Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Hdr a šum

suera
2009-02-10 16:28:53+01
Ahoj:) iso 100, pri 30´´a 8´´ zaberoch mi po spojeni vznikol neskutocne vyrazny sum - co viac ma prekvapilo, ze sumovo je fotografia podobna pri rovnakom postupe avsak pri iso 400. ako keby tam iso nehralo ziadnu rolu, coz mi nejde do hlavy. Moja otazka teda znie - je mozne, aby program nejakym sposobom pridaval sum ?! ziadne vyrazne zasahy do fotografie tam neboli.dakujem :)
 
duroslav
2009-02-10 17:41:25+01
Tých príčin môže byť viac. Nedávno sa tu riešil podobný problém, kde sa po mapovaní tonality časti obrázku s veľmi malým kontrastom zvýšil kontrast dosť výrazne, čo malo za následok to, že šum pôvodne nevýrazný sa po zvýšení kontrastu dosť zvýšil.
Najlepšie bude keď sem pošleš nejakú ukážku pred a po.
 
bear
- moderator
2009-02-10 17:55:41+01
Pri dlhych expoziciach sa na senzore zazbiera dostatok sumu. Mozes vo fotoaparate zapnut dark frame substraction. Ak to nepomoze, sprav preexponovanu fotku a detaily z tienov pouzi z preexponovanej fotky, ktoru stmavis.
http://www.ephoto.sk/tip-dna/bracketingom-proti-shadow-noise-HDR-manu%C3%A1lne/
 
mago
2009-02-10 20:56:17+01
co sa tyka roznych hodnot ISO, skus si na nete najst nejaky graf vyvoju sumu v zavyslosti na ISO (www.dpreview.com) zrejme nie je taky rozdeil medzi 100 a 400. Na niektoych fotakoch je dokonca vyhodnejsie fotit na 800 ASA ako na 400 (to plati aj pre ine hodnoty ISO).

Pri HDR spracovani sa na fotografie aplikuju rozne funkcie a obraz sa okrem ineho aj scitava a sum spolu s nim. Takze pre HDR pri dlhych casoch je potrebna najprv ´odsumovacia kura´ pre jednotlive snimky az tak samotny HDR proces. niekdey je aj to problematicke. Ale urob si nejake darky odcitaj ich a urcite to pomoze.

nech ta sila sprevadza
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()