Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Upraviť či neupraviť ?!

zajfa
2008-11-13 09:12:07+01
Na škole nám často prizvukovali, že fotka ako taká musí byť použiteľná bez akejkoľvek upravy. No na druhej strane, na webe pre ktorý robím mi hovoril že úprava fotky tvorí 50 % jej kvality.. Čo vy na to ?..
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2008-11-13 09:44:57+01
Jednoducha odpoved (cudujem sa ze vam to na skole nepovedali :))...

ZALEZI NA UCELE POUZITIA!


 
slavmiro
2008-11-13 09:54:52+01
suhlasim, a to je aj moje kredo, priniest uz z terenu velmi dobre az vyborne foto. To sa da potom kvalitnym post-procesom posunut este vyzsie. A je to aj ovela efektivnejsie. Poznam autora co foti 2 hodiny modelku v atelieri a potom stravi az 5! hodin nad upravou jednej foto zo serie, aby skorigoval zle svetlo, tiene a dalsie nedostatky na scene a objekte.
Stara ludova mudrost hovori, prepitujem: /z hovna bic neupleties/ :)
 
2008-11-13 09:58:55+01
no, ja mam pocit, ze hlavne v politike to hovno na pletenie pouzivaju casto a radi :-D :-D :-D

upravy? ano, ale tak, aby ´dorobili´, nie ´urobili´ fotku ;)
 
zajfa
2008-11-13 10:03:00+01
príspevok od: slavmiro
suhlasim, a to je aj moje kredo, priniest uz z terenu velmi dobre az vyborne foto. To sa da potom kvalitnym post-procesom posunut este vyzsie. A je to aj ovela efektivnejsie. Poznam autora co foti 2 hodiny modelku v atelieri a potom stravi az 5! hodin nad upravou jednej foto zo serie, aby skorigoval zle svetlo, tiene a dalsie nedostatky na scene a objekte.
Stara ludova mudrost hovori, prepitujem: /z hovna bic neupleties/ :)
Dobre si to nazval, že poznáš ´autora´, lebo podľa mňa sa takýto človek nemôže nazvať fotografom... :)
 
Floyd
2008-11-13 10:06:52+01
Ja len takú vytrhnutú parafrázu z úvahy pána Lasicu, z relácie Ktosi je za dverami s Jarom Filipom. Úvaha: ´maliar, keď maľuje obraz, pravda, tak ten obraz by sa mal podobať čo najviac na originál. Zatiaľ čo skladateľ, keď komponuje hudbu, však, tak tá skladba by sa nemala príliš podobať na originál. Tak ja hádam len toľko v tej úvahe...´

Kto poznal úryvok, možno sa pobavil, kto nie, tak nie. Ale prečo som to vlastne napísal? Predpokladám totiž, že diskusia, ktorá tu nastane, ak nastane, bude zrejme pripomínať úvahu pána Lasicu...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-13 10:26:08+01
Su fotografie, ktore upravu nepotrebuju. Su take, ktore by bez uprav neboli tak fantasticke ako su. Napr. Helmut Newton ma svojho vyskoleneho laboranta, ktory mu vyvolaval zvacseniny. Fotografie vyvolaval aj niekolkokrat s maskovanim, vykrivanim..., Helmut mu k tomu robil na fotky poznamky a robil ich do vtedy az nemol maestro spokojny. Dnes je viac fotografov ako kedykolvek predtym, maju spickovu techniku a mnohy vedia aj vyborne fotit, niekedy prave postprocesing rozhodne o tom, ktory autor bude uspesnejsi.
Suhlasim s tym, ze kvalitna praca pri snimani je velmi dolezita a postprocesing by nemal zachranovat chyby fotografa ale napr. limity techniky (dynamicky rozsah, prenos farieb a kontrastu) alebo odstrániť z fotografie rušivé objekty (droty, špina...). V prípade reklamnej a modelingovej fotografie su velke upravy takmer nevyhnutne. Vzdy je to urcite balancovanie medzi tym, co je a co nieje tolerovatelne. Ak by sme striktne dodrziavali fotografie bez uprav, nemali by sme tu take zanre ako je kolaz, kombinovane techniky, solarizacia... Ved napriklad CB fotografia o svojej podstate je nerealne zobrazenie sveta (okrem farboslepych a psov). Niekedy mi to pripada ako buzerovat Salvadora Daliho za to ze nemaloval realitu.
 
slavmiro
2008-11-13 10:29:42+01
netreba to brat az tak dramaticky, kazdy sa ucime. A fotograf-autor moze byt dobry ci zly, zaciatocnik ci pokrocily.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()