Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ako správne ostriť?

dramatiq
dramatiq 2008-09-30 10:32:36+02
Dobry den páni.. Asi je to dost elementarna vec ale chcel by som sa predsalen spytat ako vy v praxi ostrite - - Ja "zazoomojem" na objekt, zaostrim, "odzoomojem" a stlacim do plna. Vacsinou to funguje spravne ale niekedy sa stane najma ak fotim do 3 metrov ze rovina ostrosti je posunuta o par cm dozadu/dopredu (samozrejme cim mensia clona tym viac je to vidno). Asi je to aj vec konkretneho objektivu - opravte ma ak sa mylim vdaka!
 
roadrebel66
2008-10-01 13:03:15+02
Ja som si zaostril na výpis z účtu a všetko som mal okamžite neostré :))
 
quintes
2008-10-01 18:39:12+02
trosku som sa potrapil a tu su vysledky:
AF nastaveny len stredovy, spust stlacena do polovice, posun ohniska zo 17mm na 50 mm (Tamron 17-50 f2.8) a cvak...
 
quintes
2008-10-01 18:40:28+02
dalej:
to iste, posun ohniska opacny, z 50mm na 17, vyrez z fotky (objektiv samo ten isty, clona f 8.0, ISO 100,cas cca 2s)
 
quintes
2008-10-01 18:41:51+02
efekt vytvoreny pri expozicii cca 2s, clona f8.0,ISO 100.. ohnisko posunute z 50mm na cca 30mm, plynuly posun...
 
quintes
2008-10-01 18:43:09+02
a zlate cislo :))
clona f6.3, cas 1s,prudky posun z 50mm na 17mm
 
quintes
2008-10-01 18:45:15+02
podotykam, ze ak by som mal fakt stabilne ulozeny fotak, tak sa s tym da kludne pohrat, rychlost posunu,ex.cas, ´zaseknutie´ ohniska na urcity cas (v milisek) a pod... a az budem bohaty, tak este vyskusam nieco aby som pri zoomovani posuval fotak od/k objektu :)
 
WildSammy
2008-11-04 23:30:37+01
Sposob zaostrit so zazoomovanym objektivom a potom spatne odzoomovat na potrebnu vzdialenost sa odporuca ak fotoaparat nevie spravne ostrit na kratsom ohnisku a vykazuje Backfocus alebo Frontfocus. Kazdopadne nie vzdy je to efektivne. Zalezi od toho ake skreslenie ma dany objektiv pri akom ohnisku. Sirokace maju vacsinou sudkovite a tele-objektivy pri najdlhsej vzdialenosti maju zase opak sudkoviteho skreslenia(nenapadne ma teraz odborne pomenovanie). Preto je vhodne vediet, kde ma dany objektiv toto skreslenie najmensie v akom rozsahu, na nom zazoomovat a potom prezoomovat bud vpred alebo vzad. Rovina zaostrenia ak sa nepohne fotograf alebo subjekt by mala ostat presna. Aspon z logiky to vypliva, ale realita moze byt ina. Zalezi aj od clony, ale pri nizsich clonach sa nepresnost v ostreni prejavi viac ak je frontfocus a backfocus clona moc neovplivni a ten je viditelny hned.
 
JC photographer
2008-11-05 16:58:31+01
Plny suhlas s Karolom.

Jednoznacne spravny postup, takmer bez vynimiek je:
1. nastavim ohniskovu vzdialenost /zoomujem/
2. zaostrim
3. exponujem

Objektivom /alebo pri astronomickych dalekohladoch okularom/, ktore nemusime preostrovat po zmene ohniskovej vzdialenosti /zoomovani/ sa hovori PARFOKALNE. Takmer vsetky fotoobjektivy tuto vlastnost nemaju, pretoze zoomovanim sa menia vzdialenosti medzi optickymi clenmi.

Viac v diskusnom fore DPReview.com:

http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1030&message=29349493&changemode=1
 
dramatiq
2008-11-06 08:52:43+01
no takze konecne mam cas sa k tomuto vyjadrit - problem ktory som mal bol presne ten ktory spominaju v tom teste v uplne poslednom prispevku vo fore na ktore si dal link citujem:

::: For most wide angle images, there is enough depth of
field that the mis-focus is not noticed. If we are shooting
at f13, it doesn´t really matter if the focus is off by a foot or two.

!!! But the truth is, these lenses do not focus accurately at the
wide end. If you are shooting wide open at something close,
then the focus technic above will give sharper photos.

In general, autofocus is not all that accurate. :::

v praxi to mam niekolko sto krat otestovane a inym postupom jednoducho nemam istotu ze mam dobre zaostrene (jedine ak fotim cez LV s 10x priblizenim) totiz moj olympus ma mizerne maly hladacik a tento ´misfocus´ jednoducho nemam sancu vidiet .. a jedna sa teda najma o zabery na najsirsom uhle! a o objekty ktore su od 2m - nekonecno .. takze v praxi to robim tak ze zazoomojem priblizne na bod ktory by mal byt uz v rovine ostrosti odzoomojem a prip skusim ostrit este raz (na 90% sa AF nehne vobec).. }a dik za terminus parfokalne (zaujimalo by ma ci to niekto vobec robi)
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()