Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

zaciatky analogu :)

ivo.gregus
2015-03-04 19:52:05+01
Dobrý deň. Na úvod by som chcel povedať, že aj keď sa o fotografiu zaujímam už pár rokov, tak len o digitálnu. Dakujem za pochopenie.
Chcem zacat fotit na film. Podla mna je to ovela kreativnejsie ako digitalne fotenie.. Fotky potom vyzeraju o nieco inak a tiez by som si chcel vyvolavat filmy doma. Aspon bw. Ak s tym mate skusenosti, budem vam vdacny za rady. Co k tomu potrebujem priblizne viem. Ale ak by ste poznali nejaku knihu o klasickej fotografii a vyvolavani filmov, mali nejaku na predaj alebo na pozicanie, budem vdacny. Fotoaparat mam, ale neviem ci spravne funguje. S nim este pojdem za nejakym odbornikom. Na zaciatok by som potreboval nejaku osvedcenu "mudru knihu". Ak by ste o niecom takom vedeli, bol by som vdacny. Dakujem za ochotu. Pripajam par svojich fotiek.
 
blahoslav J B Art
2015-03-04 20:30:11+01
http://www.temnakomora.cz/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-04 20:41:19+01
Odporucam antikvariaty, tam sa bezne objavuju knihy z analogovej ery.

P.S. Preco je fotenie na film krativnejsie? Ja som myslel, ze kreativny je fotograf a nie film alebo snimac?
 
zlate.slnko
2015-03-04 21:28:10+01
tiež ma zaujíma, v čom by boli fotky kreatívnejšie, keby som mala informáciu, že boli fotené na film

Zožeň si Kulhánkovu černo-bílou fotografii, sú v nej užitočné rady aj recepty .... alebo veľmi vea nájdeš na spomínanom webe temnakomora.cz
 
ivo.gregus
2015-03-04 21:29:13+01
príspevok od: Karol Srnec
Odporucam antikvariaty, tam sa bezne objavuju knihy z analogovej ery.

P.S. Preco je fotenie na film krativnejsie? Ja som myslel, ze kreativny je fotograf a nie film alebo snimac?
Zle som sa vyjadril. Myslel som to tak, ze okrem zoho ze analogom fotku odfotite, da sa ju "modifikovat" aj pri vyvolavani, ci pri vybere iso filmu,.. Na pocitaci s digitalom je to take menej 'osobne' ak viete ako to myslim. Skratka pri analogu je to viac individualne, ako fotka nakonirc vyzera. Aj chyby pri vyvolavani nakoniec mozu byt plusom. Dakujem za radu.
 
ivo.gregus
2015-03-04 21:34:01+01
príspevok od: zlate.slnko
tiež ma zaujíma, v čom by boli fotky kreatívnejšie, keby som mala informáciu, že boli fotené na film

Zožeň si Kulhánkovu černo-bílou fotografii, sú v nej užitočné rady aj recepty .... alebo veľmi vea nájdeš na spomínanom webe temnakomora.cz
Dakujem o tej 'kreativite' nižšie
 
Daniel Leitman
2015-03-04 22:33:42+01
po tom ako som posledne domiesal tanky s vyvojkami lebo som zabudol ktory film je ktory a dva zvitky fotiek som znivocil som si povedal ze riziko ze mi odide pametovka je mensie a na vyslednom impakte to beztak nebere
 
Cepoon
2015-03-04 23:59:12+01
Fotografovanie na film je fajn záľuba, zas nieže by na digitál nebola. Vizuálna odlišnosť tam určite je, niekomu to lahodí viac, inému menej. Človek musí viac rozmýšľať a selektovať, kde všade stlačiť a nestlačiť spúšť. Ak už máš fotoaparát - nemusíš sa hneď radiť - stačí si kúpiť najlacnejší film aký nájdeš - (dakedy boli aj 12-políčkové - ale to som už roky nevidel, dali sa za babku kedysi zohnať aj v Tesku - ale o tom tiež už nemám info) - vložiť do fotoaparátu, nafotiť - dať vyvolať - aby si zistil či je fotoaparát OK - prípadne si dať aj spraviť skeny. Čo sa tej fotokomory týka - je super že sa do toho púšťaš, len dúfam, že ťa na začiatok neodradí kvantum informácií - ale - stojí to za to. Tiež by bolo dobré napísať aj, aký máš fotoaparát - aby to zas nebolo niečo pol storočia staré po pradedovi - a na filmové začiatky teda úplne nevhodné.
 
Separovany_Odpad
2015-03-05 09:54:58+01
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1865/nikon-f90x-d800-ka-minulosti/ na začiatok AF zrkadlovka, na ktorú môžeš dať súčasné objektívy. Nad Prakticami, Zenitmi alebo niečim podobným by som neuvažoval. Ak chceš štvorec, tak Pentacon Six alebo Flexaret po servise, to je relatívne lacná záležitosť. Vývojnicu by som kúpil určite novú, JOBO za nejakých 30 eur, so starou plastimatkou sa budeš len trápiť. Ja osobne zväčšovák nepoužívam, teda len veľmi sporadicky. Investoval som radšej do filmového skenera. Filmov a chémie je na výber viac než dosť, to už musíš ty vedieť, čo chceš fotiť a ako spracovávať Ja používam Ilford PAN 400 a Agfapany 100 s Rodinalom a vždy som bol spokojný, len mi vždy skrz ten Rodinal vylezie zrno
 
ivo.gregus
2015-03-05 16:17:58+01
príspevok od: Separovany_Odpad
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1865/nikon-f90x-d800-ka-minulosti/ na začiatok AF zrkadlovka, na ktorú môžeš dať súčasné objektívy. Nad Prakticami, Zenitmi alebo niečim podobným by som neuvažoval. Ak chceš štvorec, tak Pentacon Six alebo Flexaret po servise, to je relatívne lacná záležitosť. Vývojnicu by som kúpil určite novú, JOBO za nejakých 30 eur, so starou plastimatkou sa budeš len trápiť. Ja osobne zväčšovák nepoužívam, teda len veľmi sporadicky. Investoval som radšej do filmového skenera. Filmov a chémie je na výber viac než dosť, to už musíš ty vedieť, čo chceš fotiť a ako spracovávať Ja používam Ilford PAN 400 a Agfapany 100 s Rodinalom a vždy som bol spokojný, len mi vždy skrz ten Rodinal vylezie zrno
Dakujem za reakciu, ja by som ale chcel aby vyslednym produktom bola klasicka fotografia na fotopapieri. Myslim ze aj zvacsovak na nejakej burze alebo bazosi je lacnejsi ako skener na filmy. Je pre zaciatocnika zlozite vyvolavat si priamo fotky? A moze byt cervenne svetlo pre vyvolanie bw fotky? Dakujem
 
ivo.gregus
2015-03-05 16:17:59+01
príspevok od: Separovany_Odpad
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1865/nikon-f90x-d800-ka-minulosti/ na začiatok AF zrkadlovka, na ktorú môžeš dať súčasné objektívy. Nad Prakticami, Zenitmi alebo niečim podobným by som neuvažoval. Ak chceš štvorec, tak Pentacon Six alebo Flexaret po servise, to je relatívne lacná záležitosť. Vývojnicu by som kúpil určite novú, JOBO za nejakých 30 eur, so starou plastimatkou sa budeš len trápiť. Ja osobne zväčšovák nepoužívam, teda len veľmi sporadicky. Investoval som radšej do filmového skenera. Filmov a chémie je na výber viac než dosť, to už musíš ty vedieť, čo chceš fotiť a ako spracovávať Ja používam Ilford PAN 400 a Agfapany 100 s Rodinalom a vždy som bol spokojný, len mi vždy skrz ten Rodinal vylezie zrno
Dakujem za reakciu, ja by som ale chcel aby vyslednym produktom bola klasicka fotografia na fotopapieri. Myslim ze aj zvacsovak na nejakej burze alebo bazosi je lacnejsi ako skener na filmy. Je pre zaciatocnika zlozite vyvolavat si priamo fotky? A moze byt cervenne svetlo pre vyvolanie bw fotky? Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-03-05 16:40:56+01
príspevok od: ivo.gregus
Dakujem za reakciu, ja by som ale chcel aby vyslednym produktom bola klasicka fotografia na fotopapieri. Myslim ze aj zvacsovak na nejakej burze alebo bazosi je lacnejsi ako skener na filmy. Je pre zaciatocnika zlozite vyvolavat si priamo fotky? A moze byt cervenne svetlo pre vyvolanie bw fotky? Dakujem
Odporucam skontaktovat sa s nejakym klubom. V BA je to napr. NOBAF, kde dost fotia na film.
 
zomzom
2015-03-05 18:13:23+01
Kaslite na nich. Hovoria Vam hluposti. Vsetko co potrebujete najdete na nete, otvorte gugl, nebudte babovka, makajte, ked chcete nieco. Ked chcete objavit ozajstnu fotografiu, tak zabudnete na lenivost a na maniere digitalistov.
Odznela jedina dobra rada: http://www.temnakomora.cz/

Menej rozpravajte a viac pracujte. Prajem Vam k tomu dobre svetlo a zdravy rozum.
 
JohnNewton
2015-03-05 18:29:24+01
Celé to je celkom jednoduché. Zvládali sme to ako 10 ročné deti. Celé to kúzlo je v čakaní na obraz ktorý sa pred tebou zázračne pomaly objavuje. Ale praktickú výhodu už dnes vidím iba jednu. Pri vhodnom skladovaní má film véééééľmi dlhú životnosť a riziko, že prídeš o niečo dôležité je značne menšia ako pri dnešných elektronických médiách.
 
lacoslav
2015-03-05 19:32:24+01
príspevok od: JohnNewton
Celé to je celkom jednoduché. Zvládali sme to ako 10 ročné deti. Celé to kúzlo je v čakaní na obraz ktorý sa pred tebou zázračne pomaly objavuje. Ale praktickú výhodu už dnes vidím iba jednu. Pri vhodnom skladovaní má film véééééľmi dlhú životnosť a riziko, že prídeš o niečo dôležité je značne menšia ako pri dnešných elektronických médiách.
Úplne súhlasím.
A literatúra sa dá požičať aj v miestnych knižniciach, pretože tam sa knihy nevyraďujú často a možno niečo aj radi predajú.
 
ivo.gregus
2015-03-05 19:43:12+01
Dakujem za nazory a rady. Ano, vsetko o analogu sa da najst na internete. Na www.temnakomora.cz je tzv klasikova skolka kde je krasne popisane vsetko o foteni na film. Aj o vyvolavani su informacie ale urcite zajdem v pondelok do antikov a kniznice. No urcite je najlepsie vidiet ten proces vyvolavania na vlastne oci. Ak by bol niekto, kto by mi to bol za lacno ochotny ukazat, alebo viete o takej prilezitosti, budem vam vdacny.
 
Separovany_Odpad
2015-03-06 12:23:48+01
príspevok od: ivo.gregus
Dakujem za reakciu, ja by som ale chcel aby vyslednym produktom bola klasicka fotografia na fotopapieri. Myslim ze aj zvacsovak na nejakej burze alebo bazosi je lacnejsi ako skener na filmy. Je pre zaciatocnika zlozite vyvolavat si priamo fotky? A moze byt cervenne svetlo pre vyvolanie bw fotky? Dakujem
dá sa to, ale zas záleží od stavu...raz darmo, možno dostanem od kamaráta za flašu slivky zväčšovák, čo mali na povale, ktorý je obhrdzavený a plesnivý...ale treba pátrať, no určite by som tu nerobil kompromisy, lebo nakoniec by to mohlo človeka odradiť od toho ísť takouto cestou skrz nekvalitné vybavenie, čo by bola škoda...výbava možno vyjde lacnejšie, len potom dokupovať papiere stále a tu som zistil (teda u mňa), že dám jednorázovú investíciu do skenera ako skenovať na obyčajnom skeneri papierové fotky ... svetlo červené alebo aj zelené tuším (?), to záleží od druhu papiera...na to sú filtre do lampy do komory..tie filtre by som možno kdesi doma mal, musel by som vyhádzať bordel z izby a pozrieť to..každopádne je to pekný koníček, no treba rátať s neúspechom, hlavne na začiatku a nenechať sa odradiť...pretože tu do bodky platí, že učenie robí majstra
 
dodo_bb
2015-03-16 07:39:06+01
Ak chceš ukázať proces, možno by bolo dobre povedať aspoň, odkiaľ si... Mám v Banskej Bystrici komoru, filmy si vyvolávam a zväčšujem si obrázky sám... Dá sa ísť aj cestou scaneru, len tam sa význam filmu dosť zužuje, keď polovica cesty je už digitálna. Obraz na papieri, vytvorený striebrom sa verne zoskenovať nedá. Inak na začiatok toho netreba veľa, ale postupne sa to nazbiera, čo človek potrebuje... Analóg je síce lacnejší na techniku a netreba ju veľmi často obmieňať, ale drahší na prevádzku. Stojí to peniaze, kupovať materiál. A je to analógový proces, kde sa to nikdy celkom rovnako nespráva, tak si to proste treba odmakať. Základné informácie sa dajú nájsť, ale výsledky sa dostavia len s kopou vlastných skúseností a chýb Na druhej strane je to poctivá ručná práca a kopa zábavy
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()