Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Názov fotografie

Rafaello
Rafaello 2013-04-17 10:39:50+02
Milí EPHOŤÁCI!

Rád by som sa podelil s mojou skúsenosťou a prečítal si Vaše názory k problematike názvov fotografie. Začiatkom týždňa, na vyhodnotení okresného kola AMFO, som sa dostal pri rozbore mojich fotografií "odbornou porotou" do menšej potýčky. Nevedeli prísť na istý jav na mojej fotografii, nakoniec som sa dozvedel, že ani nevideli názov. Hodnotili len tak, od oka. Neskôr sa mi snažili vtlačiť do hlavy, že názov je len také nič.

Nemáte pocit, že názov a fotografia sú jedno? Nie je fotografia bez názvu ako človek bez duše?
 
vd
2013-04-17 12:36:13+02
nazov mozes dat comukolvek. napr. svojmu autu alebo telefonu. pseudofilozofovanie o nicom....ako by povedal Karo S., zbytocne zaplnanie weboveho priestoru.. hlavne ze stopol moje vlakno o sutazi...je to jasne Karol, ked zaplatia, tak uverejnite aj hovno....
 
brki
2013-04-17 13:10:52+02
nemyslím si, že je to až tak úplne zbytočná otázka. Je tu plno oveľa zbytočnejších tém. Keď si prejdem galériu ephota, názov málokedy vystihuje fotografiu, veľmi často cítiť, že autor sa s názvom natrápil a vyznieva umelo, nasilu. Ďalší veľmi častý prípad je, keď autor priemernej alebo podpriemernej fotky sa snaží až príliš poetickým a "duchaplným" názvom vylepšiť fotku. Tým vlastne dáva najavo, že sám cíti, že fotka sama osebe až taká svetoborná nie je a symbióza fotky a názvu vyznieva ako paródia. Teda autor dosiahne opak ako chcel. Nazvať dobre fotku je hádam ťažšie, ako spraviť dobrú fotku. Okrem toho som presvedčený, že dobrá fotografia rozpráva sama a názov by bol len barličkou, často degradujúcou. Niekedy mám dokonca pocit že ma autor podceňuje, keď v názve popisuje to, čo je na fotke. Je to podobné, ako keď si na EPG v televízori chcem pozrieť informácie o filme a poskytovatelia informácie mi ponúknu celý obsah. Sám mám s názvom fotografií problém, lebo je to činnosť na hrane. Buď sa so samotnou fotkou zladí, alebo ju zdegraduje. Medzitým je veľmi ostrá hranica. Som zástancom názoru, že názov nie je nevyhnutný. Fotka buď rozpráva sama, alebo jej žiadny názov nepomôže.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-04-17 13:13:13+02
príspevok od: brki
nemyslím si, že je to až tak úplne zbytočná otázka. Je tu plno oveľa zbytočnejších tém. Keď si prejdem galériu ephota, názov málokedy vystihuje fotografiu, veľmi často cítiť, že autor sa s názvom natrápil a vyznieva umelo, nasilu. Ďalší veľmi častý prípad je, keď autor priemernej alebo podpriemernej fotky sa snaží až príliš poetickým a "duchaplným" názvom vylepšiť fotku. Tým vlastne dáva najavo, že sám cíti, že fotka sama osebe až taká svetoborná nie je a symbióza fotky a názvu vyznieva ako paródia. Teda autor dosiahne opak ako chcel. Nazvať dobre fotku je hádam ťažšie, ako spraviť dobrú fotku. Okrem toho som presvedčený, že dobrá fotografia rozpráva sama a názov by bol len barličkou, často degradujúcou. Niekedy mám dokonca pocit že ma autor podceňuje, keď v názve popisuje to, čo je na fotke. Je to podobné, ako keď si na EPG v televízori chcem pozrieť informácie o filme a poskytovatelia informácie mi ponúknu celý obsah. Sám mám s názvom fotografií problém, lebo je to činnosť na hrane. Buď sa so samotnou fotkou zladí, alebo ju zdegraduje. Medzitým je veľmi ostrá hranica. Som zástancom názoru, že názov nie je nevyhnutný. Fotka buď rozpráva sama, alebo jej žiadny názov nepomôže.
Veru najma fotky z X100 nepotrebuju ziadny nazov
 
brki
2013-04-17 13:18:59+02
príspevok od: Karol Srnec
Veru najma fotky z X100 nepotrebuju ziadny nazov
...Karol, až s ixstovkou niečo odfotím, čo by som chcel dať na kritiku, just pripojím nejaký infantilný názov
 
brki
2013-04-17 13:22:22+02
príspevok od: istvic
fotografii som nedal nazov ani nepamatam,pokladam to za zavadzanie ,navadzanie ,napovedu alebo podcenovanie divaka..nechavam na jeho usudku a postrehu ..fotografia ma rozpravat sama

pochopim este , popis miesta kde bola odfotena ,na akej akcii,pripadne nazov celej serie fotografii
súhlasím
 
total empty
2013-04-17 13:40:24+02
Šak tu šupni tú fotku aj z názvom,nech vidíme čo za porotu ste tam mali,alebo čo za fotky robíš.
 
ujosajner
2013-04-17 15:36:54+02
osobne suhlasim s brkim - Som zástancom názoru, že názov nie je nevyhnutný. Fotka buď rozpráva sama, alebo jej žiadny názov nepomôže.
a dost ma hneva, ze ked chcem niekam pridat fotku do galerie, tak ma system bez zadania nazvu nepusti.
 
seifi
2013-04-17 16:42:35+02
niekedy dobrý názov dá fotografii iný rozmer, niekde ju pravda doslova zabije
 
Rafaello
2013-04-17 20:25:59+02
tuto je inkriminovaná fotografia

názov: Pretože ráno robí deň
 
wmatko
2013-04-17 20:42:06+02
príspevok od: Rafaello
tuto je inkriminovaná fotografia

názov: Pretože ráno robí deň
preboha.. nejak jej nechuti ci co.. ci?
 
kevin
2013-04-17 20:46:02+02
myslim, ze k tejto fotke sa nazov hodi (ale kto pozna Granko nan pride aj sam )
 
Marcel Rebro
2013-04-17 20:48:20+02
príspevok od: wmatko
preboha.. nejak jej nechuti ci co.. ci?
U mna to evokuje situaciu, ked jej prave manzel povedal ze ich dcera je nemanzelska ...
 
total empty
2013-04-17 21:14:35+02
príspevok od: Rafaello
tuto je inkriminovaná fotografia

názov: Pretože ráno robí deň
Technicky to sice pekne zvládaš,ale celkovo fotka pôsobí tuctovo,stredové kompo a orez tiež nieje šťastný, a názov, keby to bola reklama trebars na kakauko,azda by aj mohol byť,ale je to už starý otrepaný slogan.
Porota rozhodla správne, neviem,či si prvýkrát na AMFO, ale na krajskom kole to už má gradi,čo sa týka konkurencie, a získať medailu na celoštátnom je úspech.
Takže nezúfaj a dobré svetlo do budúcna.
 
Rafaello
2013-04-18 13:30:29+02
príspevok od: total empty
Technicky to sice pekne zvládaš,ale celkovo fotka pôsobí tuctovo,stredové kompo a orez tiež nieje šťastný, a názov, keby to bola reklama trebars na kakauko,azda by aj mohol byť,ale je to už starý otrepaný slogan.
Porota rozhodla správne, neviem,či si prvýkrát na AMFO, ale na krajskom kole to už má gradi,čo sa týka konkurencie, a získať medailu na celoštátnom je úspech.
Takže nezúfaj a dobré svetlo do budúcna.
ďakujem na AMFE som už bol viackrát. Napr. minulého roku som na okrese s jednou fotkou nezískal nič, no kraji som za tú istú vyhral 2. miesto

 
Neschopko
2013-04-18 14:03:04+02
príspevok od: Rafaello
tuto je inkriminovaná fotografia

názov: Pretože ráno robí deň
Fotku si nedovolím hodnotiť, no o tom nie je ani toto vlákno. Ak mám napísať svoj skromný neodborný názor, tak mne sa tam ten názov nehodí. Pri tom názve by som čakal skôr nejakú strapatú nenalíčenú slečnu a nie takto pekne upravenú
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-04-18 14:16:21+02
príspevok od: Rafaello
ďakujem na AMFE som už bol viackrát. Napr. minulého roku som na okrese s jednou fotkou nezískal nič, no kraji som za tú istú vyhral 2. miesto

to nie je dôležité, daj tie isté fotografie inej porote a je ľahko možné že vyberie iné fotografie.
 
Cyril
2013-04-18 14:41:03+02
príspevok od: istvic
fotografii som nedal nazov ani nepamatam,pokladam to za zavadzanie ,navadzanie ,napovedu alebo podcenovanie divaka..nechavam na jeho usudku a postrehu ..fotografia ma rozpravat sama

pochopim este , popis miesta kde bola odfotena ,na akej akcii,pripadne nazov celej serie fotografii
Suhlas, i ked niekedy su vynimky.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-04-18 15:26:16+02
príspevok od: Cyril
Suhlas, i ked niekedy su vynimky.
ano su vyniumky,,abstraktna fotografia si plne zasluzi nazov,to je bez debaty,pripadne nejake montaze
 
total empty
2013-04-18 16:38:54+02
príspevok od: Rafaello
ďakujem na AMFE som už bol viackrát. Napr. minulého roku som na okrese s jednou fotkou nezískal nič, no kraji som za tú istú vyhral 2. miesto

Ale mal si ich vystavené a tie idú na kraj,a tam sa karty pomiešajú.Takže daj si pozor na kompo a tiež aby modelka nečumela jedným očkom do objektívu.
Na jednej strane sa porota vyzná vo fotografií,na druhej ide o ich subjektívny pocit,takže ber to z rezervou.
 
Fatty
2013-04-18 17:05:39+02
mne to stále nejako nedochádza...aký JAV tam mali zbadať alebo o čom vlastne hutoríš???
myslíš ten motív obšlahnutý z Granko reklamy? alebo aký?
nerozumiem tomu.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()