Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

živíte sa fotením?

mahauve
2008-01-15 20:58:23+01
zaujímalo by ma, či živíte fotením? ako to je na SVK? dá sa to vôbec? študovali ste fotografiu, napr. VŠVÚ? Čo si myslíte o tej škole?
 
slavmiro
2008-01-16 09:43:52+01
Drviva vacsina ludi co cita tento o tomuto podobne weby su skor nadsenci ako ludia co maju obzivu fotografiu, samozrejme cest vinimkam. Ale to vobec nemusi byt na skodu veci. Podla platnej SK legislativy staci na zivnost s predmetom podnikania ´Fotograficke prace´ lubovolna maturita.. Vyslovim moj nazor: Zivit sa fotografovanim vyzera atraktivne. Je to scasti aj preto ze vnimame hlavne spicku ladovca profifotografov (Kulisev, Hyza, Klimo atd.). Treba si vsak uvedomit, ze za nimi je dalsia tisicka zivnostnikov, zrucnych a menej zrucnych doslova remeselnikov. Aj tito sa zivia fotenim, co vsak nemusi byt uz az take atraktivne. Napr. fotografovat 5-6 svadieb za mesiac nutne sklzne casom do rutiny a povinnej jazdy. Vysledky prac co poniektori prudukuju fotenim za uplatu su toho prikladom. Ale tym som naznacil ze zrejme najjednoduchsie, ak chce niekto ziskavat obzivu fotenim u nas ,(ale aj vo vacsine sveta) je zamerat sa na svadby a vsetky dalsie spolocenske eventy (stuzkove, oslavy, firemne akcie). To moze byt tiez cesta, komercnou cinnostou si zaobstarat obzivu a prefinancovat si tak potom volnu tvorbu. Hrozi vsak riziko, aspon ja to tak vnimam, ze u niektorych jedincov to degraduje ich cit pre dobre foto vo volnej tvorbe.
Uvediem vsak iny priklad z pomyselneho slovenskeho foto-olympu. Majster fotograf Tibor Huszar podnika v oblasti praskovej metalurgie. Z tejto cinnosti si moze dovolit prefinancovat svoje nakladne fotoprojekty. Tym padom sa stava nezavislym, (freelance) pri fotografovani. A tento sposob sa mi zda este lepsia cesta. Nebyt zavislym od toho, ci to co fotografujem dokazem aj predat. To je to viac o osobnej slobode. Otazka v oboch pripadoch je vsak kolko casu nam ostane na to co nas bavi.

Studovat fotografiu sa urcite oplati na vsetkych urovniach (SUPky, VSVU...). Dobre je to spojit s oblastou marketingu a samozrejme jazykovu zdatnost k tomu. Netreba vsak opomenut ani ´vysoku´ skolu zivota. Absolvovanie lubovolnej skoly este nemusi nutne znamenat uspech a uz vobec nie talent. Ak su vsak urcite predpoklady, treba to zkusit. Drzim palce!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-01-16 10:08:04+01
Mnoho zaujemcov o studim fotografie, ktori uz maju zamestnanie, pripadne nechcu navstevovat denne studim studuje na Slezske univerzite v Opave: http://www.fpf.slu.cz/studium/prijimaci-rizeni/2008-2009/informace-o-oborech#B8204
Prevazna vacsina reportaznych fotografov nie je vyucena v odbore fotografia, su to samoukovia. Vyspelejsi amater sa baz problemov uzivy napr. fotografovanim svadieb, firemnych akcii alebo produktovej fotografie. Ak chces fotografovat profesionaln, vyuzivat atelierove vybavenie a pod., potrebujes aspon navstevovat kvalitne workshopy. Dobra skola je stat sa asistentom fotografa. Dnesny fotograf naviac musi byt dobry pocitacovy grafik ovladajuci Photoshop, Colormanagment, kalibraciu, tlacove postupy... Investicia do pocitacoveho vybavenia a vzdelania je dnes rovnako velka a dolezita ako do fototechniky a teorie fotografie.
 
mahauve
2008-01-16 10:17:10+01
nefotím, iba teraz kupujem DZ a budem sa učiť používať, pôsobím v inom obore, ale nad VŠVÚ uvažujem. Bol som na pár ich výstavách a z môjho subjektívneho amatérskeho pohľadu neboli tie fotky vôbec dobré - ani technika, ani celkový dojem. Ak mi fotografia pôjde, budem iba rád, ale živiť sa tým neplánujem, svadby a pod. veci nechcem nikdy fotiť :)) skôr umelecká, módna, dokumentárna. Zaujímalo ma, aký je pomer nadšencov a profíkov :))
 
slavmiro
2008-01-16 15:31:30+01
Pomer nadsenci vs. profici zalezi od toho ze kde. V malom okresnom meste je to 100:1, na Smolenickom zamku alebo na Cervenom kameni je to cez vikend 1:3. :)
Vystavy prac VSVU mohli byt take i onake. Ono je to ale az nemozne pausalizovat co je OK a co nie. Ale nazor moze mat kazdy svoj. Fototvorba je velmi individualna, neexistuje jednotna poucka co je dobre a co nie.
Mahavue, precitaj si zabavne story o kastovani ludi s fotoaparatom v ruke: http://www.kenrockwell.com/tech/7cz.htm
:o))
a nieco o tom ako sa stylovat do role fotografa:
http://www.fotografovani.cz/art/fo_svet/ultimatni-fotograf.html
:o)))
A mozno Ti bude vsetko jasnejsie. ;)
 
oboy
2008-01-16 16:47:37+01
Tie texty su naozaj vyborne :)). Uz dlho som sa tak nepobavil...
 
Cohen
2008-01-17 07:52:02+01
Najlepšie je mať dosť penazí v zálohe, nemusiť pracovať a fotiť čo človekl chce a potom to možno predať, ale nebyť od toho závislý. Ináč potom to spadne do toho že možeme tolko fotiť koľko máme voľného času ako povedal Slavmiro.
Tiež som uvažoval o nejakej škole ale neni toho času, tak iba cez Workshopy.
 
2008-01-17 09:09:19+01
pozor na workshopy. niektore su nevalnych kvalit za valne peniaze :(
radsej by som siel priamo za profikmi/amatermi, ktorych prace sa ti pacia a dohodol si osobne konzultacie bud za financnu odmenu, podla dohody.to je cesta, ktorou by som ja rad v buducnosti siel po skusenosti s workshopmi.
skola, hlavne VSVU vychovava ´umelcov´. napr. na prijimackach treba preukazat zrucnost z vyvolavania kinofilmu.
 
mahauve
2008-01-17 16:15:12+01
to achberger fakt musia vyvolávať film? myslel som, že dnes sa to už nerobí :(
 
2008-01-17 20:14:21+01
ked som sa minuly rok informoval, bolo mi povedane, ze cast studia je zamerana aj na pracu s klasickou fotografiou a jej vyvolavanie. aj preto som si povedal nie dakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-01-18 11:00:42+01
Podla mna je dobre, ze na VSVU sa vyucuje klasicka fotografie. Tak ako vedla seba koexzistuje akvarel, olejomalba, americka retus, mozu spolu bt aj digitalna aklasicka fotografie. Osobne by som sa filmu uz nedotkol, ale napr. odskenovany stredoformatovy diak ma take rozlisenie a detaily, ktore zatial ziaden digital nedosahuje. Ak fotograf potrebuje robit dokonale zvecseniny okolo 1m, je rozdiel medzi digi a klasik obrovsky. Pozrite si niekedy nazivo obrazy Fedora Nemca.
 
Cohen
2008-01-18 12:20:29+01
To je bez debaty, na klasickú foto by sa nemalo zanevierať
 
mahauve
2008-01-18 14:42:24+01
jj, jasné, že je dobré, ak existuje klasická fotografia, ale dávať podmienku pracovať s ňou do prijímačiek v dnešnej dobe? ak si niekto vyberie smer a chce ju študovať a zdokonaľovať sa s ňou na VŠ, ok, ale ako podmienku na prijatie by som ju nedal :)
 
2008-01-19 11:16:26+01
príspevok od: Karol Srnec
Podla mna je dobre, ze na VSVU sa vyucuje klasicka fotografie. Tak ako vedla seba koexzistuje akvarel, olejomalba, americka retus, mozu spolu bt aj digitalna aklasicka fotografie. Osobne by som sa filmu uz nedotkol, ale napr. odskenovany stredoformatovy diak ma take rozlisenie a detaily, ktore zatial ziaden digital nedosahuje. Ak fotograf potrebuje robit dokonale zvecseniny okolo 1m, je rozdiel medzi digi a klasik obrovsky. Pozrite si niekedy nazivo obrazy Fedora Nemca.
nemam nic proti kinofilmu, sam nad nim uvazujem hlavne kvoli roznym typom filmom a ich farebnemu podaniu (taka velvia je nadhera sama o sebe), ale profesionalny fotograf neumelec dnes len malokedy vyuzije kinofilm. na velke plochy netreba nekompromisnu ostrost, lebo ju nikto neskuma z 10cm a preto na to staci Hasselblad H3D s 39mpix ;) na zvysok uplne staci 10-16mpix.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-01-21 10:07:52+01
príspevok od:
nemam nic proti kinofilmu, sam nad nim uvazujem hlavne kvoli roznym typom filmom a ich farebnemu podaniu (taka velvia je nadhera sama o sebe), ale profesionalny fotograf neumelec dnes len malokedy vyuzije kinofilm. na velke plochy netreba nekompromisnu ostrost, lebo ju nikto neskuma z 10cm a preto na to staci Hasselblad H3D s 39mpix ;) na zvysok uplne staci 10-16mpix.
Tak s tym by moj kolega, robiaci zvaceniny 120x160 cm nesuhlasil, foti na format 6x7 a potom to skenuje.
 
slavmiro
2008-01-21 21:06:53+01
príspevok od: Karol Srnec
Tak s tym by moj kolega, robiaci zvaceniny 120x160 cm nesuhlasil, foti na format 6x7 a potom to skenuje.
nechal som si vyrobit minuly tyzden fotocestou zvacseniny 80x120cm. Podkladom bol 16bit TIFF v rozliseni 3000x2000 bodov (6Mpix), tomu celemu predchadzal samozrejme RAW. Konstatujem ze vysledok bol nad ocakavanie velmi dobry. Zabery realizovane s pevnym sklom (AF50F1.8) v tomto rozliseni 3000x2000 postacili aj na tento format (1 m2). Kto neveri, nech tam bezi (www.gjk.sk). :)
 
ePixel
2008-01-22 22:59:18+01
Ja aktualne studujem na strednej skole digitalnu fotografiu. Je to zaujimavy predmet a hlavne urcite zazivny. Aj ked ta teoria je niekedy straaaaasne nudna ale tak v praxi ked sa ukaze je to fantasticke. Dost som sa za tych par mesiacov od septembra toho naucil. S fotenim som zacal cca tak 29. juna kedy som dostal svoj prvy fotoaparat Lumix :-D... Zacinal som na automatike a teraz som presiel na plno manual a chystam kupit nejake zrkadlo. Urcite sa tym da uzivit aj na slovensku aj ked fotografia u nas nieje na takej urovny ziadanosti ako vo svete. Urcite sa da uplatnit aj na slovensku ;)
 
slavmiro
2008-01-23 10:49:25+01
Studenti VSVU maju tento tyzden tzv. prieskum. Musia sa prezentovat svojimi pracami. Od piatka do soboty bude VSVU otvorena aj verejnosti..
 
miloshaaa
2008-02-07 20:35:26+01
(mimo temu) musim pochvalit tento odkaz :D http://www.kenrockwell.com/tech/7cz.htm bohuzial to neni len vtip ale aj pravda :D je kopec ludi co sa zaujma o techniku viac ako o fotenie ... a najhorsie je ich pocuvat :D chrlia pojmy jeden za druhym... dobra rada je spytas sa na ich fotky :D ja si napriklad tu vo fore hned pozrem fotky ked citam radu
 
bluesman
2008-02-18 20:20:41+01
...zaujimalo by ma aky mate nazor na pouzivanie polarizacnych filtrov na ultra sirokouhlych objektivoch...cital som ze to sposobuje nie velmi prijemne efekty na fotografii...pripajam obrazok pouzitia polarizacneho filtra na ultra sirokouhlom objektive...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()