Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Fotografovanie ľudí

MichalN
2008-01-11 08:25:49+01
Čo to som sa už dozvedel o fotografovaní krajiny, netvrdím že to ovládam, ale viem si aspoň spraviť názor na fotky iných. Horšie to je s fotografiou ľudí. Rád by som to skúsil, ale akosi sa toho neviem chytiť, neviem, čo je podstatné a pod. Nemám na mysli štylizované portréty, skôr bežné situácie, momentky, niečo také. Keď v galérií aj vidím fotky ľudí, tak to ani neviem ohodnotiť, iba dáke technické nedostatky. Skúste niečo pridať, skúsenejší.
 
oboy
2008-01-11 09:00:50+01
Teraz si zarubal do dost zlozitej problematiky (aspon podla mna).
Dobre, ze si spomenul tu galeriu, urcite si tam natrafil na portrety, pri ktorych si si povedal WOW! Super! Skus sa zamysliet, cim sa prave tieto odlisovali od tych obycajnych, pri ktorych vies ohodnotit iba techniku.

Ked zacinas s portretom, tak prirodzene najprv fotografujes svojich blizkych. Portret nie je len take obycajne cvak, snazis sa nieco zachytit. Okamih, osobnost, dusu... Aby si to dokazal, musis toho cloveka aspon trochu poznat a ten clovek sa musi v tvojej pritomnosti citit uvolnene a prijemne. Idealne su deti, ktore sa vacsinou na nic nehraju, su prirodzene.
S blizkymi ludmi ti to pojde fakt dobre a aj fotky sa ti budu zdat vyborne. Ked ich ale zavesis do galerie, ostatnym sa mozu zdat obycajne, pretoze sa na ne budu pozerat nezaujato (nepocituju k objektom na fotkach nic) , s cim ty budes mat urcite problem.
Snaz sa odosobnit od objektu, aj od fotografie. Je to narocne a kym das fotku do galerky, radsej si ju nechaj ohodnotit dalsimi ludmi a predides sklamaniu.

Co sa tyka tych momentiek, street fotografia hovori o zachyteni jedinecneho okamihu, v reportaznom portrete zas bude casto hrat dolezitu rolu aj okolite prostredie, v ktorom objekt fotografujes. Nesnazis sa teda objekt od neho uplne oddelit, ale sa pokusas ho tam vhodne zasadit, aby okolie podalo dalsiu informaciu o objekte.
Je to cela veda, nastastie mas k dispozicii kopec fotografii tych najlepsich portretnych fotografov sveta od ktorych sa mozes ucit. Moji oblubeni su Anton Corbijn, Sebastiao Salgado, Richard Avedon, Yusuf Karsh, Peter Lindbergh, Herb Ritts, Adolf Zika...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-01-14 17:00:58+01
Na to treba ist srdcom, niekedy sa mozes dostat aj do prekernej situacie, inokedy ti fotoapart otvori dvere tam, kde by si to necakal. Ja mam problem odfotit aj starenku na prechode, preto som aj odmietol ponuku fotografovat pre nemenovany bulvarny platok. I ne je to, ak sa pohybujes v znamom prostredi alebo na organizovanom podujati. Zacal by som studiom ludskeho spravania, zacni si viac vsimat ludi (napr. pri kave), predstavuj si, v ktorom momente by si ich odfotil, aky objektiv by si pri tom pouzil, proste vizualizuj. Dobry fotograf chodi pripraveny, ma nastudovane miesto fotenia, charakteristicke spravanie skupiny do ktorej patria fotografovane osoby (to plati vseobecne aj pre ostatne druhy fotografie).
 
MichalN
2008-01-14 19:45:18+01
Ďakujem za odpovede. Veľmi ma potešili a zároveň prekvapili, teda v dobrom slova zmysle. Musím sa priznať, že som očakával odpovede ako dáku ´kuchárku´, aj také by ma potešili, ale toto dáva foteniu iný rozmer a uvedomil som si, že práve zachytenie výrazu tváre a okamihu bolo to, čo ma kedysi ako mladíka, ešte s filmovou Praktikou, tak zaujalo na fotení. Som rád, že som sa tak ´sprosto´ spýtal. :)
 
Cohen
2008-01-15 12:58:01+01
´Kuchárky´ existujú, mám ich vela doma a veľa som ich prečítal ale nakoniec sa dopracuješ k tomu, že všetci píšu to isté. Nejaké základné pravidlá a spôsoby fotenia svietenia a bohviečoho všetkého a nakoniec ti aj tak povedia že sú situácie kedy ich môžeš porušiť. Nakoniec sa dopracuješ k tomu že ako napísal Karol, treba fotiť srdcom.
Trochu možno preto nie návody lebo si dal dosť obšírnu tému na fotenie.
U ludí je najlepšie aby na fotke zních vyžarovala nejaká emócia alebo ich mať odfotených pri nejakej činnosti nakoľko to dodá fotke život.
 
kotenko
2010-02-20 23:06:35+01
velmi zaujimavo ste odpovedali, som rada, ze som nasla tuto temu. tiez sa zaoberam - teda najviac ma fascinuje fotografovanie portretov, ci uz stylizovanych, alebo ´momentky´, najma deti ma vzdy neuveritelne lakali. ale skusila som fotit dietatko v jeho domacom prostredi, no to bolo asi to najzlozitejsie co som doteraz fotila (a to som si odfotila aj nejake svadby a stuzkove a to bolo oproti foteniu deti uplna malina). zachytit dietatko v nejakom emotivnom momente bolo narocne. ale naucila som sa tym, ze pokial chcem fotit, musim byt najma ´neviditelna´. najma pri detoch, malemu babatku nemozes povedat ´nevsimaj si ma´, musis byt najma nenapadny.
a o to presne aj vo foteni ide. som iba amater, ale toto je moje pravidlo, byt nenapadnym, najma ked chcem zachytit nejaku emociu.
takze pridavam dalsie NEPISANE pravidlo a to: BYT NENAPADNYM.

Iwka
 
FilipMino
2010-02-21 00:29:39+01
Fotografovanie ľudí je podľa mňa ťažší ,,oriešok´ ako krajina, už len z toho dôvodu...byť nenápadný. Čiastočne s tým nesúhlasím, pretože pri tomto sa veľmi nedá byť nenápadný....najlepšie je byť v centre deja, vtedy má fotka v sebe príbeh...
 
dmedia
2010-02-21 00:33:16+01
s fotenim ludi je to trochu zlozite, hlavne ked ich chces nafotit, tak aby to vyzeralo prirodzene a zaujimavo, aby to nemalo iba dobre farby a ostrost, ale aby ta fotka oslovila divaka. Ludia podvedome znervozneju pri fotenia a casto sa strojene tvaria, idealne je ich trocha rozptylit, a prebezne fotit. z mojej skusenosti vacsinou po hodinovom foteni su najlepsie tie posledne, uz im nevadi ze cvakas, a hned to ma inu atmo.
 
2010-02-21 10:10:35+01
Ked Vas tak ocas sledujem, nemozem sa ubranit pocitu, ze nahanate diabla v zajacej nore..;)))

.. tie internety, by fakt mali zakazat..;)))

Fotografovanie ludi, nie je len o portretovani, to za jedno... za druhe, zobrazovanie figur - ludskych a zvieracich, je stare ako ludstvo samo, takze ak to zvladol nejaky neandertalec, asi to az taka strasna veda nebude... by som si dovolil povedat..;))

Nicmenej - vsetko toto je nepodstatne... ja len skratka nechapem, preco sa v kuse musite hrat na nieco co ajtak nemate ako pobrat a preco si len skratka nerobite, co vas bavi? Kto a kde vam nakecal, ze vasa fotografia musi byt dokonala? Ak chcete zvladnut obraz a mat ho pod kontrolou, internet aj tak nebude tym miestom, kde sa to mozte naucit a okrem toho chce to aj talent, nielen fotoaparat..

Kaslite na mudra, aj tak su to zvacsa nezmyselne ´mudra´ a fotte si ako to citite, ten pocit v tom, to moze byt jedine s cim sa da vyliezt a co je mozne v meradle internetovej galerie, prezentovat a hodnotit...
 
kotenko
2010-02-22 10:01:56+01
velmi zaujimavo ste odpovedali, som rada, ze som nasla tuto temu. tiez sa zaoberam - teda najviac ma fascinuje fotografovanie portretov, ci uz stylizovanych, alebo ´momentky´, najma deti ma vzdy neuveritelne lakali. ale skusila som fotit dietatko v jeho domacom prostredi, no to bolo asi to najzlozitejsie co som doteraz fotila (a to som si odfotila aj nejake svadby a stuzkove a to bolo oproti foteniu deti uplna malina). zachytit dietatko v nejakom emotivnom momente bolo narocne. ale naucila som sa tym, ze pokial chcem fotit, musim byt najma ´neviditelna´. najma pri detoch, malemu babatku nemozes povedat ´nevsimaj si ma´, musis byt najma nenapadny.
a o to presne aj vo foteni ide. som iba amater, ale toto je moje pravidlo, byt nenapadnym, najma ked chcem zachytit nejaku emociu.
takze pridavam dalsie NEPISANE pravidlo a to: BYT NENAPADNYM.

Iwka
 
kotenko
2010-02-22 10:03:23+01
uff, tak dala som f5 a neviem akym pricinenim sa mi sem vlozil moj stary prispevok. ak sa da, poprosim admina o zmazanie mojho duplicitneho komentaru. dakujem
 
Ultra TXF
2010-02-22 10:27:54+01
Toto je strašne široká téma,o tom sú písané celé hnihy,tam by som asi začal.
Asi by nebolo zlé si prečítať niečo,je pár dobrých kníh o fotografovaní portrtétu a ľudí ,napr.Bryana Pettersona,Scotta Kelbyho,W.Cheunga .
Nevidím na knihách nič zlé,môže ťa to len posunúť,okrem toho je tam spústa špičkových portrétov.
Najľahšie je asi začať na rodine ,tam nie sú zábrany na jednej ani druhej strane a nič sa nestane pri počiatočných neúspechoch.


 
JanoP
2010-02-22 11:21:09+01
Nie zeby som mal nieco proti citaniu knih. Prave naopak. Ale co je najdolezitejsie, treba fotit. Mozno zo zaciatku vsetko vyhodis. Ale samotne fotenie nenahradi citanie sebelepsich knih
;o)
 
Ultra TXF
2010-02-22 11:24:56+01
Tie knihy sú návod ako nato.Keďže sa pýta ako nato :). Jasné ,že treba fotiť:)
 
janot
2010-02-22 11:47:42+01
príspevok od: kotenko
velmi zaujimavo ste odpovedali, som rada, ze som nasla tuto temu. tiez sa zaoberam - teda najviac ma fascinuje fotografovanie portretov, ci uz stylizovanych, alebo ´momentky´, najma deti ma vzdy neuveritelne lakali. ale skusila som fotit dietatko v jeho domacom prostredi, no to bolo asi to najzlozitejsie co som doteraz fotila (a to som si odfotila aj nejake svadby a stuzkove a to bolo oproti foteniu deti uplna malina). zachytit dietatko v nejakom emotivnom momente bolo narocne. ale naucila som sa tym, ze pokial chcem fotit, musim byt najma ´neviditelna´. najma pri detoch, malemu babatku nemozes povedat ´nevsimaj si ma´, musis byt najma nenapadny.
a o to presne aj vo foteni ide. som iba amater, ale toto je moje pravidlo, byt nenapadnym, najma ked chcem zachytit nejaku emociu.
takze pridavam dalsie NEPISANE pravidlo a to: BYT NENAPADNYM.

Iwka
Tak toto si Iwka napísala presne.Tieš mám tieto skúsenosti
 
majster333
2010-02-22 13:48:21+01
Bryan Peterson - ´Portrét´.... fakt dobrá kniha.
neviem či ju už niekto spomínal. Je skutočne dobrá kniha o fotení ľudí.
 
Myshak
2010-03-13 13:02:01+01
podla mna, hlavne sa nesnaz napodobnovat, a nepadni do opojenia urcitym aspektom toho comu sa hovori emocia, aby si nepadol do cliche. Niekedy menej zjavne je to podstatne na fotkach. Tiez, aspon podla mojho nazoru, skusit si najst urcitu temu a pokusit sa ist do hlbky s tym, ze sa jej mozes venovat dlhodobejsie. Mozno prepalim, ale fotit napriklad emocie ludi nepovazujem len za to urobit fotku ako len ´vidim, ze on sa usmieva, tak ho cvaknem, alebo henten sa mraci tak ho cvaknem a mam emocie...´
 
momasko
2010-04-17 10:19:31+02
moja rada k foteniu ludi je ak chces zachytit prirodzeny moment...cize ked fotis len take portrety pre niekoho...tak rozpravaj sa s portretovanou osobou,vtipkuj,sem tam povedz ze teraz urobim nejake testovacie snimky ze sa nemusi nijak tvarit a nech si ta nevsima...vtedy urob par cvakom a uvidis ze mozno prave tie budu tie najlepsie...vacsina ludi ked povies ze dobre ideme na to tak ostanu strnuli a nahodia umely usmev...ale ak fotis ´len tak ze si akoze nieco skusas´ su prirodzeni lebo sak to nieje naostro...takze hlavne navodit prijemnu atmosku
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()