Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

nastavenia vo fotaku - potrebne ak fotim do RAW

2008-02-06 01:44:33+01
Vie mi niekto, prosim poradit - moj Canon SEO 350D ma iste nastavitelne parametre - kontrast, ostrost, saturacia a ton farby. ma 3 prednastavene a 3 sa daju nastavit podla lubovole... Chcel by som vediet ci sa s tym, oplati zaoberat pri foteni ked fotim do RAW, alebo radsej nastavit hodnoty na neutralne a upravovat to az v pocitaci? Dakujem
 
srsen02
2008-02-20 18:32:41+01
príspevok od: bear
netreba zabudat aj na ISO, to tiez v RAW uz zmenit nejde
a v inej kvalite obrazu ako raw, sa ISO meniť ťiež nedá?
 
bear
- moderator
2008-02-20 18:41:35+01
príspevok od: srsen02
a v inej kvalite obrazu ako raw, sa ISO meniť ťiež nedá?
nie, ISO musis nastavit pred nasnimanim (alebo to nechat na automatiku, ak jej doverujes). ISO je v podstate nastavenie urovne zosilnenia signalu predzosilnovacom pred A/D prevodnikom.

Aspon pri zakladnych ISO (100, 200, 400, ....) je to pravda - ISO 125, 160 a podobne medzistupne byvaju riesene snimanim na ISO 100 s podexponovanim, alebo ISO 200 s preexponovanim, takze tam je fotenie v RAW zhodne so snimanim pri najblizsom zakladnom ISO (expozicne hodnoty cas/clona budu ine ako by boli pri zakladnom ISO)
 
quintes
2008-03-18 09:57:14+01
no,a teraz som z toho uplne mimo.fakt. Dakujem za chrobaka do hlavy.mozem hladat na nete co je to raw,jpeg,tiff,a pod formaty,ako mam fotit,zhanat schemu prevodu snimky do formatu,fakt vdaka.doteraz som fotil v raw,a upravoval v zoneri,no tie iste upravy som robil aj s jpeg obrazkami a ani som si nevsimol nejaky rozdiel.aky mam vlastne pouzit program na upravu raw foto?
 
bear
- moderator
2008-03-18 10:13:15+01
príspevok od: quintes
no,a teraz som z toho uplne mimo.fakt. Dakujem za chrobaka do hlavy.mozem hladat na nete co je to raw,jpeg,tiff,a pod formaty,ako mam fotit,zhanat schemu prevodu snimky do formatu,fakt vdaka.doteraz som fotil v raw,a upravoval v zoneri,no tie iste upravy som robil aj s jpeg obrazkami a ani som si nevsimol nejaky rozdiel.aky mam vlastne pouzit program na upravu raw foto?
Najlepsie bude, ked si ich vyskusas a vyberies si sam, mne vyhovuje BibblePro, predtym som pouzival dcraw a ufraw. Dcraw ma velmi dobry vystup, ale praca s nim je dost nepohodlna, na druhu sranu, ked mas novy fotak, co zatial ziadny RAW convertor nepodporuje, mozes si to do DCRAW dorobit, alebo posles autorovi zopar testovacich RAW suborov a on Ti posle opravu, co pridava support pre tvoj fotak (pre Panasonic FZ-50 a Canon 450D mi to poslal do 24hod).
 
quintes
2008-03-18 10:29:30+01
aha,tak asi skoncim pri tom biblepro,uz ho len pozhanat.takze zoner studio mi je v tomto smere zbytocny. A upravuje sa tam vsetko okrem iso,clony a casu? A aky je napr rozdiel medzi upravou jasu a upravou wb v raw? Tomu akosi nechapem,a ani tomu,v com je raw vyhodny. Mozes mi to vysvetlit ako laikovi?
 
bear
- moderator
2008-03-18 10:39:13+01
BibblePro mas 30 dni free na odskusanie, potom to od teba pyta licencny kluc. Myslim, ze podobne su na tom aj ine programy. Netvrdim ze BibblePro je najlepsi, mne celkom vyhovuje a je pre Linux.
 
quintes
2008-03-18 20:57:02+01
aha, uz stahujem...a cena ak to chcem legal????
sa pytam lebo tam to nevidim
 
bear
- moderator
2008-03-18 21:36:51+01
maju to hned na prvej stranke: pro verzia 130$, lite verzia 70$, co ma pro verzia navyse vidiet naprikad tu:
http://www.bibblelabs.com/products/bibble/features.html
 
quintes
2008-03-19 08:22:38+01
lebo uvazujem,ze ho zacnem pouzivat.nie je az tak narocny na pouzivanie,teda si myslim.a celkom sa mi hodi,hlavne pri docieleni portretov podla mojej predstavy. Vdaka za radu.
 
falco.tinnunculus
2008-06-24 00:19:28+02
Pani,raw nie je uplne cisty vystup zo senzora...ked mam raw (.cr2) z EOSu otvoreny v programe canon DPP,fotka sa vytvori s tymi nastaveniami,ktore som mal prave vo fotaku...napriklad rawko fotene pri BW rezime zobrazi BW a mozem to dat naspat do farieb,tiez si pamata vyvazenie bielej,kontrast a podobne. Dalsie + v DPP je,ze korekcia suda/vankusa CA a tmavych rohov je automatizovana podla typu objektivu a pouzitej f a A,co dost setri drahocenny cas a zrak fotografa
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-24 07:07:16+02
príspevok od: falco.tinnunculus
Pani,raw nie je uplne cisty vystup zo senzora...ked mam raw (.cr2) z EOSu otvoreny v programe canon DPP,fotka sa vytvori s tymi nastaveniami,ktore som mal prave vo fotaku...napriklad rawko fotene pri BW rezime zobrazi BW a mozem to dat naspat do farieb,tiez si pamata vyvazenie bielej,kontrast a podobne. Dalsie + v DPP je,ze korekcia suda/vankusa CA a tmavych rohov je automatizovana podla typu objektivu a pouzitej f a A,co dost setri drahocenny cas a zrak fotografa
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-24 07:09:26+02
Mas pravdu, ze RAW nie je len zapis signalu. Je to zapis signalu, ku ktoremu su prilozene informacie o nastaveni pristroja pri snimani (inak by sa pri otvarani v RAW editore ukozovali riadne zmatky) a nahlad fotografie.
 
Ultra TXF
2008-06-24 10:00:20+02
http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

....tu máš všetko jasne o RAWe.....
 
2008-08-26 15:45:42+02
Veľmi správne písal Karol Srnec .. čo už v RAW edotore nezmeníš je citlivosť na jednotlivé zložky spektra farebného gamutu - preto by som volil AdobeRGB, najmä tam kde nejdeš foto priamo printnúť, ale chceš ho šolíchať v PC .. Ostatné sa dá , a niečo aj lepšie ( napr. korekcia šumu na vysokom ISO ) nastaviť, poprípade zmeniť v RAWkonventore ..
 
yoli
2008-10-15 12:52:41+02
Fotením do raw s rôznymi nastavením, (mimo clony, času a ISO) máš surový zápis, ale aby Ťa to nemýlilo, tak ako to je tu už napísané, keď otvoríš raw v raw editore, tak fotka je zobrazená s parametrami z tela, ktoré tam boli nastavené, vidno to v editore, že jednotlivé šupatka su poposúvané, podľa nastavenia, aké v tom čase boli v tele. To nič nemení, stačí dať reset, alebo manuálne sa pohrať so šúpatkami do neutrálnych polôh, proste sa tie data zapísané o nastavení tela odzrkadlia iba v náhľade a keď Ti to pasuje, tak to necháš tak, ak nie tak sa pohráš so šupatkami. Takže je to jedno, aké máš nastavenia v tele, lebo fotením do raw sa nič nemení, iba tak nahľad v editore.
 
quintes
2008-10-15 13:01:30+02
a ešte by som chcel zdôrazniť, že foťák je potrebné nastaviť tak, aby stál. Lebo najhoršie čo môže nastať je to že nestojí, potom je to čistý trapas.. Keď ho nechám ležať tak ani frajerka sa s ním nechce hrať..
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()