Hore
Fórum » Nikon fórum
 

nikon P300

stefanm
2012-03-11 17:19:57+01
Zdravím, po dlhšom uvažovaní som kúpil nový fotoaparát, ako názov témy napovedá, ide o P300, hlavne kvôli rozpočtu. Čítal som mnoho testov a pohľadov a proste mi to vyšlo na P300. Pred tým som mal Panasonic LZ1, teda dosť staručká vec, ale mal som pocit, že fotí celkom dobre, hlavne vonku. Ako ste si už všimli, nie som žiaden expert, chcel by som sa preto opýtať, na niekoľko vecí, aby som z tej P300 dostal čo najlepšie fotky /neraďte mi prosím iný foťák, už tento mám doma, tak s ním budem žiť/.
1. Ako som už šípil pred tým a dočítal sa teraz na týchto stránkach, Mpx sú len jedným z čísel, ktoré ma vplyv nato, ako výsledná fotka vyzerá. P300 umožňuje nastavenie 12Mpx, 8Mpx, 5Mpx...., urobím chybu, keď budem všetko fotiť na 5Mpx? Resp. čo mám fotiť na 5Mpx a čo na 12Mpx? Tlačiť plánujem max. 13x19cm. Chcem ušetriť miesto na karte /512MB/, kým nezaložím novú /8GB/.
2. Prečo na 5Mpx môžem s P300 urobiť viac fotiek ako na 4Mpx s LZ1? Majú 5Mpx na P300 menej informácií ako 4Mpx na starej LZ1?
3. Napriek všetkým chválam ktoré som /od amatérov/ čítal na kvalitu fotiek z P300, nezdá sa mi, žeby rozdiel medzi P300 a LZ1 bol nejako zvlášť očividný. Prečo je to tak, alebo som slepý?
4. Displej je skutočne pozoruhodný - 921000 bodov svieti ako po výbuchu atómovej bomby. Je tu však problém. Ak robím fotky /bez blesku/, povedzme vo vnútri - ale aj vonku, tak na displeji vyzerajú fantasticky /svetelnosť objektívnu je skutočne obdivuhodná/, na monitore počítača však už také kontrastné nie sú, ani také svetlé. Ešte som fotky netlačil, aká bude teda tlač? Skôr taká ako na displeji, alebo skôr taká ako na monitore?

Ako vidím, takmer všetci z vás fotia na poriadnych aparátoch, takže moje otázky môžu vyznievať trochu trápne, akokoľvek, budem rád, ak mi odpoviete.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-11 17:49:29+01
1. Je to kompakt s malym snimacom a preto bude fotit ako kompakt s malym snimacom. Obraz bude mozno ostrejsi a bude tam trochu menej sumu, ale fotka bude stale ako z kompaktiku. Svetelnost ti pomoze len fotit pri horsich svetelnych podmienkach, aby si nemusel dvihat ISO.
2. AK je fotka dobre nafotena, tak z lubovolneho kompaktu vytlacis bez problemov A3
3. JPG je komprimovany format. Vyrobca fotaku moze nastavit kompresiu tak, ze 5MPx snimok ma menej kB ako 4Mpx
4. Fotak displeja nie je kalibrovany a svieti ako blazon, aby si na svetle nieco vobec videl. Nemozes na nom posudit ako fotka naozaj vyzera, to mozes jedine na skalibrovanom grafickom monitore.
5. Tlac bude asi uplne oina od displejiku ajtvojho monitora. Fotis kompaktom, pozeras na kancelarskom displeji=tlacis prekvapenie. Toi je dan za pouzitu technologiu.
 
stefanm
2012-03-11 22:00:31+01
Vďaka za info., je to kompakt, s tým so ho aj kupoval, mal som však za to, že z kompaktov je jeden z najlepších.

2. AK je fotka dobre nafotena, tak z lubovolneho kompaktu vytlacis bez problemov A3
Znamená to teda, že mám fotiť na plnej automatike a na manuálne možnosti aparátu mám radšej zabudnúť? Tak to som mohol kúpiť hocičo za sto eur a mal by som pokoj.

3. JPG je komprimovany format. Vyrobca fotaku moze nastavit kompresiu tak, ze 5MPx snimok ma menej kB ako 4Mpx
Znamená to, že 5Mpx na P300 budú menej detailné ako 4Mpx na LZ1? Mám si to teda nastaviť na 12Mpx?

[i]4. Fotak displeja nie je kalibrovany a svieti ako blazon, aby si na svetle nieco vobec videl. Nemozes na nom posudit ako fotka naozaj vyzera, to mozes jedine na skalibrovanom grafickom monitore.
5. Tlac bude asi uplne oina od displejiku ajtvojho monitora. Fotis kompaktom, pozeras na kancelarskom displeji=tlacis prekvapenie. Toi je dan za pouzitu technologiu.[/i]
Hmmn, to je blbé.
 
stefanm
2012-03-11 22:06:44+01
Ešte sa chcem opýtať jednu vec, potrebujem s tým fotiť hlavne deti vo veku 4 a 2 roky. Z čoho je zrejmé, že moc neobstoja. To znamená, že na plnej automatike mi vyjde tak jedna fotka z piatich, ostatné je rozmazané. Neprehreším sa proti zákonom fotografovania, ak ich budem fotiť na clonovej automatike s uzávierkou povedzme 1/250 - 500 v interiéri a s bleskom? Aby som ich zachytil v pohybe. Ďakujem.
 
Misoo79
2012-03-11 22:23:49+01
príspevok od: stefanm
Ešte sa chcem opýtať jednu vec, potrebujem s tým fotiť hlavne deti vo veku 4 a 2 roky. Z čoho je zrejmé, že moc neobstoja. To znamená, že na plnej automatike mi vyjde tak jedna fotka z piatich, ostatné je rozmazané. Neprehreším sa proti zákonom fotografovania, ak ich budem fotiť na clonovej automatike s uzávierkou povedzme 1/250 - 500 v interiéri a s bleskom? Aby som ich zachytil v pohybe. Ďakujem.
Skôr foť s manuálnym nastavením clony (kvôli hĺbke ostrosti, aj keď u kompaktu to tak či tak nebude žiaden zázrak) a ISO prispôsob aby ti vychádzali prijateľné časy. Ak chceš fotky "do rodinného albumu", tak blýskaj koľko chceš. Ale ak chceš "pekné" fotky, tak blesk používaj čo najmenej, hold práca s bleskom je náročná a nesprávne použitý blesk fotke uškodí oveľa viac, ako šum z vyššieho ISO.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-11 22:51:04+01
príspevok od: stefanm
Ešte sa chcem opýtať jednu vec, potrebujem s tým fotiť hlavne deti vo veku 4 a 2 roky. Z čoho je zrejmé, že moc neobstoja. To znamená, že na plnej automatike mi vyjde tak jedna fotka z piatich, ostatné je rozmazané. Neprehreším sa proti zákonom fotografovania, ak ich budem fotiť na clonovej automatike s uzávierkou povedzme 1/250 - 500 v interiéri a s bleskom? Aby som ich zachytil v pohybe. Ďakujem.
Cvik ti o nieco pomoze zvacsit uspesnost, ale nezlepsi reakcny cas fotoaparatu a rychlost ostrenia. Zmier sa s odpadom.
Ani ja s vybavou za 10 000€ nemozem fotit vsetko. Jednou z dobrych vlastnosti fotografa je, povedat si, kedy nema zmysel fotit. Fot vtedy, ked sa to da. Ty o tom rozhodujes a ty mozes zmenit podmienky fotenia. Stan sa reziserom vlastnych zaberov. Snaz sa bit skor v pozadi a fotit ako paparazzi.
 
wlad
2012-03-11 23:02:19+01
príspevok od: stefanm
Ešte sa chcem opýtať jednu vec, potrebujem s tým fotiť hlavne deti vo veku 4 a 2 roky. Z čoho je zrejmé, že moc neobstoja. To znamená, že na plnej automatike mi vyjde tak jedna fotka z piatich, ostatné je rozmazané. Neprehreším sa proti zákonom fotografovania, ak ich budem fotiť na clonovej automatike s uzávierkou povedzme 1/250 - 500 v interiéri a s bleskom? Aby som ich zachytil v pohybe. Ďakujem.
Velmi pochybujem o tom, ze ten kompakt dokaze s bleskom pouzivat casy rychlejsie ako 1/60s.
A ak by aj nahodou dokazal, pri takom case by si absolutne potlacil existujuce svetlo a prekryl ho krpatym bleskom - taka fotka naozaj NEMOZE vyzerat dobre.

S kompaktom bez externeho blesku jednoducho vela vody nenamutis.
Jedine co mozes skusat, je uplne odclonit, ak fotak dokaze pouzivat rychlejsie casy ako 1/60s, tak skusit trebars 1/125s, zapnut blesk a ISO dvihat dovtedy, kym nevyvazis svetlo z blesku existujucim osvetlenim.
Zazraky ale cakat nemozes.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-03-12 08:59:34+01
príspevok od: stefanm
Ešte sa chcem opýtať jednu vec, potrebujem s tým fotiť hlavne deti vo veku 4 a 2 roky. Z čoho je zrejmé, že moc neobstoja. To znamená, že na plnej automatike mi vyjde tak jedna fotka z piatich, ostatné je rozmazané. Neprehreším sa proti zákonom fotografovania, ak ich budem fotiť na clonovej automatike s uzávierkou povedzme 1/250 - 500 v interiéri a s bleskom? Aby som ich zachytil v pohybe. Ďakujem.
kludne daj prioritu casu ako píšeš, možnosti kompaktu sú obmedzené a jedna fotka z piatich je dobrý výsledok
No a pri súčasnej cene kariet foť do 12 Mpx a zmenšuj v PC, budeš to mať ostrejšie a viacej detialov trošku.
Veľkosť fotky v MB záleží aj od detailov ale aj nekvality - šumu, zašumená fotka môže mať aj 2x veľkosť ako nezašumená.
 
stefanm
2012-03-12 21:21:45+01
Ďakujem za názory, ešte jedna vec ma zaujíma /zatiaľ /, Potrebujem tie deti okrem fotenia aj kamerovať, preto sa rozhodujem aj pre nejakú kameru. Akú kameru by ste si k P300 kúpili vy?
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()