Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

sport foto

pe3k
pe3k 2010-01-03 23:06:55+01
Sportova fotografia taka ako to vie http://danvojtech.cz/#/cz/sport/sport55 ??? Ako na to? Ake svetla? Kolko a kde? Odpalovace? a co vsetko k tomu treba? Ma niekto s tym skusenosti? Alebo vie niekto o nejakom dobrom navode ako na to?
 
dodo_bb
2010-01-09 16:18:21+01
príspevok od: kooratko
Mas skusenosti s riadiacou jednotkou SU-800? Musia sa blesk a jednotka priamo vidiet, alebo moze byt blesk aj za jednotkou, resp. tam kde ho nebude r.jednotka vidiet? O co je to lepsie ako riadenie cez comm.mode z fotoaparatu? Lebo stoji to vyse 300€, tak ma zaujima ci sa to vyplati...
SU-800 má výhodu v počte samostatne regulovaných skupín, môže riadiť tri nezávislé skupiny. Dá sa prepnúť na režim makro, kedy A a B skupinu ´váhou´ vyvažuješ a C skupinu ovládaš samostatne. V miestnosti nemáš problém, vonku už môže nastať, ak sa blesk a riadiaca jednotka priamo nevidia. Je to riadené svetelným lúčom a ten musí ísť piamočiaro alebo sa od niečoho odraziť. V knihe McNallyho o CLS systéme sa hovorí, že má vyšší výkon a dosah ako interný blesk, ale viac smerovaný. Je tam aj vychytávka, keď SU-800 nedáš do sánok na foťák, ale spojíš s foťákom TTL káblom a môžeš ju držať rukou a nasmerovať na blesk aj za seba. Prakticky to nemám vyskúšané, používam to len vnútri a tam to funguje bezvadne...
 
kooratko
2010-01-09 16:40:25+01
dakujem... cize uvedme si priklad: su800 na fotaku, jeden blesk nalavo za mnou cca 5m a druhy napravo predomnou cca 5m... nebude problem?
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-01-09 17:13:48+01
príspevok od: tomis.ales
Rada D3 tuto funkciu nema. Musis si kupit blesk ktory to podporuje a riadit to z neho. Napr Nikon SB900,800, Metz 58...alebo si dokupit Wireless Speedlight Commander Nikon SU-800, co je infracervena riadiaca jednotna na blesky. Vstavany blesk(v rezime riadenia) sa totiz bohuzial podiela, aj ked velmi malo, na vyslednej snimke. A to aj vtedy,ked je v menu Comander vypnuty.
Da sa dokupit (cca 15€) pred interny blesk infracerveny panel (original Nikon), potom sa interny blesk neprejavi na expozicii ani na male vzdialenosti. Prepusti len infracervenu cast svetla interneho blesku, ktory riadi externe blesky Nikon v CLS a dokonca to funguje v rezime TTL. Mam to odskusane.
 
olike
2010-01-09 17:53:08+01
kusok off topic...moj oblubeny sportovy fotograf http://www.jeffzphoto.com/portfolio.html , ak ho niekto pozna rad podiskutujem
 
dodo_bb
2010-01-09 18:56:48+01
príspevok od: kooratko
dakujem... cize uvedme si priklad: su800 na fotaku, jeden blesk nalavo za mnou cca 5m a druhy napravo predomnou cca 5m... nebude problem?
Neviem, nemám podobné situácie odskúšané. Ak si nájdeš čas a prídeš do BB, môžeme to vonku odskúšať. Mám SU-800 aj nejaké blesky, dones si aj svoje... Inak podobnú situáciu je možné riešiť aj optickou odpaľovacou kockou a odpaľovať jeden blesk pomocou SU800 a ostatné cez záblesk. Len tu strácaš výhodu TTL merania, blesky musia ísť v manuálnom režime. Na druhej strane si myslím, že zábery ako chceš robiť aj tak nebudú dobré v režime TTL. Tie blesky na nich brutálne práskajú tvrdé neriadené svetlo len na určité miesto a ostatné časti sú viacmenej v tme. To by asi bol trochu problém pre expozičnú automatiku. Inak tento spôsob fotografovania je dosť vzdialený od skutočnej športovej fotografie, tam sa blesk prakticky nepoužíva a obvykle ani nesmie. To čo chceš robiť sa skôr približuje technikou k nejakej aranžovanej figurálnej fotografii či glamour v exteriéri. Skúsenosti pre Teba vhodné (čo sa týka svietenia) by mali skôr svadobní fotografi ako športáci :-)))
 
kooratko
2010-01-09 20:01:29+01
príspevok od: dodo_bb
Neviem, nemám podobné situácie odskúšané. Ak si nájdeš čas a prídeš do BB, môžeme to vonku odskúšať. Mám SU-800 aj nejaké blesky, dones si aj svoje... Inak podobnú situáciu je možné riešiť aj optickou odpaľovacou kockou a odpaľovať jeden blesk pomocou SU800 a ostatné cez záblesk. Len tu strácaš výhodu TTL merania, blesky musia ísť v manuálnom režime. Na druhej strane si myslím, že zábery ako chceš robiť aj tak nebudú dobré v režime TTL. Tie blesky na nich brutálne práskajú tvrdé neriadené svetlo len na určité miesto a ostatné časti sú viacmenej v tme. To by asi bol trochu problém pre expozičnú automatiku. Inak tento spôsob fotografovania je dosť vzdialený od skutočnej športovej fotografie, tam sa blesk prakticky nepoužíva a obvykle ani nesmie. To čo chceš robiť sa skôr približuje technikou k nejakej aranžovanej figurálnej fotografii či glamour v exteriéri. Skúsenosti pre Teba vhodné (čo sa týka svietenia) by mali skôr svadobní fotografi ako športáci :-)))
Dakujem za pozvanie, aj za rady! ... co sa tyka sportu, tak to sa pytal niekto iny, mna zaujimala len ta SU-800 :)
 
dodo_bb
2010-01-09 20:54:20+01
príspevok od: kooratko
Dakujem za pozvanie, aj za rady! ... co sa tyka sportu, tak to sa pytal niekto iny, mna zaujimala len ta SU-800 :)
Prepáč, nejak som si to dobre neprečítal :-))) Ostatok platí. Inak kúp si knihu Hot shoes od McNallyho, tam je kopa kadejakých rád a skúseností okolo CLS systému od NIKON. McNally s tým robí úžasné fotky...
 
kooratko
2010-01-09 21:02:58+01
Knizku mam, ale ja odporucam aj videa od tohto autora... A veru je pravda, tento pan s tym dokaze zazraky :)
 
pe3k
2010-01-09 21:50:50+01
príspevok od: olike
kusok off topic...moj oblubeny sportovy fotograf http://www.jeffzphoto.com/portfolio.html , ak ho niekto pozna rad podiskutujem
celkom huste veci robi:))) ma aj nejake tutorialy knihy/videa???
 
olike
2010-01-10 13:15:59+01
príspevok od: pe3k
celkom huste veci robi:))) ma aj nejake tutorialy knihy/videa???
no o niecom takom moc neviem, ale nieco som nasiel,samozrejme je potrebna anglictina:D - http://bmx.transworld.net/2008/06/17/advice-for-beginning-photographers-from-jeff-zielinski/
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()