Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Ako sa zmení clonové číslo...

martinmlm
2017-02-09 23:22:32+01
...ked mám manuálny obj. /napr. Olympus OM F.Zuiko auto-s 50mm, f1:1,8/ cez adaptér na fuji x-t10? Toto ma trápi, nemôžem kôli tomu spávat . Ďakujem
 
martinmlm
2017-02-10 01:01:31+01
1pixel.....2pixel.....3pixel......4.......5.......
 
martinmlm
2017-02-10 11:36:11+01
vo vedlajšej téme som našiel odpoved...že svetelnost neubudne...a ked sa porovnajú hore uvedený Oly f1,8 a originál fuji f1,8, bude realna svetelnost tiež rovnaka?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-02-10 11:59:31+01
príspevok od: martinmlm
vo vedlajšej téme som našiel odpoved...že svetelnost neubudne...a ked sa porovnajú hore uvedený Oly f1,8 a originál fuji f1,8, bude realna svetelnost tiež rovnaka?
Ked sa nebudes zrozumitelne a presne vyjadrovat, nikto ti nepomoze. Z povodnej otazky som mal dojem, ze nevies nastavit clonu. A teraz je to otazka, ci sa meni svetelnost, ked FF objektiv nasadis na APS-C.

Svetelnost sa nemeni.
Meni sa uhol zaberu, oproti pouzitiu na FF. Preto vypocitavame ekvivalentnu ohniskovu dlzku.
Meni sa hlbka ostrosti pri rovnakom zaramovani zaberu, pretoze fotime z inej vzdialenosti. AJ tu mozeme pre vypocet DOF pouzit crop faktor 1,5x.
 
martinmlm
2017-02-10 13:12:16+01
príspevok od: Karol Srnec
Ked sa nebudes zrozumitelne a presne vyjadrovat, nikto ti nepomoze. Z povodnej otazky som mal dojem, ze nevies nastavit clonu. A teraz je to otazka, ci sa meni svetelnost, ked FF objektiv nasadis na APS-C.

Svetelnost sa nemeni.
Meni sa uhol zaberu, oproti pouzitiu na FF. Preto vypocitavame ekvivalentnu ohniskovu dlzku.
Meni sa hlbka ostrosti pri rovnakom zaramovani zaberu, pretoze fotime z inej vzdialenosti. AJ tu mozeme pre vypocet DOF pouzit crop faktor 1,5x.
Sa pokúsim
Ked sa porovnajú hore uvedený objektív Olympus nastavený na clonu f1,8+adapter+fuji x-t10 , s niektorým originál CSC objektívom fuji nastavený na clonu f1,8+fuji x-t10,... bude realna svetelnost tiež rovnaka?
 
duroslav
2017-02-10 13:52:55+01
príspevok od: martinmlm
Sa pokúsim
Ked sa porovnajú hore uvedený objektív Olympus nastavený na clonu f1,8+adapter+fuji x-t10 , s niektorým originál CSC objektívom fuji nastavený na clonu f1,8+fuji x-t10,... bude realna svetelnost tiež rovnaka?
Pokiaľ adaptér neobsahuje žiadnu optiku, ktorá mení ohniskovú vzdialenosť (typu telekonvertor alebo speedbooster), tak nie je najmenší dôvod prečo by sa mala zmeniť svetelnosť.
 
martinmlm
2017-02-10 16:51:23+01
... som urobil test. Napadlo ma , že to možem vyskušat na inom fotaku ...a je to tak, fotky boli vizuálne stejné, len malé odchylky na histograme. Ďakujem
 
mikkael
2017-02-15 10:05:29+01
Aby si to mal zaujimavejsie a nabuduce sa nepytal kktiny. Existuje i realna svetelnost, T-stop, ta sa meria trochu inak, ako F-stop. Pri F-stop ide o mnozstvo zachyteneho svetla, pricom sa neberie do uvahy priepustnost jednotlivych clenov objektivu. https://petapixel.com/2016/12/30/f-stops-vs-t-stops-difference-explained-plain-english/
 
duroslav
2017-02-15 10:41:22+01
Na druhej strane ak niekoho zaujíma svetelnosť z pohľadu hĺbky ostrosti, tak relevantný údaj je práve F-stop.
 
martinmlm
2017-02-15 11:26:16+01
príspevok od: mikkael
Aby si to mal zaujimavejsie a nabuduce sa nepytal kktiny. Existuje i realna svetelnost, T-stop, ta sa meria trochu inak, ako F-stop. Pri F-stop ide o mnozstvo zachyteneho svetla, pricom sa neberie do uvahy priepustnost jednotlivych clenov objektivu. https://petapixel.com/2016/12/30/f-stops-vs-t-stops-difference-explained-plain-english/
Tam niekam smerovali moje otázky. Aj ked ich neviem správne technicky formulovat, , otázky boly dobré
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()