Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Chyba v ostrení?

stanchezz
stanchezz 2012-01-19 14:15:41+01
Dobry den,
vcera som si po dlhej uvahe kupy medzi kompaktom a zrkadlovkou kupil Nikon D3100 z druhej ruky. Mal by mat nafotenych nieco oklo 6500 snimkov. Lenze po prvych fotkach na rezime AUTO sa mi nieco nezdalo.Doteraz som mal pozicany Nikon D3000 a kvoli tomu som sa aj rozhodol pre tento fotoaparat..Lenze v porovnani s nim ten moj robi rozostrene fotky, s o dost vacsim sumom a akosi so zltohnedym nadychom. Objektiv je cisty,skusal som ich aj prehodit z jedneho fotoaparatu na druhy,bez zmeny,takze v objektive by chyba byt nemala. Nastavenia som zresetoval na povodne,potom som ich skusil nastavit podla pozicanej D3000ky.Tiez bez zmeny. Redukcia sumu je vypnuta. Neviem co by som este mal vyskusat,ale myslim si ze je to chyba vo fotoaparate.Povedal by som,ze robi este slabsie fotky ako som mal doteraz Olympus 510uz...Mam ho ist radsej hned vratit? Alebo v com moze byt chyba?
Este dodam, ze dotycny predtym pouzival externy blesk, a niekde stratil tu zaslepku,takze je fotak bez nej a tiez pri vypnuti sa nezobrazi animacia cistenia senzora ako na D3000,hoci je nastavena.Zatial to co som si vsimol...DAkujem za rady,ozaj to potrebujem vybavit cim skor,aby som ho popripade mohol vratit este dnes.
 
Narfyk
2012-01-19 16:01:39+01
D3100 má v obľube nahadzovať vysoké ISO... ja na mojej mám na tlačítko Fn funkciu, že mi ukáže aké je nastavené ISO (čo je defaultne v každej D3100). vždy pred fotením rýchlo stlačím Fn, pozrem aké je ISO.. ak je AUTO, tak idem na 100, 200, 400,.... podľa toho čo fotím a aký čas mi to dá (a nastavím to na taký čas, aby som to "udržal")
 
netmouse
2012-01-19 16:06:26+01
Chyba mi informacie do akeho formatu bolo fotene RAW / JPEG + hodnoty ISO, cas, clona , skus si prejst vsetky nastavenia typu Redukcia sumu, komprimacia, mal si zapnutu stabilizaciu, atd.

toto vsetko ma na vplyv a postproces vo fotoaparate ...

skus si pozriet a preijst vsetky nastavenie ... a vsetko vypnut .... nastavit na RAW, vyvyzit bielu ISO na pehnu hodnotu nie Auto, urcity cas, slonu ... apotom skusaj a vesaj fortky
 
stanchezz
2012-01-19 17:43:07+01
príspevok od: Karol Srnec
To na tomto skusas fotak? Ach jaj! Takto sa k nicomu nedopracujes. AK ho pouzivas na toto, mal si si nechat ten Olympus SP-510UZ. Pri takomto foteni je in vesticia do zrkadlovky vyhodenim penazi.
fotky som nahral do fotoalbumu,nechcelo mi ich sem do fora vsetky nahrat.Ako som pisal vyssie,nechcel by som, aby ste sa vyjadrovali na margo kvality kompozicie fotiek a pod.,bolo to vsetko fotene narychlo a nepokusal som sa o ziadne majstrovstvo. Islo mi iba o porovnanie zaberov v rezime AUTO u spominanych fotoaparatov.Zrkadlovku som si vybrol po osobnej skusenosti s vyslednou kvalitou fotiek oproti kompaktu...ale vyjadri sa k mojmu "kvazi problemu" ako to vidis ty?
 
viking81
2012-01-19 17:50:14+01
kks...ser na to...najprv si nastuduj co to foteni a potom sam zistis aku kravinu si sa pytal....oba fotia dobre...len sa ich nauc ovladat a bude to dobre zacal by som manualom...potom fotoskolou co tu je a potom strankou fotoroman.cz napr
 
stanchezz
2012-01-19 17:58:21+01
Neviem ci si pozeral fotky v albume,lebo tu mi ich nechcelo vsetky naraz hodit..Ako som pisal vyssie,nechcel by som,aby ste hodnotili kvalitu kompozicie fotiek a pod.,vsetko to bolo fotene narychlo dvoma fotakmi,neslo mi o ziadne majstrovstvo,ale hlavne o porovnanie rozdielu v AUTO rezime medzi nimi. Zrkadlovku som si vybral po osobnej skusenosti s vyslednou kvalitou fotiek oproti kompaktu,co sa neda zapriet. Vyjadri sa ale k mojmu "kvazi problemu" ako to vidis ty?
 
martin9113
2012-01-19 18:11:37+01
príspevok od: stanchezz
Neviem ci si pozeral fotky v albume,lebo tu mi ich nechcelo vsetky naraz hodit..Ako som pisal vyssie,nechcel by som,aby ste hodnotili kvalitu kompozicie fotiek a pod.,vsetko to bolo fotene narychlo dvoma fotakmi,neslo mi o ziadne majstrovstvo,ale hlavne o porovnanie rozdielu v AUTO rezime medzi nimi. Zrkadlovku som si vybral po osobnej skusenosti s vyslednou kvalitou fotiek oproti kompaktu,co sa neda zapriet. Vyjadri sa ale k mojmu "kvazi problemu" ako to vidis ty?
nastav si expoziciu do minusu. amas pokoj
 
martin9113
2012-01-19 18:22:36+01
daj ku fotkam exif. aby sme vedeli ake mas nastavené parametre. iso čas a clona. bol pouzitý blesk?
 
FaFSn
2012-01-19 18:59:47+01
Rozdiel je v tom, ako pracujú AUTO režimy na rozdielnych fotoaparátoch. Na gitarách to vyzerá, že je rozdiel v ISO, Clone , alebo v Čase ( preto sú fotky so žltým nádychom a dochádza asi aj k pohybovej neostrosti ). Bez poznania týchto parametrov Ti tu nikto neporadí. To dieťa je zaostrené na perinu - to sa stáva, keď zaostrovanie necháš na automatický výber zaostrovacieho bodu. Časom do toho prídeš, len treba skúšať a učiť sa. Potom pochopíš, že Automatike sa veriť nedá !
 
calven
2012-01-19 19:06:26+01
príspevok od: stanchezz
Neviem ci si pozeral fotky v albume,lebo tu mi ich nechcelo vsetky naraz hodit..Ako som pisal vyssie,nechcel by som,aby ste hodnotili kvalitu kompozicie fotiek a pod.,vsetko to bolo fotene narychlo dvoma fotakmi,neslo mi o ziadne majstrovstvo,ale hlavne o porovnanie rozdielu v AUTO rezime medzi nimi. Zrkadlovku som si vybral po osobnej skusenosti s vyslednou kvalitou fotiek oproti kompaktu,co sa neda zapriet. Vyjadri sa ale k mojmu "kvazi problemu" ako to vidis ty?
Ak nedáš fotky s EXIFom, tak sa tu bude len mlátiť prázdna slama a lepšej rady ako "vyser sa na automatiku" nedostaneš.
Čo je na tom také ťažké pochopiť?
 
viking81
2012-01-19 20:42:01+01
otazne je ze ci este pouzil dva rovnake automaticke rezimy...a ak na obych bolo to zelene blbuvzdorne tak nemusi a asi ani nebude nastavene pre dva rozne fotaky rovnako a ako ti pisali....chyba exif...a na jednej sa mi zdal pouzity blesk a na druhej nie....myslim ze to boli fotky tvojho otca...mrkol som na tie fotky este raz...a fakt sa mi zdaju obe dobre to je tak ako ked porovnavas dve telky vedla seba....nebudu rovnake...ale doma uz ten rozdiel neuvidis...proste mas d3100 tak s nou fot a neporovnavaj to s nicim...nauc sa ju ovladat a opet fot naozaj sam casom zistis ze jej naozaj nic nie je a ani nebolo
 
Fatty
2012-01-19 21:27:47+01
príspevok od: Karol Srnec
To na tomto skusas fotak? Ach jaj! Takto sa k nicomu nedopracujes. AK ho pouzivas na toto, mal si si nechat ten Olympus SP-510UZ. Pri takomto foteni je in vesticia do zrkadlovky vyhodenim penazi.
no nehnevaj sa, ale snáď je to jeho vec čo bude fotiť svojím vlastným fotoaparátom
(a začo vyhodí svoje vlastné prachy taktiež tak)
 
stanchezz
2012-01-19 21:51:38+01
takze som doplnil EXIF k fotkam, chcem sa ospravedlnit vsetkym,ktorych moja amaterska neznalost pohorsila a dakujem tym ktori sa mi ozaj snazili pomoct...Po mojej skromnej "analyze" EXIFu som vdaka Vam vsetkym som prisiel na to, ze ta 3100 hadze v automatickom rezime oproti 3000 pekelne vysoke ISO a preto sa mi zdaju vysledne fotky rozostrene a so sumom...Takze zrejme by bolo potrebne zmenit nazov vlakna na nejaky vystiznejsi,tykajuci sa citlivosti v automatickom rezime,len neviem aky..
Je teda normalne,aby mi to nastavovalo take vysoke ISO,ked to ide aj s nizsim? Redukciu sumu mam vypnutu a fotilo sa s bleskom.
 
stanchezz
2012-01-19 21:56:20+01
...a pravdepodobne prestanem pouzivat AUTO rezim a prejdem na P....
 
Shooter
2012-01-19 22:28:30+01
príspevok od: stanchezz
takze som doplnil EXIF k fotkam, chcem sa ospravedlnit vsetkym,ktorych moja amaterska neznalost pohorsila a dakujem tym ktori sa mi ozaj snazili pomoct...Po mojej skromnej "analyze" EXIFu som vdaka Vam vsetkym som prisiel na to, ze ta 3100 hadze v automatickom rezime oproti 3000 pekelne vysoke ISO a preto sa mi zdaju vysledne fotky rozostrene a so sumom...Takze zrejme by bolo potrebne zmenit nazov vlakna na nejaky vystiznejsi,tykajuci sa citlivosti v automatickom rezime,len neviem aky..
Je teda normalne,aby mi to nastavovalo take vysoke ISO,ked to ide aj s nizsim? Redukciu sumu mam vypnutu a fotilo sa s bleskom.
No vidíš, hneď si o niečo múdrejší. Pravdepodobne automatika v snahe využiť čo najviac prirodzené osvetlenie (v tomto prípade asi lampu) dvihla vysoko ISO aj za cenu zvýšenia šumu. Teraz už vieš, že ak sa prepneš do režimu "P" tak už ISO budeš mať stále pod kontrolou. Len ho nenechaj potom stále na 200, inak tu o týždeň založíš tému s názvom "Prečo mám rozmazané fotky". Ak sa už neskôr naučíš cielene ovládať a meniť ISO, potom prejdi na clonu, režim "A" alebo na čas "S", a potom získané poznatky využiješ v režime "M". Neboj sa, ono to pôjde, len to chce čas, trpezlivosť trocha snahy. Prajem dobré svetlo.
 
Paulie
2012-01-19 23:09:44+01
príspevok od: stanchezz
...a pravdepodobne prestanem pouzivat AUTO rezim a prejdem na P....
"P" ako "Profi" je tá správna volba.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()