal ze sa "vybeha" a nebude mat po case rovnaku pevnost (co zatial ma)
Je mozne ze si kupoval nejaky (viac ci menej dokonaly) fake?
no, ked ohybas nohy, ocakaval som ze pojdu s odporom ale hladkym odporom, ked som chcel nohu ohnut islo to tak trhane po takych sekoch, a bolo to tvrdsie a tvrdsie az raz nesla noha z povodneho rovneho tvaru do zakriveneho tak som pritlacil a vylomila sa jedna ta gulicka (normalne na polovicu sa zlomila) mimochodom toto iste sa stalo aj predavacovi. Btw. fake nie, kupoval som to v Laike v BA pred rokom a pol dvoma. Vyuzitie tohto podu si predstavujem pri prilezitostiach ako je obalit haluz stromu, alebo nejaku tyc, plot atd. V mojom pripade som zlomil nohu ked som to pripevnoval na spatne zrkadlo na aute a ten spetak je velky, ziadny drobizg. Pokial nedokazem poriadne ohybat nohy na tomto pode a ako som uz spominal mal som 2 kusy a teraz mam treti, tak to vyhodnocujem ako somarinu, resp. z dovodu pripadnej zlej serie to potom vypoveda o vyrobcovi.
 
xaxaxa
2011-07-25 08:53:18+02
aku verziu Gpodu mas? tu "najvacsiu" pre SLR so zoomom?
moj je tusim stredny (max.pre lahke SLR, skor pre nejaky vacsi kompakt), ale funguje presne ako opisujes/iocakavas v prvej vetu. V podstate to je aj dovod preco mi tato verzia nie vzdy udrzi tazsiu SLR - pod vahou sa nohy same ohnu.
Mozno bola fakt zla seria vo svete.

@molnart: nevyhoda je velkost/vyska pokial chces fotit z 1m a viac a nemas si ho na co polozit, tak mas smolu. Toto ale mne osobne kompenzuje jeho "spratnost", ked ho dobre skrutis tak ho pichnejs aj do vrecka, nehovoriac o vahe.
 
molnart
2011-07-25 18:14:00+02
tak este skuste prosim sem dat nejake typy na stativ, nech nekupujem nejaky smejd alebo zbytocne vela za to nedam. vyzera to tak ze niektori mate konkretne skusenosti so stativmy na hikingoch tak sem s tipmi prosim
 
rbr69
2011-07-25 18:54:51+02
príspevok od: molnart
tak este skuste prosim sem dat nejake typy na stativ, nech nekupujem nejaky smejd alebo zbytocne vela za to nedam. vyzera to tak ze niektori mate konkretne skusenosti so stativmy na hikingoch tak sem s tipmi prosim
skusil by som nejake pevne a lahke triopo
http://www.mini-max.sk/category/default/145
aj ked osobne mam manfrotto
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/home/fotovybava/manfrotto190xprob
a velbon
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/home/fotovybava/velbonultraluxisf
 
LeTuCeR
2011-07-25 19:08:16+02
príspevok od: jozefor
ja som si stativ takpovediac prerobil sam z nivelacneho pristroja pouzivaneho v geodezii
to vidno ,ze Humenncan
 
rumrunner
2011-07-25 19:26:58+02
príspevok od: molnart
dakujem za hodnotne odpovede, cakal som prispevky typu "aj monopod a gorillapod su stativy, najprv si nastuduj fotoskolu a potom sem pis"

@rumrunner: aky stativ pouzivas? co som pozeral tak kvalitnejsi stativ s gulovou hlavou zacina tak od 150 eur, a to este nejsu ziadne carbon fiber vecicky. alebo vseobecne aky stativ by ste mi dopoorucili?

@jdpali: a mal si original gorillapod od joby? lebo zasa niektori si to celkom pochvaluju, tak mi to pripadalo ze treba mat stastie na kus, ale tvoja trojnasobna negativna skusenost to teda pekne vyvratila...
manfrotto, velbon, giottos, vyberal by som z tychto. Ja mam slik, ten neviem ci sa tu niekde zohnat. rataj min 100 Eur ak chces kvalitu
 
molnart
2011-07-25 19:27:09+02
príspevok od: rbr69
skusil by som nejake pevne a lahke triopo
http://www.mini-max.sk/category/default/145
aj ked osobne mam manfrotto
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/home/fotovybava/manfrotto190xprob
a velbon
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/home/fotovybava/velbonultraluxisf
diky za tip, objednal som si Triopo C-258 + KJ2, boli na to celkom dobre reakcie na nete, ak sa tu behom mesiaca neobjavi inzerat ze to predavam bude to znamenat ze som spokojny
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()