Hore
Fórum » Pentax fórum
 

Vyčistenie snímača

paldixy
2020-01-07 15:57:06+01
Môže mi niekto pomôcť, kde a kto by mi bol ochotný vyčistiť snímač na Fotoaparáte PENTAX - K 50.?Od kúpy ho mal veľmi špinavý a pri retuši mám s tým veľa práce. Som z Banskej Bystrice Prolaika je pre mňa priďaleko. Samozrejme by som to za primeranú finančnú náhradu požadoval. Nechcem to zbabrať sám nejakými prostriedkami na to určenými.
 
robertondrejovic
2020-01-07 16:47:14+01
Ak si z Banskej Bystrice skús fotovideoshop máš to doma.
 
mllpo
2020-01-07 20:37:42+01
príspevok od: paldixy
Môže mi niekto pomôcť, kde a kto by mi bol ochotný vyčistiť snímač na Fotoaparáte PENTAX - K 50.?Od kúpy ho mal veľmi špinavý a pri retuši mám s tým veľa práce. Som z Banskej Bystrice Prolaika je pre mňa priďaleko. Samozrejme by som to za primeranú finančnú náhradu požadoval. Nechcem to zbabrať sám nejakými prostriedkami na to určenými.
Tiež som sa toho bál. Ale nakoniec som to skúsil a v pohode. Použil som túto sadu:
https://www.mini-max.sk/cistenie-optiky-a-snimacov/cistenie-snimacov/cistiace-tycinky-pre-snimac-full-frame
Existuje pre APS-C senzor.

Kdesi na obale bol aj odkaz na video návod. Možno by sa dal nájsť na youtube.
 
juve16
2020-01-07 23:01:02+01
príspevok od: paldixy
Môže mi niekto pomôcť, kde a kto by mi bol ochotný vyčistiť snímač na Fotoaparáte PENTAX - K 50.?Od kúpy ho mal veľmi špinavý a pri retuši mám s tým veľa práce. Som z Banskej Bystrice Prolaika je pre mňa priďaleko. Samozrejme by som to za primeranú finančnú náhradu požadoval. Nechcem to zbabrať sám nejakými prostriedkami na to určenými.
Fotovideoshop na Karlove, mne pisali cenu od 30 do 50 EUR, alebo cistenie robi aj firma Ornth, Trieda SNP 82, mam aj kontakt na toho pana. Ja som si to dal nakoniec vycistit v prolaike, lebo bola cesta do BA, za 18 EUR.
 
jan.zitniak
2020-01-07 23:04:24+01
príspevok od: juve16
Fotovideoshop na Karlove, mne pisali cenu od 30 do 50 EUR, alebo cistenie robi aj firma Ornth, Trieda SNP 82, mam aj kontakt na toho pana. Ja som si to dal nakoniec vycistit v prolaike, lebo bola cesta do BA, za 18 EUR.
Určite odporúčam Jožka Orntha ...
 
landov
2020-01-08 07:22:14+01
príspevok od: juve16
Fotovideoshop na Karlove, mne pisali cenu od 30 do 50 EUR, alebo cistenie robi aj firma Ornth, Trieda SNP 82, mam aj kontakt na toho pana. Ja som si to dal nakoniec vycistit v prolaike, lebo bola cesta do BA, za 18 EUR.
30-50 € za banalitu ktora zaberie cca 5 minut ? Ludia neblaznite, vycistenie snimaca je naozaj primitivna zalezitost. Staci raz skusit a uvidite sami .
 
robertondrejovic
2020-01-08 08:39:59+01
Ja tiež odporúčam naučiť sa čistiť snímač sám.Viem ťažko sa na to hľadá odvaha ja som si tiež najprv pozrel všetky možné výukové videá ktoré som našiel až som našiel na to odvahu a teraz sa smejem sám zo seba aké je to jednoduché , veď v 90% stačí obyčajný ofukovací balónik ,ten síce tie úplne maličké a prilepené špinky neodstráni ale tie vidno len na oblohe a tam ich odstráni retušovací štetec v editore. Mokro , suchú súpravu som zatiaľ využil len 2 krát, lebo peľ je naozaj potvora lepkavá.
 
CrazY_Red_FoX
2020-01-08 10:16:17+01
Urcite sa treba naucit cistit snimac sam, nie je to ziadna veda, aj ked chapem ze clovek sa toho na zaciatku obava. Len pre info, nad snimacom samotnym zvykne byt IR/UV filter (alebo ine sklo, low pass filter atd), ktore plnia aj ochrannu funkciu. Vlani som si pre zabavu kupil stary Nikon d80 a prerobil na IR. To modre sklicko obsahuje vyssie spomenute filtre a jeho vrchna vrstva je sklenena, cize cistenie je absolutne bez obav. Aj keby sa neviem akym sposobom filter poskodil (velmi hrubym zaobchadzanim a urcite nie cistiacim kitom), da sa ten filter vymenit.
 
j.a.r.o.
2020-01-08 10:34:11+01
A ako čistíte snímač s optickou stabilizáciou (napr. Olympus OMD). Ten je uchytený na nejakom mechanizme, ktorý je pohyblivý (ako keby na strunkách)a pri čistení sa mi zdá, že senzor sa pohybuje, keď na neho tlačím. Je to v pohode, keď sa priveľmi na senzor netlačí?
 
JozoOrech
2020-01-08 18:38:27+01
príspevok od: j.a.r.o.
A ako čistíte snímač s optickou stabilizáciou (napr. Olympus OMD). Ten je uchytený na nejakom mechanizme, ktorý je pohyblivý (ako keby na strunkách)a pri čistení sa mi zdá, že senzor sa pohybuje, keď na neho tlačím. Je to v pohode, keď sa priveľmi na senzor netlačí?
Ja osobne čistím stabilizovaný snímač ručne a bez problémov. Nakloním snímač do šikmej roviny a ten gravitáciou padne smerom dole. Stieravým pohybom, odhora nadol, ho jemne prečistím. Potom ho pootočím o 90 stupňov a zopakujem. Pri tomto postupe sa takmer nepohne. Ako optickú pomôcku používam klenotnícku /hodinársku/ lupu do oka. Poškodenia snímača sa nejak zvlášť netreba báť, lebo vlastne čistíš ochranné sklo, ktoré je pred ním samotným. Pre mňa je to jednoduchý úkon lebo som klenotník a rytec a pracujem aj s drobnejšími a drahšími predmetmi. Kto si na to netrúfa a neverí svojim rukám, ten to má zložitejšie. Myslím ale, že by to väčšina fotografov mala zvládnuť.
 
paldixy
2020-01-09 08:55:33+01
príspevok od: jan.zitniak
Určite odporúčam Jožka Orntha ...
A neviete za koľko euro to robí ??
 
paldixy
2020-01-09 09:02:48+01
príspevok od: landov
30-50 € za banalitu ktora zaberie cca 5 minut ? Ludia neblaznite, vycistenie snimaca je naozaj primitivna zalezitost. Staci raz skusit a uvidite sami .
Aj ten Clean či ako sa to dá kúpiť , mokrá a suchá tyčinka stojí 20 EURO + dobierka, takže takmer 30. To je jedno potom. S neistým výsledkom, to by ma fakt odradilo. Keď si to človek dá urobiť, tak to môže reklamovať u toho kto to urobil. Mám adresu na Ornth, tak porozmýšľam, fotovideoshop tak to je vydridušská cena, možno to ani osobne nerobia, ale pošlú to niekde, ktovie??
 
landov
2020-01-09 11:55:38+01
príspevok od: paldixy
Aj ten Clean či ako sa to dá kúpiť , mokrá a suchá tyčinka stojí 20 EURO + dobierka, takže takmer 30. To je jedno potom. S neistým výsledkom, to by ma fakt odradilo. Keď si to človek dá urobiť, tak to môže reklamovať u toho kto to urobil. Mám adresu na Ornth, tak porozmýšľam, fotovideoshop tak to je vydridušská cena, možno to ani osobne nerobia, ale pošlú to niekde, ktovie??
Ja pouzivam lepiacu tycinku Eyelead. Stoji cca 39€, ale cistil som s nou uz cca 20x snimace roznych mojich fotakov...tak si to vynasob, co je vyhodnejsie.
https://www.faxcopypro.sk/cistenie-a-udrzba/specialne-cistenie/eyelead-sck-1-cistiaci-set-na-snimaci-cip-fotoaparatu
 
Azimut
2020-01-09 13:28:17+01
príspevok od: landov
Ja pouzivam lepiacu tycinku Eyelead. Stoji cca 39€, ale cistil som s nou uz cca 20x snimace roznych mojich fotakov...tak si to vynasob, co je vyhodnejsie.
https://www.faxcopypro.sk/cistenie-a-udrzba/specialne-cistenie/eyelead-sck-1-cistiaci-set-na-snimaci-cip-fotoaparatu
Noo, človek by čakal, že takáto ušná tyčinka bude stáť 5 € aj s poštovným, 39 je šialenosť. Ja som mal špinku na snímači na kompakte Sony RX 100, podľa videa som ho rozobral , handričku na čistenie okuliarov som postriekal liehom na čistenie okuliarov a za hodinu aj so strachom bolo vymaľované
 
blahoslav J B Art
2020-01-09 15:48:52+01
príspevok od: paldixy
Aj ten Clean či ako sa to dá kúpiť , mokrá a suchá tyčinka stojí 20 EURO + dobierka, takže takmer 30. To je jedno potom. S neistým výsledkom, to by ma fakt odradilo. Keď si to človek dá urobiť, tak to môže reklamovať u toho kto to urobil. Mám adresu na Ornth, tak porozmýšľam, fotovideoshop tak to je vydridušská cena, možno to ani osobne nerobia, ale pošlú to niekde, ktovie??
Vlaky sú na SK zadarmo, tak zajdi do Košíc k landovovi, snáď sa dohodnete na rozumnej cene
 
JohnNewton
2020-01-09 17:29:54+01
Robíte z toho vedu, tyčinku si vyrob z čoho chceš, (tenký katrtón na šírku snímača, obalený napr. do tkaniny ktorá sa dodáva k čisteniu okuliarov) a izopropylalkohol. Ten snímač nie je z cukru
 
JohnNewton
2020-01-09 17:31:16+01
príspevok od: paldixy
Aj ten Clean či ako sa to dá kúpiť , mokrá a suchá tyčinka stojí 20 EURO + dobierka, takže takmer 30. To je jedno potom. S neistým výsledkom, to by ma fakt odradilo. Keď si to človek dá urobiť, tak to môže reklamovať u toho kto to urobil. Mám adresu na Ornth, tak porozmýšľam, fotovideoshop tak to je vydridušská cena, možno to ani osobne nerobia, ale pošlú to niekde, ktovie??
Okuliare Ti kto čistí ?
 
marianr
2020-01-10 09:03:01+01
príspevok od: JohnNewton
Okuliare Ti kto čistí ?
Technik v optike. Nemám doma ultrazvukovú čističku.
 
JohnNewton
2020-01-10 14:38:38+01
príspevok od: marianr
Technik v optike. Nemám doma ultrazvukovú čističku.
Tak to sa radšej na čistenie intímnejších častí ani neidem pýtať
 
bonifacko
2020-01-10 18:47:37+01
Na čistenie snímača sa da použiť napr. to čo mate doma na čistenie okien. Uplne top je dietyléter. No a namočiť vatovú tyčinku (na ušká) a potom je to o zručnosti. Čistíme tyčinkou po povrchu originalnych filtrov pred snímačom. Už to niekto písal. Paradoxne je tam riziko tiež. Low pass filter je potiahnuty špecialnou antireflexnou vrstvou a už som ju videl škriabnutú. Žial, poškriabanie je vidno na fotografii pri priclonení výrazne.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()