Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Zenit EM tajomné ovládače

attila.farkas
attila.farkas 2011-02-06 17:29:49+01
Dobrý deň ...

podarilo sa mi dnes na blších trhoch kúpiť skvost o akom som už dávno sníval - Zenit EM ...

je plne funkčný, hoci trochu zaprášený...

som však trochu v rozpakoch z dvoch (možno troch) ovládacích prvkov ...

- prvý je spúšť... pod spúšťou sa dá otáčaním v dvoch polohách prepínať medzi voľbou R a voľbou bez označenia ... voľba R je naľavo, voľba bez označenia je napravo, pri prevínači filmu...
Všimol som si, že ak je ovládač prepnutý na voľbu R - pri prevínaní sa iba natiahne spúšť ale film sa neprevinie...
Predpokladám že je to funkcia prelínania snímkov - funkcia ktorá mi umožní nasnímať 2 a viac záberov na jedno políčko... chápem to správne?

- druhý záhadný prvok o ktorom netuším na čo slúži sa nachádza pod voľbou času expozície... je to tiež ovládač dvoch polôh... prepnuté smerom dozadu je na polohe X a prepnuté smerom dopredu je na polohe MF ...
Na čo to slúži?

No a napokon tretí ovládač je nastavovanie DIN/ASA a expozimeter ... princíp chápem, ale netuším podľa ktorej rysky sa mám riadiť, netuším ako to čítať, ako správne nastaviť, aby mi expozimeter ukazoval správne hodnoty...

Mohol by mi niekto, kto sa v tom vyzná, prosím poradiť?

Ďakujem
 
FilipMino
2013-01-07 23:14:38+01
príspevok od: timton
zdravim,
da sa na Zenite EM nastavit aj nizsi cas ako 30?
pozeral som aj navod nevidel som to tam, aj ked angl. nieje moja silna stranka...
dakujem za odpoved.
nie, ostáva už len B ,,bulb"
 
timton
2013-01-07 23:18:20+01
príspevok od: FilipMino
nie, ostáva už len B ,,bulb"
hmm, myslel som si... skoda
dakujem
 
keko
2013-01-07 23:28:24+01
Pod volicom casov sa na R prepina ked ides zvinut film, teda na odblokovanie "zubateho" unasaca v tele aparatu.
MF je synchronizacia pre bleskovku (asi sa uz nestretnes) a X pre synchronizaciu s normalnym bleskom s vybojkou. Samozrejme treba dat cas na 1/30 alebo dlhsi.
 
keko
2013-01-07 23:33:03+01
Ak je expozimeter funkcny, potom by sa mala vychylovat v okienku rucicka. No a otocnym koleckom krutis dovtedy, kum sa ina rucicka (taka s ockom ako na ihle) neprekryje s tou z expozimetra. Kedze na otocnom koliesku su casy a na volici citlivosti su clony (alebo naopak) potom je vhodna ktorakolvek kombinacia casu a clony, co su oproti sebe.
Na volici citlivosti su DIN a GOST. GOST je uplne ina miera ako ASA, preto sa riad stupnami DIN.
 
total empty
2013-01-08 00:44:53+01
príspevok od: timton
hmm, myslel som si... skoda
dakujem
30 je aj čisto na blesk, ale musíš sa potom riadiť tabuľkou na blesku akú clonu dať pri akom filme - 100,200,400,... resp. v DIN 15,17,19,21,24,.. (aké sa teraz ešte dajú kupiť nevie)m. .a samozrejme brať do úvahy aj metre-v zdialenosť objektu,aj podľa toho sa cloní.Exaktné blesky dokázali urobiť na Zenitoch dobré foto aj na 20 metrov v úpnej tme. Na inom čase by ti exponovalo len polovicu obrázku,štvrtinu atď.
Clony by si mal mať od 2 po16 čas až po 1/500s
B je riešené tak,že pokiaľ držíš stisnuté tak je otvoreny,pustiš a docvakne.Takže treba počítať sekundy-alebo merať. Rieši sa to asi cez dialkovú spušť a foťak na statíve.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()