Hore
Fórum » Nikon fórum
 

D7100 - neostré fotografie, fľaky na snímači

lykozrut
2016-07-07 01:25:34+02
Dobrý deň. V decembri 2015 som si kúpil prvú zrkadlovku, a síce Nikon D7100. Prechádzal som z kompaktu SONY DSC-H9, ktorý už nepostačoval mojim požiadavkám. Telo som kúpil samostatne a následne som dokúpil ako "základný" objektív Sigmu 17-70 mm. Po čase som si však všimol niekoľko nedostatkov:

1. Fľaky na snímači
Zatiaľ mám nafotené niečo cez 3000 snímok, avšak už po asi 1500 snímkach sa mi na fotografiách začali objavovať tmavé fľaky/bodky. Najvýraznejšie sú na maximálnej clone a na fotografiách, najmä na oblohe, sú dosť rušivé. Keďže som skúsil aj vymeniť objektívy a fľaky sú na rovnakých miestach, vylúčil som chybu objektívu. Odfotil som teda biely papier a mapovaním tonality som fľaky zvýraznil (obr.1). Moja otázka znie, či je to normálny stav alebo ide o nejaké neprimerané znečistenie snímača, vzhľadom k tomu, že od prvého nasadenia som objektív vôbec nedával dolu? Čítal som už aj o tom, že pri niektorých kusoch vraj dochádza k striekaniu nejakého maziva z mechanizmu fotoaparátu, tak neviem či by problém nemohol byť aj v tom.

2. Nesotrosť snímok/problém s AF
Pri prezeraní fotiek som si všimol, že niektoré sú menej ostré, resp. "mäkkšie" ako ostatné. Niekedy musím samostatne odfotiť aj štyri-päť snímok za sebou, aby som získal fotku, ktorá je dostatočne ostrá. Fotím z ruky, no nemyslím si, že by problém bol v krátkych expozičných časoch, keďže aj pri viacnásobnom fotení, resp. dlhších časoch, nastáva rovnaký nedostatok. Vyskúšal som aj iné sklo a problém sa opakuje. Porovnanie obr.2 a obr.3, rovnaké nastavenie (1/500,f8,ISO100). Porovnanie obr.4(1/160,f14,ISO100) a obr.5(1/60,f22,ISO100).

3.Aura/ostré farebné prechody po úprave v editori
Na úpravu fotografií často využívam aj rýchle úpravy v ZPS 15 ako zosvetlenie tieňov či stlmenie svetiel. Keďže u SONY DSC-H9 som sa s týmto ešte nestretol, prekvapilo ma, keď som sa rozhodol na nočnej fotografii stlmiť svetlá a už pri hodnote 3 mi náhle na fotke vybehla taká tmavá aura okolo veže (obr.6) Podobne ostré farebné prechody mi vznikajú keď napríklad stmavujem oblohu, tam však ide skôr o také vlnky (obr.7).

Ako mám postupovať? Mám podať reklamáciu alebo si mám snímač nechať vyčistiť v servise? Fotoaparát potrebujem mať o týždeň k dispozícii.

Ďakujem
 
lykozrut
2016-07-07 01:30:37+02
Ešte dokladám obrázky 6 a 7 a jednu fotku, kde je vidieť tie fľaky aj na oblohe.
 
bonifacko
2016-07-07 05:51:08+02
Ak to máš na uplne novej zrkadlovke z obchodu, tak to je teda sila.
Zajdi k predajcovi a vezmi zaber s tym biely,m pozadím a obuchaj im to o hlavu. Nech sa staraju a daju to do poriadku.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-07-07 06:23:24+02
1. Ak mas na clone f22 len tak malo spiny, tak tvoj snimac je takmer cisty. Nad f16 uvidis nejaky ten sajrajt vzdy. Vycistit snimac (inak mas 4 kupony na cistenie zdarma) ma zmysel, ak je vidno spinu aj na strednych slonach.
2. Nikdy neclonime na najvyssie cisla. Viac ako f/13 neodporucam. Dochadza k optickemu javu difrakcie, prejavuje sa zmakcenim kresby.
3. Na nocnej fotke nie je ziadna aura, ale lokalne stmavenie, s velkou pravdepodobnostou sposobene tvojou nespravnou upravou. A navyse, kto to videl, fotit kostol na plne otvorenu clonu?
 
Johnnny
2016-07-07 06:52:27+02
Nie je to ten olej na smimaci ? Nikdy som nestudoval ako to realne vyzera, ale u Nikonov je to pomerne bezna vec.
 
North510
2016-07-07 11:01:10+02
Čo sa týka ostrenia tak to vidím na chybu objektívu. Keď som sa rozhodoval pre objektív ja, Sigme som sa vyhol práve kvôli malej spoľahlivosti (nové art sú na tom zrejme lepšie). Skús to ešte s nejakým iným objektívom. Flaky na snímači sú bežná Nikoňácka chyba. Mal som D7100 a flaky sa mi tam robili stále. Aj keď som objektív nemenil bol tam prach, dokonca aj olej. Odkedy mám Canon 6D špinavý snímač neriešim. Nafotil som s ním ďaleko viac a snímač som zatial len raz ofúkol balónikom. Objektívy mením často napriek tomu nepozorujem žiadne na foto viditeľné znečistenie. Čo môžes skúsiť je nafúkať na snímač čistiacim balónikom. Ale keď teraz pozerám flaky ti vidieť pri f22, to ťa trápiť nemusí, ako píše Karol, také clony nepoužívaj. f11 plne stačí. Keď upravuješ fotky upravujes raw či jpg? Pretože ak jpg tak to by mohol byť dôvod tej aury.
 
lykozrut
2016-07-07 11:02:50+02
príspevok od: Karol Srnec
1. Ak mas na clone f22 len tak malo spiny, tak tvoj snimac je takmer cisty. Nad f16 uvidis nejaky ten sajrajt vzdy. Vycistit snimac (inak mas 4 kupony na cistenie zdarma) ma zmysel, ak je vidno spinu aj na strednych slonach.
2. Nikdy neclonime na najvyssie cisla. Viac ako f/13 neodporucam. Dochadza k optickemu javu difrakcie, prejavuje sa zmakcenim kresby.
3. Na nocnej fotke nie je ziadna aura, ale lokalne stmavenie, s velkou pravdepodobnostou sposobene tvojou nespravnou upravou. A navyse, kto to videl, fotit kostol na plne otvorenu clonu?
1. Ten sajrajt (hlavne ten veľký fľak v strede) vidno už aj pri nižších clonách, napr. f13 a vzhľadom k tomu ako dlho a akým spôsobom používam fotoaparát mi to príde dosť špinavé. Nemôže predsalen ísť o ten olej?
2. S tou vysokou clonou pravdepodobne ide o tú difrakciu i keď príde mi trochu silná a niekedy sú fotky neostré už aj pri nižších clonách, ako som napríklad priložil fotku 2 a 3 (f8)
3. To je ten ZPS 15 taký zlý, že sa tam nedajú robiť rýchle úpravy svetiel bez toho, aby tam nenastalo takéto lokálne stmavenie? Pri SONY DSC-H9 som taký problém nemal. No a clonu f2.8 som zvolil preto, lebo som nemal po ruke statív.
 
lykozrut
2016-07-07 11:38:14+02
príspevok od: North510
Čo sa týka ostrenia tak to vidím na chybu objektívu. Keď som sa rozhodoval pre objektív ja, Sigme som sa vyhol práve kvôli malej spoľahlivosti (nové art sú na tom zrejme lepšie). Skús to ešte s nejakým iným objektívom. Flaky na snímači sú bežná Nikoňácka chyba. Mal som D7100 a flaky sa mi tam robili stále. Aj keď som objektív nemenil bol tam prach, dokonca aj olej. Odkedy mám Canon 6D špinavý snímač neriešim. Nafotil som s ním ďaleko viac a snímač som zatial len raz ofúkol balónikom. Objektívy mením často napriek tomu nepozorujem žiadne na foto viditeľné znečistenie. Čo môžes skúsiť je nafúkať na snímač čistiacim balónikom. Ale keď teraz pozerám flaky ti vidieť pri f22, to ťa trápiť nemusí, ako píše Karol, také clony nepoužívaj. f11 plne stačí. Keď upravuješ fotky upravujes raw či jpg? Pretože ak jpg tak to by mohol byť dôvod tej aury.
Ďakujem za rady. K tým fotkám, upravujem jpg. V RAW formáte sa síce toho dá robiť omnoho viac, ale je to veľké množstvo dát, ktoré sa pomaly spracúva, a preto RAW momentálne nevyužívam. No a k tomu snímaču. Je to vhodné na reklamáciu alebo sa mám proste s tým zmieriť, že ide o Nikoňácku chybu a budem musieť dávať častejšie čistiť snímač?
 
North510
2016-07-07 23:21:37+02
príspevok od: lykozrut
Ďakujem za rady. K tým fotkám, upravujem jpg. V RAW formáte sa síce toho dá robiť omnoho viac, ale je to veľké množstvo dát, ktoré sa pomaly spracúva, a preto RAW momentálne nevyužívam. No a k tomu snímaču. Je to vhodné na reklamáciu alebo sa mám proste s tým zmieriť, že ide o Nikoňácku chybu a budem musieť dávať častejšie čistiť snímač?
Na reklamáciu to nebude určite, proste sa s tým musíš zmieriť. Nemusí to byť výrazne zlé, veľmi ti pomôže spomínaný balónik. A ešte ti radím začať používať raw. Ono sa len zdá že je s tým viac roboty, skús to. Odporúčam nastaviť si foťák do RAW+JPG. Fotky ktoré necheš upravovať (také dokumentačné cvaky) neháš tak ako sú v jpg, a tie top ktoré chceš upraviť si upravíš z RAW. Tak ti želám veľa šťastia s riešením problémov.
 
Johnnny
2016-07-08 05:45:19+02
príspevok od: lykozrut
Ďakujem za rady. K tým fotkám, upravujem jpg. V RAW formáte sa síce toho dá robiť omnoho viac, ale je to veľké množstvo dát, ktoré sa pomaly spracúva, a preto RAW momentálne nevyužívam. No a k tomu snímaču. Je to vhodné na reklamáciu alebo sa mám proste s tým zmieriť, že ide o Nikoňácku chybu a budem musieť dávať častejšie čistiť snímač?
Ked dam do google nieco ako "nikon oil spots", tak mi to pripada rovnake ako to co si ukazoval ty. V takom pripade (ale v podstate aj v inom) to rozhodne na reklamaciu je. Nedavno som sa stretol s tym, ze mal jeden pan podobny/rovnaky problem s D7200 a normalne mu ho vymenili za novy ktoremu na snimac netieklo, len sa prasilo
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()