Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

manualny alebo automaticky?

marianiv
2008-05-23 18:42:14+02
ahoj. zaujima ma ci vacsinou pouzivate automaticky rezim alebo poloautomaticky ci manualne nastavenie fotoaparatu?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-23 18:56:08+02
Bezne fotim v automatike a pouzivam korekciu, ked mam nejaku specialnejsu akciu (svatba, firemka) idem na predvolbu casu, pri sporte si zase nastavim otvorenu clonu. Manual pouzivam iba pri nocnych zaberoch a infrafotografii.
V plnej automatike je aj shift, takze aj tam si mozem posunut cas alebo clonu podla potreby.
 
mes-siah
2008-05-23 21:00:42+02
ja z 90% fotim manual, ale zase moje fotenie to je len hranie sa. A zrkadlovku som si kupil hlavne na to hranie sa.
 
tulenik
2008-05-23 21:28:27+02
Ja fotím v podstate tým štýlom, že do toho automatike kecám... klasika Pčko režim na K10D nastavené na MTF prioritu a pokiaľ sa mi nepáči čo mi to ponúkne tak si prestavím čas/clonu podľa seba alebo buchnem korekciu expozície. Ani hypermanuál nie je zlý.
 
slavmiro
2008-05-23 22:26:29+02
trochu jokes, predvolba P je v Cechach oznacovana ako PITOMEC. :)
Teraz vazne, vyspelejsi fotograf foti vacsinou s prioritou clony. V tom je kreativny prinos, ked regulujem hlbku ostrosti. Ci odfotim portret v casoch 1/100s, 1/200s ci 1/500s alebo 1/1000s mi je jedno. Zaujima ma ci budu ostre oci, oci aj nos, oci-usi-nos alebo aj dalsia hlava v pozadi.
Manulom fotim v extremnych/hranicnych situaciach, kde to vsak chce urobit pokusne zabery a hned odkontrolovat histogram/prepaly, potom na zaklade empirickeho pozorovania nastavit expoziciu. Tak som fotil box ci cirkus. Tiez tak fotim nocne situacie.
Kazda situacia vyzaduje iny pristup. Ak napr. fotim padajucu kvapku do vody, tak je podstatny ´dobry´ cas..
Vacsina situacii vyzaduje priritu clony. Netreba vsak zabudnut na kompenzaciu EV. Na velkych svetlych plochach (sneh) kompenzovat do + (pridat), v tmavych situaciach (husty les) ubrat.
 
2008-05-23 23:08:58+02
vacsinu casu fotim na manual, hlavne svadby a podobne akcie, kde je malo svetla, svetlo sa nemeni, no expozimeter by mohol byt zmateny napr. zmenou zaberu a zabratim napr. viacerych okien (ktore mam radsej prepalene, nez tvare cierne).
 
tulenik
2008-05-25 00:14:31+02
slavmiro: na pentaxe by sme tak mohli označiť green mode (nemysli a cvakaj, aj tak ti nič nedovolím - tam nepovoľuje tuším ani korekcie) :) z P módu sa prvým posunom clony stane mód s predvoľbou clony, prvým posunom času mód s predvoľbou času... veľmi flexibilné a rýchle
 
Ferdo
2008-05-27 10:05:18+02
Ja najcastejsie fotim na A, (priorite clony) s korekciou EV na zadnom rolleri, presne ako povedal Slavomir.. dolezita je pre mna praca s hlbkou ostrosti. Ci fotim portret a chcem mat malu hlbku ostrosti, vypichnut objekt od pozadia alebo zaostrit na cast tvare, alebo fotim krajinu..potom si priclonim viac aby som sa dostal do najlepsej a najostrejsej kresby objektivu. S (prioritu casu) pouzivam menej, najcastejsie pri akcnejsich resp. sportovych scenach kde potrebujem zamrazit pohyb. Mam pocit ze rezim P som na mojom sucasnom fotoaparate este ani nepouzil :)), (na mojej prvej DSLR velmi casto, kym som sa naucil pracovat s hlbkou ostrosti). Pri specialnych situaciach a nemeniacich sa svetelnych podmienkach nepohrdnem ani rezimom M. Predsa len automatika obcas pre.. ci podexponuje fotku.
 
rspitt
2008-05-30 09:40:27+02
Kdy to neni svetelne moc akcni tak ´M´.
Kdyz jsem linej na ty cisla koukat tak ´A´.
A kdyz to jsou cvaky z hospody tak klidne ´P´ :o)

Takovy filologický dotaz: Fotí se ´péčko´ na ´P-éčko´? :o)
 
quintes
2008-06-11 12:30:55+02
príspevok od: slavmiro
trochu jokes, predvolba P je v Cechach oznacovana ako PITOMEC. :)
Teraz vazne, vyspelejsi fotograf foti vacsinou s prioritou clony. V tom je kreativny prinos, ked regulujem hlbku ostrosti. Ci odfotim portret v casoch 1/100s, 1/200s ci 1/500s alebo 1/1000s mi je jedno. Zaujima ma ci budu ostre oci, oci aj nos, oci-usi-nos alebo aj dalsia hlava v pozadi.
Manulom fotim v extremnych/hranicnych situaciach, kde to vsak chce urobit pokusne zabery a hned odkontrolovat histogram/prepaly, potom na zaklade empirickeho pozorovania nastavit expoziciu. Tak som fotil box ci cirkus. Tiez tak fotim nocne situacie.
Kazda situacia vyzaduje iny pristup. Ak napr. fotim padajucu kvapku do vody, tak je podstatny ´dobry´ cas..
Vacsina situacii vyzaduje priritu clony. Netreba vsak zabudnut na kompenzaciu EV. Na velkych svetlych plochach (sneh) kompenzovat do + (pridat), v tmavych situaciach (husty les) ubrat.
hm..to posledne mi nesedi.. Ev do plusu ak je sneh??mozes mi to vysvetlit?a minus ak fotis les?nie naopak?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-11 12:50:54+02
príspevok od: quintes
hm..to posledne mi nesedi.. Ev do plusu ak je sneh??mozes mi to vysvetlit?a minus ak fotis les?nie naopak?
Je to spravne. Fotoaparaty meraju na tzv. stredne sedu, ak je scena nestandartna (velmi tmava alebo velmi svetla) treba expoziciu korigovat.
V pripade bielej, napr. sneh, pristroj urobi z bielej stredne sedu, cize zaber podexponuje, preto pridas viac svetla.
V pripade ciernej fotoaparat zase exponuje na stredne sedu a a tym padom zaber preexponuje, korekcia musi ist do minusu.
Niektore pristroje s pokrocilim spracovanim obrazu, farebny meranim expozicie sa s tym dokazu docela slusne vysporiadat, ale aj tam treba aspon malu korekciu.
Raz som fotil na diak vzorky koze na sedacky v roznych odtienoch, este som nemal skusenost s presnym exponovanim a tak mi vsetko vyslo sede, ci bola koza cierna alebo biela. Ak chces mat istotu, treba meran dopadajuce svetlo (napr. pomocou 18% sedej tabulky) a nie odrazene.
 
Ferdo
2008-06-11 12:54:27+02
to je jednoduche. Automatika sa snazi nastavit expoziciu na strednu sedu. Pri foteni snehu vidi len velku bielu plochu ktoru nechce preexponovat preto vysledkom je sedy resp. podexponovany sneh, preto EV+. V lese je zase tma, ktora je ale prirodzena ale automatika zase nechce aby bola fotka podexponovana, preto nastavuje dlhsie casy resp. otvara clonu, preto je nutna korekcia EV-.
 
Ferdo
2008-06-11 12:54:44+02
ale karol to vysvetlil odbornejsie :)
 
quintes
2008-06-11 13:08:19+02
dobre teda,uz chapem.ale ako to je s casom? Napr na canone (mozno aj inych) nastavim ev posunutim casu alebo clony,alebo nie?alebo treba ist do menu a v polozke ev presuvat do + ci - ? Alebo je to to tlacidlo na tele ev?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-11 13:14:01+02
Ak mas nejaku automatiku (P,A,S), pouzijes korekciu expozicie +/-, na tele mas prislusne tlacitko a otocnym volicom zvolis hodnotu. Riad sa histogramom. Dufam, ze do tyzdna dokoncim clanok o histograme, kde bude ukazany aj tento problem.
V rezime M zvolis cas a clonu tak, aby ti ukazalo meranie, ktore stale funguje, pod a lebo preexpoziciu.
 
quintes
2008-06-13 14:29:40+02
skusal som to tlacidlo av+ -, ale fuguje len na a,p,t (len clona,len cas,a program). A robi to len to,ze snimka je pod/preexponovana.je pravda,ze som to neskusal na snehu,ale nebude fotka prepalena,ak pridam na snehu do plusu?
 
dusan1973
2008-06-13 14:50:35+02
príspevok od: quintes
skusal som to tlacidlo av+ -, ale fuguje len na a,p,t (len clona,len cas,a program). A robi to len to,ze snimka je pod/preexponovana.je pravda,ze som to neskusal na snehu,ale nebude fotka prepalena,ak pridam na snehu do plusu?
Samozrejme že to funguje iba na režimoch P,A a T. V režime M fotoaparát nedokáže ovplyvniť expozíciu lebo obe hodnoty teda čas aj clonu nastavuješ ručne, iba Ti fotoaparát ukáže či je podľa jeho meraní pod/preexponované. V režime P si clonu a čas vyráta fotoaparát podľa scény a upraví ich podľa toho či máš korekciu do + alebo -. V režime A a T nastavuješ jednu hodnotu na pevno a druhú vyráta fotoaparát preto ju pri korekcii expozície dokáže posúvať.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-13 15:09:33+02
príspevok od: quintes
skusal som to tlacidlo av+ -, ale fuguje len na a,p,t (len clona,len cas,a program). A robi to len to,ze snimka je pod/preexponovana.je pravda,ze som to neskusal na snehu,ale nebude fotka prepalena,ak pridam na snehu do plusu?
Vsa o to ide, aby to bolo pre alebo podexponovane. Ak ti automatika zle vyhodnoti expoziciu, tak si ju zmenis korekciou alebo to cele nastavis manualne.
Sku odfotit na automatiku biely papier, na fotke bude sedy. Musis pouzit korekciu aby do plusu aby si dostal bielu, pri ciernom by to bolo naopak.
 
2008-06-13 15:12:53+02
sporty a ine pohyblive veci ak je mojim zamerom s tym pohybom pracovat tak, priorita casu s korekciou podla pocasia a pozadia...

ostane vsetko na manual, prioritu clony nepouzivam...
 
2008-06-13 17:21:32+02
Prevažne kvôli hlbke ostrosti používam prioritu clony, alebo manuálne nastavenie, pri športe a vode prioritu času a nejaké tie nastavené režimy, resp. automatiku ma doposiaľ ani nenapadlo, priznám sa, na zrkadlovke použiť, dosť som si toho užila (či neužila?) na kompaktoch, ktoré som mala donedávna.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()