Hore
Fórum » Sony/Minolta fórum
 

Profikompakt od Sony s 1" čipom

marcus_labeo
marcus_labeo 2012-06-05 09:35:13+02
Vezerá to, že Sony pripravuje svoj príspevok do kategórie profikompaktov (Canon G12, Olympus XZ-1...), ale zobral to od podlahy a namiesto obvyklého 1/1,7" čipu dá rovno 1" čip (rovnako veľký, ako v Nikone 1). Info tu: http://www.sonyalpharumors.com/
Teda Sony výrazne predčí väčšinu ostatných profikompaktov a pôjde smerom, akým sa vydal Canon so svojím G1x. Veľký 1" čip a 3,6x zabudovaný zoom so svetelnosťou od f1,8, to vyzerá nádejne, horšie to bude s ohláseným rozlíšením 20 MPix. Veď uvidíme.
 
izzino
2012-06-06 16:23:09+02
príspevok od: Marcel Rebro
nema to ani externy kuker
s vystretymi rukami som si odvykol fotit
Ty si v uplne inom tabore, tento tabor ma iba 4 pismenka.
Prave som prisiel na to ze by tu na stranke mohla byt funkcia ze zaryty ....... a informacie o druhych by sa mu ani nezobrazovali.
 
Marcel Rebro
2012-06-06 16:36:57+02
príspevok od: izzino
Ty si v uplne inom tabore, tento tabor ma iba 4 pismenka.
Prave som prisiel na to ze by tu na stranke mohla byt funkcia ze zaryty ....... a informacie o druhych by sa mu ani nezobrazovali.
Co ma abstinencia kukera spolocne s taborakom?
 
Trevor
2012-06-06 17:08:47+02
príspevok od: marcus_labeo
Takže sám priznávaš, že na PENa potrebuješ brašňu a dávaš mi za pravdu, že nie je extra skladný Ja to rozlišujem tak, že buď idem naľahko a hodím kompakt do vrecka, alebo beriem brašňu zo zrkadlovkou. Mať foťák menší ako DSLR (ktorý by slúžil práve ako skladnejší doplnok k nej) a musieť ho nosiť v brašni, to za výhodu nepovažujem, Ty "praktik".
Prečo to nepovažuješ za výhodu...Ja mám GoPro a nosím ho v brašni pri zrkadlovke a pri tom ho považujem za dosť praktické...Vytiahnem kedy chcem keď som na mieste a brašňu odložím...Skôr mi príde nepraktické mať niečo také vo vrecku alebo to non-stop držať v ruke...Bože, čo to tu rozoberáme, príde mi to úplne smiešne, ale musel som reagovať...riadna hlúposť.
 
lacoslav
2012-06-06 21:13:46+02
príspevok od: marcus_labeo
Pozri si, ako veľký je ten foťák: napriek 2,5x väčšiemu senzoru je menší, ako Oly XZ-1 a iba o chlp väčší, ako najmenší profikompakt S100. Objektív netrčí, v pohode ho strčíš do vrecka. G1x je oproti nemu obor, ktorý dáš iba do brašne.
PEN so seťákom nemá nič navyše. Má síce väčší senzor, ale jeho výhodu zmaže slabá svetelnosť objektívu. Pozri si dpreview, relatívna svetelnosť (pri prepočte na fullframe) u Sony je f4,9 a u PENu so seťákom je to až f7. Na to, aby si dosiahol lepšie výsledky s PENom, musíš ísť do svetelnejšieho objektívu a to si cenovo úplne inde. Takže papierovo je Sony ideál, malý ako najmenšie profikompakty, ale vďaka väčšiemu senzoru a svetelnému objektívu predpokladaná kvalita fotografií bude na úrovni M4/3 či G1x, ktoré sú podstatne väčšie a neskladnejšie.
V akom vzťahu je veľkosť snímača a svetelnosť? Kto vie nech to tu vysvetlí!
 
marcus_labeo
2012-06-07 09:44:34+02
príspevok od: lacoslav
V akom vzťahu je veľkosť snímača a svetelnosť? Kto vie nech to tu vysvetlí!
Iba v nepriamom. Svetelnosť je daná pomerom ohniskovej vzdialenosti a priemeru clonového otvoru, teda priamo ju veľkosť senzora neovplyvňuje. Platí ale, že čím väčší senzor, tým vyžaduje dlhšie reálne ohniskové vzdialenosti a dlhšie ohniskové vzdialenosti potom ovplyvňujú svetelnosť tak, že na dosiahnutie lepšej svetelnosti sa vyžaduje väčší priemer clony. To fyzikálne/konštrukčne znamená väčší objektív a ten potom konštruktéri musia prispôsobiť veľkosti samotného tela fotoaparátu, aby to bolo ešte veľkostne prijateľné a konštrukčne realizovateľné. Preto APSC čip vyžaduje na dosiahnutie svetelnosti povedzme f2 oveľa väčší objektív, ako 1/1,7" čip a konštruktéri preto musia voliť kompromis medzi veľkosťou objektívu a jeho svetelnosťou. Preto napr. G1x so skoro APSC čipom na to, aby bol jeho objektív ešte akotak skladný a vedel sa stiahnuť dovnútra pri vypnutí, má svetelnosť len f2,8-5,8, zatiaľ čo menšie profikompakty dokážu aj f1,8 (ostatne ale stačí si pozrieť fotky tohto nového Sony, že aj tu je to "naknap", keď objektív má priemer skoro rovnaký, ako je telo foťáku vysoké).
 
lacoslav
2012-06-10 17:56:53+02
No, asi si sčítaný, ale nič nové si nenapísal-čím väčší snímač, tým väčší objektív.
Mňa zaujíma tá tvoja "relatívna svetelnosť" - s ýmto som sa ešte nestretol.
 
bacil2
2012-06-10 18:59:55+02
príspevok od: lacoslav
No, asi si sčítaný, ale nič nové si nenapísal-čím väčší snímač, tým väčší objektív.
Mňa zaujíma tá tvoja "relatívna svetelnosť" - s ýmto som sa ešte nestretol.
pojem "relatívna svetelnosť" používajú na dpreview.com…umožnuje lepšie porovnanie miery hĺbky ostrosti „rôzne veľkých“ fotoaparátov
...je to zaclonenie, ktoré by bolo treba nastaviť na fullframe aparáte pre dosiahnutie rovnakej hĺbky ostrosti ako na porovnávanom foťáku
 
viking81
2012-06-10 21:58:54+02
príspevok od: bacil2
pojem "relatívna svetelnosť" používajú na dpreview.com…umožnuje lepšie porovnanie miery hĺbky ostrosti „rôzne veľkých“ fotoaparátov
...je to zaclonenie, ktoré by bolo treba nastaviť na fullframe aparáte pre dosiahnutie rovnakej hĺbky ostrosti ako na porovnávanom foťáku
pouziva to aj photozone.de ale oni tam pekne napisu ze ide o DOF a nie "speed"
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-11 08:48:09+02
príspevok od: Marcel Rebro
Co ma abstinencia kukera spolocne s taborakom?
nemôžeš kukať bez kukera k susednemu taboraku čo maju dievčata oblečene a navarene
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-06-11 08:50:54+02
príspevok od: marcus_labeo
Vezerá to, že Sony pripravuje svoj príspevok do kategórie profikompaktov (Canon G12, Olympus XZ-1...), ale zobral to od podlahy a namiesto obvyklého 1/1,7" čipu dá rovno 1" čip (rovnako veľký, ako v Nikone 1). Info tu: http://www.sonyalpharumors.com/
Teda Sony výrazne predčí väčšinu ostatných profikompaktov a pôjde smerom, akým sa vydal Canon so svojím G1x. Veľký 1" čip a 3,6x zabudovaný zoom so svetelnosťou od f1,8, to vyzerá nádejne, horšie to bude s ohláseným rozlíšením 20 MPix. Veď uvidíme.
to mydielko sa mi páči, 20Mpx poteší krajinkárov, mne by stačil čip z Nikon 1 s 10Mpx. tá svetelnosť F1,8 je fajna na začiatku.
 
lacoslav
2012-06-11 14:01:15+02
príspevok od: bacil2
pojem "relatívna svetelnosť" používajú na dpreview.com…umožnuje lepšie porovnanie miery hĺbky ostrosti „rôzne veľkých“ fotoaparátov
...je to zaclonenie, ktoré by bolo treba nastaviť na fullframe aparáte pre dosiahnutie rovnakej hĺbky ostrosti ako na porovnávanom foťáku
Vďaka. Odpovedal si za marcus...a, len toto je zrozumiteľné aj pre PC analfabetov ako ja. Aj keď uvedené viem, nebolo mi to jasné z marcusovho popisu -priveľa slov=nejasný význam.
Neviem anglicky, tak nečítam uvedené stránky.
Možno by stálo za to urobiť nejakú neveľkú tabuľku na porovnanie aspoň niekoľko základných foťáčikov/snímačov.
 
marcus_labeo
2012-06-11 14:53:00+02
Tak vidím, že iní dopovedali za mňa a to súvisle, až mi je to divnô. Presne na dpreview som narážal, tam sa v debatách riešia otázky HO často a tak pri predstavení tohto Sony spravila redakcia porovnanie tejto "veličiny": nemusíš vedieť po anglicky, aby si pochopil pointu: pozri tabuľku aperture range (equiv): to dáva po prepočte na full frame predstavu o hĺbke ostrosti danú objektívom s danou svetelnosťou, ak sa vezme do úvahy veľkosť senzora: http://www.dpreview.com/previews/sony-dsc-rx100/
Teda napr. Canon G1x pri 1,5" senzore a objektíve s f2,8 má takú HO, ako full frame s objektívom zacloneným na f5,2.
 
immortal20
2012-06-13 14:58:49+02
ja mam g1x a som nadmieru spokojny mozem odporucit ten snimac a iso su peckove
 
photographer-jolly
2012-06-15 10:54:54+02
Manuál (jpn.) : http://ulozto.sk/xb99FHE/sony-dsc-rx100-pdf

Leták (jpn.) : http://ulozto.sk/xe669jX/dsc-rx100-pdf

 
marcus_labeo
2012-06-15 12:50:19+02
príspevok od: photographer-jolly
Manuál (jpn.) : http://ulozto.sk/xb99FHE/sony-dsc-rx100-pdf

Leták (jpn.) : http://ulozto.sk/xe669jX/dsc-rx100-pdf

No tie fotečky v katalógu nevyzerajú zle, foťák už pekne umožňuje pracovať s HO. Už len čakať na cenu v EUR.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()