Hore
Fórum » Kompakty a ultrazoomy
 

Rada/pomoc.

Narfyk
2011-06-04 22:51:17+02
Zdravím. Píšem sem prvýkrát, takže ak je to v zlej sekcii tak prepáčte. Potreboval by som radu alebo pomoc. Rozmýšlam nad kúpou ultrazoomu FUJIFILM Finepix HS10. Je pre mňa akotak cenovo dostupný (kedže zarobiť si zatiaľ môžem len pomocou narodenín, rôzných sviatkov napr. Veľká Noc, atď....).
Chcel by som sa spýtať: Dajú sa naňho dať niečo, ako také miniobjektívy ? Alebo niečo na makro a podobne ? Lebo som čital že niektorý ľudia si naň dali napríklad Raynoc DCR-250. A ak niečo také je, zlepší to kvalitu fotky ?
Som začiatočník čo sa týka fotografovania, tak prosím nepíšte mi také odborné výrazy, ktorým rozumieť nebudem.
Vopred ďakujem za každú radu. x)
 
conan7
2011-06-04 22:53:05+02
skôr zhorší.
 
wayne
2011-06-04 23:03:15+02
No nejak sa to da, ale neviem ci niekto na fore tu vie ako. A okrem toho, napr. Xperia Arc ako telefon robi krajsie fotky, hoci nema 30x zoom ci kolko to... Okrem toho nikdy to nebude vyzerat ako z reklamnych obrazkov pre makroobjektivy, stale ta bude nieco stvat, a budes travit hodiny postprocesom. Vyborne makro maju Olympusy, SZ20, XZ-1 napriklad (Manzelka ma este starsi mju850 a rezim supermakro je navykovy pokial clovek foti kvietky a staticke somariny).

 
Big Lebowski
2011-06-04 23:12:12+02
Kúp si ho, naučíš sa niečo o fotke, neskôr ak ťa to bude baviť, predáš a kúpiš lepšie. Ostatných neber v úvahu, poznajú iba zrkadlovky a profi sklá. To ti na začiatok nepotrebuješ.
 
Misoo79
2011-06-04 23:34:53+02
Čo si predstavuješ pod pojmom "zlepší kvalitu fotky"? Budeš mať lepšie zväčšenie pri makre. Ale čokoľvek, čo dáš pred objektív, zhorší jeho optickú kvalitu. Na tvojom mieste by som to však neriešil, ako začiatočníkovi ti bude určite stačiť makro režim, ktorý ponúka samotný fotoaparát. Ak ťa to bude baviť, tak si časom kúpiš zrkadlovku.
 
Narfyk
2011-06-04 23:39:35+02
ďakujem za rady. pod pojmom zlepšit kvalitu fotky myslím lepšiu ostrosť atp...možno napríklad aj farby, ale to makro predsádky ale nezmenia....ja by som ten fotoaparát chcel využívať na fotenie všeobecné, ale aj také ako napr fotenie rastlín (hlavne kvetín a pod.), alebo zvierat ale aj na nahrávanie videii. proste chcem už niečo lepšie, než je Samsung ST500 alebo Olympus C750UZ.....
 
Narfyk
2011-06-04 23:40:52+02
ešte taká otázka k BigLebowski: s čím fotíš ty ? lebo čo som pozeral tvoje fotky, hlavne s tým vlkom sú fajné. x)
 
wayne
2011-06-04 23:50:52+02
Ano, aj ja by som chcel lepsi kompakt ako C750UZ, no jediny co sa mu ako tak priblizuje, resp. ho predbieha je uz spominany XZ-1, ostatne su na tom podobne/horsie.
 
Mattvo
2011-06-05 04:31:18+02
Zlepšíš farby jedine filtrami, prip. postprodukciou. Ostrosť je vec objektívu a z časti procesora. Takže tu moc pri ultrazoomoch nenavymýšľaš každopádne je to asi lepšie ako mydlové krabičky. Ten Raynox DCR-250 čo si pozeral je makropredsádka ako si zistil určite. Má výhodu v tom, že je zložená z dvoch šošoviek, kt. si navzájom "rušia optické vady", väčšina predsádok sú totiž len jedna šošovka. Taktiež výhoda je v tom, že je roztvárateľná ( univerzálnejšia ) a dokážeš ju nasadiť na hocičo s priemerom 52-67mm. Táto konkrétne má priblíženie -8 dioptrii čo je sakra veľa, ale existuje ešte menší braček Raynox DCR-150 ten má síce "len" -4,5, ale bohato stačí ( inak je rovnaký ako 250 čo sa týka rozmerov... ). Osobne som skúšal ten raynox na Nikon's day v BA a nemôžem povedať pol slova. Dosť sa mi páčil ako veľmi lacnejšia varianta makroobjektívu.
 
Narfyk
2011-06-05 12:46:11+02
Takže čo je lepšie, keď má viac alebo menej dioptrii ? Lebo sa mi zdá, že cenový rozdiel je tam okolo 10-15€....
Každopádne, ďakujem za tie rady. A ešte taká otázka (dalšia xDD)- Postprodukcia je upravenie fotky v PC ? A tie filtre- Aké veľké asi sú a koľko stoja ?
 
Mattvo
2011-06-05 17:01:46+02
Optiku ste ešte nemali na škole? Čím je to číslo dioptrií väčšie tým je priblíženie väčšie. Predsádka je v podstate typ lupy nasadenej na objektív. Bežná lupa má dioptrie okolo -3, takže skús si predstaviť ako by mohlo vyzerať priblíženie so 4 a 8. To záleží od toho čo by si chcel fotiť... niekomu môže vyhovovať 4 inému 8. Podľa toho, ale čo som videl tá 4,5 bude bohato stačiť, pretože 8 už máš 2x viac priblíženie.
Hej hej postprodukcia je úprava v PC ( post je po latinsky "po" ), v preklade to teda znamená úprava po... ( fotení ).
Tie filtre závisia od toho či máš závit na objektíve pre ich uchytenie alebo nie. Ak si videl niekedy zblízka objektív pre zrkadlovku tak má pri prednej šošovke trochu vyklenutú "karosériu". A v tom vyklenutí sú zdnu vyryté drážky, ktoré slúžia na zašróbovanie príslušenstva. Ak to daný fotoaparát má dokážeš naň nasadiť filter. Ak to nemá to neviem... neviem či existuje niečo na štýl "nastokávacieho" príslušenstva, ale kdesi vo svete určite áno.
Každopádne skús sa pustiť do fotoškoly tu na e-phote mohlo by ti to pomôcť.
 
mirosz
2011-06-05 20:35:58+02
príspevok od: wayne
Ano, aj ja by som chcel lepsi kompakt ako C750UZ, no jediny co sa mu ako tak priblizuje, resp. ho predbieha je uz spominany XZ-1, ostatne su na tom podobne/horsie.
s tou C750UZ absolutny suhlas - mas? nepredas?
 
wayne
2011-06-05 20:53:25+02
príspevok od: mirosz
s tou C750UZ absolutny suhlas - mas? nepredas?
Kolega ma, nepreda
 
mirosz
2011-06-05 21:13:54+02
príspevok od: wayne
Kolega ma, nepreda
aj ja mam, len potrebujem nahradne diely...tak nic...
 
Rastislav
2011-06-05 21:33:10+02
príspevok od: Narfyk
Takže čo je lepšie, keď má viac alebo menej dioptrii ? Lebo sa mi zdá, že cenový rozdiel je tam okolo 10-15€....
Každopádne, ďakujem za tie rady. A ešte taká otázka (dalšia xDD)- Postprodukcia je upravenie fotky v PC ? A tie filtre- Aké veľké asi sú a koľko stoja ?
Čím viac dioptrií, tým musíš ísť bližšie k predmetu (zhruba zaostrovacia vzdialenosť deleno počet dioptrií a nemôžeš ísť bližšie ani ďalej) a tým sa ti zmenšuje hĺbka ostrosti, čím máš dlhšie ohnisko, takže ak chceš mať dostatočnú hĺbku ostrosti, tak musíš pricloniť a ak nemôžeš použiť statív, tak zvýšiš citlivosť a nakoniec budeš s výsledkom nespokojný. Ale ten raynox je dobrej kvality a na vyskúšanie a začas stačí. Mám s ním skúsenosti na zrkadlovke a pri teleobjektíve sa príliš prejavuje malá hĺbka ostrosti, možno na kompakte je to lepšie.
 
Narfyk
2011-06-06 08:27:16+02
mirosz: mám, ale bohužial ti ho predať nemôžem, kedže som neni hlava rodiny ja, ale otec, a ten foťák je rodinný (na rodinné akcie, atp.) a občas si s ním idem zafotiť aj ja, tak preto ho mám v Fototechnike.
Mattvo: nie, optiku sme ešte nebrali, neviem či sa to na základke vobec berie (som v 7.ročníku).

Ďakujem všetkým za vaše rady a tipy. A tie filtre, neviem ako mi to pojde, tú HS10 ešte nemám....
 
Rastislav
2011-06-06 08:49:15+02
príspevok od: Narfyk
mirosz: mám, ale bohužial ti ho predať nemôžem, kedže som neni hlava rodiny ja, ale otec, a ten foťák je rodinný (na rodinné akcie, atp.) a občas si s ním idem zafotiť aj ja, tak preto ho mám v Fototechnike.
Mattvo: nie, optiku sme ešte nebrali, neviem či sa to na základke vobec berie (som v 7.ročníku).

Ďakujem všetkým za vaše rady a tipy. A tie filtre, neviem ako mi to pojde, tú HS10 ešte nemám....
A čo tak tých vyhodených 50-100€ ktoré dáš za predsádky a filtre využiť na kúpu kvalitnejšieho foťáku? Porovnávaci test kompaktov spolu s fotkami v originálnej veľkosti je na www.dpreview.com A na záver jeden tip: http://www.exapro.sk/pentax/index.php?p=produkty=kompakty=Optio%20WG-1
 
wayne
2011-06-06 08:57:01+02
príspevok od: Narfyk
mirosz: mám, ale bohužial ti ho predať nemôžem, kedže som neni hlava rodiny ja, ale otec, a ten foťák je rodinný (na rodinné akcie, atp.) a občas si s ním idem zafotiť aj ja, tak preto ho mám v Fototechnike.
Mattvo: nie, optiku sme ešte nebrali, neviem či sa to na základke vobec berie (som v 7.ročníku).

Ďakujem všetkým za vaše rady a tipy. A tie filtre, neviem ako mi to pojde, tú HS10 ešte nemám....
Ked ti nejaky znamy ukaze fotky trebars aj z micro4/3, budes z tvojej velkej HS10 mozno sklamany. Len aby si bol pripraveny na to, ze je to kompakt, kvalitou vystupu na urovni "bezneho mydla" s obrovskym objektivom. Kedysi som pokukoval po uz starsej Fujifilm S100, no potom ma to velmi rychlo preslo.
 
Narfyk
2011-06-06 14:48:53+02
ja si tú HS10 ani tak celú platiť nebudem (nemal by som), lebo to sa chcem s otcom dohodnúť, že by som ju dostal na Vianoce+ doplatok samozrejme. To by som našporil nejak tých 200-220€ a zvyšok by mi asi doplatil on (našiel som ju za 270€). A tie predsádky, to by som asi až na druhé Vianoce alebo, žeby som to nejak našporil z narodenín a pod. a tie Micro4/3, to sú čo prosím ?
 
Rastislav
2011-06-06 16:26:53+02
príspevok od: Narfyk
ja si tú HS10 ani tak celú platiť nebudem (nemal by som), lebo to sa chcem s otcom dohodnúť, že by som ju dostal na Vianoce+ doplatok samozrejme. To by som našporil nejak tých 200-220€ a zvyšok by mi asi doplatil on (našiel som ju za 270€). A tie predsádky, to by som asi až na druhé Vianoce alebo, žeby som to nejak našporil z narodenín a pod. a tie Micro4/3, to sú čo prosím ?
Máš dva kompakty, kupovať ďalší je ako nosiť drevo do lesa. Foť s tým čo máš, ušetri si peniažky a šetri ďalej a ak ťa fotografovanie chytí, za to, že sa dostaneš na strednú školu si potom kúp niečo poriadne.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()