Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

makro s kompaktom?

computopia
2009-04-04 21:37:32+02
po precitni par odbornych clankov na temu makro fotografia a prezreti mnohych fotografii hmyzu, kvetov atd. som sa asi dost naivne vybrala so svojim kompaktom do prirody vyskusat nieco podobne. povedala som si,"ved co je na tom odfotit kvet ci nejaku muchu" rezim supermakro mi vsak logicky vsetky muchy vyplasil skor ako som na ne stihla "prilepit" objektiv. "hmm takto to teda nepojde", pomyslela som si. skusila som makro, este raz supermakro, zmenu pozicie aj ohniska cez zoom, pokus o pribliznie a zaostrenie, no bezvysledne. muchy, vcely, motyle boli rychlejsie ako ja. preto by som mala otazku na skusenejsich, ako na makro hmyzu, ake hodnoty nastavit, aky objektiv s akou ohniskovou vzdialnostou pouzit a ci teda mozem na podobne fotky s kompaktom zabudnut.a co kvety?tie sice nevyplasim, ked na ne prilepim objektiv, no tym padom ich dost vyrazne clonim.takze aku poziciu zaujat? vznikaju profesionálne snimky len vdaka teleobjektivu a v akej vzdialenosti od objektu (hmyz) sa fotograf musi nechadzat, aby objekt nevyplasil, netienil..?
 
Roko_rv
2009-04-04 21:53:09+02
Ahoj ja nie som žiaden veľký odborník ale z toho čo píšeš tak skúsim ti niečo poradiť samozrejme len moje skusenosti. Neviem aký máš kompakt ale všetky maju už režim macro , či super macro lenže žiaden kompakt ti nespraví také kvalitné macro ako zrkadlovka na ktorej je nejaký macro objektív. čo sa týka macro objektívov tak tie su viacero druhy a najlepšie sú tie ´pevné macro sklá´ Ja som začínal fotiť so starým canonom camedia čo dneska je už veterán. Bol to kompakt kde sa nedalo dokopy nastaviť nič (clona,uzavierka ...) nejaké macro to zvládlo ale len kvietky ale aj to nebolo nič moc no ale na začiatok aj to potesí. Neviem aký máš ty kompakt ale napr. ultrazoom dokáže tiež spraviť slušné macro fotografie kvetov a pod. ak más nejaký kompakt tak s macrom v zmysle fotiť muchy včely hmyz sa môžes rozlučit ale s kvetmi by porblém nemal by si myslím no určite to nebudú take fotky ako si videla v galerii ktore boli nafotené macro objektívmi. neviem či som ta potesil ale skus presne napisat aký máš foťák.
 
beholder
2009-04-05 09:29:49+02
príspevok od: Roko_rv
Ahoj ja nie som žiaden veľký odborník ale z toho čo píšeš tak skúsim ti niečo poradiť samozrejme len moje skusenosti. Neviem aký máš kompakt ale všetky maju už režim macro , či super macro lenže žiaden kompakt ti nespraví také kvalitné macro ako zrkadlovka na ktorej je nejaký macro objektív. čo sa týka macro objektívov tak tie su viacero druhy a najlepšie sú tie ´pevné macro sklá´ Ja som začínal fotiť so starým canonom camedia čo dneska je už veterán. Bol to kompakt kde sa nedalo dokopy nastaviť nič (clona,uzavierka ...) nejaké macro to zvládlo ale len kvietky ale aj to nebolo nič moc no ale na začiatok aj to potesí. Neviem aký máš ty kompakt ale napr. ultrazoom dokáže tiež spraviť slušné macro fotografie kvetov a pod. ak más nejaký kompakt tak s macrom v zmysle fotiť muchy včely hmyz sa môžes rozlučit ale s kvetmi by porblém nemal by si myslím no určite to nebudú take fotky ako si videla v galerii ktore boli nafotené macro objektívmi. neviem či som ta potesil ale skus presne napisat aký máš foťák.
...aj kompaktom nafotíš macro.....samozrejme nie vo zväčšení 1:1...ale ide to...aj muchy,aj včely ,aj motýle.....to ,čo tu píšeš sú nezmysli a opäť dávaš iba na dojmy a nie na vlastné skúsenosti (ostatne ako vždy)...

....kedysi som používal Olympus C-5000 zoom (3x optický,5Mpx)....a šlo to...
 
beholder
2009-04-05 09:30:44+02
...
 
beholder
2009-04-05 09:32:40+02
...nehovoriac o ďalších pomôckach ako sú napr.predsádky...
 
computopia
2009-04-05 10:05:02+02
príspevok od: Roko_rv
Ahoj ja nie som žiaden veľký odborník ale z toho čo píšeš tak skúsim ti niečo poradiť samozrejme len moje skusenosti. Neviem aký máš kompakt ale všetky maju už režim macro , či super macro lenže žiaden kompakt ti nespraví také kvalitné macro ako zrkadlovka na ktorej je nejaký macro objektív. čo sa týka macro objektívov tak tie su viacero druhy a najlepšie sú tie ´pevné macro sklá´ Ja som začínal fotiť so starým canonom camedia čo dneska je už veterán. Bol to kompakt kde sa nedalo dokopy nastaviť nič (clona,uzavierka ...) nejaké macro to zvládlo ale len kvietky ale aj to nebolo nič moc no ale na začiatok aj to potesí. Neviem aký máš ty kompakt ale napr. ultrazoom dokáže tiež spraviť slušné macro fotografie kvetov a pod. ak más nejaký kompakt tak s macrom v zmysle fotiť muchy včely hmyz sa môžes rozlučit ale s kvetmi by porblém nemal by si myslím no určite to nebudú take fotky ako si videla v galerii ktore boli nafotené macro objektívmi. neviem či som ta potesil ale skus presne napisat aký máš foťák.
mam ultrazoom canon S5IS
 
computopia
2009-04-05 10:13:25+02
príspevok od: beholder
...nehovoriac o ďalších pomôckach ako sú napr.predsádky...
tie prilozene fotky- motyl, jasterica a pavuk su tvoje? fotene Olympusom C-5000?lebo by ma zaujimalo akym rezimom si to fotil, z akej vzdialenosti, ze si ich nevyplasil, (macro, zoom?)navyse tieto zive objekty sa rychlo hybu a vznika neostrost, takze ako sa podari taka fotka?
 
beholder
2009-04-05 10:57:07+02
...plachosť tvorov sa dá eliminovať najmä pomalým pohybom a opatrným približovaní sa k fotenému objektu.....nezadarí sa to často (to je pravdou),avšak raz za čas aj motyka vystrelí a pokiaľ je fotograf vnímavý a zaujíma sa o fotenie týchto tvorov zistí,že to s tou plachosťou nie je až taká tragédia:).... (treba to len skúšať a skúšať).......


...dané snímky sú sfotené uvedeným kompaktom bez predsádok v predvolenom režime supermacro...(s manuálnym vyvažovaním expozície)...bez statívu,...vzdialenosť od objektov cca od 5-10cm...
 
beholder
2009-04-05 11:02:17+02
...dodám:...sú to orezy a samozrejme PC tomu taktiež dopomohol rôznymi úpravami v úrovniach farieb.kontrastu,tieňov,eliminácii prepalov.....drobnými retušami nežiadúcich rušivých prvkov...
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-04-05 12:39:14+02
príspevok od: beholder
...aj kompaktom nafotíš macro.....samozrejme nie vo zväčšení 1:1...ale ide to...aj muchy,aj včely ,aj motýle.....to ,čo tu píšeš sú nezmysli a opäť dávaš iba na dojmy a nie na vlastné skúsenosti (ostatne ako vždy)...

....kedysi som používal Olympus C-5000 zoom (3x optický,5Mpx)....a šlo to...
rianda fotka :)
 
Roko_rv
2009-04-05 13:03:55+02
Ja som povedal len to že s obyčajným starým kompaktom ako som spomenul neurobíš tak kvalitné macro foto ako s digi zrkadlovkou na ktorej más macro objektiv. a ak niekto nevie pracovať vo photoshope, zoneri atd tak určite to nebude fotka hodná na to aby ju sem niekto dal.
 
beholder
2009-04-05 13:49:56+02
príspevok od: Roko_rv
Ja som povedal len to že s obyčajným starým kompaktom ako som spomenul neurobíš tak kvalitné macro foto ako s digi zrkadlovkou na ktorej más macro objektiv. a ak niekto nevie pracovať vo photoshope, zoneri atd tak určite to nebude fotka hodná na to aby ju sem niekto dal.
...moja reakcia bola na túto časť tvojej poznámky:...´macrom v zmysle fotiť muchy včely hmyz sa môžes rozlučit ale s kvetmi by porblém nemal´...

...vždy to musíš ale najprv nafotiť,aby si vôbec mal čo upravovať......z hovna bič proste neupletieš......i keď sa mnohí o to stále pokúšajú:)...

...digitálny záznam z fotoaparátu je predurčený k úpravám,kedže je iba polotovarom....rozsah úprav je však diskutabilný...

...každý užívateľ digitálneho fotoaparátu by mal ovládať aspoň elementárne časti fotoeditorov......mnohí sa však tomu nepochopiteľne bránia:)...
 
Roko_rv
2009-04-05 19:33:49+02
pozri moja reakcia bola na túto časť tvojej poznámky:...´macrom v zmysle fotiť muchy včely hmyz sa môžes rozlučit ale s kvetmi by porblém nemal´ toto som písal z mojej skusenosti ked som fotil s mojím prvým fotoaparátom a to je olympus camedia 450 zoom kde sa nedá nastaviť ani clona ani uzavierka a nič podobné. A preto som pisal že stým nafotit muchu atd sa prakticky nedá.
 
efko
2009-04-05 19:44:50+02
Tu ti ukazali ze aj s kompaktom urobis dobre makro treba to len skusat.
 
dusan1973
2009-04-05 20:47:03+02
mal som S2 IS a dalo sa s ním, neviem presne ako je to S5 IS ale ja som si k S2 dokúpil redukciu na to aby som mohol používať predsádky s priemerom 58mm takže aj takáto drobnosť Ti môže uľahčiť prácu pri makro fotografii. jedno foto prikladám
 
computopia
2009-04-06 11:06:45+02
príspevok od: dusan1973
mal som S2 IS a dalo sa s ním, neviem presne ako je to S5 IS ale ja som si k S2 dokúpil redukciu na to aby som mohol používať predsádky s priemerom 58mm takže aj takáto drobnosť Ti môže uľahčiť prácu pri makro fotografii. jedno foto prikladám
a oplati sa mi kupovat predsadka? viem, ze sa mi da dokupit, no nemam predstavu, kolko to stoji a ci vysledok bude uspokojivy... vcera som skusala fotit lienku napr.- prakticky sa ani nepohla, takze to bol velmi dobry objekt, ale opat - ked som chcela, aby bola aspon ako -tak viditelna a nestratila sa na snimku, tak som ju tienila..hm proste nevynikla a to som sa myslim vyhrala dost, ale tak este to skusim hodit do ps nejaky orez spravit a zvacsit to, ale aj tak mi nejde do hlavy ta jasterica, ze je taka ostra a celkom velka na to, ze bola fotena z vacsej dialky
 
dusan1973
2009-04-06 11:16:12+02
príspevok od: computopia
a oplati sa mi kupovat predsadka? viem, ze sa mi da dokupit, no nemam predstavu, kolko to stoji a ci vysledok bude uspokojivy... vcera som skusala fotit lienku napr.- prakticky sa ani nepohla, takze to bol velmi dobry objekt, ale opat - ked som chcela, aby bola aspon ako -tak viditelna a nestratila sa na snimku, tak som ju tienila..hm proste nevynikla a to som sa myslim vyhrala dost, ale tak este to skusim hodit do ps nejaky orez spravit a zvacsit to, ale aj tak mi nejde do hlavy ta jasterica, ze je taka ostra a celkom velka na to, ze bola fotena z vacsej dialky
tá jašterica nebola ani z takej veľkej diaľky fotená, trvalo mi asi 3 minúty kým som sa k nej po veľmi malých kúskoch priblížil, a v momente kedy cvakla uzavierka zmizla preč takže som mal len jeden pokus. je pravda že som mal dobré svetlo hlavne jeho smer, a netienil som si. Inak dnes mám 350D a k tomu 100/2,8 macro a poviem ti tiež z toho nelezú fotky samé. dobré makro bez statívu je veľmi ťažká vec, možno by ti pomohol svetelný tunel na interný blest ktorý by ti prisvietil objekt.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()