Hore
Fórum » Nikon fórum
 

AF microadjustment nefunguje

tiboeur
2012-09-29 18:38:03+02
Zdravím

Mám Nikon D7000 a večne sa trápim s autofocusom. Používam objektívy Nikkor 50/1,8G a Tamron 17-50/2,8. Skúsil som kalibrovať objektív Nikkor 50/1,8G.

Použitý bol statív, najkratšia možná vzdialenosť, najnižšia clona.

Skúšal som ostriť pomocou pravítka, resp. kalibračného terča ale, keď som potom fotil ľudí, aj tak som nebol spokojný. Tak som sa rozhodol kalibrovať na niečo, čo aspoň trochu pripomína človeka Zistil som však, že keď ostrím na pravé oko, tak či nastavím v microadjustment saved value na -20 alebo na + 20, tak výsledok je viac menej rovnaký - žiadna zmena. Vždy je jedna fotka nastavená na -20 a druhá na +20. AF Fine Tuning je samozrejme nastavené na ON. Viete mi poradiť či len ja nevidím podstatný rozdiel a ten tam je alebo môj AF Fine Tune na Nikon D7000 jednoducho nefunguje.

Ďakujem.
 
Shooter
2012-09-29 19:18:33+02
Možno blbá otázka, ale ostril si v režime LiveView alebo normálne cez hľadáčik? AF Fine Tune sme skúšali na kamarátovej D300-vke a tam bola korekcia viditeľná.
 
tiboeur
2012-09-29 20:01:30+02
Pri Live View sa korekcia zapnúť ani nedá. Urobil som si stále najprv fotku v režime live view, ktorá by mala byť zaostrená presne a potom som si urobil fotky cez hľadáčik nastavené na hodnoty +20,+15,+10,+5,0,-5,-10,-15,-20. No a ja som medzi nimi rozdiel nevidel, keď som ostril na oko. Resp. ten rozdiel bol minimálny a už vôbec nie predvídateľným smerom (t.j., že + hodnota posúva rovinu ostrosti dozadu za objekt a - hodnota dopredu pred objekt). Ostril som aj na terč ( papier, ktorý bol kolmo na os objektívu vo vzdialenosti 1,5 m, kde som tiež veľké rozdiely nevidel). Jedine som videl rozdiely, keď som ostril na pravítko pod uhlom 45°, ale keďže to nie je rovná plocha, autofokus mohol zaostriť stále mierne inde aj keď som mal foťák na statíve. Totiž bod na ktorý zaostrujem pod uhlom 45° je oveľa menší ako focus point vo foťáku, takže môže zaostriť inde než chcem.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()