Hore
Fórum » Nikon fórum
 

50/1.8 vs 35/1.8

Vardegas
2011-05-01 18:44:07+02
Zdravim vsetkych.
Mam dilemu s ktorou si neviem dat rady. Forum som preluskal, dokonca aj uja googla som navstivil, ale otazka ktora ma trapi je dost specificka.
Mam D90 a teraz sa chystam dokupit novy objektiv. Planujem fotit portrety,ale aj foto celych postav. Prilezitostne mozno nejake oslavi a urcite s nim vybehnem aj von. Zo zaciatku som bol rozhodnuty pre 50/1.8, ale v jednom topicu tu na fore (nepametam si presne v ktorom) odznela jedna pripomienka co ma donutila zamysliet sa. A to potrebna vzdialensot fotografa od objektu aby sa tam pohodlne zmestila cela postava.
Aby bolo jasne, nemam a tak skoro asi ani mat nebudem k dispozicii atelier, takze budem fotit v improvizovanych bytovych podmienkach (obcas v exterieri) a tym padom nebudem mat niekolko x metrove priestranstvo na behanie okolo. A tym sa konecne dostave k mojej otazke, je v takychto podmienkach pouzitie 50mm bez problemov, alebo radsej ist do 35mm (osobne mam pri tomto objektive strach, ze co ziskam na "manevrovatelnosti" to stratim na univerzalnosti v inych, tu nepopisanych situaciach)
Momentalne idem kupovat aj blesk aj platno aj este nevie co vsetko takze kupa dvoch objektivov teraz neprichadza do uvahy.
Budem vdacny a velmi rad si precitam skusenosti, postrehy od skusenejsich a zaroven dufam, ze touto otazkou nebudem nikoho obtazovat

PS: Ano, skusal som si nastavit obe ohniskove vzdialenosti na setaku. Podla ocakavania sa s 35kou narabalo pohodlnejsie v uzsom priestore, ale stale mam pocit ze sa to da zvladnut s oboma a otazka ostava. Ktory..?
 
Daniel.U
2011-05-01 18:51:04+02
v atelierovych podmienkach fotis na vyssich clonach, takze mozes fotit aj tym setakom. Len neviem ako tie portrety chces osvecovat ci nocnou lampickou alebo cim ked chces taky svetelny objektiv. Ked si kupis ten blesk, daj ho na stativ, na to parazol a jeden cinsky odpalovac. Ked uz tak sa portrety fotia ohniskami 85, 100 a podobne
 
Vardegas
2011-05-01 19:05:13+02
Konkretne pri portretoch nevidim problem, problem vidim pri foteni celych postav. Na margo 85,100 a pod. pri portretoch. S 50kou mozem vzdy dojst blizsie, nie? ale ak som limitovany velkostou miestnosti tak dalej odstupit pri foteni celej postavy uz pojde tazko ak bude za mnou stena.
Preto ma zaujima vas nazor a tiez vasa predstava o minimalnych/ idealnych rozmeroch miestnosti pri foteni celych postav s 50mm/35mm
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-01 19:11:58+02
1. asi ti neporadi nikto, kazdy si musi zistit sam na sebe, ktory objektiv mu sadne
2. casom zistis, ze jeden objektiv ti aj tak nebude stacit.
3. pri detailnom portrete budu obidva zvyraznovat perspektivu, co pre tvar nie je lichotive
 
Daniel.U
2011-05-01 19:16:30+02
príspevok od: Vardegas
Konkretne pri portretoch nevidim problem, problem vidim pri foteni celych postav. Na margo 85,100 a pod. pri portretoch. S 50kou mozem vzdy dojst blizsie, nie? ale ak som limitovany velkostou miestnosti tak dalej odstupit pri foteni celej postavy uz pojde tazko ak bude za mnou stena.
Preto ma zaujima vas nazor a tiez vasa predstava o minimalnych/ idealnych rozmeroch miestnosti pri foteni celych postav s 50mm/35mm
neviem ci je dobry postup prisposobovat ohnisko miestnosti. Ked budes mat k dispozicii len spajzu, tak si kupis rybie oko? Kup si mieto toho radsej buracie kladivo a 35 mm majzel
 
Vardegas
2011-05-01 19:21:58+02
1. Praveze som dufal, ze mi budete vediet poradit nakolko v tomto pripade sa nehrame velmi na subjektivitu ale na objektivitu Predsa len je to cisto fyzika a matematika, kolko potrebujem byt vzdialeny od objektu aby som odfotil povedzme plochu 1.8m*1.8m + nejaka rezerva pre pohodlnost pri pouziti 50mm a kolko pri 35mm.
2. To mi je celkom jasne uz teraz Ale potrebujem sa rozhodnut ktoy si kupim ako prvy, o tom to cele je.
3. Priznam sa, ze tomuto celkom nerozumiem, dalo by sa trocha polopate?
Kazdopadne dakujem za trpzelivost a cas venovany odpovediam
 
Vardegas
2011-05-01 19:24:50+02
príspevok od: Daniel.U
neviem ci je dobry postup prisposobovat ohnisko miestnosti. Ked budes mat k dispozicii len spajzu, tak si kupis rybie oko? Kup si mieto toho radsej buracie kladivo a 35 mm majzel
Dobry postup to skutocne asi nie, kazdopadne zchodnejsi, lacnejsi a v neposlednej rade aj menej bolestivy ako chytit kladivo a burat steny.
 
Daniel.U
2011-05-01 19:33:55+02
príspevok od: Vardegas
Dobry postup to skutocne asi nie, kazdopadne zchodnejsi, lacnejsi a v neposlednej rade aj menej bolestivy ako chytit kladivo a burat steny.
myslel som pneumaticke kladivo aby si sa nenarobil
Co nechapes na tych objektivoch? Na to aby sa ti nedeformovali postavy a ksichty, nemozes ist s milimetrami nekonecne dole. Ak pouzijes menej ako 50 mm, zacne to uz narusat perspektivu a ludia budu mat kratke nohy. Tak pekne chod do Baumaxu a kup si penumaticke kladivo, cinske stoji menej ako objektiv
 
Vardegas
2011-05-01 19:41:43+02
Jaj tak, uz chnapem Zial nevidim nijaky iny kompromis, eurace si netlacim a popri vsetkom ostatnom si nemozem dovolit dalsi objektiv za 300eciek, rozhodne nie hned. Takze volba stale ostava, 35 ci 50? No nic, asi to skonci tak ze kupu na nejaky cas odlozim, odskusam pozicanou 50tkou a uvidim.
 
Crazy41
2011-05-01 19:45:09+02
príspevok od: Vardegas
1. Praveze som dufal, ze mi budete vediet poradit nakolko v tomto pripade sa nehrame velmi na subjektivitu ale na objektivitu Predsa len je to cisto fyzika a matematika, kolko potrebujem byt vzdialeny od objektu aby som odfotil povedzme plochu 1.8m*1.8m + nejaka rezerva pre pohodlnost pri pouziti 50mm a kolko pri 35mm.
2. To mi je celkom jasne uz teraz Ale potrebujem sa rozhodnut ktoy si kupim ako prvy, o tom to cele je.
3. Priznam sa, ze tomuto celkom nerozumiem, dalo by sa trocha polopate?
Kazdopadne dakujem za trpzelivost a cas venovany odpovediam
bokeh ani perspektiva sa na objektive nemeni nech je na akomkolvek snimaci (ak sa mylim tak ma opravte),35mm je uz sirokouhly na kinofilme a take bude mat aj podanie, 50mm podava perspektivu blizku ludskemu oku (odtal nazov zakladak),ale njidealnejsie este nieco dlhsie ako tu uz viaceri pisali, ale 50mm bude mensie zlo,a pokial budes fotit v studiu v manuale mozno su na zvazenie aj stare AI objektivy,85mm f/2 je vybony, ak budes mat stastie na ebay ho tak za 200e kupis,samozrejme ale pouzity
 
slavmiro
2011-05-01 20:12:02+02
35ka ma menej vytvarny bokeh ako 50ka, 50 ta donuti odstupit a tym ta nepusti do silnej perspektivnej deformacie ako 35ka. Ak si pozadis objekty, vlezu do 50tky aj z 4m..
 
wayne
2011-05-01 21:06:49+02
ja som tiez vahal ktory, tak som si zaobstaral oba =)
 
staleusmiaty
2011-05-01 21:16:24+02
Na reportážnu foto v interiéri ti bude 50ka na APSC asi pridlhá... teda, ak to nebude reportáž z telocvične napr Čiže tu poslúži určite lepšie 35ka.
Na druhej strane, na potréty 35ka deformuje a má aj horší bokeh. No a vonku nie je ani problém odstúpiť, čiže aj tá reportáž by sa dala.
Moja rada je kúpiť oba - ak nedovolia financie naraz, kúp prvý ten, čo fotíš viac (vnútri vs vonku, reportáž vs portrét).
Ja osobne používam doma častejšie tú 35ku, 50 len občas, to už radšej nasadím 85ku
 
Filip Bucher
2011-05-02 01:05:37+02
pri 50mm
na vzdialenost 3m ti vojde do objektivu cela 160cm postava.
na vzdialenost 4m ti vojde cela 200cm postava.
ak sa rozhodnes kupit 35 kvoli interieru tak nebudes spokojny s portretmy.
 
luboD90
2011-05-02 07:15:40+02
Tiez som riesil nieco podobne. Fotil som setakom chvilu na 35mm a potom na 50mm. Ta 35 sa hodi aj na reportaz a tak som sa rozhodol pre nu. Urcite vsak budem kupovat aj 50mm. Ked kupim 50-ku, budem pokukovat po 85 a tak dalej... nekonecny pribeh
 
hawqo
2011-05-02 08:03:29+02
mne pri tej 35ke obcas zblbne AF (asi najme v zhorsenych svetelnych podmienkach) a mam v kuse bud front alebo back focus...najhorsie je ze na lcd D90 to nevidno
 
Mattvo
2011-05-02 12:02:54+02
príspevok od: hawqo
mne pri tej 35ke obcas zblbne AF (asi najme v zhorsenych svetelnych podmienkach) a mam v kuse bud front alebo back focus...najhorsie je ze na lcd D90 to nevidno
Vo veľmi zlých podmienkach blbne aj mne, a ten front a back focus na to si treba dávať pozor. Ja obyčajne mám na 35 nastavený len jeden zameriavací bod a ostrím na vec, kt. chcem aby bola ostrá, tak sa vyvarujem hentým zbytočným chybám. A kože to na D90 nevidieť? To musíš vidieť pokiaľ je poriadny ak je maličký tak to je potom samozrejmosť, že to zbadáš len na priblíženej fotke na LCD
 
Vardegas
2011-05-03 10:50:47+02
Tak rozhodnutie padlo nakoniec na 35ku. Dakujem kazdemu kto svojou troskou prispel Snad coskoro pridam postrehy vyjadrujuce moju spokojnost.
 
mirosz
2011-05-03 12:01:16+02
príspevok od: Vardegas
Tak rozhodnutie padlo nakoniec na 35ku. Dakujem kazdemu kto svojou troskou prispel Snad coskoro pridam postrehy vyjadrujuce moju spokojnost.
Ak nebude 35ka vyhovovat, odkupim
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()