Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Volba farieb vo fotaku a v pocitaci.

miloshaaa
2008-12-27 19:59:23+01
Prosim poradte ako nastavujete farby vo fotaku a v pocitaci. Doteraz som stastny pouzival Adobe RGB .. zdalo sa mi lepsie, zivsie farby. Vzdy som vsak bol nestastny ked som dal fotky na picasu- az teraz som pochopil ze to bolo asi o tej farebnej skale :( tak isto som si chcel vytvorit knihu na blurbe a tiez som zistil ze iba sRGB. Som vazne nuteny pouzivat tuto skalu? Vsetky fotky pri prevode do nej su sedive :( ako mate teda nastaveny fotak? a ako program na upravu? co je najlepsie? dakujem za rady.
 
viator
2008-12-27 20:39:29+01
Nuž najlepšie je asi rešpektovať farebný priestor média, na ktorom budú fotky prezerané... Mne tiež nič iné nezostáva (alebo neviem o inom riešení).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-12-27 20:42:53+01
Nemam nastavene nic, fotim do RAW. Saturaciu, kontrast a ostrost nastavujem len kvoli nahladu na displeji. Jedine s cim pracujem je WB (hlavne kvoli nahladu) a ISO. Fotografie zasadne spracuvavam v RAWe, exportujem ich podla potreby. Pre dalsie upravy v PS 16-bit TIFF v Adobe RGB. Ak to davam na web alebo do minilabu, prevediem fotografiu do profilu sRGB a este doladim.
 
miloshaaa
2008-12-27 22:54:55+01
a ma teda adobe RGB vobec nejake vyuzitie? ja som doteraz vsetko robil v nom... a ked nahodou prepnem photoshop do sRGB tak som zufaly :( vsetko je sedive a nedokazem to priblizit tomu co to bolo predtym.
 
Fotograf77
2008-12-27 23:02:35+01
A preco ´prepinas´ Photoshop do sRGB?. .. AdobeRGB ma urcite vyznam pouzivat. . . oproti sRGB ma vacsi farebny rozsah, pri upravach tak menej degradujes farby. . . inak ja fotim tiez do RAWu a samozrejme ze pri konvertovani davam prednos AdobeRGB a aj v PS mam nastavene AdobeRGB. . . po ukonceni veskerych uprav a zmensenia, cize tesne pred ulozenim vyslednej fotky ktora ma is na web, prevediam na sRGB. . . a nevidim nic sedive, skor naopak, vo webovych prehliadacoch vidim farby praveze este sytejsie :-). . . ale nakolko pouzivam FF3 so zapnutym color managementom, vidim tak aj na webe fotku tak, ako som ju videl v PS :-)))))
 
Fotograf77
2008-12-27 23:03:38+01
príspevok od: miloshaaa
a ma teda adobe RGB vobec nejake vyuzitie? ja som doteraz vsetko robil v nom... a ked nahodou prepnem photoshop do sRGB tak som zufaly :( vsetko je sedive a nedokazem to priblizit tomu co to bolo predtym.
co myslis presne pod tym pojmom ze prepnes photoshop do sRGB?
 
dmedia
2008-12-28 00:14:15+01
Vzdy musis vediet co s tou fotkou budes robit po nafoteni, podla toho si nastavis i farebny priestor. Idealne je ked mas rovnake v PC i fotaku nastavenie. RAW pouzivam ked fotim nieco co neskor budem editovat v PC a prevediem to podla potreby naco to uzijem-polyrafia, web, minilab, toto je najpraktickejsie. Adobe RGB ma najvacsi vyznam ked to robis prevazne pre tlaciarov, sRGB ked ta fotka pojde hlavne na papier v minilabe, nepoznam lab kde si z toho robia tazku hlavu, ani nevedia, ze maju stroj nastaveny na sRGB. Preto ked napr. fotis nieco pre ludi tak jednoznacne to treba nacvakat do sRGB, lebo urcite budu chciet urobit z toho nejake fotky na papier, a budu ti zbytocne vyvolavat, ze tie farby su nejake cudne, pripadne si zvolis rezim RAW+JPG v sRGB, co je jedna z volieb na fotaku a mas poistku, ze ked daco zores tak si z Raw nieco zachranis. Inac v sRGB fotky najviac ´svietia´ co sa o Adobe neda povedat aj ked to je priestor bohatsi na odtiene, ale to oceni tlaciar nie koncovy uzivatel.
 
miloshaaa
2008-12-28 01:35:13+01
v Edit/Color settings som si prepinal na sRGB preto, lebo som si robil vo photoshope stranky do knihy na blurb.com. Kedze tam pouzivaju sRGB. A zostal som zhrozeny ako tie fotky stratili farby... trapim sa s tym uz dost dni, ale stale som neprisiel na to ako dosiahnut to aby to aspon trosku viac vyzeralo ako tie fotky v Adobe RGB. Do buducnosti teda budem mudrejsi..dakujem vam vsetkym za rady. Teraz vsak sa asi musim uspokojit so sedivou knihou :( inak este otazka na teba Fotograf77: v com to vo finale prevadzas do sRGB? dakujem
 
Fotograf77
2008-12-28 09:50:25+01
príspevok od: miloshaaa
v Edit/Color settings som si prepinal na sRGB preto, lebo som si robil vo photoshope stranky do knihy na blurb.com. Kedze tam pouzivaju sRGB. A zostal som zhrozeny ako tie fotky stratili farby... trapim sa s tym uz dost dni, ale stale som neprisiel na to ako dosiahnut to aby to aspon trosku viac vyzeralo ako tie fotky v Adobe RGB. Do buducnosti teda budem mudrejsi..dakujem vam vsetkym za rady. Teraz vsak sa asi musim uspokojit so sedivou knihou :( inak este otazka na teba Fotograf77: v com to vo finale prevadzas do sRGB? dakujem
V com to prevadzam do AdobeRGB? Photoshop. . . Upravy/Previest do profilu ..
Nemas tam nahodou zaskrtnutu volbu znizit sytost farieb monitoru o ..% ??? neviem si vysvetlit inak ze vidis farby v sRGB sedive :-)
 
Fotograf77
2008-12-28 09:55:14+01
príspevok od: dmedia
Vzdy musis vediet co s tou fotkou budes robit po nafoteni, podla toho si nastavis i farebny priestor. Idealne je ked mas rovnake v PC i fotaku nastavenie. RAW pouzivam ked fotim nieco co neskor budem editovat v PC a prevediem to podla potreby naco to uzijem-polyrafia, web, minilab, toto je najpraktickejsie. Adobe RGB ma najvacsi vyznam ked to robis prevazne pre tlaciarov, sRGB ked ta fotka pojde hlavne na papier v minilabe, nepoznam lab kde si z toho robia tazku hlavu, ani nevedia, ze maju stroj nastaveny na sRGB. Preto ked napr. fotis nieco pre ludi tak jednoznacne to treba nacvakat do sRGB, lebo urcite budu chciet urobit z toho nejake fotky na papier, a budu ti zbytocne vyvolavat, ze tie farby su nejake cudne, pripadne si zvolis rezim RAW+JPG v sRGB, co je jedna z volieb na fotaku a mas poistku, ze ked daco zores tak si z Raw nieco zachranis. Inac v sRGB fotky najviac ´svietia´ co sa o Adobe neda povedat aj ked to je priestor bohatsi na odtiene, ale to oceni tlaciar nie koncovy uzivatel.
Nemas uplnu pravdu. . . spracovavat fotky mozes ci uz v sRGB, alebo AdobeRGB, ci inom farebnom profile (nakolko je AdobeRGB bohatsi na farebne odtiene, oplati sa v nom). . . dolezite je na konci previest do spravneho profilu fotografiu :-). . . ked budes spracovavat daku grafiku, ktora ma ist aj do tlace a aj pre web tak to budes spracovavat 2x? vzdy v inom farebnom profile?. . . blbost :-)
 
miloshaaa
2008-12-28 14:15:53+01
ohh dakujem krasne :) presne toto som potreboval ... mas pravdu, uz niesu sedive. Ja som to nikdy neprevadzal... proste som to vzdy ulozil bud v tom, alebo v tom profile :) dakujem... moc ste mi pomohli
 
dmedia
2008-12-28 21:58:53+01
príspevok od: Fotograf77
Nemas uplnu pravdu. . . spracovavat fotky mozes ci uz v sRGB, alebo AdobeRGB, ci inom farebnom profile (nakolko je AdobeRGB bohatsi na farebne odtiene, oplati sa v nom). . . dolezite je na konci previest do spravneho profilu fotografiu :-). . . ked budes spracovavat daku grafiku, ktora ma ist aj do tlace a aj pre web tak to budes spracovavat 2x? vzdy v inom farebnom profile?. . . blbost :-)
Reakcia trochu mimo, poriadne si precitaj co som napisal. Ja profilom rozumiem a nemam s nimi problem. A hlavne si neviem predstavit, ze nafotim 1600 zaberov reportaze napr. zo stuzkovej do Adobe RGB a potom to budem prerabat do sRGB, toto je poriadna blbost....aj ked sa da hromadne previest, jednoducho preto ked viem dopredu co stym bude jednoznacne dalej, tak si rovno nastavim v com to nacvakam, tot vsjo.
 
Fotograf77
2008-12-28 22:04:17+01
príspevok od: dmedia
Reakcia trochu mimo, poriadne si precitaj co som napisal. Ja profilom rozumiem a nemam s nimi problem. A hlavne si neviem predstavit, ze nafotim 1600 zaberov reportaze napr. zo stuzkovej do Adobe RGB a potom to budem prerabat do sRGB, toto je poriadna blbost....aj ked sa da hromadne previest, jednoducho preto ked viem dopredu co stym bude jednoznacne dalej, tak si rovno nastavim v com to nacvakam, tot vsjo.
Brat ti iluzie nebudem. . . ked tomu rozumies. . . :-)D
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()