Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

vyvolanie filmu - preco to dopadlo zle?

vikee
vikee 2012-07-08 20:49:46+02
Caute,

vyvolal som film a v tmavsich castiach to nedopadlo najlepsie, vedel by mi niekto poradit, co som asi spravil zle? Vid prilozenu fotku v dolnej casti a hore konar. Tuto kombinaciu som uz pouzil aj predtym ale dopadlo ok. Chemikalie nie su expirovane.

film HP5+
vyvojka ILFORD Ilsofol 3 (1:9, 6.5min)
fixer FomaFix (1:5, 3 min)
zmacadlo fotonal

Vdaka,
Viktor
 
keko
2012-07-09 17:37:48+02
Tak sme hadam na to dosli
Nie ze by na tom zalezalo, ale ustalovac neoxiduje. Ustalovac sa vycerpa ... Preto po kazdom ustaleni treba predlzit cas ustalovania. V neznom kyslom ustalovaci sa da ustalit cca 10 kinofilmov, v rychloustalovaci o cosi menej. Plati to, ze ustaluje sa casom dvakrat tak dlhym, ako staci na dosiahnutie cireho filmu. Ustalovac moze mat znizenu ucinnost vtedy, ked pred riedenim vidis vo flaske vyzrazany pevny podiel, pripadne ak po zarobeni cerstveho z prasku nerozpustis vsetko. Pre spravne fungovanie ustalovaca je potrebna aj kysla cast ustalovaca - druha najdolezitejsia latka - najcastejsie pyrosiricitan. Ak nie je pritomny, tiosiran pojde do niekolkych hodin... Na zivotnost ma teda vplyv aj mnozstvo prenesenych zasad z vyvojky, ktory sa eliminuje prerusovacom, ale bezne staci aj intenzivny oplach vodou. Osobne totiz nikdy nejdem na hranicu zivotnosti ustalovaca, kedze cena kysleho ustalovaca je zanedbatelnou polozkou vo vydavkoch na sparcovanie filmu.
 
Napster050
2012-07-09 17:41:36+02
príspevok od: vikee
prebehol som znova ustalovacom a preplachol, vysledok je ovela lepsi
keby som bol len prisiel na pricinu mojej chyby, aj to by mi stacilo ale ak viem opravit aj tieto, je to viac nez potesujuce. Dakujem vsetkym.

Vyzera ze chyba bola v nedostatocnom ustalovani / z oxydovanom ustalovaci.
vidíš... ja som to hovoril... a to som vyvolával film len raz v živote
 
keko
2012-07-09 17:48:01+02
príspevok od: vikee
solarizacia nie je extremne preexponovanie? zo svetlich casti zvnikne tmava. Ale umna tmave casti su tmave ako keby zahmlene.
Osvetlenie filmu pri manipulacii by tiez ovplivnil aj svetle casti, nie?
Solarizacia je exponovanie na taku mieru, ze doslo zapornej reakcii, na dalsie pridavanie mnozstva svtela film reaguje blednutim. Solaziacia od slova sole - slnko, sa prvykrat pozorovala na negative, ked emalo byt normalne slnko bolo koliesko tmavsie ako obloha.
Solarizacia a sabatierov efekt su pojmy, co sa casto zamienaju. Ale ani sabateirov efekt to nie je, vlastne teraz ani neviem ako sa to vola - je to efekt, kedy sa dodatocnou expoziciou dosiahne vysledok podobny, ako ked sa exponuje dodatocne vo vyvojke ... Takze ani jedno, ani druhe
Este som nespravne uviedol, ze solarizacia, ale aj sabatierov efekt vo vysledku vyzera tak, akoby boly zvyraznene prechody. Spravne malo byt, akoby boli zvyraznen hrany - okraje objektov a na prvy pohlad sa neda presne urcit, ci clovek pozoruje negativ, alebo pozitiv
 
keko
2012-07-09 17:50:42+02
príspevok od: Napster050
vidíš... ja som to hovoril... a to som vyvolával film len raz v živote
No, my ostatni, co to robime casto a dobre sa s toto chybou nestretavame casto
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()