Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Zálohovanie fotografií

marcel.m
2008-05-25 21:35:36+02
Prosím Vás na čo si zálohujete vaše fotografie? Čo sa Vám už osvedčilo? Ja zatiaľ zálohujem len na CD, tak by som chcel poznať aj Vaše skúsenosti. Vďaka
 
slavmiro
2008-05-25 21:39:02+02
subory mam na jednom HDD v pracovnom PC + to iste na externom disku. Raz za 1/4 rok vsetko ulozim este aj na DVD (koli kapacite), dvojmo, skladovane na rozlicnych miestach.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-25 22:12:39+02
Zalohujem na externy disk WD MyHome FireWire 500GB, planujem kupit este jeden, mozno 1TB, ako RAID pre dvojite zalohovanie. CD a DVD uz nepouzivam.
 
marcel.m
2008-05-26 14:06:44+02
príspevok od: Karol Srnec
Zalohujem na externy disk WD MyHome FireWire 500GB, planujem kupit este jeden, mozno 1TB, ako RAID pre dvojite zalohovanie. CD a DVD uz nepouzivam.
Karol, rozmyslal som aj ja nad externym HD. Je to bezbecne? Aku ma taky externy HD zivotnost?
 
bear
- moderator
2008-05-26 14:12:28+02
príspevok od: marcel.m
Karol, rozmyslal som aj ja nad externym HD. Je to bezbecne? Aku ma taky externy HD zivotnost?
Pokial mas externy HDD v skrini a pripajas ho len na backup, zivotnost by mohla byt OK. Ja mam v PC 2 disky a fotky mam na mirrore + raz za cas spravim backup na externy disk co odlozim do skrine.
 
Slavo Jancisin
2008-05-26 14:17:18+02
fotky mám na dvoch HDD v PC + cca raz za 1/2 roka napalim DVD a dobre ho uskladnim. Teraz však uvažujem o externom 1TB HDD, zdá sa mi to bezpečnejšie
 
slavmiro
2008-05-26 14:59:52+02
casom (pre toho kto foti dost) nastane stav ze interny HDD bude plny a data budu uz len 1x na externom disku. Potom ked tento diska nahodou vypadne zo skrine alebo padne zo stola uz nezostane ziadny archiv. Preto sa prihovaram aj za solid archiv na spolahlivom DVD. Tie zvladaju aj pady.. ;)
 
2008-05-26 16:21:59+02
Ja planujem dokupit dalsi 500GB a obetovat ho na mirroring RAID a neskor zacat s mazanim fotiek. Na co mi je vsetkych 1500 fotiek zo svadby ako RAW a ako JPG? Ponecham len vyber a miesta bude dost.
 
marcel.m
2008-05-26 20:33:59+02
príspevok od: slavmiro
casom (pre toho kto foti dost) nastane stav ze interny HDD bude plny a data budu uz len 1x na externom disku. Potom ked tento diska nahodou vypadne zo skrine alebo padne zo stola uz nezostane ziadny archiv. Preto sa prihovaram aj za solid archiv na spolahlivom DVD. Tie zvladaju aj pady.. ;)
Prosím ťa, máš nejaké osvedčené DVDčka? Akú značku používaš? Ja preto zálohujem na CD, lebo jedna pani povedala :-))nie,nie, to je žart, ale naozaj pýtal som sa známeho a on mi odporučil radšej CD. Zdôvodnil to tým, že sú na nich údaje menej natlačené a sú vraj spoľahlivejšie na zápis na DVD. Tak toho sa zatiaľ držím, ale rozmýšľam na tým, čo ďalej.
 
slavmiro
2008-05-26 21:09:16+02
verbatim
 
wowwdesign
2008-05-27 02:32:27+02
no tak fotim ako to tu uz pisem asi trapne miliontykrat par mesiacov a mam tam 19GB fotiek. Vzdy full velkost na canone 350 a to sa nedza... mam externy disk MyBookII 500GB, mam tam ´legalne´ filmy ked je obcas cas a fotky... a na DVDcka sa mi nechceeeee, tolko palit, pockam na blueray, cochvila je to tu, a asi dvojmo, jedno do buxy, jedno do ine buxy, buxy daleko od seba :D
 
tulenik
2008-05-27 02:54:21+02
BR tu už je (okolo 7 l za napaľovačku), ale tá cena médií... uheheee...
inak BR vďaka kratšej vlnovej dĺžke spoľahlivejšie prečíta aj CD/DVD, aj také, čo už ´materská´ mechanika mentálne nezvládne - celkom fajn na záchranu dát
DVD-RAM sú spoľahlivejšie ako ´farbivové´ DVD
slavmiro, žiaľ, nie je to len o značke, ale aj o konkrétnom type a dokonca aj o tom, kde ho vyrobili (celkom funguje niečo ako ´aplikovaný rasizmus´)
aj materiál reflexnej vrstvy zaváži - Au je samozrejme ďaleko odolnejšie ako Al
takže napríklad:

http://www.alza.sk/media-cd-dvd/zlata/18848568.htm
 
Duny
2008-05-27 14:11:42+02
DVD-R Emtec Gold a DVD RAM Panasonic - to sa mi osvedcilo
Alebo ako som niekde cital ´Najlepsie je nezalohovat :D alebo nemat co zalohovat, o nic nepridete ´ :D
 
rspitt
2008-05-30 09:49:07+02
Z hlediska opravdu dlouhodobé archivace je DVD a BR naprosto mimo mísu.
Nejbezpečnější jsou zlatá CD, pálit 2-3x redundantně, ukládat každé médium na jiné místo (např. doma, práce, chata), skladovat v papírových obalech bez lepidla v temnu, suchu a chladu (mrznout teda nemusí, to je taky špatně).

Na toto téma jsme před časem diskutovali na jiném serveru, a úplně nejlepší archivace je fotka/tisk v muzeální kvalitě.
 
rspitt
2008-05-30 09:51:12+02
Ještě k tomu pálení CDček, mám na mechaniku Plextor Premium II, jako jediná umí nastavit laser tak, aby pity byly hlubší a dál od sebe. Problém pak je, že když se to nastavení přežene, tak to pak umí načíst jen ona. Když se to dělá s mírou, tak máš kvalitně vypálené CD které se dá přečíst všude.
 
tulenik
2008-05-31 07:33:58+02
rspitt tie Plextory boli síce celkove vynikajúce, ale pokiaľ sa bavíme o archívnej kvalite, tak si nemôžeš dovoliť nič mimo normu, lebo ´po tebe nič nezostane´... len to, čo je nanormované, dokáže archivačná technika spoľahlivo čítať, dokedy bude pre daný formát support (najlepšie je tesať do kameňa a dostatočne hlboko... a do žuly, nie do vápenca :)) )
z hľadiska naozaj dlhodobej archivácie (knižnice, archívy, etc.) sa to rieši periodickým testovaním médií a ich prepálením v okamihu detekcie možných komplikácií... no a môj postup je samozrejme DVD-RAM + DVD+R periodicky testované... ´naprosto mimo mísu´ je DOSŤ extrémistické prehlásenie
a skladovanie v pap. obale... ehm... ide o to, aby pokiaľ možno to CD/DVD nebolo škrabnuté ani z jednej strany (CD je zákerné, záznamová vrstva je chránená iba náterom! DVD zas môže byť a lacné spravidla aj je zle zlepené), takže ten úchyt za stred nebol vymyslený zo srandy... práveže bol vymyslený v r. 1980, keď sa ešte navrhovali veci po analytickom premyslení a nie iba na bezuzdný kšeft bez štipky technologických či morálnych zábran, ktorý nám priniesol spindle, papierové sáčky a zle lepené low-end médiá
Duny: ja som si zvykol na +R, inak tiež tie Emtecy, ale to hlavne preto lebo +R formát riešil niektoré nevýhody pôvodného návrhu -R, to po prvé, a po druhé, striktnejšie definoval použité farbivá (na ozaj odolné), takže sa dá očakávať aj dnes zvýšená technologická disciplína, čo je tuná základ
DVD RAM Panasonic sú the best! ale ani verboše nie sú zlé...
 
rspitt
2008-05-31 13:47:58+02
2tulenik: Jo, standard. Mas pravdu, ale jak jsem psal, nesmi se to upravovane vypalovani prehnat, delal jsem nekolik desitek testu nez jsem prisel na kombinaci, ktera sice prohloubi a prodlouzi pity (tedy zvysi citelnost ve vztahu k degradaci zaznamu casem), ale zaznam je citelny troufam si tvrdit v 99,99% mechanik.

Ja spis vidim problem v tom, ze to co dnes povazujeme za standard (CD, DVD, TIFF, JPG...) nemusi byt standard za 10-20 let - v tomto bode naprosto souhlasim s onou žulou :o).

Co se tyce archivace v plastech vs. papiru: Plasty uvolnuji casem nektere sve chemicke slozky, a ty maji pomerne fatalni nasledky na ochrannou vrstvu CD. Dokonce je znam jeden pripad audiofila, ktery uchovaval sve nahravky (nekolik desitek tisic jedinecnych CD) ve specialnich plastovych boxech podle vyrobce urcenych k dlouhodobe archovaci a po cca 12 letech precetl zaznam asi jen z 30% svych archivalii (dokonce se soudil s vyrobcem onech ´forever´ boxu).
 
tulenik
2008-06-02 23:24:06+02
rspitt: tie ´color books´ u CD proste SÚ definície štandardov (registrované u ISO) a podľa ich dokumentácie budeme schopní postaviť CD recorder aj o 1000 rokov, o tom to je
s DVD a modrými lasermi to je horšie (BR vyzerá po phase-oute HD-DVD nádejne)
podobne aj o 1000 rokov si budeš môcť nájsť popis JPEGu...TIFF je na tom horšie, lebo je to vlastne len kontajner pre dáta (niečo ako AVI), takže dnes máme snáď 70 verzií TIFFu, napr. aj DNG je založené na TIFFe (na druhej strane je to dôkaz úžasnej flexibility tohoto formátu).
nuž a k tým plastovým obalom... je to polymetylmetakrylát (priehľadná časť) a polystyrén (´to čierne´) a v suchu a chlade a primeranej výmene vzduchu je to nebezpečie minimálne (z hľadiska ´vypotenia´ plastifikátorov je na tom najhoršie mäkký PVC), pretože tých aditív obsahujú minimum a v pomerne ´hustej´ matrici (nízke difúzne koeficienty); koniec koncov, samotné CD je tiež PMMA
zlí jazykové vedia, že som chemik, takže nie som zbytočne paranoidný :) audiofili sú úchyli, a tak si viem celkom dobre predstaviť, ako výrobca boxu cupoval na atómy jednoduchučké predstavičky onoho postihnutého :) - hovorí do toho prostredie (teplota, vlhkosť, prítomnosť iných látok), frekvencia prehrávania, použitý prehrávač, atď., na rozdiel od pôvodných predpokladov sa CD/DVD celkom slušne ničí mechanicky (tepelná rozťažnosť) - to pôvodne nikoho nenapadlo, takže ´archival longevity´ je naozaj len napáliť/vylisovať, založiť do klimatizovaného úložiska a nešahať na to
platí zásada ´dôveruj, ale preveruj´... aj ten HD nie je spoľahlivý - nesmie mať ´mechanický úraz´ a raz za čas sa oplatí ho presunúť na iný disk, preformátovať a znovu nahrať
 
quintes
2008-06-11 12:21:57+02
ja odporucam ulozit data do krystalu,olovene puzdro s 4m hrubymi stenami,kevlar,titan,zlato,vyniest na obeznu drahu pluta,napisat NECHYTAT! A v poslednom rade dlhy spagatik aby sa to dalo kedykolvek pritiahnut spat. :-) zdravim vsetkych,ktori budu zit 150rokov.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()