Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Výbava svadobného fotografa

baba0220
2012-06-11 14:04:45+02
Pekný deň prajem! Bola by som vďačná za rady od prof. aj neprof. fotografov. Zatiaľ som fotila portréty, krajiny ale teraz ma pozvali na svadbu fotiť. Ako výbavu mám Nikon D90 + 18-105mm. Uvažujem nad kúpou blesku SB 700 /nebolo by zlé, ani SB 900/. Nakoľko budem dokonca svadby, tak si myslím, že aj potrebujem silnejší blesk, ako zabudovaný. Nebude ani kameraman, takže ani jeho svetlá. :/ Trošku sa bojím, či to zvládnem s tým jedným bleskom. Ale dúfam, že mi poradíte.
Rozmýšľam aj nad kúpou objektíva. Zaujímajú ma fixobjektívy. Alebo neviem aký by bol najlepší v mojom prípade..... Prosím help
 
DzorDzo
2012-06-11 14:18:09+02
Skús tento , ja som s ním veľmi spokojný Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8D
 
inkubbus
2012-06-11 14:21:53+02
ja by som to na tvojom mieste posunul niekomu skúsenejšiemu, prípadne nech ťa zoberie so sebou. nie je žiadna hanba odmietnuť a povedať "necítim sa na to".

asi som ti neporadil to čo si chcela ale ver že to tak bude pre všetkých lepšie
 
matoka
2012-06-11 14:28:26+02
kedze som v podobnej situacii, (na buducu sobotu idem ako asistent fotit svadbu tiez prvykrat)...ja som si zabezpecil pevny 35mm/1.8G (stal ma 180€). a ten blesk externy odporucam, najma cez obedne slnko...
 
martin9113
2012-06-11 14:29:47+02
príspevok od: baba0220
Pekný deň prajem! Bola by som vďačná za rady od prof. aj neprof. fotografov. Zatiaľ som fotila portréty, krajiny ale teraz ma pozvali na svadbu fotiť. Ako výbavu mám Nikon D90 + 18-105mm. Uvažujem nad kúpou blesku SB 700 /nebolo by zlé, ani SB 900/. Nakoľko budem dokonca svadby, tak si myslím, že aj potrebujem silnejší blesk, ako zabudovaný. Nebude ani kameraman, takže ani jeho svetlá. :/ Trošku sa bojím, či to zvládnem s tým jedným bleskom. Ale dúfam, že mi poradíte.
Rozmýšľam aj nad kúpou objektíva. Zaujímajú ma fixobjektívy. Alebo neviem aký by bol najlepší v mojom prípade..... Prosím help
sb 700 staci- rataj nahradne baterie na blesk a aj fotak. . d90 staci. ale hlavne si treba vyskusat pracu z bleskom
 
calven
2012-06-11 14:32:13+02
príspevok od: inkubbus
ja by som to na tvojom mieste posunul niekomu skúsenejšiemu, prípadne nech ťa zoberie so sebou. nie je žiadna hanba odmietnuť a povedať "necítim sa na to".

asi som ti neporadil to čo si chcela ale ver že to tak bude pre všetkých lepšie
Svätá pravda....
 
adam-komad
2012-06-11 14:33:09+02
príspevok od: inkubbus
ja by som to na tvojom mieste posunul niekomu skúsenejšiemu, prípadne nech ťa zoberie so sebou. nie je žiadna hanba odmietnuť a povedať "necítim sa na to".

asi som ti neporadil to čo si chcela ale ver že to tak bude pre všetkých lepšie
si trafil klinec po hlavicke! dnes je fotograf kazdy a zaroven takmer nikto
 
Marcel Rebro
2012-06-11 14:40:43+02
Ja odporucam nahradnu koselu, uterak a ciapku ako na prilozenom obrazku. Viac info tu :

www.ephoto.sk/forum/39/8074/fotenie-svadby-a-teplo/
 
Flayer
2012-06-11 14:47:49+02
Mám podobný problém, zkušenější kolega mě pozval na svatbu jako druhého fotografa a asistenta. Mám Nikon D80 + 14-24mm f/2.8 + 70-300mm VR + SB800 a někde v brašně seťák 18-135, relativně ostrý kus. Přemýšlím o doplnění té díry mezi 24-70mm a nevím zda to doplnit pevnými skly (35 a 50mm f/1.8) nebo světelnějším zoomem, pravděpodobně Tokinou 24-70mm F/2.6-2.8. Cenově by vyšla o něco lépe Tokina ale bojiím se, že mi bude chybět světelnost pevných skel. Jen pro uklidnění...rozhodně nefotím tak dobře, abych si mohl za své fotky říkat o peníze. Jde jen o zkušenosti a pomoc kamarádovi. Předem děkuji za užitečné tipy
 
baba0220
2012-06-11 14:50:33+02
Ďakujem za odpovede! Posunúť to nebudem. Pred tou svadbou budem ešte 3 svadby fotiť. Len tu je rozdiel v tom, že budem tam cez celú svadbu, aj večer. Kvôli tomu som sa pýtala na blesk. Nefotím od minulého týždňa, jednoducho len nemám skúsenosti s fotením na svadbe. Svoju výbavu si snažím rozšíriť, ako mi peňaženka dovoľuje. Netvrdím, že som neviem aká fotografka, ale keď ma vybrali na základe mojich fotiek, tak asi chcú fakt mňa. Zato som sem písala, aby som sa mohla zdokonaliť, okrem toho že sa učím, a snažím sa byť "lepšia".
 
baba0220
2012-06-11 14:54:12+02
*sa snažím, sorry
 
Blackman
2012-06-11 15:00:05+02
príspevok od: baba0220
Ďakujem za odpovede! Posunúť to nebudem. Pred tou svadbou budem ešte 3 svadby fotiť. Len tu je rozdiel v tom, že budem tam cez celú svadbu, aj večer. Kvôli tomu som sa pýtala na blesk. Nefotím od minulého týždňa, jednoducho len nemám skúsenosti s fotením na svadbe. Svoju výbavu si snažím rozšíriť, ako mi peňaženka dovoľuje. Netvrdím, že som neviem aká fotografka, ale keď ma vybrali na základe mojich fotiek, tak asi chcú fakt mňa. Zato som sem písala, aby som sa mohla zdokonaliť, okrem toho že sa učím, a snažím sa byť "lepšia".
18-105ka ta nezachrani, skus si pozriet aspon 50mm f1.4 alebo f1.8ku, obe su dobre. V kostole a na oslave budes potrebovat svetelnost co 18-105kou neuhras a na D90ke s vysokym ISOm tiez nezvytazis.
 
Photograph33
2012-06-11 15:02:18+02
príspevok od: baba0220
Pekný deň prajem! Bola by som vďačná za rady od prof. aj neprof. fotografov. Zatiaľ som fotila portréty, krajiny ale teraz ma pozvali na svadbu fotiť. Ako výbavu mám Nikon D90 + 18-105mm. Uvažujem nad kúpou blesku SB 700 /nebolo by zlé, ani SB 900/. Nakoľko budem dokonca svadby, tak si myslím, že aj potrebujem silnejší blesk, ako zabudovaný. Nebude ani kameraman, takže ani jeho svetlá. :/ Trošku sa bojím, či to zvládnem s tým jedným bleskom. Ale dúfam, že mi poradíte.
Rozmýšľam aj nad kúpou objektíva. Zaujímajú ma fixobjektívy. Alebo neviem aký by bol najlepší v mojom prípade..... Prosím help
tak klobuk dole pred tvojou odvahou....... .......svadbu fotograf pokazi len raz, druha sanca nebude./osobne som videl neskutocne vela odflaknutych svad.foto/....pises ze mas len zakladnu vybavu, Nikon a setak...... rady typu kup 50mm alebo 85 mm alebo blesk su ti absolutne k nicomu.....kolko vlastne fotis?, ovladas manualny rezim fotaku?....clona cas iso? praca s bleskom je dost narocna, pretoze niekedy bez blesku dokazes nafotit zaujimavejsie zabery, ale zas na druhej strane ak ovladnes blesk dokazes dat fotografii atmosferu...osobne by som ti poradil najst fotografa, ktoreho mozes pozorovat pri praci a ktory ti poradi........lebo ak dodas foto,ktore nebudu pouzitelne urobis si hned negativnu reklamu, samozrejme ak ta manzelia nebudu nahanat po dedine.... .....moja rada, ked si sa uz pytala na na vybavenie.......min dva fotaky, jeden ako zalozny, nikdy nevies co sa moze stat......pevne skla, 50mm a vyborna je aj 85 mm........na krasne rozostrene pozadie rozsah 70-200.....a samozrejme min dva blesky.......a hlavne odvahu....nikdy neukaz na svojej tvari, ze sa ti nedari, zneistis manzelov a foto budu o nicom........tak poprajem len dobre svetlo a nech sa dari.....
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-11 15:04:01+02
príspevok od: baba0220
Pekný deň prajem! Bola by som vďačná za rady od prof. aj neprof. fotografov. Zatiaľ som fotila portréty, krajiny ale teraz ma pozvali na svadbu fotiť. Ako výbavu mám Nikon D90 + 18-105mm. Uvažujem nad kúpou blesku SB 700 /nebolo by zlé, ani SB 900/. Nakoľko budem dokonca svadby, tak si myslím, že aj potrebujem silnejší blesk, ako zabudovaný. Nebude ani kameraman, takže ani jeho svetlá. :/ Trošku sa bojím, či to zvládnem s tým jedným bleskom. Ale dúfam, že mi poradíte.
Rozmýšľam aj nad kúpou objektíva. Zaujímajú ma fixobjektívy. Alebo neviem aký by bol najlepší v mojom prípade..... Prosím help
35f1,,8 G a 50F1,8g a máš to - fotiť do RAW a vyvolať v LR - pohodka -s týmto by som to dal
blesk potrebujež na hostine odrážaj od stien - a na obed foť pozovačky v tieni
 
calven
2012-06-11 15:04:13+02
príspevok od: baba0220
Ďakujem za odpovede! Posunúť to nebudem. Pred tou svadbou budem ešte 3 svadby fotiť. Len tu je rozdiel v tom, že budem tam cez celú svadbu, aj večer. Kvôli tomu som sa pýtala na blesk. Nefotím od minulého týždňa, jednoducho len nemám skúsenosti s fotením na svadbe. Svoju výbavu si snažím rozšíriť, ako mi peňaženka dovoľuje. Netvrdím, že som neviem aká fotografka, ale keď ma vybrali na základe mojich fotiek, tak asi chcú fakt mňa. Zato som sem písala, aby som sa mohla zdokonaliť, okrem toho že sa učím, a snažím sa byť "lepšia".
Ok, tak začni tým, že si zoženieš druhé telo, lebo ak si hlavný a jediný fotograf, bez druhého fotoaparátu by som tam neliezol. Zvlášť nie, ak za to zoberieš peniaze. A je jedno či 5 alebo 500€. Ďalej ak chceš mať fotky, ktoré sú aspoň trocha iné ako bežne, tak odporúčam dať blesk mimo telo. A hlavne - svetelný zoom - f2,8 ak bude sobáš v kostole.
Ale hlavne je potrebné si prezrieť miesta kde budeš fotiť v približnom čase ako je sobáš. A komunikovať s oddávajúcim - napr. niektorý nemajú radi, ak sa im chodí poza chrbát.
Svadba sú riadne fukoty a na menenie objektívov nebude čas. A to nás vracia opäť k druhému telu. SB700 bude v pohode. Veľmi zriedka sa blýska na plný výkon, takže SB900 nebude potrebná.

Takže takto stručne na začiatok...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-11 15:05:05+02
príspevok od: Flayer
Mám podobný problém, zkušenější kolega mě pozval na svatbu jako druhého fotografa a asistenta. Mám Nikon D80 + 14-24mm f/2.8 + 70-300mm VR + SB800 a někde v brašně seťák 18-135, relativně ostrý kus. Přemýšlím o doplnění té díry mezi 24-70mm a nevím zda to doplnit pevnými skly (35 a 50mm f/1.8) nebo světelnějším zoomem, pravděpodobně Tokinou 24-70mm F/2.6-2.8. Cenově by vyšla o něco lépe Tokina ale bojiím se, že mi bude chybět světelnost pevných skel. Jen pro uklidnění...rozhodně nefotím tak dobře, abych si mohl za své fotky říkat o peníze. Jde jen o zkušenosti a pomoc kamarádovi. Předem děkuji za užitečné tipy
35f1,8G si kup a nešpekuluj so starou tokinou-rárohou
 
Flayer
2012-06-11 15:13:42+02
Ano, sice to je 12 let staré sklo ale kromě váhy, rozměrů a toho, že je měkká na 70mm a f/2.6 jí podle recenzí není co vytknout Nebo máš z vlastní zkušenosti jiný názor? Asi bude nejlepší, když se dohodnu s prodejcem a na pár dní si ji půjčím společně s 35kou a porovnám
 
baba0220
2012-06-11 15:15:54+02
príspevok od: Photograph33
tak klobuk dole pred tvojou odvahou....... .......svadbu fotograf pokazi len raz, druha sanca nebude./osobne som videl neskutocne vela odflaknutych svad.foto/....pises ze mas len zakladnu vybavu, Nikon a setak...... rady typu kup 50mm alebo 85 mm alebo blesk su ti absolutne k nicomu.....kolko vlastne fotis?, ovladas manualny rezim fotaku?....clona cas iso? praca s bleskom je dost narocna, pretoze niekedy bez blesku dokazes nafotit zaujimavejsie zabery, ale zas na druhej strane ak ovladnes blesk dokazes dat fotografii atmosferu...osobne by som ti poradil najst fotografa, ktoreho mozes pozorovat pri praci a ktory ti poradi........lebo ak dodas foto,ktore nebudu pouzitelne urobis si hned negativnu reklamu, samozrejme ak ta manzelia nebudu nahanat po dedine.... .....moja rada, ked si sa uz pytala na na vybavenie.......min dva fotaky, jeden ako zalozny, nikdy nevies co sa moze stat......pevne skla, 50mm a vyborna je aj 85 mm........na krasne rozostrene pozadie rozsah 70-200.....a samozrejme min dva blesky.......a hlavne odvahu....nikdy neukaz na svojej tvari, ze sa ti nedari, zneistis manzelov a foto budu o nicom........tak poprajem len dobre svetlo a nech sa dari.....
Tak pravda, ovládam manuál. Do svadby sú ešte tri mesiace, takže pevne verím, že ten čas správne využijem na učenie a skúšanie. Druhý foťák som sem ani nepísala, lebo som to brala, ako samozrejmosť. Istota, je istota. Budem mať len požičaný, ale taký istý, ako môj, takže podľa mňa to je ok. Viem, že môj objektív je len myška, zato chcem kúpiť aj iný. Ďakujem za rady
 
adam-komad
2012-06-11 15:27:00+02
príspevok od: baba0220
Tak pravda, ovládam manuál. Do svadby sú ešte tri mesiace, takže pevne verím, že ten čas správne využijem na učenie a skúšanie. Druhý foťák som sem ani nepísala, lebo som to brala, ako samozrejmosť. Istota, je istota. Budem mať len požičaný, ale taký istý, ako môj, takže podľa mňa to je ok. Viem, že môj objektív je len myška, zato chcem kúpiť aj iný. Ďakujem za rady
jaj, keby si mala tolko sudnosti ako odvahy..... ale verim ze svadobcania budu spokojni, co je na tom asi najhorsie.
 
dmedia
2012-06-11 15:35:19+02
Bral by som to z druheho konca, podla mna najvacsi problem je, ze mnohi fotografi netusia co sa na takej svadbe deje... hlavne v kostole, alebo urade. Podla mna je to 70% uspechu. Ked v tom mas jasno a poznas obrady-podla cirkvi atd., nebudes nikde chybat a budes vcas na mieste, a nebudes svojim umeleckym posobenim narusat obrad....

zvysok je technika, na zaciatok to zvladnes aj s jednym telom, ale ked si vies aspon do zalohy pozicat druhe, kludnejsie budes fungovat.

k zoomu co mas si dokup nieco svetelne ako ti radil Jozef Peniak a ostatni, je to na doplnenie uplne postacujuce, velmi dobre poradil aj ten tien, aj ked par foto v nejakom tvrdom protisvetle nazaskodi, len to treba vediet.

Blesk si kup SB700, SB900 je nespolahliva, moze skapat kedykolvek, mne zdochla 2x uplne-smer servis. A bezne sa vypne ked na nu nalozis trosku viac, hlavne ked je teplo tam kde fotis-poistka vypne. SB910 mi ide perfekt zatial, ale to je uz asi velka investicia.
Ublesku by som isto mal aspon 3 sady nabijacich bateriek, najlepsie Sanyo enelop 2500 alebo 2000, tie ta nesklamu ako ostane sracky.
 
Strana 1 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()