Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

O foteni

tereza044
2008-05-03 14:20:33+02
Chcela by som sa opytat, kolko vam asi trvalo, kym ste si zvykli na novy aparat a zacali ste robit naozaj Dobre snimky, ktore sa vam naozaj a vo vacsine pacili? Pytam sa, lebo sa mi tak zda, ze s tym starsim kompaktom mi to slo lepsie a ked som sa tomu polroka jak sa rozbil nevenovala, zabudla som to (aj ked, asi sa to zabudnut neda). Vsetko je to o treningu a tak, aj dost knih citam co ma bavia a hlavne skusam fotit, stale mam vsak pocit, ze mi to nejde. Vcera som bola skusat a fotky sa mi vobec nepacia. Ze ste si mysleli ze "pojde mi to, vsak to viem.." a potom ste zistili, ze to vlastne este vobec neviete? Zazivam to len ja alebo ste to niekedy zazivali aj vy? alebo nieco podobne? Vdaka vsetkym za odpovede =)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-03 14:52:34+02
To sa stava kazdemu. Aj po rokoch vybehnem von, super pocasie, vybava kompletna, filtre na objektivoch. Na displeji vsetko pekne, pozriem v pocitaci a nic moc.
Ked som sa bavil z fotografmi z Noveho Casu, ktori fotia kazdy den, tak ked nefotia 1-2 tyzdne, musia sa dostavat do formy 2-3 dni, z hladiska ovladania fotoaparatu a blesku.
Ak je fotoaparat ergonomicky, tak po 2-3 foteniach nemam vacsie problemi s obsluhov, samozrejme funkcie ktore pouzivam raz za sto rokov hladam dlho. Zaklad je si dobre nastavit fotoaparat, potm potrebujem ist do menu minimalne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-03 15:10:43+02
ESte doplnim: kompakty oproti zrkadlovkam robia vacsinou lubivejsie fotografie, su na ne uplatnene vsetky softverove upravy (saturacia, kontrast, doostrenie...). Fotografie zo zrkadloviek, hlavne ak pouzivas Adobe RGB profil, su sedivsie a viac zodpovedaju skutocnosti. Obsahuju vsak podstatne viac obrazovych informacii. Ak chces zo zrkadlovky perfektne fotky, musis fotit do RAW-u a samozrejme ho vediet dobre spracovat a vyuzit jeho moznosti. Bez toho to nejde. Rozdiel medzi profikom a amaterom je castokrat len v tom, ze profik perfektne ovlada postprodukciu a odlisi sa tak od castokrat vyborne fotiacich a dobre vybavenych amaterov.
Do Rawu fotim aj na kompakte, fotit do JPG je ako malovat Monu Lisu fixkami.
 
bear
- moderator
2008-05-03 15:32:32+02
Pokial je to novy fotak, trva mi 2-3 dni zvyknutie na ovladanie a 1-2 tyzdne kym zistim vhodne nastavenia pre optimalnu kvalitu a zvyknem si ho rychlo ovladat. Svadbu by som s novym/pocicany fotoaparatom fotit nesiel a ist na exoticku dovolenku s uplne novym fotoaparatom je tiez blbost (ktoru uz nechcem nikdy zopakovat). Nieco ine je, ked prejdes na novsi/vyssi model toho isteho vyrobcu s vylepsenym ovladanim, tam sa da zvyknut velmi rychlo (toto som absolvoval niekolkokrat Olympus 920z>3030z>4040z, Panasonic LX1>FZ50, Canon 350D>40D a nikdy to nebol problem). Vzdy som vsak uz z recenzii presne vedel co ma novy fotoaparat lepsie a preco ho chcem.
 
tereza044
2008-05-03 15:58:47+02
Karol: zajtra mam doma novu kartu, na tu staru sa mi RAW nezmestilo. Tak to s tym vyskusam, A samozrejme aj posproces, pretoze s Photoshopom viem robit minimalne. Kedysi som v tom akurat kreslila =)

Bear: no ja mam vobec prvu zrkadlovku (pozicanych som mala vela ale vzdy len na automaticky rezim). A teraz fotim len manualne (priorita clony, casu aleo komplet manualne).

Ale som rada ze v tom nie som jedina, dufam, ze sa to casom naucim a bude zo mna slecna fotografka =) =D
 
tulenik
2008-05-03 17:53:39+02
Hm, ja som teraz v procese navykania na novú machine (a prvá dSLR po x rokoch filmu [tam samozrejme tiež SLR] a 4 rokoch digitálneho kompaktu) a môžem ti povedať, že tiež mi je všelijako, a je to o tom postprocese, ovládanie som už zmákol. Včerajšia noc dopadla všelijako, tak si to idem zopáknuť (a už si pripadám ako krajinár, ´budú tam dnes zavadzať autá a nebude niektorá z lámp rozbitá?´, hoci ide o blbú dokumentárnu fotku).
A čo sa mi dávno nestalo, boli sme v piatok hľadať geocache a pri tretej mi vyprdol akumulátor, lebo nové zvyknú robiť také psie kusy, že nejdú ešte na plnú kapacitu a dojel zo sekundy na sekundu. Tak som akciu dofotil... brekeke... mobilom, ale keďže je to v oku a nie v technike, tak v rámci možností som akciu dodokumentoval ericssonom (ehm, takmer menovec) a myslím, že keď tomu trošku dohovorím, bude to použiteľné aspoň pre web.
 
tulenik
2008-05-03 17:54:20+02
Hm, ja som teraz v procese navykania na novú machine (a prvá dSLR po x rokoch filmu [tam samozrejme tiež SLR] a 4 rokoch digitálneho kompaktu) a môžem ti povedať, že tiež mi je všelijako, a je to o tom postprocese, ovládanie som už zmákol. Včerajšia noc dopadla všelijako, tak si to idem zopáknuť (a už si pripadám ako krajinár, ´budú tam dnes zavadzať autá a nebude niektorá z lámp rozbitá?´, hoci ide o blbú dokumentárnu fotku).
A čo sa mi dávno nestalo, boli sme v piatok hľadať geocache a pri tretej mi vyprdol akumulátor, lebo nové zvyknú robiť také psie kusy, že nejdú ešte na plnú kapacitu a dojel zo sekundy na sekundu. Tak som akciu dofotil... brekeke... mobilom, ale keďže je to v oku a nie v technike, myslím, že keď tomu trošku dohovorím, bude to použiteľné aspoň pre web.
 
tulenik
2008-05-03 17:54:53+02
... a tuším som dnes šikovný... :S
 
2008-05-03 19:27:41+02
inak ked sme pri tom post processe, urcite by sa tu uzivil niekto, kto ho vie robit aspon ako www.jessicaclaire.net. odfotit nie je dnes problem, no z fotky urobit zaber, ktory zaujme uz nie je o stlaceni spuste...
 
2008-05-03 19:31:17+02
mal som na mysli workshopy o postprocesse ;)
 
p3eek
2008-05-13 12:03:26+02
ja mam novu zrkadlovku asi tyzden predtym som fotil na fotak a tiez som trochu slamany ako mi to nejde...fotky su zle exponovane, sede, nekontrastne, rozmazane...bal som sa ze mam snad nejaky pokazeny fotak a musim ho reklamovat ale ked som si to tu precital tak asi nie som sam kto ma pocit ze mu to nejde...tak skusam fotm kazdy den 700 fotiek ale stale to neni nic moc do rawka som este nesiel lebo ked si mam predstvit postprocesing na tolkych fotkach tak sa to casovo neda zvladnut...ale mozno to teda skusim...
 
p3eek
2008-05-13 12:11:28+02
...nechapem len jednu vec ked zrkadlova viac vystihuje skutocnost a fotky su menej saturovane, mdle, sedsie....preco ich potom ludia v postprocesingu premrskavaju farbami? pride mi to nelogicke...tym nechcem povedat ze sa mi tie vypecene farbicky nepacia..naopak su velmi lubive...je mi jasne ze tym ze to zrkadlovka nechava na nas tak nam dava viac moznosti pracovat s obrazkom ako chceme my ale doladovat 2000 fotiek z dovolenky vo photoshope len preto aby mali pekne farby a kontrast je dost pracne...ci ako to je? lebo tie moje prve fotky co som porobil su fakt otrane....seda seda seda...a strasne vela ich je podexponovanych a tie ostatne preexponovane...(CANON EOS 400D +setak18-55)
 
julo kotus
2008-05-13 12:24:04+02
:))) najlepšie je dobre exponovať a ak sa to nepodarí, fotku jednoducho vymazať a použiť korekciu.
Nakoniec to vojde človeku do krvi a už nebude musieť veľa mazať. A čo sa týka hodín strávených postprocesom je to pravda, ak chcete mať suprové fotky, treba si u toho posedieť.
Veľa úprav z bežných dovolenkových fotiek ušetrí polarizačný filter aj didimiový.
Vytiahnu farby tak, že už to človek nemusí veľmi ladiť.
 
p3eek
2008-05-13 13:01:18+02
ale co mam spravit ak napriklad mam fotku preexponovanu...tak korigujem expooziciu do minusu a potom je preexponovane miesto OK ale to podexponovane sede a nekontrastne...na kompakte bolo bud cierne alebo proste tmave a kontrastne...? Je mi jasne ze ked fotim daco v protisvetle aj ked v slabom tak obloha bude prepalena alebo foteny objekt podpaleny...ale co za normalneho svetla ked mam slnko za chrbtom aj tak su fotky zle? a este som si vsimol ze mi to dava dost dlhe casy kludne aj za bieleho dna v exteriery clony davam 4,5-8 podla toho aku chcem hlbku ostrosti....
 
bear
- moderator
2008-05-13 13:26:46+02
príspevok od: p3eek
ale co mam spravit ak napriklad mam fotku preexponovanu...tak korigujem expooziciu do minusu a potom je preexponovane miesto OK ale to podexponovane sede a nekontrastne...na kompakte bolo bud cierne alebo proste tmave a kontrastne...? Je mi jasne ze ked fotim daco v protisvetle aj ked v slabom tak obloha bude prepalena alebo foteny objekt podpaleny...ale co za normalneho svetla ked mam slnko za chrbtom aj tak su fotky zle? a este som si vsimol ze mi to dava dost dlhe casy kludne aj za bieleho dna v exteriery clony davam 4,5-8 podla toho aku chcem hlbku ostrosti....
Ak ma scena prilis velky dynamicky rozsah, mozno Ti pomoze odfotit RAW (drobne prepaly zvladne), niekedy je dynamicky rozsah prilis siroky aj na RAW, vtedy mozes skusit bracketing (AEB) a zlepit zabery v pocitaci. Skus si stiahnut demo verziu bibblepro (www.bibblelabs.com) a odfotit zopar RAW suborov. Maju na stranke aj instruktazne videa, kde sa o uprave expozicie a kontrastu dozvies vsetko potrebne.
 
p3eek
2008-05-13 16:26:00+02
príspevok od: bear
Ak ma scena prilis velky dynamicky rozsah, mozno Ti pomoze odfotit RAW (drobne prepaly zvladne), niekedy je dynamicky rozsah prilis siroky aj na RAW, vtedy mozes skusit bracketing (AEB) a zlepit zabery v pocitaci. Skus si stiahnut demo verziu bibblepro (www.bibblelabs.com) a odfotit zopar RAW suborov. Maju na stranke aj instruktazne videa, kde sa o uprave expozicie a kontrastu dozvies vsetko potrebne.
...vdaka idem skusit to RAWko vcera som sikupil aj novu knizku v prolaike...uz sa tesim ako si ju vecer precitam...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()