Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ostrenie pri panorámach.

MPzMT
2009-03-28 17:50:47+01
Ahojte, chcem sa opytat, ci sa da vypocitat clona v zavislosti ohniskovej vzdialenosti pri viacerych snimkoch a ich naslednom poskladani. Ide mi o to, aby mali rovnaku ostrost na celom snimku. /priklad - fotim pol metra vzdialeny kamen, za nim luka a na horizonte kopce/. Je mi jasne, ze s narastajucou clonou sa zmensuje hlbka ostrosti, ale naco davat prehnane vysoku clonu a tym padom aj cas, ked to moze byt nizsie. Osobne ostrim na stred. Da sa to nejako vypocitat? Dik za rady a skusenosti.
 
2009-03-28 18:37:08+01
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/fotografovanie-krajiny/focus-stacking/
 
MPzMT
2009-03-28 20:43:07+01
To rbr69 - dik za link. Uz som ho sice cital, ale myslel som nieco ine. A to - vypocet tzv. fokalnej vzdialenosti, alebo ako sa tomu presne hovori? Ide o to, vypocitat presnu clonu, pri konkretnom ohnisku tak, aby bol obraz ostry od nuly do nekonecna.
 
javelin
2009-03-28 20:52:47+01
príspevok od: MPzMT
To rbr69 - dik za link. Uz som ho sice cital, ale myslel som nieco ine. A to - vypocet tzv. fokalnej vzdialenosti, alebo ako sa tomu presne hovori? Ide o to, vypocitat presnu clonu, pri konkretnom ohnisku tak, aby bol obraz ostry od nuly do nekonecna.
No ja moc počitat nemusím...zatlačim kontrolu hlbky ostrosti a vidím či to mám ostre od - do....
 
WildSammy
2009-03-28 20:59:14+01
príspevok od: javelin
No ja moc počitat nemusím...zatlačim kontrolu hlbky ostrosti a vidím či to mám ostre od - do....
Btw.. je lepsia opticka kontrola hlbky ostrosti ako digitalny preview na displayi? Mne sa zda, ze pri optickej kontrole v hladaciku moc zmeny nerozoznam, ale zase neskusal som to na krajinke za dobreho svetla, to je fakt.. zatial pouzivam digital preview, ale tam moc toho nerozoznam..
 
javelin
2009-03-28 21:07:12+01
príspevok od: WildSammy
Btw.. je lepsia opticka kontrola hlbky ostrosti ako digitalny preview na displayi? Mne sa zda, ze pri optickej kontrole v hladaciku moc zmeny nerozoznam, ale zase neskusal som to na krajinke za dobreho svetla, to je fakt.. zatial pouzivam digital preview, ale tam moc toho nerozoznam..
No pri najhoršom obetujem trocha času a urobím skušobný cvak.....prizumujem začiatok a koniec zaberu a mám jasno.....toto je podla mna najrozumnejší sposob...staršie krajinkárske objektívy mali hlbku vyznačenú na stupnici....no plnilo to učel pre kinofilm...dnes na štastie si zaber skontrolujem hned ,tak to asi velký význam nemá....
 
javelin
2009-03-28 21:08:51+01
príspevok od: MPzMT
To rbr69 - dik za link. Uz som ho sice cital, ale myslel som nieco ine. A to - vypocet tzv. fokalnej vzdialenosti, alebo ako sa tomu presne hovori? Ide o to, vypocitat presnu clonu, pri konkretnom ohnisku tak, aby bol obraz ostry od nuly do nekonecna.
No od nula do nekonečna , v to moc nedúfaj....
 
MPzMT
2009-03-28 21:17:46+01
Samozrejme od nula, to bolo myslene hovorovo. Ako som pisal v zadani, ostrim napr. od nejakeho predmetu okolo 0,5 - 1m do nekonecna. Pri foteni panoramy z cca. 10 zaberov pri vychode a zapade slnka nemam moc casu na experiment. Skratka musim to robit ´strojovo rychlo´ a pri tom presne - jednu seriu zaberov. Potom sa mozem venovat druhej, ale clovek by neveril, ako to slnko maka, ked nieco take potrebujes mat nafotene za sebou, aby pri skladani neboli poznatelne spoje.
 
anton julény
2009-03-28 21:53:05+01
Máš skôr na mysli hyperfokálnu vzdialenoť, tá sa určí tak, aby vzdialenejšia hranica hĺbky ostrosti bola nekonečno (alebo najvzdialenejší objekt, ktorý má byť ostrý)

Zjednodušenie je hyperfokalna vzdialenost urcena z hlbky ostrosti, teda z troch bodov

1. hranica hlbky ostrosti medzi objektivom a bodom ostrenia
2. bod ostrenia
3. hranica hlbky ostrosti za bodov ostrenia

vzdialenost medzi bodom 1. a 2. nemusí byt rovnaka ako medzi bodom 2. a 3., a ak je bod 2. nekonecno, tak tato vzdialenost je takisto nekonecno. Preto sa ostriaci bod 2. posunie niekde medzi povodny bod 1. a 2. (spravidla sa hovori o polovici tejto vzdialenosti) a tak, aby bol bod 3. posunuty tak, aby hlbka ostrosti bola v nekonecne, a teda sa rozsiri hlbka ostrosti.

Na niektorych objektivoch su pri indikatore vzdialenosti take čiarky, ktore určujú hlbku ostrosti. Zaostri sa na pozadovany bod, vypne automaticke zaostrenie a podla tych ciarok sa odhadom presunie bod ostrenia smerom k fotoaparatu. Ak tam ciarky nie su, tak odhadom. A to je cely trik hyperfokalnej vzdialenosti: vyuzit celu hlbku ostrosti pri foteni.
 
vaso
2009-03-28 22:03:52+01
...ozaj ti je jasne ze s narastajucou clonou sa zmensuje hlbka ostrosti??? Mne to teda az take jasne nie je... ale k otazkem, ak sa mi ju podarilo spravne desifrovat, uzitocne veci su popisane na www.dofmaster.com
 
PRINST
2009-03-29 08:43:38+02
príspevok od: MPzMT
Samozrejme od nula, to bolo myslene hovorovo. Ako som pisal v zadani, ostrim napr. od nejakeho predmetu okolo 0,5 - 1m do nekonecna. Pri foteni panoramy z cca. 10 zaberov pri vychode a zapade slnka nemam moc casu na experiment. Skratka musim to robit ´strojovo rychlo´ a pri tom presne - jednu seriu zaberov. Potom sa mozem venovat druhej, ale clovek by neveril, ako to slnko maka, ked nieco take potrebujes mat nafotene za sebou, aby pri skladani neboli poznatelne spoje.
Na tejto stránka p. Romana Pihana :
http://www.fotoroman.cz/glossary2/2_hyperfocal.htm
je presne popísaná hyperfokálna vzdialenosť a jej spôsob výpočtu
a na tejto stránke :
http://www.fotografovani.cz/images2/hyperfocal.pdf
sú konkrétne tabuľky už vypočítané !
Myslím, že by vám to postačovalo - vytlačiť a mať ich pri sebe
v brašne - pre kontrolu hĺbky ostrosti
Inak dobre to má autor popísané i v knihe : Mistrovství práce s DSLR,
kde je tiež uvedený výpočet i tabuľky.
 
zajo
2009-03-29 14:13:08+02
na tejto adrese http://www.curved-light.net/software/screensShots.php najdes ukazky jednoducheho software do mobilu, ktory ti to vypocita, staci zadat ohnisko, clonu a vzdialenost roviny zaostrenia (+ v nastaveniach nastavit svoj crop factor) a program ti vyhodi hlbku ostrosti, prvy ostry bod, posledny ostry bod a hyperfokalnu vzdialenost.
 
MPzMT
2009-03-29 20:16:31+02
Chlapci, toto som presne myslel, velka vdaka za rady a linky !!!!
Uz to nosim pri sebe.
Nech Vam to dobre foti!!!
 
TermiT
2009-03-29 21:25:04+02
Naco to kombinovat.. vzorec je jednoduchy: H = f^2/CoC/F

pricom f je fyzicke ohnisko, CoC je rozptyl. kruzok a F je clona a vysledok je hyerfokal. vzdialenost v milimetroch..
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()