Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Makrosánky

ViloM
2020-02-05 12:36:00+01
Téma makrosánky sa tu z času načas objavuje, ale najnovší príspevok je 6 rokov starý. Chcem sa opýtať na skúsenosti s makrosánkami, ide mi hlavne o ich citlivosť a možnosť čo najmenšieho kroku (posunu). Na stránkach výrobcov sa toto info neobjavuje a na otázky o najmenšom možnom posune sánok výrobca/predajca nereaguje. Napr. podľa fotky Manfrotto454, Arca a pod. neviem ani len náhodou odhadnúť, či som ich schopný ich presne posunúť o trebárs 0,5 mm. Tak sa chcem opýtať na skúsenosti s jednotlivými typmi sánok. Ďakujem za každú odpoveď.
 
jozef84
2020-02-05 14:20:41+01
príspevok od: ViloM
Téma makrosánky sa tu z času načas objavuje, ale najnovší príspevok je 6 rokov starý. Chcem sa opýtať na skúsenosti s makrosánkami, ide mi hlavne o ich citlivosť a možnosť čo najmenšieho kroku (posunu). Na stránkach výrobcov sa toto info neobjavuje a na otázky o najmenšom možnom posune sánok výrobca/predajca nereaguje. Napr. podľa fotky Manfrotto454, Arca a pod. neviem ani len náhodou odhadnúť, či som ich schopný ich presne posunúť o trebárs 0,5 mm. Tak sa chcem opýtať na skúsenosti s jednotlivými typmi sánok. Ďakujem za každú odpoveď.
Mal som makrosánky so stúpaním 10mm na jednu otočku skrutkou. Ideálne by bolo 5mm na otočku, ale aj s 10mm je to ok.Presnosť na 0,5mm ak pôjdeš s fotením jedným smerom, tak to dáš v pohode. Horšie je, že tam bola vôľa medzi skrutkou a ozubeným hrebeňom a tá vôľa sa dala z časti zmenšiť len hustou vazelínou. Preto fotky foť zaradom jedným smerom, bez vracania sa.Doporučoval by som sánky aj naživo vyskúšať pokiaľ sa dá a pozrieť aj spôsob uchytenia k statívu. So stabilitou nebol problém, sánky z Číny boli poriadne tuhé.Sánky mali dva posuny po cca 75mm a umožňovali posúvať obe osi.Skúšal som urobiť makropanorámu väčšieho kvetu. Výsledok bol zaujímavý a chcem sa k nemu niekedy vrátiť. Doporučujem mať fakt tuhý a dobre zaťažený statív, pri fotení, ja som mal hliníkový statív a niekedy to bolo o nervy.
 
yquinox
2020-02-05 15:48:14+01
... ake velke objekty chces fotit? ...
 
marianr
2020-02-05 15:53:44+01
príspevok od: yquinox
... ake velke objekty chces fotit? ...
Aké malé? 8-)
 
marianr
2020-02-05 15:58:19+01
mám "Velbon Super Mag Slider", nemám to na chrobáky, skôr na detaily pri stavbe modelov. Ešte som ich neskúšal, nemám dokúpený focus stacking SW ku LR. Podľa internetu

"A Velbon super mag rail moves about 4mm on one turn so marking it into 120 increments will give you approx .03mm increments, right for about 1:1 - 3:1 depending on your sensor and f/stop."

A odporúča sa dorobiť väčšiu stupnicu. To by som zvládol, ale ak by niekto vyrobil automat (posun, cvak, opakuj) dak by som do toho investoval. Videl som pekné riešenie na pentaxforums, ale nemám odkaz odložený.

Majú trochu mechanickú vôlu, ale pri točení len jedným smerom by to nemusel byť problém.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-05 16:36:56+01
Na to sa pouzivaju skor mikroposuvy preobene pre potreby foitografovania.

https://www.outsidetheshot.com/wemacro-motorized-focus-rail-review/
https://www.novoflex.de/en/focusing-rack-castel-micro/Castel-Micro.en.html
 
yquinox
2020-02-05 17:15:37+01
príspevok od: marianr
Aké malé? 8-)
... hej da sa aj tak napisat ... preto sa pytam, lebo podla "malosti" objektu by som volil bud teda makrosanky, alebo ako uz Karol zacal mikroposuvny stolik - vernier to da s presnostou 0,01mm ...
 
ViloM
2020-02-08 10:41:11+01
Dík za reakcie. Chcem skladané makro v domácich podmienkach (nie exteriér). Od celku po detaily. Neviem si ale predstaviť urobiť s obyčajnými makrosánkami pravidelný krok hlavne ak chcem urobiť dajme tomu 20 snímok na jednom centimetri. Motorizované posuny sú pekné, ale nechystám sa týmto živiť tak sa mi to cenovo vidí priveľa. Takže je nutný manuál mikroposuv. Videl som pekný nápad na Novoflex sánky (L) prirobiť mikroskrutku z mikrometra, dá to krok potom 0,01 mm. Prípadne polohovaciu dosku (napr. Newport) ale to sú zas ceny ako za novú FF zrkadlovku, alternatívam z Aliexpressu nejako nedôverujem. Tak som skôr zvedavý na domáce nápady, prípadne (ne)tradičné riešenia. Nechcem skúšať niečo metódou pokus-omyl, preto tie otázky.
 
jozo99
2020-02-08 13:49:20+01
Nebolo by jednoduchšie zaobstarať si fotoaparát s funkciou focus bracketing, alebo hneď už s focus stacking? Okrem Pentaxu a Sony ich už majú všetci výrobcovia v ponuke, hoci Panasonic iba trochu obmedzene ako jpg fotky v 4K/6K Photo.
 
jozo99
2020-02-08 19:44:00+01
Ešte to upresním, aby to nevyznelo, že všetky fotoaparáty už disponujú funkciou focus bracketing. Väčšinou túto funkciu majú novšie a drahšie typy fotoaparátov. Treba pozrieť do návodov a zistiť konkrétne typy.
 
yquinox
2020-02-08 19:52:50+01
príspevok od: jozo99
Ešte to upresním, aby to nevyznelo, že všetky fotoaparáty už disponujú funkciou focus bracketing. Väčšinou túto funkciu majú novšie a drahšie typy fotoaparátov. Treba pozrieť do návodov a zistiť konkrétne typy.
... pri manualnych sklach je ti tato funkcia naprd ... ja to mam takto:
 
ViloM
2020-02-09 16:43:02+01
príspevok od: yquinox
... pri manualnych sklach je ti tato funkcia naprd ... ja to mam takto:
Vyzerá to dobre, presne niečo také som si predstavoval. Tie mikroposuvy na prvej fotke je Aliexpress či niečo bližšie? A sánky na druhej fotke? PS: Dík za odpoveď.
 
yquinox
2020-02-09 18:42:30+01
príspevok od: ViloM
Vyzerá to dobre, presne niečo také som si predstavoval. Tie mikroposuvy na prvej fotke je Aliexpress či niečo bližšie? A sánky na druhej fotke? PS: Dík za odpoveď.
... je to poskladane z komponentov objednanych na ebay: linear stage (mikro posuvny stolik), arca swiss obojstranna dosticka cca 30cm, nejake tie arca clamp + dosticky, vyskovo nastavitelna podlozka atd. ... do stolika som si nechal navrtat 1/4 palcovy zavit, lebo original tam nie je taky ... celkovo to vyjde +- 100€ - je to rychlo zlozitelne aj v terene ...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()