Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Mirrorless vs FF ?

Levočan
2019-01-14 10:53:32+01
Zdravím všetkých. V poslednom čase sa veľmi často stretávam s fotoaparátmi z radov ( mirrorless ). Zvyčajne som na nich počul, len samú chválu a mnoho ľudí prešlo z FF na mirrorless. Ja som Canoňák telom aj dušou ( objektívy mám všetky pripravené na FF) a v blízkej budúcnosti by som si chcel teda zaobstarať FF zrkadlovku a opäť posunúť tú kvalitu fotografií o niečo vyššie. A však rád by som vedel či by práve nebola lepšia cesta isť tiež na mirrorless. Na úvod by som trošku asi oboznámil aj tých čo veľmi nevedia o takom type fotoaparátov na čom sú založené a čo sú to tie Bezzrkadlovky (tiež systémový kompaktný fotoaparát, systémový kompakt, anglicky Mirrorless interchangeable-lens camera, Milco) je typ digitálneho fotoaparátu, ktorý v sebe kombinuje vlastnosti digitálnych zrkadloviek a kompaktov. Rovnako ako digitálne zrkadlovky, aj bezzrkadlovky majú výmenné objektívy a veľké snímače, vďaka ktorým ponúkajú porovnateľnú kvalitu fotografií. Postrádajú však zrkadlo a optický hľadáčik. Namiesto nich zobrazujú obraz zachytávaný hlavne snímačom na displeji alebo v elektronickom hľadáčiku, rovnako ako kompaktné digitálne fotoaparáty. A tu sa naskytuje moja otázka či je celková kvalita lepšia ako pri FF (kedže pri mirrorless chýba zrkadlo a tým môže byť objektív bližšie pri snímači čo by malo poskytovať vyššiu kvalitu obrazu) alebo zrovnateľná a či neprestanú mať FF zrkadlovky využitie ked je tu takýto systém. Čo si myslíte vy a má niekto skúsenosti s prechodom z FF na mirrorless. Zaujímajú ma predovšetkým vaše praktické skúsenosti, výhody, nevýhody ale samozrejme aj názory prečo ísť po prípade neísť do tohto systému. Snád si aj táto téma nájde uplatnenie a pomôže pri rozhodovaní a objasnení tejto problematiky.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-14 11:17:07+01
Mas to pomylene. FF je full frame (velkost snimaca). FF najdes medzi zrkadlovkami aj bezzrkadlovkami. Tvoja oztazka ma zniet: Mirrorless vs DSLR. Vysledna kvalita pri rovnakom snimaci zavisi na kvalite objektivu. Je pravda, ze s prichodom novych FF CSC s noymi bajonetmi, dostali konstrukteri sirsie moznosti pri navrhu objektivov a aj to vyuzivaju. Staci porovnat objektivy pre Nikon Z, Canon R s objektivmi pre ich DSLR.
 
zlobath
2019-01-14 11:58:52+01
Jedna vec je skladnost a narocnost na fotku, ohladne kvality by som odporucil toto video, kde chlap porovnava priamo Olympus OM-D E-M1 vs Nikon D810 (skusenejsi ma opravia ) - https://youtu.be/oC1B1Y05VmY

 
kamikzi
2019-01-14 12:12:43+01
ono je tu otázka či myslí CSC všeobecne alebo len čisto CSC fullframe
 
Johnnny
2019-01-14 12:41:16+01
príspevok od: zlobath
Jedna vec je skladnost a narocnost na fotku, ohladne kvality by som odporucil toto video, kde chlap porovnava priamo Olympus OM-D E-M1 vs Nikon D810 (skusenejsi ma opravia ) - https://youtu.be/oC1B1Y05VmY

Na take videa by som sa vykaslal. Vystup z D810 bude inde, na to nepotrebujes video. Ide len o to, s cim sa uspokojis ty.
 
PeCh
2019-01-14 12:48:23+01
Absencia zrkadla a priblíženie objektívu k senzoru nemá vplyv na kalitu výstupu. Absencia zrkadla má vplyv na veľkosť, komfort ovládania (ak sa to dobre spraví), funkcie vyplývajúce z EVF, ostrenie...).

To, že máš Canon EF objektívy ti môže byť teraz jedno. Na DSLR (ani FF) by som už neprechádzal. Je to neperspektívne. Cena objektívov pôjde pomaly ale iste dole a časom len viac stratíš. Samozrejme to neznamená, že FF DSLR je zlá. Stále z nej budeš mať výborné fotky. Len nesmieš kalkulovať so žiadnou budúcnosťou (to znamená, že raz ti telo odíde a objektívy budú mať už len minimálnu cenu a aj tak skončíš na nejakom mirrorlese). Takže otázka je, či na mirrorles prejdeš skôr alebo neskôr a na aký. A to je dosť ťažká otázka bez jednoznačnej odpovede. Výhody a nevýhody sú na oboch stranách. Ak prejdeš už teraz, tak predajom aktuálnej techniky získaš viacej peňazí ako v budúcnosti, ale zase podľa systému ťa to bude niečo stáť teraz. A tým myslím jednak peniaze, ale i to, že niektoré systémy sú predražené (Sony), iné nemajú vybudované portfólio objektívov (Canon, Nikon), prípadne trpia detskými chybami. Iné značky zase neponúkajú FF mirrorless (čo samo o sebe neznamená, že sú zlé. Osobne sa mi najviac páčia Fuji a Olympus.

BTW FF neznamená vyššia kvalita obrazu. V dnešnej dobe bežne nerozoznáš výstup m4/3, APS-C, FF, MF.

BTW2 ak teraz zostaneš na DSLR, znamená to, že zase v budúcnosti ťa budú stáť ďalšie objektívy menej. Ale len second-hand, lebo nepredpokladám, že Sony, Canon, Nikon ešte niekedy príde s objektívom pre DSLR (rovnako ako je to teraz s Olympusom, Panasonicom, či Fuji). Ak už máš kompletné portfólio objektívov, toto ti môže byť zbytočné.
 
Levočan
2019-01-14 14:17:25+01
príspevok od: Karol Srnec
Mas to pomylene. FF je full frame (velkost snimaca). FF najdes medzi zrkadlovkami aj bezzrkadlovkami. Tvoja oztazka ma zniet: Mirrorless vs DSLR. Vysledna kvalita pri rovnakom snimaci zavisi na kvalite objektivu. Je pravda, ze s prichodom novych FF CSC s noymi bajonetmi, dostali konstrukteri sirsie moznosti pri navrhu objektivov a aj to vyuzivaju. Staci porovnat objektivy pre Nikon Z, Canon R s objektivmi pre ich DSLR.
áno ospravedlňujem sa ! presne takto som to myslel, upriamil som sa len na mirrorless a pritom som akosi pozabudol že veľkosť snímača FF môže byť v obidvoch prípadoch rovnaká teda (medzi zrkadlovkami aj bezzrkadlovkami) ...
 
Levočan
2019-01-14 14:24:38+01
príspevok od: kamikzi
ono je tu otázka či myslí CSC všeobecne alebo len čisto CSC fullframe
mal som namysli skôr len CSC Fullframe
 
Levočan
2019-01-14 14:34:44+01
príspevok od: PeCh
Absencia zrkadla a priblíženie objektívu k senzoru nemá vplyv na kalitu výstupu. Absencia zrkadla má vplyv na veľkosť, komfort ovládania (ak sa to dobre spraví), funkcie vyplývajúce z EVF, ostrenie...).

To, že máš Canon EF objektívy ti môže byť teraz jedno. Na DSLR (ani FF) by som už neprechádzal. Je to neperspektívne. Cena objektívov pôjde pomaly ale iste dole a časom len viac stratíš. Samozrejme to neznamená, že FF DSLR je zlá. Stále z nej budeš mať výborné fotky. Len nesmieš kalkulovať so žiadnou budúcnosťou (to znamená, že raz ti telo odíde a objektívy budú mať už len minimálnu cenu a aj tak skončíš na nejakom mirrorlese). Takže otázka je, či na mirrorles prejdeš skôr alebo neskôr a na aký. A to je dosť ťažká otázka bez jednoznačnej odpovede. Výhody a nevýhody sú na oboch stranách. Ak prejdeš už teraz, tak predajom aktuálnej techniky získaš viacej peňazí ako v budúcnosti, ale zase podľa systému ťa to bude niečo stáť teraz. A tým myslím jednak peniaze, ale i to, že niektoré systémy sú predražené (Sony), iné nemajú vybudované portfólio objektívov (Canon, Nikon), prípadne trpia detskými chybami. Iné značky zase neponúkajú FF mirrorless (čo samo o sebe neznamená, že sú zlé. Osobne sa mi najviac páčia Fuji a Olympus.

BTW FF neznamená vyššia kvalita obrazu. V dnešnej dobe bežne nerozoznáš výstup m4/3, APS-C, FF, MF.

BTW2 ak teraz zostaneš na DSLR, znamená to, že zase v budúcnosti ťa budú stáť ďalšie objektívy menej. Ale len second-hand, lebo nepredpokladám, že Sony, Canon, Nikon ešte niekedy príde s objektívom pre DSLR (rovnako ako je to teraz s Olympusom, Panasonicom, či Fuji). Ak už máš kompletné portfólio objektívov, toto ti môže byť zbytočné.
ako môj samotný pocit je presne takýto, že FF DSLR pôjde asi do úzadia a to čo sa bude predávať bude teraz mirrorles FF a bude to naj .... a však nemusí to byť tak .... len ma trošku bude mrzieť to že predsa niesom milionár všetko som si postupom času kupoval a nakoniec by to skončilo takto ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-14 15:18:39+01
príspevok od: Levočan
ako môj samotný pocit je presne takýto, že FF DSLR pôjde asi do úzadia a to čo sa bude predávať bude teraz mirrorles FF a bude to naj .... a však nemusí to byť tak .... len ma trošku bude mrzieť to že predsa niesom milionár všetko som si postupom času kupoval a nakoniec by to skončilo takto ...
O postupnom konci zrkadloviek by som nepochyboval. Aj ked este nie su dokonale, ich konstrukcny potencial je velky, kdezto DSLR uz sa nemaju kam vyvijat. Sme teraz na vrchole DSLR. Zaroven sme v obdobi, kedy CSC definitivne zacinaju nahradzat, nielen doplnat, DSLR. Problem nie je v tom, ci sa CSC vyrovanju DSLR. Problem je v tom, ze tu mame vymenu bajonetov. To vsetkych trapi. DSLR objektivy idu sice cez adaptery, ale vzdy to bude ako skrabat sa okolo hlavy. Nativnych objektivov pre nove CSC Canon, Nikon a Panasonic je zatial malo a potrva par rokov, kym bude ponuka dostatocne velka. Samozrejme, financne bolestivy je prechod z DSLR na CSC, ak ma niekto kopec dobrych objektivov a nechce alebo nemoze (napr. vymena znacky) ich pouzit.
Aktualne sa mozes rozhodnut 3-4 roky fotit dalej s DSLR (postupne bude viac a viac stracat na hodnote, vratane objektivov), alebo si kupis CSC a DSLR vybavu redas, pricom nejaky cas nebudem mat kompletnu vybavu. Alebo do DSLR vybavy pridas CSC a psotupne budes predavat objektivy so zrkadlovky a nahradzovat ich objektivmi pre bezzrkadlovku.

Vieme tu poradit ohladom techniky, ale kde na nu zobrat, to uz nie.
 
PeCh
2019-01-14 15:27:11+01
príspevok od: Levočan
ako môj samotný pocit je presne takýto, že FF DSLR pôjde asi do úzadia a to čo sa bude predávať bude teraz mirrorles FF a bude to naj .... a však nemusí to byť tak .... len ma trošku bude mrzieť to že predsa niesom milionár všetko som si postupom času kupoval a nakoniec by to skončilo takto ...
Holt to je cena za zmenu konceptu. Ale neboj sa. Nebude to okamžite. Doteraz si mal istotu, že keď si kúpil objektív, tak si ho bol schopný za 10 rokov predať za 80 % ceny. Teraz ho bude problém predať za 50 % ceny. Možno trocha šťastia bude v tom, že staré EF objektívy stále pôjdu používať cez redukcie aj s AF. To pri doterajších zmenách nebolo a to spôsobí to, že cena nepôjde až úplne ku dnu (staré kvalitné ale manuálne sklá sa predávajú za desiatky max málo cez 100 € aj keď pôvodne vyšli kupujúceho niekoľko výplat). AF a MF je trocha rozdiel. Predsa len ak máš predať drahý 2000 € objektív za 300-500 €, tak to ho radšej budeš používať cez redukciu.
 
shagy2301
2019-01-14 15:32:41+01
Neviem čo za telo máte teraz ale ak nejako Canon s APS-C tak možno by stálo za zváženie prejsť na Canon EOS R a cez adaptér používať aktuálne vlastnené objektívy. Časom keď budú na trhu pre Vás vhodné natívne RF objektívy jednoducho ponúknete v bazároch aktuálny EF kúsok a kúpite si RF. To je najmenej bolestivé a podľa mňa aj najednoduchšie riešenie.
Osobne som skúšal na EOS R moje objektívy od Sigmy a Tamronu a ani s jedným som nemal problém pri testovaní
 
kamikzi
2019-01-14 16:12:58+01
príspevok od: Levočan
mal som namysli skôr len CSC Fullframe
z môjho pohľadu je momentálne najvyspelejšie čo sa týka FF CSC Sony ..ale zas canon s nikonom to môžu v priebehu roka (asi skôr dvoch-troch) dobehnúť
 
martinmlm
2019-01-14 16:41:07+01
príspevok od: Karol Srnec
O postupnom konci zrkadloviek by som nepochyboval. Aj ked este nie su dokonale, ich konstrukcny potencial je velky, kdezto DSLR uz sa nemaju kam vyvijat. Sme teraz na vrchole DSLR. Zaroven sme v obdobi, kedy CSC definitivne zacinaju nahradzat, nielen doplnat, DSLR. Problem nie je v tom, ci sa CSC vyrovanju DSLR. Problem je v tom, ze tu mame vymenu bajonetov. To vsetkych trapi. DSLR objektivy idu sice cez adaptery, ale vzdy to bude ako skrabat sa okolo hlavy. Nativnych objektivov pre nove CSC Canon, Nikon a Panasonic je zatial malo a potrva par rokov, kym bude ponuka dostatocne velka. Samozrejme, financne bolestivy je prechod z DSLR na CSC, ak ma niekto kopec dobrych objektivov a nechce alebo nemoze (napr. vymena znacky) ich pouzit.
Aktualne sa mozes rozhodnut 3-4 roky fotit dalej s DSLR (postupne bude viac a viac stracat na hodnote, vratane objektivov), alebo si kupis CSC a DSLR vybavu redas, pricom nejaky cas nebudem mat kompletnu vybavu. Alebo do DSLR vybavy pridas CSC a psotupne budes predavat objektivy so zrkadlovky a nahradzovat ich objektivmi pre bezzrkadlovku.

Vieme tu poradit ohladom techniky, ale kde na nu zobrat, to uz nie.
Ak má pravidelný príjem, tak kde je problém kúpit na splátky+s pripoistením proti nechcenému poškodeniu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-01-14 17:40:18+01
príspevok od: martinmlm
Ak má pravidelný príjem, tak kde je problém kúpit na splátky+s pripoistením proti nechcenému poškodeniu
Problem je to, ze ine veci mozu mat vecsiu prioritu. Rodina, ine konicky, byt, auto...
 
martinmlm
2019-01-14 18:13:17+01
príspevok od: Karol Srnec
Problem je to, ze ine veci mozu mat vecsiu prioritu. Rodina, ine konicky, byt, auto...
...o tom sú splátky. Chcel som si kúpit tlačiareň a kôli rodine som sa obzeral po tlačiarni za100-200,- format A4. Vďaka splátkam /v akcii bez navýšenia/ mám 800,-eurovú A3 a rodinka to vôbec nepocítila
 
Rofo
2019-01-15 02:36:33+01
Ved to nie je investicia do cennych papierov, alebo do nehnutelnosti. Nepotrebuje vediet biznis perspektivu. Je to iba investicia do fotenia. Ked ten EOS R funguje dobre s EF objektivmi s adapterom, tak nech si teraz kupi pouzivanu FF DSLR. Rok, dva, tri s tym bude s radostou fotit a potom ked ako hovorite ze ludia budu vyhadzovat FF DSLR do kosa, tak si teda ten EOS R kupi, alebo co bude mat Canon v ponuke. Ved tych EF objektivov si nenakupi 20 a este ked su aj pouzitelne na ten EOS R, tak neni o com... Na co by teraz platil zbytocne za predrazeny FF mirrorless, len preto ze to ma nejaku "perspektivu".
 
Cako
ocenenie redakciou 2019-01-15 06:58:34+01
príspevok od: kamikzi
z môjho pohľadu je momentálne najvyspelejšie čo sa týka FF CSC Sony ..ale zas canon s nikonom to môžu v priebehu roka (asi skôr dvoch-troch) dobehnúť
ale kde už bude sony za tie dva tri roky dobehnú na model A7 III ale sony už bude zas ďalej. Preto som išiel do sony po dlhoročných canonoch.
 
kamikzi
2019-01-15 07:38:46+01
príspevok od: Cako
ale kde už bude sony za tie dva tri roky dobehnú na model A7 III ale sony už bude zas ďalej. Preto som išiel do sony po dlhoročných canonoch.
však toto ja osobne idem teraz kupovať nikon d500 ..cenovo momentálne najvýhodnejšie pre mňa na fotenie moto keď započítam aj cenu objektívov nech už porovnám so sony alebo fuji (canon a nikon CSC pre mňa momentálne neponúkajú potrebné parametre ) ..ale keby mám prostriedky tak by som tiež bral a7 III
 
roka222
2019-01-15 07:57:58+01
príspevok od: kamikzi
však toto ja osobne idem teraz kupovať nikon d500 ..cenovo momentálne najvýhodnejšie pre mňa na fotenie moto keď započítam aj cenu objektívov nech už porovnám so sony alebo fuji (canon a nikon CSC pre mňa momentálne neponúkajú potrebné parametre ) ..ale keby mám prostriedky tak by som tiež bral a7 III
https://www.e-infin.com/eu/item/3555/sony_alpha_a7_iii_mirrorless_digital_camera_(body_only)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()