Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Adobe photoshop nie je urceny na upravu fotiek

turiecfoto
turiecfoto 2009-03-10 15:18:58+01
Dnes som sa stretol s tymto nazorom? autor popiera nasledujuce: "Photoshop (často označovaný ako PS) je rastrový program vyrobený spoločnosťou Adobe určený na tvorbu a úpravu 2d grafiky. Z názvu je jasné, že vznikol pôvodne ako nástroj na úpravu vtedy ešte skenovaných fotografií, ale jeho možnosti a pokročilé nástroje z neho rýchlo spravili univerzuálny nástroj pre prácu s 2d grafikou" "Photoshop možno použiť takmer na všetko. Je neoceniteľným nástrojom pre všetkých fotografov (najmä digitálnych), no jeho potenciál nieje iba v editovaní obrazov." 19 rocny mladik toto popiera.. co si o tom myslite? podla neho je fotosop urceny len na retusovanie a pod veci, ale na upravu kontrastu, farieb je 'shit'..
 
Ferdo
2009-03-12 08:44:47+01
príspevok od: Kveto
:)keby si sa na to pozrel asi by si sa trochu prekvapil, ale je to samozrejme úplne tvoja vec, hlavne keď už nie si žiadny začiatočník
Na co keby som sa trochu pozrel?? ak sa smiem spytat?
 
Kveto
2009-03-12 08:48:51+01
príspevok od: Ferdo
Na co keby som sa trochu pozrel?? ak sa smiem spytat?
na funkcie Lightroomu a Camera RAW z hľadiska RAW konverzie , myslím posledné verzie
 
Ferdo
2009-03-12 08:53:12+01
príspevok od: Kveto
na funkcie Lightroomu a Camera RAW z hľadiska RAW konverzie , myslím posledné verzie
Hehe, a ty si si to pozrel? Funkcie upravy raw v Camera RAW 5.3 a Lightroom 2.3 su uplne rovnake, len to uzivatelske rozhranie a pohodlie je v Lightroome daleko vyssie, aj vdaka funkcie Library a mnohym inym..nakoniec som to uz pisal.
Mne to je vlastne jedno, kazdy nech si robi tam, kde mu to najviac vyhovuje. Ja som len chcem poukazat aj na to, ze existuje nejaky Lightroom.
 
Kveto
2009-03-12 09:17:00+01
Lightroom je samozrejme úplne v poriadku a pre fotografa je to silný nástroj, ktorý pokryje väčšinu štandardných potrieb.Pokiaľ niekto chce plynule prejsť s konverzie RAWu do náročnejšej editácie je použitie CameraRAW výhodnejšia a rovnako kvalitná. Čo sa týka rozhrania, práve to ma dosť odradilo a tiež mnoho ´nechcených´ funkcií
 
slavmiro
2009-03-12 10:02:58+01
príspevok od: Kveto
Používam PS aj na RAW fotím Nikonom, ale NX ma neoslovil. Doporučujem skúsiť ešte DxO Optics Pro naozaj zaujímavý nástroj na prácu s RAWom
moj dobry priatel v zamori pracoval s Fuji DSLR s F bajonetom. Zacal pouzivat Lightroom, teraz presiel na D700 a pokracuje s Lightroomom. ked sme si telegraficky porovnavali schopnosti, NX vs. Lightroom tak sme dospeli k zaveru ze je to na 95% podobne. Nie som SW fanatik, skor skeptik. Mne NX staci, PS otvaram len na zmensovanie a ramovanie pre web, pripadne na neprop. crop a klonovanie oblasti. No a este specialitky na fotomontaze sekvencnych zaberov. Inac nemam dovod PS pouzivat. Mne to pasuje do mojho zanru fotenia, neznamena ze to musi vyhovovat kazdemu. Girltrix pozadie je PS, samozrejme.. :)
 
Kveto
2009-03-12 10:19:45+01
príspevok od: slavmiro
moj dobry priatel v zamori pracoval s Fuji DSLR s F bajonetom. Zacal pouzivat Lightroom, teraz presiel na D700 a pokracuje s Lightroomom. ked sme si telegraficky porovnavali schopnosti, NX vs. Lightroom tak sme dospeli k zaveru ze je to na 95% podobne. Nie som SW fanatik, skor skeptik. Mne NX staci, PS otvaram len na zmensovanie a ramovanie pre web, pripadne na neprop. crop a klonovanie oblasti. No a este specialitky na fotomontaze sekvencnych zaberov. Inac nemam dovod PS pouzivat. Mne to pasuje do mojho zanru fotenia, neznamena ze to musi vyhovovat kazdemu. Girltrix pozadie je PS, samozrejme.. :)
súhlasím, každý by mal používať čo mu vyhovuje, dobrá znalosť konkrétneho softvéru je určite dôležitejšia ako pachtenie za najnovšími verziami.
 
2009-03-12 11:32:13+01
príspevok od: Ferdo
ale musim uznat..ze sa Camera RAW modul v PS polepsil, a to hlavne vdaka Lightroomu, s ktorym zdiela funkcie upravy RAW :)
Myslim si, ze Adobe Camera Raw je samostatne vyvyjany produkt, ktory na svoju pracu potrebuje nadstavbu - prostredie. Ci to, ze je portovany ako system.kniznica .DLL (pre LightRoom) alebo je portovany ako Photoshop plugin .8BI (pre CreativeSuite4, PSCS4, PSElements6-7, PremiereElements4a7).
To, ze ma Lightroom prostredie ake ma, je individualne, mne osobne sa nepaci, nemam rad skiny, cacky-macky, mam rad jednoduche obyc-okna.
Rozoberana je tu praca s Photoshopom vs. Lightroom. Nez dostanem RAW do Photoshopu musim prejst cez Adobe Camera RAW (ACR), ktory na 100% obsahuje rovnake moznosti editacie v danej verzii napr. 5.3, ako ten v Lightroom len v inom obale. Funkcnost rovnaka. Niekto nerobi zmeny v konvertore, ale az po zavreti ACR a otvoreni v Photoshope. Ak chcete vyuzit moznosti upravy len v ACR mozete po upravach v nom pouzit len tlacitko Save Image a nie Open Image. Save Image ulozi subor vo formate DNG, JPEG, TIFF alebo PSD a photoshopom ako takym nan nemusite ani siahnut.
Takze, jedna vec je uprava v Lightroom vyuzivajucim funkcionalitu ACR a ine praca vo Photoshope CSx ako takom. Pokial nebol Adobe Camera Raw tam kde je dnes vo ver.5.x, ani Lightroom nebol tak pohodlnym zazrakom a oblizovali sme si prsty pri upravach s Photoshopom ... ale len ti, co sa ho chceli ako-tak naucit, lebo sa to da, len treba vela chciet, citat a ucit sa. Photoshop No1. ;-)
 
Kveto
2009-03-12 12:40:40+01
ani sám by som to takto pekne nevedel napísať :) plný súhlas
 
beholder
2009-03-12 20:15:37+01
...pravda jest............,pri takto nefundovaných drístoch o jednom z najlepších profesionálnych editorov by som veru ten jazyk za zubami radšej podržal:)...

...mimochodom,.....a ten úspešný 21 ročný mladík má aký názor na Photoshop....to by ma teda zaujímalo......................nepredpokladám,že negatívny:)...


 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()