Hore
Fórum » Kompakty a ultrazoomy
 

clona UZ objektívov

oniiicek
2011-03-06 17:33:57+01
Dobrý deň,

Zaujíma ma taká veci ako je clona napr. na ultrazoomovych objektívoch. Mam panasonic FZ38 a ked zoomujem tak sa mení aj minimálna hodnota clony. Pri najväčšom priblížení je minimálne nastaviteňná F4.4 (pri širokom ohnisku 2.8). A chcem sa opýtať či je to konštrukčne nemožné (na základe pohybu objektívu), že aby sa dala nastaviť aj pri najväčšom priblížení na 2.8, alebo to tak vyrábajú robia naschvál? Dakujem za odpoved.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-06 17:49:44+01
Ak by objektiv na tvojom UZ mal mat clonu F2,8 v celom rozsahu, bol by 2x vacsi a 10x drahsi. Predpokladam, ze by si si za taku cenu UZ nekupil, naviac, keby bol velky ako riadna zrkadlovka?
 
oniiicek
2011-03-06 18:20:01+01
príspevok od: Karol Srnec
Ak by objektiv na tvojom UZ mal mat clonu F2,8 v celom rozsahu, bol by 2x vacsi a 10x drahsi. Predpokladam, ze by si si za taku cenu UZ nekupil, naviac, keby bol velky ako riadna zrkadlovka?
Aha ...Takže ak dobre chápem, pri plne vysunutom objektíve clonu niečo viac nepustí otvoriť z konštrukčných dôvodov? Ak dobre viem tak clona sú vlastne lamely, takže tie sa pri zoomovaní viac zatvárajú a nemôžu ostať konštantné ako na najširšom ohnisku? SVtelnosť objektívu určuje vlastne jeho veľkosť (priemer), takže teoreticky množstvo lúčov je ovplyvnených na prvom mieste jeho veľkosťou a potom clonou?. Alebo si to nejak zle predstavujem? Celkom by ma zaujímala konštrukcia objektívu a ako to funguje aj z tou clonou počas zoomovania.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-06 18:23:34+01
príspevok od: oniiicek
Aha ...Takže ak dobre chápem, pri plne vysunutom objektíve clonu niečo viac nepustí otvoriť z konštrukčných dôvodov? Ak dobre viem tak clona sú vlastne lamely, takže tie sa pri zoomovaní viac zatvárajú a nemôžu ostať konštantné ako na najširšom ohnisku? SVtelnosť objektívu určuje vlastne jeho veľkosť (priemer), takže teoreticky množstvo lúčov je ovplyvnených na prvom mieste jeho veľkosťou a potom clonou?. Alebo si to nejak zle predstavujem? Celkom by ma zaujímala konštrukcia objektívu a ako to funguje aj z tou clonou počas zoomovania.
Mylis si clonu (fyzicky objekt) so svetelnostou. Takze tvoja teoria o zatvarani lamiel pri zoomovani je uplny nezmysel. Zoomovanie nerobi s clonou nic. Prestuduj si pojem svetelnosti objektivu, napr. na wikipedii.
 
oniiicek
2011-03-06 18:48:16+01
Aha takže keď clona ostáva tak isto tak potom to, že mám clonu na LCD zrazu 4.4 po zoomovaní je akože len číslo sofwtarovo zmenené vo foťáku na LCD aby zodpovedalo množstvu svetla, ktoré dopadá na stále rovnako otvorenú clonu pri vyzoomovaní objektívu (a vlastne len zodpovedá skutočne fyzicky uzvretej clone 4.4 na najširšom ohnisku)? OK pozrem si na wikipedii...Dik aspon za takuto trpezlivost
 
bonifacko
2011-03-06 19:12:57+01
Ako ti bolo povedane, pletieš svetelnost s clonou. Ak mas rozsah svetelnosti objektívu napr. od 2,8 do 4,4, je to označenie svetelnosti, najlepsej svetelnosti skla na jeho krajnych hodnotach pri uplne otvorenej clone. Samozrejme, pomocou clony môžeš množstvo svetla znižiť v akejkolvek jeho dlžke, napr. na f11, alebo viac. No menej nikdy nie.
 
_PK_
2011-03-06 19:13:39+01
príspevok od: oniiicek
Aha takže keď clona ostáva tak isto tak potom to, že mám clonu na LCD zrazu 4.4 po zoomovaní je akože len číslo sofwtarovo zmenené vo foťáku na LCD aby zodpovedalo množstvu svetla, ktoré dopadá na stále rovnako otvorenú clonu pri vyzoomovaní objektívu (a vlastne len zodpovedá skutočne fyzicky uzvretej clone 4.4 na najširšom ohnisku)? OK pozrem si na wikipedii...Dik aspon za takuto trpezlivost
Clonove cisla su vyjadrene v pomere ohniskovej vzdialenost ku velkosti diery v objektive (zjednodusene). Preto ked zazoomujes (zvacsis ohnisko), tak sa svetelnost zmensuje (zvacsuje sa clonove cislo).
 
lacoslav
2011-03-06 19:20:48+01
www.fotoroman.cz
klik na fotoslovník
klik na svetelnosť
foto dvoch objektívov ti to ukáže.
 
Fatty
2011-03-06 21:38:19+01
no... a...čo je to.. to UZ ?
 
wayne
2011-03-06 21:42:11+01
príspevok od: Fatty
no... a...čo je to.. to UZ ?
v pripade, ak si cital prvy prispevok v teme, by ti to teoreticky mohlo docvaknut, kedze hned prva veta hovori ze:

Zaujíma ma taká veci ako je clona napr. na ultrazoomovych objektívoch
 
viking81
2011-03-06 22:40:00+01
presne ako pise PK....clonove cislo je pomer diery v objektive k ohnisku....preto sa to pise f/2,8 to f akoze ohnisko....preto ked zvacsujes ohnisko a diera ostava rovnaka tak ti stupa clonove cislo...je to bohuzial konstrukcna vlastnost lacnych zoom objektivov.....ak chces sklo s konstantnou f/2,8 v celom rozsahu....tak si kup zrkadlo a k nemu aspon tamrona 70-200 f/2,8 ktory stoji nejakych 650 eciek
 
oniiicek
2011-03-07 13:01:59+01
ďakujem pekne všetký za vysvetlenie, áno problém bol v tých pojmoch . Som si myslel, že keď sa mení clonové číslo, že sa mení tým automaticky iba priemer clony , tak na základe toho som dal teraz už aj pre mňa takú blbú otázku...ďakujem zrkadlovka nie je pre mňa . Na to som dosť pohodlný. Keď voľakedy by som kupoval nový foťák, tak asi by som šiel cestou niečoho ako je napr. terajší olympus XZ1 a možno ak ozaj by zvýšili peniaze tak by som šiel aj do niečoho ako ke terajší Fujifilm Finepix X100. Takže ešte raz díky všetkým aj LACOSLAVOVI za super link
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-07 13:11:23+01
príspevok od: oniiicek
ďakujem pekne všetký za vysvetlenie, áno problém bol v tých pojmoch . Som si myslel, že keď sa mení clonové číslo, že sa mení tým automaticky iba priemer clony , tak na základe toho som dal teraz už aj pre mňa takú blbú otázku...ďakujem zrkadlovka nie je pre mňa . Na to som dosť pohodlný. Keď voľakedy by som kupoval nový foťák, tak asi by som šiel cestou niečoho ako je napr. terajší olympus XZ1 a možno ak ozaj by zvýšili peniaze tak by som šiel aj do niečoho ako ke terajší Fujifilm Finepix X100. Takže ešte raz díky všetkým aj LACOSLAVOVI za super link
Castokrat je nepodstatne, ze sa meni svetelnost. Beznemu amaterovi to nemusi robit ziaden problem. Svetelnost je len jeden z parametrova mnohokrat nie je az tak dolezity. Pojmy si pochopil, dopracoval si sa k odpovedi a to je podstatne. To je vyuzitie fora.
 
Anup9
2011-03-07 13:27:31+01
príspevok od: viking81
presne ako pise PK....clonove cislo je pomer diery v objektive k ohnisku....preto sa to pise f/2,8 to f akoze ohnisko....preto ked zvacsujes ohnisko a diera ostava rovnaka tak ti stupa clonove cislo...je to bohuzial konstrukcna vlastnost lacnych zoom objektivov.....ak chces sklo s konstantnou f/2,8 v celom rozsahu....tak si kup zrkadlo a k nemu aspon tamrona 70-200 f/2,8 ktory stoji nejakych 650 eciek
Skor za 4300 € Canon EF 300mm f/2.8L na crop-ove telo aby mal presne to priblizenie co doteraz
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()