Hore
Fórum » Nikon fórum
 

nikon d 90 -manualny objektiv

nariecnik
2011-06-18 23:19:59+02
Zdravim vsetkych, zaujal ma fotacik D90 len nerozumiem moc tomuto Nepodporuje pracu s manualnymi objektivmy ako je to u vyssich modelov pretoze prenos clony je elektronicky!!Co to v praxi doslova znamena a ake obmedzenia to prinasa.Chcel by som prejst na Dslr z kompaktu.Jedna sa o obmedzenie manualneho ostrenia alebo co to vlastne je.Vdaka
 
NemesiS
2011-06-18 23:57:04+02
V skratke by sa dalo povedať že nikon robí tri druhy objektívov z hľadiska ostrenia.
1. AF-S objektívy. tieto majú ostriaci motor zabudovaný v tele objektívu takže vôbec neriešiš nič, chytiíš vložíš a si in. fungujú na každom DSLR od Nikonu.
2. AF, AF-D objektívy. TIeto motorček v tele nemajú no majú hriadeľ pomocou ktorého zaostrujú automaticky pretože ho poháňa vstavaný motorček v tele fotoaparátu. ten má aj tvoj D90
3. Plne manuálne objektívy. to sú tie staršie, 10-20-30 ročné kovové manuálne objektívy ktoré majú iba clonový krúžok a ostríš sám.

Prenos clony znamená to že ak ostríš s plne manuálnym objektívom, objektív posiela do fotoaparátu informácie o clone a ohniskovej vzdialenosti a vie aj merať expozíciu, t.j. vieš fungovať na poloautomatickom režime napr priorita clony, kde si určíš clonu a čas ti dopočíta fotoaparát sám. no ak je to fotoaparát ktorý nepodporuje prenos clony tak ti na displayi neukáže clonu, fotoaparát nevie využiť nič z toho objektívu a musíš nastaviť / odhadnúť čas a clonu ručne.
prenos informácií t.j. spoluprácu s plne manuálnymi objektívmi podporuje Nikon D7000 a vyššie modely.
no pokiaľ neplánuješ používať plne manuálne 20 ročné objektívy, tak D90 je dobrá voľba, lebo objektívy ktoré nemajú AF motor v tele sú lacnejšie.

Ak som napísal niečo dobludu, kompetentní opravte ma
 
wlad
2011-06-19 00:42:01+02
príspevok od: nariecnik
Zdravim vsetkych, zaujal ma fotacik D90 len nerozumiem moc tomuto Nepodporuje pracu s manualnymi objektivmy ako je to u vyssich modelov pretoze prenos clony je elektronicky!!Co to v praxi doslova znamena a ake obmedzenia to prinasa.Chcel by som prejst na Dslr z kompaktu.Jedna sa o obmedzenie manualneho ostrenia alebo co to vlastne je.Vdaka
Nie je to nic podstatne. Objektivy bez cipu aj tak kupovat nebudes a vsetko sa uz peknych par rokov robi s cipom. ..este aj ten Samyang...

Tuto chybajucu "feature" teda mozes smelo ignorovat, na 100% ti chybat nebude.
 
nariecnik
2011-06-19 09:36:39+02
príspevok od: NemesiS
V skratke by sa dalo povedať že nikon robí tri druhy objektívov z hľadiska ostrenia.
1. AF-S objektívy. tieto majú ostriaci motor zabudovaný v tele objektívu takže vôbec neriešiš nič, chytiíš vložíš a si in. fungujú na každom DSLR od Nikonu.
2. AF, AF-D objektívy. TIeto motorček v tele nemajú no majú hriadeľ pomocou ktorého zaostrujú automaticky pretože ho poháňa vstavaný motorček v tele fotoaparátu. ten má aj tvoj D90
3. Plne manuálne objektívy. to sú tie staršie, 10-20-30 ročné kovové manuálne objektívy ktoré majú iba clonový krúžok a ostríš sám.

Prenos clony znamená to že ak ostríš s plne manuálnym objektívom, objektív posiela do fotoaparátu informácie o clone a ohniskovej vzdialenosti a vie aj merať expozíciu, t.j. vieš fungovať na poloautomatickom režime napr priorita clony, kde si určíš clonu a čas ti dopočíta fotoaparát sám. no ak je to fotoaparát ktorý nepodporuje prenos clony tak ti na displayi neukáže clonu, fotoaparát nevie využiť nič z toho objektívu a musíš nastaviť / odhadnúť čas a clonu ručne.
prenos informácií t.j. spoluprácu s plne manuálnymi objektívmi podporuje Nikon D7000 a vyššie modely.
no pokiaľ neplánuješ používať plne manuálne 20 ročné objektívy, tak D90 je dobrá voľba, lebo objektívy ktoré nemajú AF motor v tele sú lacnejšie.

Ak som napísal niečo dobludu, kompetentní opravte ma
Vdaka ozrejmil si mi to bravurne, ja som rozmyslal medzi canon 50d ktory mali v nl za 800 eur /ten mi vyfukli/ teraz maju nikon d90 aj s 18-105 VR atd za 720 eur co sa mi zda vyborna cena.Premyslal som aj nad D7000 len to by chcelo min 2 roky pockat aby telo bolo aspon za 800eur.Este jedna vec pisali ze k D90 nieje doby soft cim nieje dobry?Ako je to z raw twn sa asi neda konvertovat priamo vo fotaku?Cestina je?
 
nariecnik
2011-06-19 09:46:55+02
príspevok od: nariecnik
Vdaka ozrejmil si mi to bravurne, ja som rozmyslal medzi canon 50d ktory mali v nl za 800 eur /ten mi vyfukli/ teraz maju nikon d90 aj s 18-105 VR atd za 720 eur co sa mi zda vyborna cena.Premyslal som aj nad D7000 len to by chcelo min 2 roky pockat aby telo bolo aspon za 800eur.Este jedna vec pisali ze k D90 nieje doby soft cim nieje dobry?Ako je to z raw twn sa asi neda konvertovat priamo vo fotaku?Cestina je?
Este jedna vec ten stredovy krizovy senzor ma zvysenu citlivost na vysoko sveltelne objektivy?
 
hombreee
2011-06-19 10:24:23+02
príspevok od: nariecnik
Vdaka ozrejmil si mi to bravurne, ja som rozmyslal medzi canon 50d ktory mali v nl za 800 eur /ten mi vyfukli/ teraz maju nikon d90 aj s 18-105 VR atd za 720 eur co sa mi zda vyborna cena.Premyslal som aj nad D7000 len to by chcelo min 2 roky pockat aby telo bolo aspon za 800eur.Este jedna vec pisali ze k D90 nieje doby soft cim nieje dobry?Ako je to z raw twn sa asi neda konvertovat priamo vo fotaku?Cestina je?
Cestina v D90 nie je.
 
hombreee
2011-06-19 10:46:33+02
Ked uz sa tu bavime o D90. Vie mi niekto vysvetlit na co sa v praxi pouziva "wide zone center focus point"?
 
chance
2011-06-19 11:05:23+02
príspevok od: nariecnik
Vdaka ozrejmil si mi to bravurne, ja som rozmyslal medzi canon 50d ktory mali v nl za 800 eur /ten mi vyfukli/ teraz maju nikon d90 aj s 18-105 VR atd za 720 eur co sa mi zda vyborna cena.Premyslal som aj nad D7000 len to by chcelo min 2 roky pockat aby telo bolo aspon za 800eur.Este jedna vec pisali ze k D90 nieje doby soft cim nieje dobry?Ako je to z raw twn sa asi neda konvertovat priamo vo fotaku?Cestina je?
Tam kde písali, že v D90 nie je dobrý soft nenapísali, že prečo? Ja o žiadnej chybe v softe neviem. V D90 ako aj v iných DSLR je možné konvertovať RAW do JPG, dokonca je možné nastaviť aj ukladanie v oboch formátoch naraz, ako si to kto nastaví, je len na užívateľovi. Je tam aj tzv. "Retouch menu", kde sa dajú vykonať základné úpravy či opravy, nebudem to tu opisovať, prečítaj si v manuály. Čeština tam nie je, ale to Ti už napísali, prvý krát češtinu dali do D7000.
 
NemesiS
2011-06-22 17:08:46+02
príspevok od: hombreee
Ked uz sa tu bavime o D90. Vie mi niekto vysvetlit na co sa v praxi pouziva "wide zone center focus point"?
predpokladám že to bude reagovať na ten rozšírený stredový bod (napravo si všimni že "zátvorky" okolo stredového bodu sú väčšie, preto predpokladám že máš z toho jeden veľký stredový ostriaci bod. )
 
NemesiS
2011-06-22 17:10:06+02
príspevok od: nariecnik
Vdaka ozrejmil si mi to bravurne, ja som rozmyslal medzi canon 50d ktory mali v nl za 800 eur /ten mi vyfukli/ teraz maju nikon d90 aj s 18-105 VR atd za 720 eur co sa mi zda vyborna cena.Premyslal som aj nad D7000 len to by chcelo min 2 roky pockat aby telo bolo aspon za 800eur.Este jedna vec pisali ze k D90 nieje doby soft cim nieje dobry?Ako je to z raw twn sa asi neda konvertovat priamo vo fotaku?Cestina je?
neviem o tom aby D90 mala zlý soft.
Vieš si nastaviť ukladanie do JPEG, 3 kvality, do RAW a aj oboch formátov.
No on nikonu máme View NX 2 ktorý vie konvertovat RAW na JPEG a základné úpravy RAW takže v pohode.
 
NemesiS
2011-06-22 17:12:00+02
príspevok od: nariecnik
Este jedna vec ten stredovy krizovy senzor ma zvysenu citlivost na vysoko sveltelne objektivy?
ani nie, skôr by som povedal že stredové body autofokusu lepšie reagujú v slabých svetelných podmienkach, kde ti už okrajové body nezaostria.
 
Marcel Rebro
2011-06-22 20:29:40+02
príspevok od: NemesiS
ani nie, skôr by som povedal že stredové body autofokusu lepšie reagujú v slabých svetelných podmienkach, kde ti už okrajové body nezaostria.
Prd makovy! AF body ostria vzdy na hrany (vertikalne / horizontane). Krizove na vertikalne aj horizontalne, ostatne len na horizontalne (AF body vlavo a vpravo od stredu) alebo na vertikalne (hore a dole).
 
dmedia
2011-06-22 21:17:55+02
No neviem asi som vsetko neprecital, ani sa mi nechce, ale hlavna otazka bola D90+stare manualne objektivy...

D90 sice mozes pouzit aj so strarymi AI a AIS objektivami, ale je to dost obmedzene, pretoze D90 nema kruzok na prenos nastavenej clony, co je dost podstatne, lebo starsie objektivy nemaju elektronicky ale mechanicky prenos. Tento kruzok ma az rada D100, D200,D300, D700...a D1...D3.

Preto ludia ako som ja, co vlastnia nejaky ten skvost starsich cias ako napr. 80-200/4 AI a pod. si radsej kupia masinu z tejto rady, aby neboli obmedyeni pri ich pouzivani.

Pokial neplanujes pouzivat stare MF objektivy , tak sa s tym netrap. Na D90 ti pojdu vsetky AF skla, stare i nove.
 
NemesiS
2011-06-23 09:33:24+02
príspevok od: Marcel Rebro
Prd makovy! AF body ostria vzdy na hrany (vertikalne / horizontane). Krizove na vertikalne aj horizontalne, ostatne len na horizontalne (AF body vlavo a vpravo od stredu) alebo na vertikalne (hore a dole).
vďaka za opravu a objasnenie.
 
Martin8101
2013-03-05 21:06:13+01
príspevok od: dmedia
No neviem asi som vsetko neprecital, ani sa mi nechce, ale hlavna otazka bola D90+stare manualne objektivy...

D90 sice mozes pouzit aj so strarymi AI a AIS objektivami, ale je to dost obmedzene, pretoze D90 nema kruzok na prenos nastavenej clony, co je dost podstatne, lebo starsie objektivy nemaju elektronicky ale mechanicky prenos. Tento kruzok ma az rada D100, D200,D300, D700...a D1...D3.

Preto ludia ako som ja, co vlastnia nejaky ten skvost starsich cias ako napr. 80-200/4 AI a pod. si radsej kupia masinu z tejto rady, aby neboli obmedyeni pri ich pouzivani.

Pokial neplanujes pouzivat stare MF objektivy , tak sa s tym netrap. Na D90 ti pojdu vsetky AF skla, stare i nove.
Sorry, ze reagujem na starsiu temu - Dnes mi tento skvost (80-200/4 AI prisiel z eBay a tusim sa ho aj bez podrobneho studia bojim nasadit, aby som nepokazil fotak (D7000). Niekde som cital, ze pri manualnych objektivoch a pri zapnutom AF mozem poskodit fotak - je to pravda?
Inak, ked chcem vyuzit to unasanie clony, musim si zadat svetelnost v menu do kolonky objektivy bez CPU? Ohnisko tam asi zadavat nebudem, lebo podla manualu som pochopil, ze pri zoomovom objektive si pamata len fixnu ohniskovu vzdialenost a musel by som tie ohniskove vzdialenosti nahadzovat ako zvlast objektivy... alebo sa mylim?
 
dmedia
2013-03-05 22:02:59+01
Osobne nepouzivam D7000, ale myslim si ze nie je dovod sa obavat, ze sa AF odpali, totizto, hnaci motorcek nema na MF protikus kde ma zapadnut, ked vies o com hovorim, a teda nema co tahat, otacat a teda ani ho nebudes umelo pretacat, ale lepsie je dat do M rezimu nech zbytocne netoci ked stlacis spust, aj ked si myslim, ze pri MF objketive netoci, stoji.

co sa tyka nastavenia, ja nenanstavujem nic v menu, mozno to robim zle, ale to je iba info do exifu s cim si fotil...

ked nasadis objektiv MF, prepni do manualu AF, na tele si zvol A cko automatiku, a fot, pripadne manual a fot.
 
Martin8101
2013-03-06 05:59:45+01
Diky moc, pomohol si mi
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()