Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

eos 450d - par otazok

turiecfoto
2009-08-10 18:08:18+02
dobry den, mame s priatelkou eos 450d, klasicky objektiv - BEZ STABILIZATORA pri foteni s jednym z rezimov, napr KRAJINA sa po cvaknuti zda fotka ostra, na lcd, i na monitore. no po zvacsani mam pocit, ze je rozmazana, resp. ked fotim cez AV.. ako dosiahnem, napr cez AV, M, atd, aby mi fotak ostril na celu plochu a niele na jeden bod? A-DEP? aj to sa zda trosku rozmazane, aj ked fotim so stativom..
 
pavel
2009-08-10 18:37:23+02
EFS 18-55mm predávaný ako setový objektív spolu s telom EOS 450D stabilizátor má. Beriem prípad, že ho žiaľ nemáš. Ďalej predpokladám, že kým si prešiel na zrkadlovku, používal si nejaký kompakt, ktorý väčšinou poskytuje ostrejšie foto na výstupe, ale za cenu, že je potlačená možnosť kreativity a v neposlednom rade úprava postprocesingu je už rozhodnutím fotoaparátu značne obmedzená.

Keď máš 450-tku skús fotiť do rawu+L na CD ktorý si obdržal s foťákom je program Digital Photo Profesional práve na úpravu fotky vo formáte RAW. Konvertuj si fotku po úprave v Rawe do jpg a ďalej môžeš s obrazom pracovať až po plnú ostrosť, či preostrenie... záleží na Tebe a na programe ktorý používaš.

V neposlednom rade musím priznať, že existuje viacero dôvodov, prečo máš rozmazaný (neostrý obraz). Nekvalitný objektív (výrobná vada), mastnota, nečistota, znečistený senzor, zlá voľba režimu, manuálne ostrenie, zlé nastavenie ostrosti hľadáčika atd...

Po prechode s kompaktu na DSLR som bol v prvom momente sklamaný. Neostrý obraz, snímok vlažný, bez kontrastu ... treba sa naučiť so zrkadlovkou fotiť.
 
turiecfoto
2009-08-10 18:44:25+02
ano, zrkadlovku mame s priatelkou len tyzden.. v podstate tie fotky nie su spatne, len ked ich priblizim o 100%, nie je to uuplne ostre, musim doostrovat vo fotosope. niekde na internete som na fore cital, ze jednemu chlapikovi sa lepsie ostri cez liveview, resp. cez hladacik mu automatika nezaostri tak, ako cez liveview.. neviem, urcite to bude nieco medzi zlym nastavenim fotaku, zle nastavanie ostrosti, volba rezimu.. no som trosku sklamany, chcem ostre fotky
 
turiecfoto
2009-08-10 18:51:04+02
keby som sa opytal.. ako najlepsie nastavit fotak pre prirodu, pre makro? dakujem
 
viking81
2009-08-10 18:52:44+02
najlepsie by bolo kebyze prilozis nejake ukazkove foto ktore sa ti zda ze je foto rozmazane...ale ako ti radil pavel...skusit fotit do raw a nasledne vyvolat do jpeg a pripadne vhodne doostrit v konvertore....ale ak mas na mysli ze mas malu hlbku ostrosti t.j. ze cast snimky je ostra a nieco za tym ostrym je rozmazane tak to je kreativna vlastnost zrkadloviek....treba vtedy priclonit objektiv...daj si do rezimu Av a skus to cvkanut s clonou 11 napr...dalsia moznost ze aj zo stativu su maznute...treba zapnut predskopenie zrkadla a samospust na 10s a musis mat pevny stativ aby sa ti to nerozhybalo no a posledna moznost..objektiv..18-55 bez stabilizatora nie je po optickej stranke bohvie co...chyba mu ostrost....treba ho clonit...ako som pisal vyssie...riesenim potom bude uz leb vymenit objektiv...bud za ten s IS alebo za tamron 17-50 2,8....a uz len posledna rada....netreba pozerat fotografie v 100% nahlade ;-)
 
turiecfoto
2009-08-10 19:09:11+02
Posielam dve fotky, ten mobil som fotil tak, ze som fotak polozil na stol - nehybal sa, ani o 0.1mm, ale proste tie pismenka vidno dva krat.. nechapem
 
turiecfoto
2009-08-10 19:10:35+02
dalsia foto
 
turiecfoto
2009-08-10 19:17:51+02
da sa cez eos 450d ostrit na nekonecno? jedine manualne?
 
turiecfoto
2009-08-10 19:18:16+02
príspevok od: viking81
najlepsie by bolo kebyze prilozis nejake ukazkove foto ktore sa ti zda ze je foto rozmazane...ale ako ti radil pavel...skusit fotit do raw a nasledne vyvolat do jpeg a pripadne vhodne doostrit v konvertore....ale ak mas na mysli ze mas malu hlbku ostrosti t.j. ze cast snimky je ostra a nieco za tym ostrym je rozmazane tak to je kreativna vlastnost zrkadloviek....treba vtedy priclonit objektiv...daj si do rezimu Av a skus to cvkanut s clonou 11 napr...dalsia moznost ze aj zo stativu su maznute...treba zapnut predskopenie zrkadla a samospust na 10s a musis mat pevny stativ aby sa ti to nerozhybalo no a posledna moznost..objektiv..18-55 bez stabilizatora nie je po optickej stranke bohvie co...chyba mu ostrost....treba ho clonit...ako som pisal vyssie...riesenim potom bude uz leb vymenit objektiv...bud za ten s IS alebo za tamron 17-50 2,8....a uz len posledna rada....netreba pozerat fotografie v 100% nahlade ;-)
uz som poslal fotky..
da sa cez eos 450d ostrit na nekonecno? len manualne, ci?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-08-10 19:20:45+02
Uplne najlepsioe je sa niecom zacat komplexne ucit. Kladenim jednej otazky za druhou to nevyriesis. Najprv si riadne prestuduj zaklady fotografovania. Pomozu ti aj clanky v nasej Fotoskole. A hlavne s 18-55 nikdy nebudes mat ostru fotku. Ten objektiv je to najhorsie, co na trhu exzistuje.
Ked budes chapat, ako fotak zaostruje a meria, zapojis do toho fotograficky um a nakoniec to spracujes v pocitaci, dostavia sa vysledky. Za tyzden sa nenaucis fotit. Tym najusilovnejsim to trva aspon rok.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-08-10 19:22:24+02
Nekonecno neexzistuje. Pri dobrej viditelnosti vidis tak na 60 km, to ma od nekonecna nekonecne daleko. Odporucam nastudovat zaostrovanie, praca s hlbkou ostrosti, vplyv ohniska na hlbku ostrosti, hyperfokalna vzdialenost...
 
turiecfoto
2009-08-10 19:25:54+02
aha, takze v tom je problem.. dakujem, dakujem. trosku viem, ako pracovat s hlbkou ostrosti, ako ju vyuzivat, ako ostrtit a pod. chyba je teda v tom ´jednoduchom´ objektive.. dakujem. tento rok este co to vypilujem na kompozicii a na novy rok kupim lepsi objektiv..
 
viking81
2009-08-10 19:36:12+02
potom skla ktore som ti pisal vyssie ;-) a co som pozeral tvoju galeriu....tak zbytocne pouzivas vysoke iso..aj ked zrkadlo moc nesumi tak 1600 je na 450d dost :) 400-800 je tak akurat maximalne...aj to len v nudzi....radsej pouzivaj nizsie iso a odclon ak sa da :)
 
turiecfoto
2009-08-10 19:40:46+02
príspevok od: viking81
potom skla ktore som ti pisal vyssie ;-) a co som pozeral tvoju galeriu....tak zbytocne pouzivas vysoke iso..aj ked zrkadlo moc nesumi tak 1600 je na 450d dost :) 400-800 je tak akurat maximalne...aj to len v nudzi....radsej pouzivaj nizsie iso a odclon ak sa da :)
myslis galeriu tu, na ephoto? ja mam vsetky fotky na www.podstromami.com a skor pouzivame male iso, nedavno sme boli nocnu oblohu fotit a nad 400 som nesiel
 
Manny357
2009-08-10 20:43:12+02
príspevok od: turiecfoto
da sa cez eos 450d ostrit na nekonecno? jedine manualne?
vsetko co je dalej ako 8 metrov je nekonecno :)
 
turiecfoto
2009-08-10 20:44:00+02
príspevok od: Manny357
vsetko co je dalej ako 8 metrov je nekonecno :)
mne ked ostri na dialku, aj tak je kus rozmazane, ale to je objektivom
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()