Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Zaciname 8)

2008-11-28 18:02:28+01
 
2008-11-28 18:10:41+01
Nazdar ludkovia 8)som zacinajuci fotograf z Ba, nieco uz mam za sebou teda niesom uplny amater, ale bol by som rad keby sa nasiel niekto odvazny, kto by ma ucil techniky fotenia 8) fakt by som bol dost rad, v mojom okoli nemam nikoho kto sa zaujima o fotografovanie teda nemam sa od koho priucit k remeslu 8) keby niekto predsa, daky ,,ucitel,, sa nasiel tak som z Ba ako som pisal 8)
 
2008-11-28 18:12:24+01
Zatial mam Kompakt CASIO EXILIM EX-Z9
 
2008-11-28 18:13:40+01
aku mas techniku a co sa chces ucit.
mas nejake portfolio? ak hej, daj ho niekde na net, nech sa pozrieme.
chces za ´ucenie´ platit, alebo aku protisluzbu vies poskytnut. to vies, kapitalizmus je tvrdy, kriza je financna, bratislava je komercna a fotografia je umenie. teda, aspon by malo byt ;)
 
2008-11-28 19:22:36+01
fotky dam do albumu na azete nick Werkin1 album foto heslo darex a chcem sa ucit snad vsetko od makra portretu abstraktu atd, co si predstavujes pod protisluzbou?
 
2008-11-28 20:56:15+01
Tak su tam ale jaksik blbol azet tak mi to tam nahadzalo vselijako..... bleee ale tak zhruba to tam je, tak ako?
 
javelin
2008-11-29 10:39:34+01
príspevok od:
fotky dam do albumu na azete nick Werkin1 album foto heslo darex a chcem sa ucit snad vsetko od makra portretu abstraktu atd, co si predstavujes pod protisluzbou?
Ak maš fotky na AZ , tak popros niekoho z AZ.....nechceš predsa odomna ,aby som sa kvoli tebe registroval alebo navštevoval stránku zabavy frustrovaných....
Zaves ich tu rad ti poradím....
 
javelin
2008-11-29 10:42:17+01
A ešte k tomu AZ:
Frustrácia (z lat. frustratio = klamanie) je vnútorný stav organizmu, ktorý vzniká, ak je nejaká dôležitá potreba síce vzbudená, no jej uspokojeniu sa kladie do cesty ťažko prekonateľná alebo neprekonateľná prekážka.

 
kiko24
2008-11-29 10:59:24+01
prosim vas mozte mi niekto zhodnotit moje foto mam ich tu len dve ale chcel by som vediet vas nazor
 
xerion
2008-12-14 22:55:33+01
je to dosť primitívna otázka,ale poradťe mi ako to je z clonov pri fotografovaní kedy je fotka najostrejšia? keď neberieme do úvahy čas ani statív zameriavame sa iba na clonu
 
WildSammy
2008-12-14 23:33:37+01
príspevok od: xerion
je to dosť primitívna otázka,ale poradťe mi ako to je z clonov pri fotografovaní kedy je fotka najostrejšia? keď neberieme do úvahy čas ani statív zameriavame sa iba na clonu
Kazdy objektiv ma svoj tzv. ´Sweet spot´ a je to bod, v ktorom je objektiv najostrejsi. Toto sa da vycitat z grafu MTF krivky daneho objektivu. Tento bod je zavisli nie len na clone, ale aj na ohnisku. Niektore fotaky dokazu MTF krivku z objektivu vycitat a dokazu potom clonu nastavovat tak, aby vysledok bol co najostrejsi. Vseobecne vsak plati(aj ked nie vzdy), ze objektiv je najostrejsi po pricloneni o jednu stopu od jeho zakladnej svetelnosti.
 
xerion
2008-12-15 00:10:01+01
takže by to mohlo fungovať tak že ked má svetelnosť 2,8 tak optimum bude 3,8 ?? a ku tej MTF krivke býva niekde pri objektíve?? alebo dajme tomu fotím šport ako ju najrýchlejšie dať na optimum??
 
2008-12-15 00:36:26+01
príspevok od: xerion
takže by to mohlo fungovať tak že ked má svetelnosť 2,8 tak optimum bude 3,8 ?? a ku tej MTF krivke býva niekde pri objektíve?? alebo dajme tomu fotím šport ako ju najrýchlejšie dať na optimum??
1 clona? :-D :-D :-D mozno tie najdrahsie objektivy. ale tie do 20tis, casto aj drahsie potrebuju 2-3 clony standardne.
 
WildSammy
2008-12-15 00:38:08+01
príspevok od: xerion
takže by to mohlo fungovať tak že ked má svetelnosť 2,8 tak optimum bude 3,8 ?? a ku tej MTF krivke býva niekde pri objektíve?? alebo dajme tomu fotím šport ako ju najrýchlejšie dať na optimum??
Jedna stopa znamena v praxi dvojnasobok povodnej hodnoty. Cize napr. ak mas svetelnost 2,8 potom treba priclonit 2,8*2 cize na 5,6. Tak isto je to aj s expoziciou. Napr. 1/500s je o jednu stopu kratsia expozicia ako 1/250s.

MTF krivka byva uvedena na strankach vyrobcu objektivu alebo aj pri roznych testoch objektivov. Napr. na stranke http://www.photozone.de/reviews

So sportovou fotografiou ja konkretne skusenosti nemam, takze sa k tomu neviem adekvatne vyjadrit ake su najlepsie nastavenia pre sport. Ja konkretne by som nastavil fotak na automatiku, cize rezim P, ISO na auto od 100 do 800 a nastavil by som kontinualne ostrenie na viacerobodov a sekvencne snimanie. Cize drzis spust a robi fotky do radu po sebe. Potom druha moznost je predostrit si na nejaky bod a ak tam sutaziaci pride, fotak rozpozna focus a exponuje alebo v pravom momente exponujes ty sam. Pripadne spravis seriu snimkov. Tak ale toto je len moja subjektivna teoria. Zalezi od vela faktorov ako su svetelne podmienky, druh sportu atd..
 
2008-12-15 00:39:49+01
príspevok od: xerion
takže by to mohlo fungovať tak že ked má svetelnosť 2,8 tak optimum bude 3,8 ?? a ku tej MTF krivke býva niekde pri objektíve?? alebo dajme tomu fotím šport ako ju najrýchlejšie dať na optimum??
tu niekto nevie, ako idu clony :-D
1, 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, ...
nebyva nikde, ona je bezdomovec :-D :-D :-D

ps: neprezivajte to tak moc :-D fot a neries, ci mas o 10% ostrejsie fotky na F8, ako na F5.6...
 
duroslav
2008-12-15 08:44:33+01
WildSammy: Ten termín ´stopa´, počujem to teraz prvý krát, zrejme si to nejako prebral z AJ, kde sa používa termín ´stop´. Pôvodne som si myslel podľa príkladu, že sa jedná o nejaké nové číslovanie, že jedna stopa = 2 clonové čísla (podľa príkladu 2,8 / 5,6), ale keď si písal, že zmena z 1/500s na 1/250s je tiež jedna stopa, tak som dospel k názoru, že si niekde v prepočtoch spravil chybu a treba spraviť trochu osvety :-)

Pod jedným clonovým číslom sa rozumie zmena množstva dopadajúceho svetla na dvojnásobok resp. na polovicu (podľa toho či odcloníš alebo pricloníš). Clonové čísla však podľa definície majú vzťah k priemeru a nie ploche, ktorá rastie s priemerom nie lineárne ale kvadraticky. Takže priclonenie z 2,8 na 5,6 je síce x2, ale to znamená že sa dvojnásobne zmenší priemer diery a tým pádom sa jej plocha zmenší na štvrtinu, takže je to zmena nie o jednu, ale o dve clony. Správne by malo byť:
2,8 -> 4 - priclonenie o jednu clonu
2,8 -> 5,6 - priclonenie o dve clony

 
2008-12-15 09:16:45+01
ps: som si myslel, ze ludia si kupuju zrkadlovky, aby nepouzivali P (P neznamena Profesional ;) :-D :-D :-D), ale aby sa naucili pouzivat A a Tv a ti lepsi aj M ;)
ale teoretik je z teba zaujimavy :-D
 
WildSammy
2008-12-15 09:43:09+01
Napisal som, ze sport nefotim a preto by som volil take nastavenie ako som uviedol. Samozrejme, ze sa da teoretizovat aj o inych nastavenia, ale nech sa radsej vyjadri niekto, kto foti sport :)
 
xerion
2008-12-15 12:21:50+01
ďakujem za odpoveď mám v tom trochu jasnejšie
 
xerion
2008-12-15 12:24:49+01
nikto nepovedal že fotí na automatikeDD takže podľa tohto je dobré nejaké 2 čísla pricloniť??? a radšej sa zamerať na správny expozičný čas??
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()