Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Mám starý FED 3, čo ďalej?

laki
2011-10-10 22:18:54+02
Cez víkend som doma narazil na otcov starý FED 3b a po prečítaní miestnych článkov o fotení na film a o čiernobielej fotografii som dostal hroznú chuť pustiť sa do fotografovania.

Mojou otázkou je, čo všetko budem k svojmu novému koníčku potrebovať. Momentálne som na internáte, na víkend sa ale chystám opäť domov, rád by som sa dovtedy dostatočne pripravil a cez víkend už skúsil čosi vyfotiť.

Mám v pláne kúpiť si nejaký film, budem potrebovať ešte niečo? A čo s filmom po fotení? Vyvolať vo fotolabe, zriadiť si vlastnú komoru (v tomto štádiu si na takýto razantný krok veľmi netrúfam) alebo existuje nejaká možnosť fotografie zdigitalizovať?

Nedigitálny fotoaparát som v ruke držal naposledy asi ako 5-ročný, takže v tejto problematike by sa mi skutočne zíšla rada, pomoc. Aj internet som už dnes prehľadal, prečítal mnoho článkov a diskusií a snažím sa zorientovať, ale dnes už toho na mňa bolo veľa, takže nejaká polopatistické usmernenie by mi dosť pomohlo.

A ešte čo sa filmov týka, aký by ste mi odporučili? V článku o čiernobielom filme sa začiatočníkom odporúča Fomopan 100 Classic, Fomapan 400 Action alebo Ilford XP2 Super. Mám vyberať z týchto, z nejakých iných, alebo je to zatiaľ celkom jedno?
 
jozzzo
2011-10-10 22:44:19+02
v prvom rade si otvor zadnu stranu fotaku a vyskusaj si ci ti funguje zavierka pri vsetkych casoch a ci aspon priblizne pri dlhsom ide dlhsie a pri kratsom kratsie
takisto ci funguje clona, previjanie filmu, ak nieco z toho nefunguje nedavaj tam film

ak tam das film, na zaciatok ti bohate staci nejaky ten fomapan

ak nevies ako ostrit s tymto fotakom hladaj v googli
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-10 22:50:43+02
Neviem, ci zrovna tato ruska napodobnenina Leica, je idealny fotak na zaciatok ucenia sa fotenia na film. Kup si Mrakticu MTL 3/5 a toto si daj vedla televizora ako ozdobu.
 
laki
2011-10-10 22:56:34+02
príspevok od: jozzzo
v prvom rade si otvor zadnu stranu fotaku a vyskusaj si ci ti funguje zavierka pri vsetkych casoch a ci aspon priblizne pri dlhsom ide dlhsie a pri kratsom kratsie
takisto ci funguje clona, previjanie filmu, ak nieco z toho nefunguje nedavaj tam film

ak tam das film, na zaciatok ti bohate staci nejaky ten fomapan

ak nevies ako ostrit s tymto fotakom hladaj v googli
Foťák je doma, ja však nie som, takže kontrola bude musieť pár dní počkať… Ďakujem ale za odpoveď, aspoň sa mám od čoho odpichnúť.

A to ostrenie som si už tak nejak pozisťoval, hlavne dúfam, že foťák bude fotiť.
 
laki
2011-10-10 23:01:32+02
príspevok od: Karol Srnec
Neviem, ci zrovna tato ruska napodobnenina Leica, je idealny fotak na zaciatok ucenia sa fotenia na film. Kup si Mrakticu MTL 3/5 a toto si daj vedla televizora ako ozdobu.
Keďže som analógové fotenie ešte fakt neskúšal, nerád by som investovaldo niečoho, čo možno po mesiaci odložím do skrine a už nevytiahnem. Ten FED mám k dispozícii a zadarmo, skúsim to s ním a ak ma fotenie bude baviť neprestane, určite vyskúšam niečo lepšie. Vďaka teda za tip, tie Praktiky budem sledovať už teraz.
 
keko
2011-10-10 23:04:37+02
Nie vedla televizora, lebo tam sa prasi, ale do vitrinky...
Je vela veci, co Rusy dokazu: poslat do vesmiru cloveka, mat najvacsiu blchu na svete, ukradnut akukolvek technologiu, ale je jedna vec, ktoru nedokazu - vyrobit nieco poriadne. A to je aj pripad FED-u. Ono by to nejako fungovalo a urcite by zdatny fotograf obisiel nedostatky, ako su ztuhnuta vazelina a zapraseny a plesnivy objektiv, ale urcite to nie je nieco pre zaciatocnika.
Film urcite taky, co ti niekto vyvola, XP2 sa da vyvolat do 15 min, s fotografiami do hodiny, CD zdarma... Ak ta to chyti, tak klub a kazde narodeniby a Vianoce pekny darcek ...
 
bolek
2011-10-11 11:41:49+02
Nikam ho neodkladaj, ale vyskúšaj. Nebudeš to mať vôbec ľahké, lebo ide o plný manuál, tak že budeš potrebovať expozimeter, alebo aspoň tabuľky. Ak nemáš tmavú komoru a nebudeš volať filmy sám, ostáva ti len zájsť niekde do labu a kúpiť BW kinofilm ktorý vedia spracovať aj vo fotolaboch. Problém môžeš mať možno pri exponovaní v tom, že ide len o ISO400 a za slnečného počasia sa s rýchlosťou uzávierky 1/500 na FEDe asi nepohodneš.
Držím palec.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-11 11:49:56+02
príspevok od: bolek
Nikam ho neodkladaj, ale vyskúšaj. Nebudeš to mať vôbec ľahké, lebo ide o plný manuál, tak že budeš potrebovať expozimeter, alebo aspoň tabuľky. Ak nemáš tmavú komoru a nebudeš volať filmy sám, ostáva ti len zájsť niekde do labu a kúpiť BW kinofilm ktorý vedia spracovať aj vo fotolaboch. Problém môžeš mať možno pri exponovaní v tom, že ide len o ISO400 a za slnečného počasia sa s rýchlosťou uzávierky 1/500 na FEDe asi nepohodneš.
Držím palec.
Najprv by trebalo 30 rokov nepouzivany fotak pretestovat v servise. Inak tam moze dat film a z neho nic nevylezie. Skutocne si nemyslim, ze by mal byt FED startovaci model. Aj obycajna Minolta HiMatic F je omnoho vhodnejsia.
 
vikee
2011-10-11 12:09:08+02
Moj prvy flmovy bol tiez FED, ale zaklady som mal zvladnute, vyfotil som s tym 2 filmy a odvtedy lezi v skrini. Ten fotak ma svoj vek a ma aj dost mechanickych problemov.
Po digitale som bol sklamany z vystupu (film+scan), ale po dlhsom case sa mi tie fotky pozdavaju, na film som neprestal fotit, len inymi strojmi.
Kup si film, co ti vyvolaju do hodiny, farebny je lacnejsi. Uz tolko slnka nesvieti, takze kup iso 200/400.
A namiesto expozimetra skus Sunny 16 rule: http://en.wikipedia.org/wiki/Sunny_16_rule alebo inde. Pripadne aplikaciu do mobilu. nech sa dari.
 
bolek
2011-10-11 14:28:39+02
príspevok od: Karol Srnec
Najprv by trebalo 30 rokov nepouzivany fotak pretestovat v servise. Inak tam moze dat film a z neho nic nevylezie. Skutocne si nemyslim, ze by mal byt FED startovaci model. Aj obycajna Minolta HiMatic F je omnoho vhodnejsia.
Karol, predpokladal som, že ten fotoaparát aspoň laicky skontroluje ako to písal jozzzo hore. Nepísal som, že je to super model alebo ideálny pre začiatok , ale ak je zvedavý čo mu z neho vylezie, je lepšie a asi lacnejšie kúpiť film za cca 4 eurá + vyvolanie a napálenie na CD nejaké 2,5 eurá, ako dávať na servis. Bral som to tak že ho má doma a je zvedavý.
Keby si objavil v otcovej garáži staručkú Oktáviu nechcel by si ju skúsiť naštartovať aj keď by si mal pred domom SuperB?
 
laki
2011-10-11 23:42:06+02
V prvom rade ďakujem za všetky reakcie, ďalej by som rád povedal, že mi ide hlavne o to vyskúšať si fotenie analógom. Ten FED nám doma stojí nepoužívaný nejakých 10-15 rokov, tak sa mi v hlave usadila myšlienka, že by som ho vyskúšal a otestoval si, či by ma bavilo fotenie. Prostá zvedavosť, ktorú ukojím vyfotením jedného filmu. Potom uvidím, či sa mi chce investovať viac než len na film a jeho vyvolanie. bolkovo záverečné prirovnanie celkom výstižne popisuje moju situáciu, aj keď z vašich reakcií mám pocit, že namiesto Oktávie mám v garáži Favorita

Ďakujem ale za všetky rady, ak bude fotoaparát schopný fotenia, kúpim film, vyfotím a vyvolám ho a potom sa sem prípadne vrátim, naštudujem si teóriu a zoženiem lepšie vybavenie.
 
keko
2011-10-12 00:07:14+02
príspevok od: bolek
Karol, predpokladal som, že ten fotoaparát aspoň laicky skontroluje ako to písal jozzzo hore. Nepísal som, že je to super model alebo ideálny pre začiatok , ale ak je zvedavý čo mu z neho vylezie, je lepšie a asi lacnejšie kúpiť film za cca 4 eurá + vyvolanie a napálenie na CD nejaké 2,5 eurá, ako dávať na servis. Bral som to tak že ho má doma a je zvedavý.
Keby si objavil v otcovej garáži staručkú Oktáviu nechcel by si ju skúsiť naštartovať aj keď by si mal pred domom SuperB?
Ked budes mat doma starucku oktaviu so zakusnutym moorom, tazko si ju skusis nastartovat, nie to este ziskat vztah k jazdeniu s veteranom. Dajte slusnym aparatom fesakovi sancu dosiahnut vysledok, aky nikdy digitalom mat nebude. Toto by som povazoval za slusne vychodisko pre rozhodovanie "film ano, alebo nie".
 
bolek
2011-10-12 08:42:07+02
príspevok od: keko
Ked budes mat doma starucku oktaviu so zakusnutym moorom, tazko si ju skusis nastartovat, nie to este ziskat vztah k jazdeniu s veteranom. Dajte slusnym aparatom fesakovi sancu dosiahnut vysledok, aky nikdy digitalom mat nebude. Toto by som povazoval za slusne vychodisko pre rozhodovanie "film ano, alebo nie".
Ešte raz zopakujem, že súhlasím aj s Karolom ak s tebou. Sú oveľa lepšie a vhodnejšie kinofilmové aparáty na začiatok a dajú sa zohnať za pár peňazí. No chlapec sa pýta : "Mám starý FED 3, čo ďalej?" Ja som si tiež radšej zaobstaral Pentax Super Program a nenapadlo by ma začínať s FEDˇ-om , ale keby som ho našiel doma a bol by použiteľný tak by som to skúsil.
 
keko
2011-10-12 17:46:43+02
príspevok od: bolek
Ešte raz zopakujem, že súhlasím aj s Karolom ak s tebou. Sú oveľa lepšie a vhodnejšie kinofilmové aparáty na začiatok a dajú sa zohnať za pár peňazí. No chlapec sa pýta : "Mám starý FED 3, čo ďalej?" Ja som si tiež radšej zaobstaral Pentax Super Program a nenapadlo by ma začínať s FEDˇ-om , ale keby som ho našiel doma a bol by použiteľný tak by som to skúsil.
Ty ano, ale ty sa nepytas. Obaja sme len prejudikovali vysledok, a vychadza mi z toho, z neho filmista tym padom nebude...
A nepaprc sa ak ex-premierka.
 
blackberry
2011-12-29 12:38:12+01
ja som si dneska tento fotoaparát kúpila ...aj ked teraz neviem čo s ním dalej
 
Buciak
2011-12-29 15:53:21+01
a ma niekto skusenosti s nemeckou Exou 1a ? sorry, ze som sa vrkradol do vlakna
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-29 16:05:39+01
príspevok od: Buciak
a ma niekto skusenosti s nemeckou Exou 1a ? sorry, ze som sa vrkradol do vlakna
Predchodca modernejsich fotakov Praktica. Cize stary model, foti tak dobre, ako dobry je objektiv. Opat otazka, preco sa nim trapit, ked za babku su omnoho lepsie ovladtelne modely.

Rad by som vedel, ci zakladatel vlakna dal do toho Fedu aspon fil. Ci sa mu to podarilo. Ma to jednu zaludnost, kto o nej nevie, nasadi film na 50-ty pokus.
 
Buciak
2011-12-29 16:13:38+01
príspevok od: Karol Srnec
Predchodca modernejsich fotakov Praktica. Cize stary model, foti tak dobre, ako dobry je objektiv. Opat otazka, preco sa nim trapit, ked za babku su omnoho lepsie ovladtelne modely.

Rad by som vedel, ci zakladatel vlakna dal do toho Fedu aspon fil. Ci sa mu to podarilo. Ma to jednu zaludnost, kto o nej nevie, nasadi film na 50-ty pokus.
Tak investicia bola minimalna - 25 € s objektivom zeiss jena 50, 3.5 . Tiez som mal problem s nasadenim filmu koli tomu, ze som ho nemohol vlozit do tej medzierky vo zvitku. Ta bola umiestnena presne v strede a navyse bola prilis uzka nato aby mi tam ten zuzeny koniec filmu zapasoval. Dik za info.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-29 16:22:17+01
príspevok od: Buciak
Tak investicia bola minimalna - 25 € s objektivom zeiss jena 50, 3.5 . Tiez som mal problem s nasadenim filmu koli tomu, ze som ho nemohol vlozit do tej medzierky vo zvitku. Ta bola umiestnena presne v strede a navyse bola prilis uzka nato aby mi tam ten zuzeny koniec filmu zapasoval. Dik za info.
Fed je okopcena Leica. Koniec filmu musi byt specialne upraveny na dlhy "sliz". K Leicam je dodavana kovova sablona, podla ktorej sa film zastrihava.

http://jay.fedka.com/index_files/Page345.htm
 
Buciak
2011-12-29 16:42:14+01
príspevok od: Karol Srnec
Fed je okopcena Leica. Koniec filmu musi byt specialne upraveny na dlhy "sliz". K Leicam je dodavana kovova sablona, podla ktorej sa film zastrihava.

http://jay.fedka.com/index_files/Page345.htm
..hmm zaujimave, ja som to vzal z druheho konca a upravil som cievku namiesto filmu
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()