Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Potvrdenie zaostrenia

davstolarik
2016-11-21 13:47:11+01
Ahojte,
premyslam nad kupou prveho objektivu s manualnym ostrenim a nie som si isty, ci budem spokojny.
Ak zaostrujete manualne na Nikone (d750), pocas zaostrovania sa zobrazuju v hladaciku vlavo dole sipky, do ktorej strany ostrit a po doostreni bodka. Mne to pride strasne vyrusujuce, kedze ma 750tka obrovsky hladacik a neda sa pozerat sucasne aj na foteny objekt aj na to, ci mam dobre zaostrene (netrufam si ostrit od oka). Neexistuje v Nikone lepsie nastavenie pre manualne ostrenie? Ak mate skusenosti s manualnym ostrenim budem vdacny za rady.
 
Marcel Rebro
2016-11-21 14:05:11+01
príspevok od: davstolarik
Ahojte,
premyslam nad kupou prveho objektivu s manualnym ostrenim a nie som si isty, ci budem spokojny.
Ak zaostrujete manualne na Nikone (d750), pocas zaostrovania sa zobrazuju v hladaciku vlavo dole sipky, do ktorej strany ostrit a po doostreni bodka. Mne to pride strasne vyrusujuce, kedze ma 750tka obrovsky hladacik a neda sa pozerat sucasne aj na foteny objekt aj na to, ci mam dobre zaostrene (netrufam si ostrit od oka). Neexistuje v Nikone lepsie nastavenie pre manualne ostrenie? Ak mate skusenosti s manualnym ostrenim budem vdacny za rady.
Manual focus nie je na akcne zanre - aj ked par desatroci sa s nim fotili. Mas v zasade dve moznosti :
1. to co popisujes ... pouzitelne na staticke objekty
2. predostrit si na vzdialenst kde ocakavas objekt a nastavit vhodnu hlbku ostrosti ... na dynamicke objekty.
 
davstolarik
2016-11-21 14:20:41+01
príspevok od: Marcel Rebro
Manual focus nie je na akcne zanre - aj ked par desatroci sa s nim fotili. Mas v zasade dve moznosti :
1. to co popisujes ... pouzitelne na staticke objekty
2. predostrit si na vzdialenst kde ocakavas objekt a nastavit vhodnu hlbku ostrosti ... na dynamicke objekty.
Nemam v plane fotit akcne, ale ak predsa fotis dajme tomu na 85mm F/1.4 kazdy milimetrovy posun, ci kazda sekunda znamena stratu ostrosti. Pride mi dost nelogicke umiestnit tak dolezitu vec na spodok hladacika, bez inych moznosti. Canon to ma vyriesene rovnako? Vdaka za reakciu.
 
Marcel Rebro
2016-11-21 15:05:45+01
príspevok od: davstolarik
Nemam v plane fotit akcne, ale ak predsa fotis dajme tomu na 85mm F/1.4 kazdy milimetrovy posun, ci kazda sekunda znamena stratu ostrosti. Pride mi dost nelogicke umiestnit tak dolezitu vec na spodok hladacika, bez inych moznosti. Canon to ma vyriesene rovnako? Vdaka za reakciu.
Kedysi davno som niekde cital o moznosti nainstalovat "split focus screen" do DSLR. Potom by ti manualne ostrenie fungovalo ako na MF filmovych fotakoch. Skus poguglit.
 
helmiczka
2016-11-21 15:46:51+01
Neviem ako Canony, ale napriklad Pentax pri manualnom zaostrovani pipne, ked je zaostrene. Lenze pride mi, ze ta tolerancia je pomerne velka.
 
PeCh
2016-11-21 15:47:40+01
Dnešné foťáky nie sú dizajnované na manuálne ostrenie a pre manuálne objektívy. Áno dá sa s nimi fotiť, ale väčšinou je to oveľa ťažšie a horšie ako na starých fotoaparátoch. Na Canone je tiež zelená bodka v stavovom riadku indikujúca správne zaostrenie. V praxi rovnako nanič riešenie ako v Nikone. Výhodou nie sú ani telá s malým hľadáčikom, lebo v ňom vidno zaostrenie ešte horšie ako vo veľkých hľadáčikoch. Pre Canon existuje ešte alternatívny firmvér (MagicLantern), ktorý obsahuje funkciu focus trap, kde sa automaticky spustí spúšť, keď sa na niečo zaostrí. Mala by sa dať použiť aj v tomto prípade, aj keď riešenie je skôr pre wildlife fotografiu, kde si fotograf takto nastaví fotopascu. Prakticky som to neskúšal, ale v tomto prípade by som tomu tiež neveril. Najlepšie riešenie popísal Mrco - použiť inú matnicu, buď splitscreen alebo špeciálnu, kde je lepšie vidno, čo je v rovine zaostrenia a čo mimo focus.

Prakticky kašli na to pokiaľ to chceš na normálne bežné fotenie. Na experimentovanie si taký objektív kľudne kúp.
 
landov
2016-11-21 16:30:14+01
Tiez som sa toho obaval, ale nic lepsie ako vlastna skusenost nie je. Taky Samy 85/1,4 za 260€ nie je velka financna zataz, aj keby mal stat v polici. Ale celkom sa s tym da ostrit (Nikon), dokonca lepsie ako som sa obaval.
 
Jubi
2016-11-21 19:19:23+01
Nuž ja sa takto trápim s manuálnym Nikkor 50mm f1,2 , je super keď sa mi na plnú dieru podarí niečo ostré , víťazný pocit . Ale na zaplatené fotenie by som to neriskoval s ním, na to požiejem druhý 58mm f1,4 G s automatickým ostrením.
 
Marek Vančo
2016-11-21 23:59:50+01
Ja to robím na mojom Nikon D90 tak, že si nastavím ostriaci bod (najčastenjšie krajný, kôli zlatému rezu) no a fotoaparát v AF-C ktoré mám stále stlačené palcom s bodom na miestie kde má byť ostré. No a potom už len exponujem.

No a na manuálne ostrenie asi treba prejsť na mirrorless. Focus peaking je vec kôli ktorej vážne uvažujem o zmene fotoaparátu.
 
jan21
2016-11-22 08:44:37+01
Manuálne objektívy nie sú na akčné fotenie...to je jasné a zatiaľ mne nič inšie nevyhovuje ako u mirrrollesov a kompaktov focus peaking a u zrkadloviek fotiť cez displey LiveView s patričným zvačšením (u Canonov lupa až 10×) a postačuje aj na atetilér a makro. Keby ešte nevyhovovalo tak LiveView na veťký monitor alebo rovno do PC a korigovať.

...a ked maš vyladeny objektív FF/BF...voalá
napr. www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/567264/chranena-v-dzungli/?a=
 
lennyl
2016-11-22 09:19:27+01
D750 som mal, ale ziadne manualne skla. ta matnica tam je tak skor na "pribliznu" vizualizaciu AF ostrenia.
Ake manualne sklo chces kupit? Samyang 85/1,4? na Nikone sa da vybrat hocijaky AF bod na potvrdenie spravneho zaostrenia manualnym sklom (pipne ti to, ak nemas vypnute zvuky, nemusis tak pozerat dolu do stav.riadku v hladaciku.) uspesnosti / presnosti sa nemusis az tak bat, dolezite je si skontrolovat FF/BF to skla - ano, aj manualne skla potrebuju korekciu (to si zistis jednoducho, cvaknes fotku na stredovy AF bod po pipnuti potvrdenia zaostrenia a urobis tu istu scenu cez LiveView pri 10x lupe a korigujes potom hodnotu cez microadjustment vo fotaku).

druha moznost je fotit na "japonca" cez LiveView, tam to ide pomalsie, hlavne ked si to zoomujes, ale to snad vzdy presne zaostrene.

tretia moznost je vymenit matnicu (ta stock v D750 je dost hladka, nevidno moc spravne ostrenie, aj ked je hladacik velky). ja mam skusenosti (dobre) odtialto:
https://www.focusingscreen.com/index.php?cPath=22_145&osCsid=41cc7203d2a3ca9aaad7cbfdab896f4a
kazda ta matnica vychadza cca na 100euro aj s postovnym, co je celkom dost. zvlast ked nema clovek pevne ruky pri vymene (matnica je fest citliva na poskriabanie) a skoro vzdy sa podari dostat na matnicu aj prach (nech mas akokolvek ciste prostedie, prach proste viri).
mal som najskor Ec-A (vyraznejsi mikroraster v strede) a neskor S-Type (ta je cela trosku viac rastrovana - rozumej drsnejsia). hlavne pri tej druhej som celkom uspesne manualne ostril - hocikam v hladaciku.
zapor vymeny matnice (okrem ceny) je mozne skrabnutie, prach (pri vymene) a hlavne ti ztmavi hladacik asi o 1/3EV (ci ako sa to vyjadruje) so sklami nad f2,8 vratane.
AF skla samozrejme normalne dalej pracuju aj s vymenenou matnicou, nezaznamenal som problem s meranim expozicie.

tie matnice som menil ale na APS-C Pentaxoch (K-5IIs a K-3) + som dokupil zvacsovaciu ocnicu Pentax O-ME53.

teraz mam FF Pentax K-1 a ten ma ovela lepsiu matnicu (od tej v D750), hocikam v hladaciku mozem manualne ostrit, ale pipnutie (potvrdenie) ide iba na stredovy AF bod (na Nikone si mozes vybrat hocijaky, ak manualne sklo ma elektricke kontakty, ak tomu spravne rozumiem).
Takze na K-1 uz matnicu nejdem menit, ani nechcem, Samyang 85/1,4 je v pohode aj na f1,4 a manualne ostrenie.

takze ak mozes, najskor si pozicaj to manualne sklo (alebo podobne ine), ci vies pri kruteni prstencom naozaj zaostrit cez hladacik manualne na to pipnutie AF bodu, ale myslim ze ked mne napr. ten Samyang 85/1,4 isiel uplne v pohode na Pentax K-1 (nasiel som si na neho korekciu microadjustment na -4), tak by si mal byt uspesny aj na D750.
Pripadne si kup aj zvacsovaciu ocnicu - s tym som ale moc na D750 nepochodil, ta urcena na APS-C Nikony sice len tak tak pokryla hladacik, ale mala nechutnu gumu a aj ked som ju vymenil za inu (da sa to), tak mi ta original ocnica prisla uplne pohodlna. Este sa da vyskladat cez adaptery kruhova zvacsovacia ocnica pre D700/D800, ale do toho sa mi uz nechcelo ist.

mal som na D750 zvacsov.ocnicu aj z eBay, ale opticka kvalita nic moc a pri kazdom posune toho zvacsenia (ked si to poriadne nezafixujes) pri tuknuti do ocnice som musel korigovat aj dioptricku korekciu hladacika.
tuto som mal:
https://foto.bazos.sk/inzerat/65921169/zvacsovacia-ocnica-108-160.php
cely hladacik bolo vidno na D750 iba pri tom minimalnom zvacseni.
 
lennyl
2016-11-22 09:30:16+01
a ako bol spomenuty Canon s modifikovanym firmware na zachytne ostrenie, tak Pentax ma Catch-in Focus priamo v tele, ze mi nespusti zavierku iba ked bude objekt zaostreny (a mam pritom namacknutu spust a krutim ostriacim prstencom) - dobra vychytavka (skoda, ze je to opat iba na stredovy AF bod).

ked som si inak pozeral uspesnost ostrenia so Samyangom 85/1,4 manualne na stredovy AF bod potvrdenim na K-1 na f1,4, tak priklad z 10tich fotiek som netrafil len jednu dve, co je snad lepsi vysledok ako na autofocus s niektorymi sklami .
...akurat ze to manualne ostrenie chce vazne cas, baby s tym odfotim ok, ale na nieco v pohybe (deti) zabudni, tam som nestihal krutit manualne prstencom a naozaj ostra fotka na f1,4 bola skor nahoda.
 
lennyl
2016-11-22 10:21:38+01
a ked som uz taky rozbehnuty , tak dalsia pomocka pri manualnom ostreni cez LiveView (aby sa clovek nezdrziaval zvacsovanim cez lupu) je nastavit si v obrazovom profile fotaku maximalne doostrovanie fotky (samozrejmost je fotenie aj do RAW, lebo to preostrenie z JPGu uz clovek nedostane prec) - vysledok: celkom uspesne (odhadoval som si to u seba na 7 z 10tich fotiek) viem ostrit aj bez zvacsovania cez LV, kedze rovno na LCD vidim fest zvyraznene hrany, ako prechadza ostrost fotkou pocas krutenia prstencom na objektive.

PS: mam na fotaku aj Focus peaking v LiveView, ale ten ma taky "velky" rozsah toho priebehu pocas ostrenia, ze uplne presne neviem vzdy trafit ostru fotku kam chcem zaostrit - ale ked som si ho nechal chvilu zapnuty, tak sa mi osvedcilo nezvacsovat fotku az 10x (100%), ale iba na cca 4x, vtedy som lepsie vedel "odhadnut" ze som trafil tu pozadovanu ostrost na fotke.

dufam, ze tieto moje "kecy" aspon niekomu budu napomocne
 
lennyl
2016-11-22 11:00:19+01
tunak som inak nahadzal fotky a zistenia (aj vyrezy 1:1) zrovna z toho manualneho Samyanga 85/1,4 aj v porovnani s autofocusovym sklom FA77/1,8.

http://pentaxfriends.eu/viewtopic.php?f=31&t=6200
 
davstolarik
2016-11-22 15:38:16+01
príspevok od: lennyl
D750 som mal, ale ziadne manualne skla. ta matnica tam je tak skor na "pribliznu" vizualizaciu AF ostrenia.
Ake manualne sklo chces kupit? Samyang 85/1,4? na Nikone sa da vybrat hocijaky AF bod na potvrdenie spravneho zaostrenia manualnym sklom (pipne ti to, ak nemas vypnute zvuky, nemusis tak pozerat dolu do stav.riadku v hladaciku.) uspesnosti / presnosti sa nemusis az tak bat, dolezite je si skontrolovat FF/BF to skla - ano, aj manualne skla potrebuju korekciu (to si zistis jednoducho, cvaknes fotku na stredovy AF bod po pipnuti potvrdenia zaostrenia a urobis tu istu scenu cez LiveView pri 10x lupe a korigujes potom hodnotu cez microadjustment vo fotaku).

druha moznost je fotit na "japonca" cez LiveView, tam to ide pomalsie, hlavne ked si to zoomujes, ale to snad vzdy presne zaostrene.

tretia moznost je vymenit matnicu (ta stock v D750 je dost hladka, nevidno moc spravne ostrenie, aj ked je hladacik velky). ja mam skusenosti (dobre) odtialto:
https://www.focusingscreen.com/index.php?cPath=22_145&osCsid=41cc7203d2a3ca9aaad7cbfdab896f4a
kazda ta matnica vychadza cca na 100euro aj s postovnym, co je celkom dost. zvlast ked nema clovek pevne ruky pri vymene (matnica je fest citliva na poskriabanie) a skoro vzdy sa podari dostat na matnicu aj prach (nech mas akokolvek ciste prostedie, prach proste viri).
mal som najskor Ec-A (vyraznejsi mikroraster v strede) a neskor S-Type (ta je cela trosku viac rastrovana - rozumej drsnejsia). hlavne pri tej druhej som celkom uspesne manualne ostril - hocikam v hladaciku.
zapor vymeny matnice (okrem ceny) je mozne skrabnutie, prach (pri vymene) a hlavne ti ztmavi hladacik asi o 1/3EV (ci ako sa to vyjadruje) so sklami nad f2,8 vratane.
AF skla samozrejme normalne dalej pracuju aj s vymenenou matnicou, nezaznamenal som problem s meranim expozicie.

tie matnice som menil ale na APS-C Pentaxoch (K-5IIs a K-3) + som dokupil zvacsovaciu ocnicu Pentax O-ME53.

teraz mam FF Pentax K-1 a ten ma ovela lepsiu matnicu (od tej v D750), hocikam v hladaciku mozem manualne ostrit, ale pipnutie (potvrdenie) ide iba na stredovy AF bod (na Nikone si mozes vybrat hocijaky, ak manualne sklo ma elektricke kontakty, ak tomu spravne rozumiem).
Takze na K-1 uz matnicu nejdem menit, ani nechcem, Samyang 85/1,4 je v pohode aj na f1,4 a manualne ostrenie.

takze ak mozes, najskor si pozicaj to manualne sklo (alebo podobne ine), ci vies pri kruteni prstencom naozaj zaostrit cez hladacik manualne na to pipnutie AF bodu, ale myslim ze ked mne napr. ten Samyang 85/1,4 isiel uplne v pohode na Pentax K-1 (nasiel som si na neho korekciu microadjustment na -4), tak by si mal byt uspesny aj na D750.
Pripadne si kup aj zvacsovaciu ocnicu - s tym som ale moc na D750 nepochodil, ta urcena na APS-C Nikony sice len tak tak pokryla hladacik, ale mala nechutnu gumu a aj ked som ju vymenil za inu (da sa to), tak mi ta original ocnica prisla uplne pohodlna. Este sa da vyskladat cez adaptery kruhova zvacsovacia ocnica pre D700/D800, ale do toho sa mi uz nechcelo ist.

mal som na D750 zvacsov.ocnicu aj z eBay, ale opticka kvalita nic moc a pri kazdom posune toho zvacsenia (ked si to poriadne nezafixujes) pri tuknuti do ocnice som musel korigovat aj dioptricku korekciu hladacika.
tuto som mal:
https://foto.bazos.sk/inzerat/65921169/zvacsovacia-ocnica-108-160.php
cely hladacik bolo vidno na D750 iba pri tom minimalnom zvacseni.
Vdaka za obsirne odpovede, presne to som mal na mysli, o to pipnutie mi islo a objektiv si tiez trafil.
Matnicu urcite menit nebudem, pravdepodobne vyskusam manualny objektiv a rozhodnem sa. Dlhsie vsak uz uvazujem aj prechod na Sony, kde je aj manualne ostrenie o nieco lahsie - ako uz bolo spomenute (plus dalsie vyhody).
 
mllpo
2016-11-22 19:42:00+01
Existuje ešte jeden trik. Nastaviť rýchle kontinuálne snímanie a počas expozície jemne preostriť. Jedna expozícia zo série bude najbližšie k presnému ostreniu.
 
red arrow
2016-11-22 21:14:33+01
Neviem ake manualne skla chces vyskusat. Ak M42 tak ja pouzivam na D90 toto:
1. skus cez LiveView + lupa - je to presne
2. redukcia s potvrdenim zaostrenia na Nikon - mam Pixco, funguje
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()